9 Interfejsów API do tłumaczenia, które umożliwią wielojęzyczność Twojej aplikacji

W dzisiejszym nowoczesnym świecie, gdzie wszystko jest połączone, nie ma sensu budować strony internetowej lub aplikacji, do których można uzyskać dostęp tylko w jednym języku.

Aby dotrzeć do globalnej grupy odbiorców, firmy muszą udostępnić swoje produkty i usługi w wielu językach. Ale jak to zrobić? Czy nie jest wyczerpujące tworzenie wielu stron dla każdego języka ręcznie?

To właśnie tutaj wchodzą w grę interfejsy API tłumaczeń.

API tłumaczeń: przegląd

API tłumaczeń umożliwia tłumaczenie treści aplikacji lub strony internetowej programowo. Łączy Twoją aplikację ze platformą tłumaczeniową lub usługą, abstrahując proces ręcznego radzenia sobie z usługą tłumaczeniową.

Podsumowując, oto korzyści płynące z tworzenia wielojęzycznej aplikacji za pomocą interfejsu API tłumaczeń:

  • Globalna grupa odbiorców: Tworząc wielojęzyczną aplikację, usuwasz bariery językowe. Jest to szczególnie ważne dla globalnych firm, które skupiają się na znacznie szerszej publiczności.
  • Lokalizacja: Koncepcja lokalizacji polega na dostosowaniu się do języka lokalnego grupy docelowej. Dzięki temu firmy mogą zindywidualizować swoje produkty.
  • Analiza: Można analizować wydajność aplikacji po jej wprowadzeniu w wielu językach i poprawić usługi na podstawie preferencji lokalnych.

W zależności od konkretnego dostawcy, interfejsy API tłumaczeń mogą oferować różne usługi i opcje dostosowywania. Na przykład możesz użyć różnych interfejsów API do identyfikacji języka, uzyskania alternatywnych tłumaczeń, ustawienia poziomów jakości tłumaczenia, itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej o różnych interfejsach API tłumaczeń? Oto lista niektórych platform interfejsów API tłumaczeń.

Google Cloud Translation API

Źródło: github.com

Google Cloud oferuje API tłumaczeń, które korzysta z wstępnie przeszkolonego modelu tłumaczenia maszynowego opartego na sieciach neuronowych. Aktualizuje ten model NMT regularnie, aby uwzględnić lepsze techniki i dane treningowe.

API może tłumaczyć treść na około 100 par językowych przy nieograniczonym tłumaczeniu znaków dziennie. Ponadto może automatycznie wykrywać bieżący język i tłumaczyć go odpowiednio. Obecnie obsługuje około 135 języków.

Oferuje dwie edycje: Cloud Translation Basic i Cloud Translation Advanced. Edycja Advanced ma przewagę nad edycją Basic pod względem funkcji, takich jak dodawanie glosariuszy i niestandardowe modele ML.

Azure Translator

Azure Translator to usługa sztucznej inteligencji umożliwiająca tłumaczenie tekstu w czasie rzeczywistym. API do tłumaczenia tekstu nazywane jest Azure Text Translation API i obsługuje ponad 100 języków. Może tłumaczyć, transliterować i wykrywać języki źródłowe.

Aby uzyskać dostęp do interfejsu API, musisz utworzyć konto Microsoftu i Azure, wygenerować zasób API REST tłumacza w portalu Azure, uzyskać klucze dostępu do API i wybrać język programowania spośród obsługiwanych języków. Obsługiwane języki programowania to C#, Go, Java, Javascript i Python.

Dostępna jest również funkcja bez tłumaczenia, która pozwala zapobiec tłumaczeniu fragmentu tekstu. Możesz po prostu dodać klasę notranslate do swojego HTML lub ustawić atrybut tłumaczenia na „no” w ten sposób – translate=”no”.

Usługa tłumaczenia oferuje plan darmowy oraz opcję płatności za użytkowanie, dopasowaną do konkretnych potrzeb biznesowych.

DeepL API

DeepL to technologia tłumaczenia maszynowego, która zapewnia API do integrowania jej z witrynami i aplikacjami. Zastosowania DeepL obejmują tłumaczenie treści witryny, komunikację wewnętrzną w międzynarodowych firmach oraz tworzenie produktów wielojęzycznych.

Zapewnia bezpieczny sposób tłumaczenia treści bez przechowywania jakichkolwiek informacji i wykorzystywania ich do trenowania modeli sztucznej inteligencji. Jest także zgodny z przepisami dotyczącymi ochrony danych w UE.

DeepL oferuje dwa plany, darmowy i profesjonalny. W ramach darmowego planu można przetłumaczyć maksymalnie 500 000 znaków miesięcznie. Dobrą cechą planu profesjonalnego jest to, że opiera się na cenach uzależnionych od użytkowania. Jedną z wad DeepL jest to, że jest dostępny tylko w wybranych krajach.

Przeczytaj także: DeepL: Lepsza alternatywa dla Google Translate?

Yandex Translate API

Yandex Translate API oferuje wszystkie podstawowe funkcje, których można się spodziewać od usługi tłumaczeniowej. Ma również plac zabaw, gdzie można przetestować API.

Korzysta z serwisu tłumaczeniowego opracowanego przez samą firmę Yandex i obsługuje ponad 90 języków. Odpowiedź API Yandex jest dostępna w trzech formatach – XML, JSON i JSONP.

Największą wadą korzystania z tego API jest to, że jest bardzo podstawowe i nie oferuje wystarczającej liczby funkcji.

LibreTranslate

LibreTranslate to otwarte oprogramowanie API tłumaczeń maszynowych. Jest bezpłatny do testowania, użytku osobistego lub sporadycznego i objęty licencją AGPLv3.

W przypadku przypadków użycia produkcyjnego możesz hostować własną instancję LibreTranslate na serwerze i uzyskiwać do niej dostęp za pomocą klucza API.

Pod względem funkcji oferuje tylko tłumaczenie oparte na tekście i plikach za pomocą API REST opisanego w Swagger. Jest to bardzo proste API z kilkoma prostymi punktami końcowymi, które pozwolą Ci wykonać swoje zadanie.

Nie oferuje jednak bardziej zaawansowanych funkcji i obsługuje tylko około 30 języków. Listę obsługiwanych języków można pobrać, odpytując ten punkt końcowy.

Translated

Translated API to prosty i potężny sposób na programowe tłumaczenie treści za pomocą usług Translated w ponad 200 językach. Oferuje również pulpit nawigacyjny umożliwiający monitorowanie wszystkich żądań API wysłanych do punktów końcowych TranslationOS.

Niektóre z jego funkcji to zaawansowane wykorzystanie powtarzalności, w tym dopasowanie ICE i SPICE do priorytetowych tłumaczeń prywatnych i tłumaczenia maszynowego, segmentacja ciągów znaków, ekstrakcja i ponowne wprowadzanie w 71 formatach plików, monitorowanie tłumaczeń, w tym postęp w czasie rzeczywistym, zapewnianie jakości i bezpłatny plan migracji.

Systran Translate

Jako usługa tłumaczenia maszynowego, Systran dostarcza interfejs API umożliwiający wielojęzyczne tłumaczenie Twojej witryny w czasie rzeczywistym w ponad 50 językach. Możesz go używać do tłumaczenia aplikacji wewnętrznych i zewnętrznych, platform obsługi klienta, interfejsów produktów, stron internetowych itp.

Systran udostępnia bezpłatną wersję próbną swojego API na 14 dni i do 500 000 znaków. Jest to API zgodne z RODO, które jest korzystne dla dużych klientów korporacyjnych i rządów, które mają najwyższe oczekiwania dotyczące ochrony danych.

Amazon Translate

Amazon Translate to usługa tłumaczenia maszynowego neuronowego, która zapewnia szybkie, przystępne cenowo i dostosowane do potrzeb klienta tłumaczenie języka dla około 75 języków.

Wykorzystuje technologię Active Custom Translation (ACT), aby dostosować wynik tłumaczenia Amazon Translate bez konieczności tworzenia lub utrzymywania niestandardowych modeli tłumaczeniowych. Może także automatycznie identyfikować języki, jeśli nie są określone.

Największą zaletą korzystania z Amazon Translate jest ekosystem, który zapewnia bezproblemową integrację z innymi narzędziami AWS, takimi jak Transcribe, S3, Lambda, Redshift, DynamoDB, itp. Oferuje również bezpłatne i elastyczne opcje cenowe dostosowane do Twoich konkretnych potrzeb.

API tłumaczeń dostarczane przez Translate.com jest przydatne do usprawniania lokalizacji swojej witryny, aplikacji i obsługi klienta.

Warto zauważyć, że obsługuje on zarówno formaty tłumaczenia maszynowego, jak i ludzkiego. API tłumaczenia maszynowego obsługuje około 90 języków, podczas gdy API tłumaczenia ludzkiego obsługuje tylko około 60 języków. Jednak funkcje takie jak glosariusze i przechowywanie są dostępne tylko w API tłumaczeń ludzkich.

Oferuje plan darmowy, pay-as-you-go oraz dostosowane plany odpowiednie dla potrzeb Twojej firmy.

Ostatnie słowo

Dzięki różnym interfejsom API tłumaczeń programiści mogą korzystać z mocy usług tłumaczenia maszynowego w swoich aplikacjach, bez konieczności tworzenia własnych systemów tłumaczeń od zera. Te interfejsy API ułatwiają wprowadzanie funkcjonalności wielojęzycznej do aplikacji we wszystkich dziedzinach.

Następnie zapoznaj się z najlepszymi platformami do tłumaczenia audio.