8 najlepszych elektronicznych notebooków laboratoryjnych (ELN)

Z czasem cały świat przystosowuje się do cyfryzacji, podobnie jest z notebookami laboratoryjnymi.

W dzisiejszych czasach papierowe zeszyty laboratoryjne mają alternatywę dla elektronicznych zeszytów laboratoryjnych (ELN), które oczywiście są jego cyfrową wersją. Oznacza to jednak również lepszą organizację i mniej komplikacji i zamieszania na dłuższą metę, ponieważ możesz zarządzać rzeczami z jednego miejsca.

Mówiąc najprościej, elektroniczny notatnik laboratoryjny to oprogramowanie, które pomaga zbierać informacje i zapisywać notatki cyfrowo. Służy do tego celu i świetnie się sprawdza w tym celu, ponieważ badacze mogą sprawnie rejestrować swoją pracę i odwoływać się do zbadanych informacji, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Możesz być w dowolnej dziedzinie, technologii żywności, chemii lub biologii. Przyda Ci się elektroniczny zeszyt laboratoryjny. Nie ma wątpliwości co do ewolucji tej cyfrowej transformacji, ponieważ coraz więcej profesjonalistów przechodzi na nią z tradycyjnego papieru.

Różnica między ELN a zwykłą aplikacją do robienia notatek

Istnieje wiele różnic między elektronicznym notatnikiem laboratoryjnym a zwykłą aplikacją do robienia notatek, taką jak Evernote i Google Keep, ale najważniejszą z nich jest zdecydowanie fakt, że ELN jest tworzony na zamówienie do badań naukowych.

ELN pozwoli Ci narysować dane, takie jak struktura chemiczna lub udokumentować protokół testu biologicznego, z absolutną łatwością w porównaniu ze zwykłą aplikacją do robienia notatek. Zasadniczo ma wszystkie specyficzne narzędzia w trybie gotowości, gdy ich potrzebujesz, w przeciwieństwie do konieczności znalezienia wyjścia z sytuacji, jeśli zamierzasz używać zwykłej aplikacji do robienia notatek.

Nie oznacza to, że aplikacje do przechowywania notatek są złe, ale po prostu do celów takich jak badania naukowe ELN jest idealny w użyciu i ma wyraźną przewagę.

Cechy idealnego ELN

Chociaż funkcje mogą się różnić w zależności od oprogramowania, oto kilka typowych cech, które powinno posiadać każde rozwiązanie ELN:

 • Obsługa podpisu elektronicznego 🖊️
 • Pamiętaj o zachowaniu integracji aplikacji 📝
 • Możliwość zarządzania inwentarzem laboratoryjnym 🧪
 • Narzędzia do współpracy z administracją zespołu do przypisywania ról 👥
 • Przyjazny interfejs użytkownika 🖥️
 • Bezpieczny i zgodny z wytycznymi ⚖️
 • Twórz, importuj, przechowuj i pobieraj niezbędne dane 💾
 • Responsywny projekt do wyświetlania na wielu platformach 📲
 • Ograniczenia na poziomie użytkownika, aby niektóre dane nie były edytowane przez nikogo 👤

Powyższe cechy są dobrymi wskazówkami na początek, o których należy pamiętać przed wyborem oprogramowania do elektronicznego notebooka laboratoryjnego.

Korzyści z używania ELN

Istnieje wiele korzyści z używania oprogramowania ELN, głównie ze względu na elastyczność i wygodę, jakie zapewnia. Oto niektóre z wielu:

 • Wysoce konfigurowalny do Twoich potrzeb
 • Dostępne poza laboratorium i praktycznie wszędzie
 • Narzędzia, dzięki którym notebook jest zorganizowany i funkcjonalny
 • Łatwe udostępnianie zespołowi w przeciwieństwie do papierowego notatnika

Eliminuje również kłopoty z zapamiętywaniem, gdzie przechowywane są papierowe notatniki, ponieważ wszystko jest dostępne cyfrowo.

Pomijając to wszystko, spójrzmy na najlepsze oprogramowanie do elektronicznego notebooka, z którego możesz wybierać.

Labguru

Po pierwsze na liście Labguru promuje lepsze wyniki, innowacje i spostrzeżenia, gdy tylko zaczniesz z niego korzystać. Jest potężny i używany przez niektóre z największych marek na rynku, takie jak AstraZeneca i Moderna.

Zasadniczo zapewnia platformę typu „wszystko w jednym”, która zawiera ELN, LIMS, automatyzację, zarządzanie zapasami i informatykę, dzięki czemu jest to najlepsze rozwiązanie, na którym można polegać.

Ich ELN to przyjemność w użyciu, z funkcjami takimi jak zarządzanie próbkami, zintegrowana inwentaryzacja, bezpieczny hosting danych i zarządzanie danymi laboratoryjnymi. Pomaga śledzić postępy i udostępniać każdy wynik innym członkom, jeśli chcesz.

Ławka

Sprawnie zarządzaj laboratorium dzięki Ławka, rozwiązanie ELN, które robi znacznie więcej, niż można by się spodziewać. Jest bardzo przyjazny dla użytkownika i jest używany przez ponad 200 000 naukowców na całym świecie.

Niektóre główne zalety Benchling to:

 • Lepsza integralność danych
 • Integracje z innymi firmami
 • Współpraca i uprawnienia oparte na rolach
 • Przechwytywanie i przesyłanie danych
 • Zarządzanie instrumentami
 • Natychmiastowa historia wszystkich wpisów w notatniku
 • Raportowanie i statystyki
 • Zarządzanie próbkami

Istnieje również kilka narzędzi zwiększających produktywność, takich jak listy rzeczy do zrobienia, edytor przeciągania i upuszczania oraz tabele przypominające Excela. Możesz zbierać codzienne dane eksperymentalne w ELN i zasadniczo łączyć kropki z odpowiednimi pozycjami w rejestrze.

Nie wspominając o tym, że można go również dostosować i dostosować do własnych potrzeb. Na przykład możesz dodać własne pola dla wpisów.

LabArchives

LabArchives może obsługiwać zespoły dowolnej wielkości, więc ta sieć ELN stanowi dobre rozwiązanie do współpracy również wtedy, gdy chcesz, aby członkowie zbierali się razem w celu prowadzenia badań. Cieszy się zaufaniem znanych zespołów i instytucji badawczych, więc możesz mieć pewność, że na tym rozwiązaniu można polegać.

Dla wygody można go zintegrować z wieloma popularnymi rozwiązaniami końcowymi. Możesz także korzystać z szablonów i różnych typów wpisów i dostosowywać je. Zapewnia bezproblemową organizację danych badawczych.

Co więcej, mają również ELN dla edukacji, za pomocą którego możesz zbudować swój kurs i zarządzać biblioteką treści.

SciNote

ELN, który bardzo priorytetowo traktuje Twój czas, SciNote naciska na funkcje, które pomogą Ci wykonać zadanie szybciej niż zwykle. Badanie przeprowadzone przez Liane Kober wykazało, że zadania są wykonywane przy użyciu tego rozwiązania z 86% skróceniem czasu w porównaniu z zadaniami bez użycia tego rozwiązania.

Nie zapominajmy, że ich łatwość użytkowania i niezawodność w końcu prowadzą do wspaniałego zwrotu z inwestycji wypełnionego samymi korzyściami.

eLabJournal

W pełni konfigurowalne, kompleksowe rozwiązanie ELN, eLabJournal pozwala poprawić wydajność w laboratorium i zasadniczo kończy się na większej wydajności w tym samym czasie. Zwiększysz również swoją produktywność dzięki wymaganym narzędziom, które są z nią związane.

Niektóre z kluczowych funkcji to:

 • Ustaw ważne powiadomienia
 • Współpracuj z członkami i przydzielaj role
 • Twórz szczegółowe eksperymenty z wielu segmentów
 • Korzystaj z bezpłatnych dodatków, aby rozszerzyć funkcjonalność

Możesz eksportować swoje dane w różnych formatach, takich jak PDF, HTML i XML.

Sapio

Jak lubią to nazywać, Sapio „Bezszwowa” jest tym, czym naprawdę jest. Jest bezproblemowy i umożliwia natychmiastowe rejestrowanie szczegółów eksperymentu, nawet bez wcześniejszego doświadczenia z podobnym oprogramowaniem. Jeśli nie wolisz korzystać z oprogramowania, możesz uruchomić je w dowolnej przeglądarce online i uzyskać do niego dostęp z dowolnego miejsca.

Firma dosłownie zajęła dziesięciolecia ciężkiej pracy przy tworzeniu różnych rozwiązań, takich jak ELN, SDMS i LIMS, aby połączyć je w jeden kompleksowy produkt, oszczędzając pieniądze i czas na dłuższą metę.

Funkcje takie jak śledzenie codziennych postępów i przetwarzanie próbek w laboratorium to tylko wierzchołek góry lodowej dla Sapio. Ma o wiele więcej do odkrycia, więc koniecznie sprawdź to.

eLabFTW

Całkowicie darmowy i open source, eLabFTW ułatwia śledzenie eksperymentów i bezproblemową realizację projektów współpracy. W rzeczywistości to rozwiązanie może być również wykorzystywane w innych dziedzinach, takich jak biotechnologia, uniwersytety i majsterkowicze.

Posiada potężną i wszechstronną bazę danych, a całe oprogramowanie jest bezpieczne, łatwe w obsłudze i, co najważniejsze, zgodne z zasadami.

Inne funkcje obejmują:

 • Obsługa wielu platform
 • Responsywny projekt na różnych urządzeniach
 • Zarządzanie zapasami
 • Znaczniki czasu dla lepszego odwoływania się do danych
 • Tłumaczenie dostępne w różnych językach
 • Zintegrowany harmonogram, aby zaplanować pewne rzeczy z wyprzedzeniem na przyszłość

eLabFTW robi znacznie więcej niż można by się spodziewać po oprogramowaniu, które jest dostarczane bez żadnych kosztów.

Notatnik sygnałów

Elektroniczny notatnik laboratoryjny, który jest przyszłościowy z zaawansowanymi funkcjami, Notatnik sygnałów może naprawdę być rozwiązaniem, w które chciałbyś zainwestować. Oferuje szereg korzyści i funkcji, takich jak automatyzacja laboratorium, płynny przepływ pracy, ulepszona współpraca i wiele innych.

Może być używany w wielu przypadkach użycia, czy to w zakresie biologii, analizy, chemii itp. Posiada również interfejsy API i interfejsy do integracji w celu rozszerzenia funkcjonalności i uczynienia go bardziej elastycznym.

Nawet nie zarysowałem tutaj powierzchni, więc polecam wypróbowanie tej bezpłatnej wersji próbnej, aby samemu przetestować to wszystko.

Wniosek

Oprogramowanie do elektronicznego notatnika laboratoryjnego może zdecydowanie ułatwić ci życie, zwłaszcza jeśli obecnie używasz papierowego notatnika do wszystkich wpisów i formacji. Powyższe rozwiązania zapewniają najlepsze funkcje, jakie chciałbyś znaleźć w sieci ELN, więc wybierz to, co najbardziej Ci odpowiada.