9 najlepszych środowisk graficznych Linux do użytku w 2022 roku

Środowisko pulpitu Linux składa się ze zbioru narzędzi i programów, które zostały zaprojektowane do wspólnego działania i zapewnienia jednolitego środowiska użytkownika (UX).

Wielu użytkowników Linuksa woli pracować z systemem operacyjnym za pomocą terminala wiersza poleceń, ale zamiast terminala można również użyć graficznego interfejsu użytkownika (GUI).

Jedną z największych zalet Linuksa jest różnorodność dostępnych środowisk graficznych. Z drugiej strony, przy kilku środowiskach graficznych do wyboru, podjęcie decyzji, które jest dla Ciebie odpowiednie, może być trudne.

Podsumowaliśmy listę doskonałych środowisk graficznych, które można zainstalować w dowolnej dystrybucji Linuksa.

Ruszajmy!

XFCE

XFCE jest kompatybilny z szeroką gamą dystrybucji Linuksa. Xfce nie oferuje wyrafinowanych modyfikacji, ale jest to środowisko graficzne najbardziej zorientowane na wydajność. Jest to kompaktowe środowisko graficzne z wszechstronnym interfejsem użytkownika. XFCE można zainstalować w różnych systemach UNIX. Zgłoszono, że kompiluje się na Ubuntu, NetBSD, Solaris, Cygwin, OpenBSD i macOS X, a także na architekturach x86, PPC, Sparc i Alpha.

Narzędzie XFCE zawiera szereg funkcji, które współpracują ze sobą, aby zapewnić pełne możliwości nowoczesnego środowiska graficznego. Są pakowane niezależnie i możesz wybierać spośród różnych opcji, aby zbudować własne spersonalizowane środowisko pracy.

Cechy:

  • Jest wyposażony w menedżera pulpitu, który umożliwia dodawanie obrazów tła, ikon i innych elementów do pulpitu.
  • Szybki, przenośny i zasobooszczędny.
  • Wyświetla zainstalowane programy w systemie w kategoriach, dzięki czemu można je szybko zlokalizować.
  • Składa się z podstawowych i podstawowych narzędzi do zarządzania plikami, takich jak zmiana nazw zbiorczych.
  • XFCE ma doskonałe zarządzanie panelami i szeroką gamę apletów panelu.
  • Konfiguracje można łatwo eksportować i importować.

XFCE zawiera również szereg dodatkowych aplikacji i dodatków, takich jak emulator terminala, przeglądarka zdjęć, aplikacja do nagrywania płyt CD i DVD, oprócz standardowego zestawu modułów.

GNOM

GNOM (GNU Network Object Model Environment) to bezpłatna inicjatywa oprogramowania o otwartym kodzie źródłowym, której celem jest tworzenie niezależnych od sieci programów opartych na technologiach open source. Obecnie GNOME jest najczęściej używanym środowiskiem graficznym Linux.

Środowisko pracy GNOME zyskało na popularności do tego stopnia, że ​​wielu ludzi wierzy, że jest częścią Linuksa. A platformy, takie jak Debian i Fedora, używają GNOME jako standardowego domyślnego środowiska.

Cechy:

  • Rozszerzenia powłoki GNOME może być używany do zwiększenia funkcjonalności.
  • Aplikacja Ustawienia jest dobrze zorganizowana i prosta w użyciu.
  • Dynamiczne i elastyczne przestrzenie robocze
  • Dzięki różnorodnym motywom i projektom do wyboru możesz spersonalizować swój interfejs użytkownika i UX.
  • Szukaj w całym systemie

Pozwala przeszukać całą maszynę z pulpitu Gnome. Nie tylko aplikacje, ale także możesz wyszukiwać dokumenty, zdjęcia, a nawet odinstalowane programy.

Plazma KDE .Comment

Po GNOME najczęściej używanym środowiskiem graficznym Linux jest Plazma KDE .Comment. To środowisko graficzne KDE Plasma zawiera różne narzędzia i usługi, które spełniają prawie każde zapotrzebowanie. Zawiera aplikacje takie jak Dolphin, domyślny i najpotężniejszy menedżer systemu plików, oraz KGeoTag, program do geotagowania zdjęć. Domyślnie zawiera ikony tlenu, które mają przyjemny wygląd przypominający rzeczy z życia.

Cechy:

  • Wysoka elastyczność – Pulpit można dostosowywać na różne sposoby, w tym za pomocą widżetów.
  • Atrakcyjny, dopracowany interfejs użytkownika, który jest inteligentny i przyjazny dla użytkownika.
  • Wyjątkowo elastyczne i zintegrowane wyszukiwanie zaawansowane.
  • „Konwergencja” na wielu urządzeniach

KDE Plasma zawiera wiele wbudowanych aplikacji z szerokiej gamy gatunków, w tym narzędzia programistyczne, edukacyjne, gry, grafiki, multimedia i inne narzędzia bezpieczeństwa. Możesz zobaczyćwszystkie dostępne programy dla KDE Plasma tutaj.

KUMPEL

KUMPEL jest rozszerzeniem GNOME 2. Tworzy intuicyjne i wciągające środowisko graficzne dla Linuksa i innych systemów operacyjnych podobnych do Uniksa, wykorzystując klasyczne paradygmaty.

Cechy:

  • Lekki i prosty w użyciu.
  • Obsługuje pełne HiDPI i jest zgodny ze standardami GNOME2 HIG.
  • Bardzo konfigurowalny i nie wymaga użycia menedżera kompozytów.

MATE jest aktywnie rozwijany w celu udostępnienia nowych technologii przy jednoczesnym zachowaniu konwencjonalnych wrażeń z komputerów stacjonarnych. Ubuntu MATE charakteryzuje się niskimi wymaganiami systemowymi, dzięki czemu jest odpowiedni dla obecnych stacji roboczych, komputerów jednopłytowych i starszych systemów. Środowisko graficzne MATE poprawia wydajność i wygląd twojego komputera.

LXDE

Innym eleganckim i przenośnym środowiskiem graficznym jest LXDE. LXDE to skrót od Lightweight X11 Desktop Environment. Wykorzystuje minimalną ilość pamięci RAM w porównaniu do innych środowisk graficznych, ponieważ zużywa tak mało zasobów. LXDE lepiej nadaje się do stacji roboczych w chmurze o starszych specyfikacjach, takich jak netbooki lub przestarzały sprzęt.

Cechy:

  • Pod względem wydajności jest szybszy i lżejszy.
  • Niskie zużycie zasobów, takich jak pamięć RAM.

Jest kompatybilny z Unixem i innymi platformami zgodnymi z POSIX, takimi jak Linux, OpenBSD i FreeBSD.

Oświecenie

Innym lekkim i wydajnym środowiskiem graficznym jest Oświecenie. Jest całkowicie konfigurowalny i prosty w konfiguracji. Istnieje kilka konfiguracji i możliwości modyfikacji, które zaspokoją wszelkie preferencje. To środowisko desktopowe jest związane z przesuwaniem granic istniejących technologii, będąc jednocześnie lekkim, elastycznym i atrakcyjnym.

Podczas uruchamiania, przeładowywania i zamykania systemu Enlightenment może automatycznie wykonywać skrypty użytkownika lub aplikacje. Ułatwia to ładowanie wtyczek zasobnika systemowego, czytników kanałów RSS (Really Simple Syndication) i innych sterowników urządzeń.

Cechy:

  • Wbudowany menedżer kompozytów i plików
  • Zwykle używa bardzo minimalnej pamięci RAM w porównaniu do innych środowisk.
  • Prosty w użyciu i elastyczny

To środowisko graficzne Linux działa jako silnik renderujący, który może uruchamiać aplikacje, zarządzać interfejsem użytkownika, a nawet zmieniać ustawienia systemu. The Biblioteki Fundacji Oświecenia (EFL) są używane do budowania środowiska Oświecenia.

Głęboko w

Głęboko w to dystrybucja Linuksa, której celem jest zapewnienie użytkownikom na całym świecie atrakcyjnego, niezwykle prostego, bezpiecznego i stabilnego systemu. Początkowo Deepin Desktop Environment (DEE) zostało zaprojektowane do pracy tylko z dystrybucją Deepin Linux. Teraz jest kompatybilny z szeroką gamą dystrybucji Linuksa, w tym Arch Linux, Manjaro i wieloma innymi.

Posiada również dobrze zaprojektowany i prosty w obsłudze interfejs, dzięki czemu jest bardzo wydajny. Co więcej, standardowy system sprawia, że ​​jest to idealny system przyjazny dla użytkownika z mniejszą liczbą regulacji i modyfikacji. Doświadczenie użytkownika jest zaskakująco podobne do zwykłej architektury pulpitu, takiej jak Windows i Mac OS X, ale jest trochę ładniejsze niż zwykle.

Cechy:

  • Interfejs użytkownika jest dość atrakcyjny, podobny do Mac OS X.
  • Obsługuje różne dystrybucje.

The Zestaw narzędzi Deepin, lub DTK, jest jednym z najważniejszych składników Deepin. Jest to framework podobny do GTK (zestaw narzędzi widżetów dla wielu platform do tworzenia GUI) do konstruowania aplikacji Deepin.

LXQT

LXQT to kolejne fantastyczne lekkie środowisko graficzne. LXQT to nowoczesna edycja LXDE, która nadaje się do serwerów w chmurze i przestarzałej infrastruktury ze względu na niskie zużycie pamięci RAM i procesora. LXQT nie ma sobie równych pod względem wydajności nawet na najbardziej prymitywnych urządzeniach.

Cechy:

  • Elementy modułowe i elastyczne
  • Solidny menedżer plików i mniejsze zużycie zasobów
  • Modyfikuj wygląd systemu w każdy możliwy sposób.

LXQT to standardowe środowisko graficzne w wielu dystrybucjach Linuksa, w tym w systemie operacyjnym Lubuntu-Lightweight Linux opartym na Ubuntu i kilku innych.

Cynamon

Cynamon jest najczęściej używaną edycją Linux Mint. Jest to stabilne, niezawodne środowisko graficzne, które działa na wszystkich głównych systemach operacyjnych i dystrybucjach Linuksa, takich jak Debian GNU/Linux, Ubuntu LTS, Artix i Manjaro Linux. Cynamon jest przyjazny dla użytkownika i można go dostosować. Przy niewielkim wysiłku możesz uczynić go wyjątkowym. Motywy, wtyczki i moduły służą do dostosowywania Cynamonu. Użytkowników przyciąga znajomy i przyjazny interfejs użytkownika.

Cechy:

  • Wyposażony w najnowsze funkcje dla tradycyjnych komputerów stacjonarnych.
  • Interfejs jest szybki, atrakcyjny i stabilny
  • Bardzo elastyczny i łatwy do dostosowania
  • Cynamon pozwala dostosować rozmieszczenie ikon na wielu wyświetlaczach.
  • Preinstalowane motywy i wtyczki są bardzo ładne.
  • Aplikacje zaprojektowane dla dowolnego innego środowiska graficznego mogą być uruchamiane na cynamonie.

Cynamon to środowisko graficzne zaprojektowane tak, aby było proste w użyciu i przyjazne dla osób, które przechodzą z systemu Windows. Dzięki podstawowym technologiom pochodzącym z Gnome Shell, układ pulpitu jest identyczny z Gnome 2. Cynamon jest nadal aktywnie rozwijany przez własną społeczność i programistów, a dodatkowe zaktualizowane funkcje są często publikowane.

Wniosek

Ponieważ nie ma jednego najlepszego środowiska graficznego Linux, jest ono determinowane przez takie czynniki, jak zużycie pamięci, przenośność i funkcjonalność. Każdy użytkownik ma inne potrzeby, więc wybierz ten, który najlepiej odpowiada Twoim.

Mam nadzieję, że ten artykuł okazał się bardzo przydatny w nauce najlepszych środowisk pulpitu Linux do użycia w 2022 r.

Możesz również zainteresować się dystrybucją Linuksa, znaną jako Sysadmin i Deweloperzy.