8 najlepszych narzędzi do monitorowania wirtualizacji dla średnich i dużych firm

Wirtualizacja staje się coraz bardziej popularna i kluczowa we współczesnym informatyce, a wiele dużych korporacji i organizacji rządowych wdraża ją w celu zaoszczędzenia pieniędzy i zwiększenia produktywności.

Proces uruchamiania wielu systemów operacyjnych i programów na jednym komputerze lub serwerze jest znany jako wirtualizacja. Firmy mogą zaoszczędzić miejsce, pieniądze i energię, uruchamiając wiele systemów operacyjnych i aplikacji na jednym fizycznym urządzeniu.

Uważa się, że koncepcja wirtualizacji powstała pod koniec lat 60. i na początku lat 70. w erze komputerów mainframe. Terminy wirtualizacja i maszyna wirtualna są często używane zamiennie.

Główną zaletą wirtualizacji jest to, że zwiększa ilość mocy obliczeniowej dostępnej w pojedynczym systemie fizycznym, co pozwala firmom zaoszczędzić pieniądze i zmniejszyć wpływ na środowisko.

Jest to sposób na zwiększenie wydajności i pojemności systemów informatycznych. Poprawia również bezpieczeństwo danych poprzez odizolowanie danych od systemu operacyjnego komputera lub serwera, na którym są przechowywane.

Wirtualizacja jest wykorzystywana przez niektóre z największych nazwisk w technologii, takie jak Apple, Facebook i Google, do uruchamiania swoich krytycznych usług i systemów komputerowych, które często mają postać maszyn wirtualnych.

Wielkość rynku

Przewiduje się, że globalny rynek wirtualizacji rosną w CAGR 7,17 proc. do 110,42 mld USD do 2027 r., z 67,99 mld USD w 2020 r. do 72,57 mld USD w 2021 r. Rozwiązania do monitorowania i zarządzania środowiskami wirtualnymi będą nadal rosły w odpowiedzi na tak duży rynek.

Narzędzia do monitorowania i zarządzania wirtualizacją

Wraz z wprowadzeniem wirtualizacji wzrosła liczba komputerów wirtualnych. Jeśli chodzi o monitorowanie i kontrolowanie zwirtualizowanych systemów, rozmiar i liczba maszyn wirtualnych spowodowały problemy.

Organizacje mogą używać oprogramowania do monitorowania i zarządzania wirtualizacją, aby szybciej wykrywać problemy związane z wirtualizacją i reagować na nie, niż w przypadku tradycyjnych technik, zmniejszając ryzyko utraty danych i przestojów.

Użytkownicy i administratorzy IT muszą monitorować i zarządzać dużą liczbą maszyn wirtualnych, co samo w sobie jest trudnym zadaniem. Dlatego posiadanie dedykowanego oprogramowania lub narzędzi ułatwi monitorowanie i zarządzanie maszynami wirtualnymi.

Wydajność jest zawsze problemem w świecie wirtualizacji. Najpotężniejsze technologie wirtualizacji mogą być dość powolne, a największe maszyny wirtualne nie zawsze są najbardziej wydajne.

Monitorowanie wydajności systemu wirtualizacji to najlepsze podejście do zorientowania się, co się dzieje. Istnieją jednak różne techniki monitorowania systemów wirtualizacji, a decyzja, która jest najlepsza dla twoich celów, może być trudna.

Przyjrzyjmy się niektórym z najlepszych narzędzi/oprogramowania do monitorowania i zarządzania wirtualizacją w poniższych podsekcjach.

Wiatry słoneczne

Wirtualizacja Solarwind Monitoring oferuje kompleksowe rozwiązania do monitorowania, zarządzania i optymalizacji wirtualizacji od małych do dużych przedsiębiorstw.

VMAN (Virtualization Manager) to zastrzeżone narzędzie SolarWinds, które zapewnia pełne monitorowanie wirtualizacji, aby pomóc informatykom przejąć kontrolę nad środowiskami VMware, AHV, Hyper-V lub SQL Server.

VMAN to potężne narzędzie do monitorowania wirtualizacji, które może łatwo monitorować systemy lokalne, hybrydowe i chmurowe. Pomaga również w rozwiązywaniu problemów z ogólną wydajnością wirtualizacji, hostami, magazynami danych, maszynami wirtualnymi, kontenerami, vSANS i klastrami.

Za pomocą tego narzędzia administratorzy mogą określić, które maszyny wirtualne są uruchomione na danym serwerze fizycznym, monitorować ich wersje systemu operacyjnego i aplikacji, wyświetlać listę użytkowników, którzy są aktualnie zalogowani na tych maszynach wirtualnych oraz wykonywać inne powiązane czynności.

Najważniejsze funkcje

 • Pomaga w precyzyjnym rozwiązywaniu problemów i optymalizacji wydajności.
 • Łatwy pulpit nawigacyjny PerfStack zapewnia szczegółowe statystyki monitorowania.
 • Przewiduje przyszłe dane użytkowania i wysyła alerty, gdy użycie jest wysokie lub niskie.
 • Usuń osierocone pliki VMDK i odzyskaj zasoby wirtualne.

Solarwinds to dobry wybór, jeśli potrzebujesz kompleksowego narzędzia do monitorowania i zarządzania stosem aplikacji wirtualnych.

Innowacje eG

Wirtualne rozwiązanie do monitorowania od Innowacje eG daje 360-stopniowy wgląd w Twoje wirtualne środowisko.

Jedną z jego wyróżniających cech jest to, że zamiast traktować wirtualizację jako pojedynczą samodzielną platformę, automatycznie wykrywa zależności między aplikacjami, aplikację na maszynę wirtualną i maszynę wirtualną na maszynę fizyczną i mapuje je wszystkie razem, aby zapewnić głęboki wgląd. Dzięki temu administratorzy IT mogą wykrywać, diagnozować i rozwiązywać problemy, zanim zauważą je użytkownicy końcowi.

Administratorzy IT mogą monitorować w czasie rzeczywistym różne branże związane z wirtualizacją, w tym sieć, bazę danych, aplikację, platformę wirtualizacji i pamięć masową.

eG Innovations oferuje pojedynczą płaszczyznę do monitorowania heterogenicznych środowisk, z jedną licencją na serwer, która nie jest zależna od rdzeni ani gniazd, co zapewnia doskonały stosunek jakości do ceny w dużych organizacjach.

Platforma prognozuje również zużycie i pojemność, co pomaga architektom wirtualizacji w planowaniu przyszłej skalowalności, co z kolei przynosi korzyści seniorom w odpowiednim doborze rozmiaru i przyszłych inwestycjach.

Najważniejsze funkcje

 • Wykrywanie przyczyn źródłowych jest zautomatyzowane w całej infrastrukturze, co pozwala na szybkie naprawienie problemów z wydajnością.
 • Obsługuje ponad dziesięć najpopularniejszych platform wirtualizacji.
 • Raporty wykonawcze zawierające szczegółowe analizy wymagane do diagnozy problemu.
 • Porównanie obciążeń między maszynami wirtualnymi a serwerami fizycznymi pomaga w równoważeniu zasobów.

eG Innovations to pojedyncze rozwiązanie, które poprawia wrażenia użytkownika, monitorując pełną wydajność w infrastrukturze fizycznej, wirtualnej, chmurowej i hybrydowej, niezależnie od tego, skąd pochodzi.

Turbonomiczny

IBM Turbonomiczny wykorzystuje platformę opartą na sztucznej inteligencji, aby zapewnić pełny wgląd w aplikacje, platformy i infrastrukturę, a także zoptymalizowane zasoby, aby umożliwić im działanie w dowolnym środowisku zwirtualizowanym, zmniejszając wpływ nadmiarowych zasobów.

Zarządzanie zasobami aplikacji ocenia wykorzystanie zasobów aplikacji w czasie rzeczywistym i kieruje administratorów do aplikacji o najwyższych skokach zapotrzebowania w celu dalszej analizy.

Zarządza zasobami automatycznie w zależności od zapotrzebowania w czasie rzeczywistym, aby zapewnić ciągłą poprawę wydajności. Według badania Forrester TEI, wdrożenie Turbonomic przyniosło 471% zwrotu z inwestycji (zwrot z inwestycji).

Ponieważ jest to architektura oparta na sztucznej inteligencji, dokładnie rozumie połączenia zasobów i ryzyko związane z wydajnością, a także precyzyjne strategie, aby uniknąć wyczerpania zasobów.

Najważniejsze korzyści

 • Rozumie cały stos, od aplikacji po sprzęt, i obsługuje wdrożenia Kubernetes, chmurowe, hybrydowe i wielochmurowe.
 • W środowisku chmury hybrydowej automatyzuj zadania i unikaj przeciążenia zasobów.
 • Automatyzacja oparta na sztucznej inteligencji do inteligentnego zarządzania zasobami aplikacji.
 • Umożliwia uruchamianie aplikacji w trybie autopilota, dzięki czemu administratorzy mogą skoncentrować się na zwiększaniu komfortu użytkownika lub wprowadzaniu innowacji.

Turbonomic przekształca dane w działania dla firm, zapewniając ciągłą wydajność aplikacji poprzez identyfikowanie zależności zasobów w każdej warstwie środowiska. Turbonomic byłby dobrym wyborem dla firmy poszukującej wielowymiarowego rozwiązania do monitorowania i zarządzania wirtualnymi sieciami w oparciu o platformę AI z poczuciem automatyzacji.

Hypervisor Citrix

Hypervisor Citrix to najbardziej ekonomiczna w branży platforma dla infrastruktur wirtualizacji komputerów stacjonarnych, serwerów i chmury. Aby sprostać dzisiejszym wymaganiom centrów danych, Citrix Hypervisor umożliwia przedsiębiorstwom dowolnej wielkości i typu konsolidację i przekształcanie zasobów obliczeniowych w wirtualne obciążenia.

Upraszcza zarządzanie wirtualizacją, jednocześnie obsługując najbardziej wymagające obciążenia i chroniąc infrastrukturę wirtualną przed współczesnymi zagrożeniami.

Usprawnia zarządzanie operacyjne, zapewniając jednocześnie obsługę użytkownika w wysokiej rozdzielczości w przypadku dużych obciążeń. Według strony internetowej Citrix, Citrix Hypervisor jest używany przez organizacje wyścigowe Formuły 1 do zdalnego monitorowania i oceny stanu samochodu w czasie rzeczywistym.

Najważniejsze funkcje

 • Można go łatwo zintegrować z istniejącymi systemami sieciowymi i pamięciami masowymi.
 • Migracja maszyn wirtualnych na żywo między hostami Citrix Hypervisor zapewnia zerową konserwację.
 • W przypadku awarii jednego serwera maszyny wirtualne są szybko dostępne na innym.

Citrix Hypervisor jest w stanie obsłużyć szeroki zakres obciążeń, systemów operacyjnych oraz potrzeb związanych z pamięcią masową i siecią, a także najbardziej wymagających biznesowych przypadków użycia.

Monitorowanie Paessler PRTG

Paessler PRTG to zróżnicowany system monitorowania, który jest kompatybilny ze znanymi platformami wirtualizacji, takimi jak VMware, Microsoft Hyper-V, Citrix XenServer i Nutanix.

PRTG jest partnerem sojuszu VMware. VMware to znana na całym świecie platforma wirtualizacyjna. Dzięki szerokiemu zakresowi możliwości, przyjazności dla użytkownika i przystępnej cenie jest dobrze przystosowany do serwerów wirtualnych VMware.

PRTG wykorzystuje technologie czujników do śledzenia różnych usług i urządzeń. Jeden czujnik zazwyczaj monitoruje jedną zmierzoną wartość w sieci, taką jak ruch na porcie przełącznika, obciążenie procesora serwera lub wolne miejsce na dysku.

Posiada dużą liczbę czujników, które pozwalają śledzić parametry zarówno sprzętu, jak i oprogramowania w środowisku wirtualnym. Wykorzystuje wstępnie skonfigurowane czujniki, aby natychmiast rozpocząć monitorowanie. Zbiera między innymi informacje o stanie hosta, kondycji klastra, urządzeniu pamięci masowej, pojemności pamięci, ruchu danych i statystykach wydajności aplikacji.

Platforma jest wyposażona w potężny system powiadomień, który można w dużym stopniu dostosować i wysyła na czas alerty, aby zapobiegać awariom i przerwom w świadczeniu usług poprzez wykrywanie problemów z wyprzedzeniem.

Najważniejsze funkcje

 • Proaktywne rozwiązywanie problemów dzięki alertom i szczegółowym raportom.
 • Obsługiwane są metryki witryny i usługi VoIP.
 • Dzięki automatycznemu wykrywaniu i wstępnie skonfigurowanym szablonom urządzeń monitorowanie jest proste i szybkie.
 • Scentralizowana konsola i aplikacja do monitorowania całej infrastruktury.

PRTG to kompleksowe narzędzie do monitorowania, które zapewnia pełny obraz środowiska wirtualizacji, od maszyn wirtualnych po serwer hosta i aplikacje. PRTG oferuje najlepszą równowagę zestawu funkcji, łatwości obsługi i opłacalności.

Veeam ONE

Veeam ONE to łatwy do zintegrowania składnik pakietu Veeam Availability Suite, który monitoruje, zarządza i administruje środowiskiem wirtualnym.

Zapewnia inteligentne rozwiązania, które pomagają Twojej firmie w automatyzacji i kontroli, których potrzebuje, aby utrzymać dostępność, zapobiegając potencjalnym problemom wpływającym na Twoje operacje.

Veeam ONE to samonośna inteligentna platforma diagnostyczna, która aktywnie wykrywa znane problemy i ostrzega użytkowników za pomocą samoobsługowych rekonfiguracji i poprawek.

Jedną z jego wyjątkowości jest to, że wykorzystuje samonaprawiające się i oparte na zasadach poprawki, aby zmniejszyć obciążenie administratora poprzez wyzwalanie automatycznych korekt lub zatwierdzania operacji. Oprogramowanie ułatwia również określanie kosztów VMware i Hyper-V poprzez prognozowanie wykorzystania zasobów i trendów wykorzystania.

Najważniejsze funkcje

 • Proaktywne ostrzeganie i raportowanie, aby ostrzec administratorów o potencjalnych problemach, zanim staną się one awarią.
 • Mapy ciepła kopii zapasowych zapewniają szybki i łatwy sposób sprawdzenia, jaka część zasobów infrastruktury kopii zapasowych jest wykorzystywana.
 • Określ, które maszyny wirtualne i serwery fizyczne nie są chronione, aby oszczędzić przestoje i utratę danych.
 • Aby uniknąć nieautoryzowanych zmian, korzystaj z automatycznego tworzenia kopii zapasowych i śledzenia zmian VMware.

Veeam ONE to kompleksowe narzędzie, które zapewnia monitorowanie, ostrzeganie i raportowanie w czasie rzeczywistym, aby pomóc przedsiębiorstwom w monitorowaniu infrastruktury wirtualnej i fizycznej 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu, aby uniknąć naruszeń umów SLA i zapewnić stały czas pracy bez przestojów. klienci.

Monitorowanie Opsview

Opsview ma na celu sprostanie współczesnym trudnościom biznesowym poprzez ich rozpoznawanie i dostarczanie niezbędnej automatyzacji, skanowania, raportowania i alarmowania.

Jest to pojedyncza konsola do monitorowania wszystkich komponentów związanych z VMware, w tym infrastruktury, chmury, kontenerów, aplikacji, sieci i innych.

Jedną z jego wyjątkowych cech jest to, że automatycznie skanuje i importuje hosty do środowiska Opsview, co pozwala mu dostosować się do dzisiejszej dynamicznie rozwijającej się infrastruktury przedsiębiorstwa.

Jego funkcja oparta na kreatorach usprawnia i automatyzuje etapy skanowania i konfiguracji, umożliwiając szybkie i niezawodne utrzymywanie ciągłego monitorowania szeroko rozpowszechnionego przedsiębiorstwa.

Automonitor umożliwia użytkownikom szybkie i łatwe wykrywanie i importowanie hostów do środowiska Opsview, co skutkuje kompletnymi wirtualnymi wglądami przy minimalnej konfiguracji.

Najważniejsze funkcje

 • Obsługuje hipernadzorców maszyn wirtualnych opartych na jądrze, VMware i Microsoft Hyper-V
 • VMware vSphere Express Scan umożliwia szybkie wykrywanie obiektów VMware.
 • Mechanizm ostrzegania o przekroczeniu progów.

Oprogramowanie Opsview jest dość elastyczne do uruchamiania lokalnie lub w chmurze w celu monitorowania i śledzenia wszystkich maszyn wirtualnych VMware.

VMware vSphere

VMware Wirtualizacja vSphere oprogramowanie jest najpopularniejszym w branży. Klienci mogą zmodernizować 70 milionów lub więcej obciążeń działających na vSphere za pomocą Tanzu.

vSphere składa się z dwóch głównych komponentów: ESXi, który jest platformą wirtualizacji, na której działają komponenty wirtualne, oraz vCenter Server, który służy do zarządzania całą infrastrukturą wirtualną, w tym maszynami wirtualnymi hostów ESXi i wszystkimi zależnymi komponentami.

W nowoczesnej infrastrukturze vSphere, która umożliwia tworzenie aplikacji opartych na kontenerach, zarządzanie skomplikowanymi i nowoczesnymi aplikacjami oraz maszynami wirtualnymi jest bardzo elastyczne.

Usprawnia również zadania konserwacyjne, takie jak aktualizacje oprogramowania, poprawki i aktualizacje oprogramowania układowego, co skraca czas przestojów.

Klienci i dostawcy mogą skalować bez poświęcania operacji dzięki vShpere, które jest wykorzystywane na platformach korporacyjnych. Zarówno wysokowydajne aplikacje, jak i bazy danych intensywnie korzystające z pamięci mogą korzystać z możliwości skalowania infrastruktury przez vSphere.

Najważniejsze funkcje

 • HA (wysoka dostępność) w celu zminimalizowania przestojów i poprawy odporności.
 • Usługa TKG umożliwia samoobsługowe dostarczanie klastrów Kubernetes w ciągu kilku minut.
 • Chroni infrastrukturę chmury hybrydowej przed złośliwym oprogramowaniem i oprogramowaniem ransomware.
 • Dostawca kluczy natywnych vSphere ułatwia zapewnienie szyfrowania i dodatkowych zabezpieczeń.

vSphere to infrastruktura przygotowana na sztuczną inteligencję i programistę, która pomaga aplikacjom AI i Kubernetes osiągnąć wydajność, skalę i bezpieczeństwo.

Korzyści z narzędzi do monitorowania wirtualizacji

Monitorowanie wirtualizacji ma szereg krytycznych korzyści, które zwiększają ogólną skuteczność i wydajność infrastruktury IT przedsiębiorstwa.

 • Planowanie skalowalności: monitorowanie pomaga administratorom IT w lepszym planowaniu wydajności. Planowanie pojemności określa, czy pojemność serwera lub zasobów jest wystarczająca dla maszyn wirtualnych, a także ile dodatkowej pojemności będzie wymagane w przyszłości.
 • Łatwe zarządzanie: informacje mogą być wykorzystywane przez monitory infrastruktury do lepszego zarządzania zasobami. Znacznie poprawia efektywność alokacji zasobów w środowisku wirtualnym. Nie ma ani jednej bezczynnej maszyny wirtualnej, która gromadzi zasoby i uniemożliwia innym korzystanie z nich.
 • Równoważenie obciążenia: Serwery nigdy nie są przeciążane żądaniami zasobów. Wydajność pojedynczego serwera może ulec znacznemu spowolnieniu, jeśli działa na nim zbyt wiele maszyn wirtualnych.
 • Poprawa wydajności: monitorowanie wirtualizacji zwiększa ogólną wydajność zwirtualizowanej infrastruktury. Pomaga w wykrywaniu problemów, zapewniając kluczowe wskaźniki wydajności.
 • Raportowanie, automatyzacja i mechanizm alertów to inne znaczące korzyści z wdrożenia monitorowania wirtualizacji.

Wniosek

Monitorowanie wydajności wirtualizacji polega na weryfikacji, czy środowiska wirtualne i infrastruktura bazowa działają z maksymalną wydajnością i efektywnie wykorzystują zasoby. Najlepsze praktyki monitorowania wirtualizacji, jeśli są regularnie przestrzegane, mogą pomóc w usuwaniu wąskich gardeł lub zapobieganiu im, zarządzaniu zagrożeniami bezpieczeństwa i utrzymywaniu płynnego działania środowiska wirtualnego.

Wybór odpowiedniego narzędzia do wirtualizacji całkowicie zależy od potrzeb infrastrukturalnych, budżetu i funkcji, które organizacja chciałaby włączyć.