Jak każda inna branża, branża UI/UX jest wypełniona wieloma błędami, które wpływają na projektantów i powodują, że projekty projektowe wykolejają się z ich głównych celów. Być może nawet nieświadomie trzymałeś się niektórych z tych błędnych przekonań na różnych etapach swojej kariery.
Dlatego ważne jest, abyś odkrył o nich prawdę, niezależnie od tego, czy jesteś początkującym projektantem, czy weteranem. W tym artykule obalimy popularne mity i nieporozumienia dotyczące UI/UX. Ostatecznie będziesz w stanie odróżnić bezpodstawne twierdzenia od tego, co jest możliwe do osiągnięcia w projektowaniu interfejsu użytkownika/UX.
Spis treści:
1. UI/UX to łatwa ścieżka kariery
Od pomysłu po wykonanie – tworzenie świetnego interfejsu użytkownika i doświadczenia jest wyczerpujące i, delikatnie mówiąc, wymaga rygorystycznej burzy mózgów. Ta ścieżka kariery nie jest spacerkiem po parku, ponieważ potrzebujesz połączenia umiejętności miękkich i technicznych, aby osiągnąć sukces w projektowaniu interfejsu użytkownika/UX.
Chociaż umiejętności miękkie mogą być wrodzone, opanowanie niezbędnych narzędzi i umiejętności technicznych, takich jak tworzenie szkieletów i prototypowanie, wymaga czasu, wysiłku i zasobów. Co więcej, poszukiwanie pracy w branży UI/UX to szaleńcza pogoń za konkurencyjnością i nasyceniem rynku.
Aby pozostać istotnym w branży, musisz inwestować w naukę – brać udział w różnych kursach zawodowych – na każdym kroku. Dlatego niezależnie od tego, jak bardzo wygląda UI/UX, kariera UI/UX jest wyzwaniem.
2. Biała przestrzeń w projektowaniu jest marnotrawstwem
Białe lub negatywne przestrzenie są powszechnie uważane za odpady, ponieważ nie mieszczą się w nich „namacalne” elementy projektu. Cóż, nie jest to do końca prawdą. Białe spacje sprawiają, że projekt wygląda lepiej dla oka, zapewniając lepszą czytelność i zrozumienie.
Co więcej, zgodnie z Fundacja Projektowania Interaktywnego, białe znaki są niezbędne do stworzenia responsywnego interfejsu użytkownika. Jeśli więc kiedykolwiek nie doceniłeś białych spacji, możesz przemyśleć to jeszcze raz.
3. Projekt skupia się przede wszystkim na użytkowniku
Oczywiście użytkownik powinien być głównym punktem podczas opracowywania dobrego interfejsu użytkownika i doświadczenia. Jednak dobry projekt UI/UX uwzględnia także cele i potrzeby firmy. Użytkownicy mogą nie zawsze wiedzieć, czego chcą, ale każdy właściciel firmy wie, że musi osiągać zyski i zdobywać popularność w swojej branży.
Zatem całkowite skupienie się na użytkowniku i pominięcie potrzeb biznesowych może być szkodliwe dla firmy, dla której projektujesz. Dlatego, aby mieć responsywny interfejs użytkownika i spójny projekt doświadczenia użytkownika, staraj się stworzyć równowagę między celami biznesowymi a potrzebami użytkownika.
4. Projektanci UI/UX muszą być artystyczni, a projekty muszą być estetyczne
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych mitów na temat projektowania interfejsu użytkownika jest to, że zajmuje się on wyłącznie estetyką i dbaniem o ładny wygląd. Jednak w rzeczywistości UI/UX wymaga znacznie więcej, takich jak badania, planowanie, rozwój treści, a nawet informatyka. Polega na tworzeniu intuicyjnych układów i zapewnieniu płynnej interakcji z różnymi podstawowymi elementami projektu.
Co więcej, projektant UI/UX powinien rozważyć użyteczność, dostępność, cele biznesowe i potrzeby użytkowników końcowych przed włączeniem elementów artystycznych. Tak więc, choć posiadanie umiejętności artystycznych może poprawić atrakcyjność wizualną projektu, stanowią one tylko część szerszego zestawu umiejętności, których potrzebuje projektant UI/UX.
Innymi słowy, bycie artystą lub posiadanie estetycznych projektów nie jest obowiązkowe, ale jest cenne, jeśli chcesz wyróżnić się swoimi projektami.
5. Interfejs użytkownika i UX są wymienne
Większość ludzi, nawet firm zatrudniających, uważa, że skoro UI i UX są pisane razem, to są takie same i dają takie same wyniki. Jednak w rzeczywistości istnieje wiele różnic między interfejsem użytkownika a UX, nawet jeśli możesz być biegły w obu.
Projekt UX odnosi się do całego doświadczenia użytkownika z konkretnym produktem od początku do końca. Projektanci UX tworzą efektywne, wydajne i przyjemne doświadczenia użytkownika podczas interakcji z produktem. Posiadają także umiejętność rozpoznawania osobowości użytkownika i jego słabych punktów oraz gromadzenia cennych spostrzeżeń, które wpływają na ogólne decyzje dotyczące projektu produktu.
I odwrotnie, projekt interfejsu użytkownika odnosi się do interfejsu wizualnego produktu cyfrowego i sposobu, w jaki użytkownicy z nim wchodzą w interakcję. Projektanci interfejsu użytkownika tworzą symetrię między elementami projektu, takimi jak ikony, przyciski i palety kolorów. Co więcej, podstawową rolą projektantów interfejsu użytkownika jest opracowanie spójnego, angażującego i atrakcyjnego wizualnie interfejsu, który poprawia komfort użytkownika.
Tak więc, chociaż większość projektantów i osób niebędących projektantami często używa zamiennie interfejsu użytkownika i interfejsu użytkownika, są to odrębne dyscypliny o różnych rolach i obowiązkach.
6. Projektowanie UI/UX to zadanie jednorazowe
Większość ludzi, zwłaszcza właścicieli firm, myli projektowanie UI/UX z jednorazowym zadaniem, które można skreślić z listy po uruchomieniu produktu. Jednak w praktyce projektowanie UI/UX jest procesem iteracyjnym, który wymaga ciągłego doskonalenia. Zarówno projektanci, jak i projektowane produkty muszą podlegać ciągłemu rozwojowi, aby zachować aktualność.
Dzieje się tak dlatego, że preferencje użytkowników ewoluują, postęp technologii i stale rosnąca konkurencja w każdej branży. Dlatego wbrew powszechnej opinii projektowanie UI/UX nie jest jednorazowym projektem, ale niekończącym się procesem rozwoju.
7. Projekt UI/UX jest przeznaczony wyłącznie dla zespołu projektowego
Biorąc pod uwagę, że praca zespołowa odgrywa kluczową rolę w sukcesie każdej firmy, do projektowania UI/UX można podejść z perspektywy multidyscyplinarnej i wielofunkcyjnej. Chociaż projektanci UI/UX są odpowiedzialni za wykonanie projektu produktu, mogą współpracować z innymi działami firmy w celu opracowania wysokiej jakości, responsywnych produktów i usług.
Mogą także wspólnie przeprowadzić burzę mózgów i ocenić działanie produktu, ponieważ nikt nie ma monopolu na wiedzę. Wzmacnia to kulturę pracy w firmie.
8. Projektanci UI/UX muszą wiedzieć, jak kodować
Mit ten sugeruje, że aby projektować interfejsy użytkownika i doświadczenia użytkownika, projektanci muszą wiedzieć, jak pisać kody przy użyciu języków projektowania, takich jak CSS. W rzeczywistości jest to nieprawda, ponieważ projektanci UI/UX posiadają szeroki zakres umiejętności wykraczających poza kodowanie, które pomagają im opracowywać świetne projekty produktów.
Chociaż nauka programowania jako projektant UI/UX wiąże się z wieloma korzyściami, nie oznacza to, że biegłość w kodowaniu jest obowiązkowa, aby pełnić funkcję projektanta.
9. Uniwersalny rozmiar sprawdza się przy projektowaniu interfejsu użytkownika/UX
Większość ludzi, w tym projektanci i osoby niebędące projektantami, wierzy, że jeden rozmiar pasuje do wszystkich projektów UI/UX, szczególnie na różnych platformach. Oznacza to, że projekt UI/UX strony internetowej można wykorzystać w aplikacji mobilnej.
Chociaż czerpanie inspiracji z istniejących projektów nie jest złe, dosłowne użycie tego samego projektu na różnych platformach może mieć wpływ na wpływ Twojego projektu.
Użytkownicy urządzeń mobilnych i witryn internetowych również mają różne problemy, nawet w przypadku tej samej organizacji. Dlatego najlepiej odrzucić to pojęcie i skupić się na dostosowywaniu projektów projektowych do potrzeb użytkowników końcowych.
- Kariera UI/UX jest wyzwaniem i wymaga połączenia umiejętności miękkich i technicznych, a także ciągłego uczenia się i inwestycji w rozwój zawodowy.
- Biała przestrzeń w projekcie jest ważna dla czytelności i zrozumienia, a także tworzenia responsywnego interfejsu użytkownika.
- Dobry projekt UI/UX równoważy potrzeby użytkownika z celami biznesowymi, biorąc pod uwagę zarówno użytkownika, jak i cele firmy.
Podejdź do UI/UX z właściwym nastawieniem
Rozwiewanie powszechnych mitów i nieporozumień na temat UI/UX jest niezbędne, aby lepiej zrozumieć branżę i jej dynamikę. Obaliliśmy większość z nich, abyś nie miał negatywnego wpływu na swoją karierę w wyniku trzymania się ich.
Co więcej, traktuj priorytetowo ciągły rozwój zawodowy, abyś mógł stale być na bieżąco ze swoimi grami projektowymi. Możesz brać udział w kursach projektowania UI/UX i uczestniczyć w konferencjach poświęconych projektowaniu, aby móc uczyć się, oduczać i ponownie uczyć się konkretnych szczegółów na temat branży UI/UX.