9 wyzwań i zagrożeń związanych z przetwarzaniem w chmurze oraz strategie zapobiegania im

Z biegiem lat przetwarzanie w chmurze zyskuje coraz szersze zastosowanie. Oferuje wiele korzyści organizacjom różnej wielkości i osobom indywidualnym pod względem skalowalności, szybkości, wydajności i elastyczności.

Przejście do chmury stało się koniecznością po pandemii i nie jest już tylko miłą rzeczą do posiadania. Niezależnie od tego, czy jesteś osobą fizyczną, samodzielnym przedsiębiorcą czy międzynarodową firmą, przetwarzanie w chmurze może usprawnić Twoje operacje i umożliwić płynną współpracę z ludźmi z dowolnego miejsca i o dowolnej porze.

Możesz pomyśleć, że coś tak fajnego, jak przetwarzanie w chmurze, nie da ci żadnych trudności. Jednak wszystko ma swoje plusy i minusy, podobnie jak cloud computing. Wiąże się to z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem dla organizacji lub osób, które go przyjmują.

W tym artykule dowiemy się o tych zagrożeniach i wyzwaniach związanych z przetwarzaniem w chmurze wraz ze strategiami ich zapobiegania lub minimalizowania.

Chodźmy!

Co to jest przetwarzanie w chmurze?

Przetwarzanie w chmurze odnosi się do technologii, w której usługi oprogramowania i sprzętu są dostarczane przez Internet za pośrednictwem sieci różnych usług zdalnych. Serwery przechowują, zarządzają i przetwarzają dane, aby umożliwić użytkownikom aktualizację lub rozbudowę ich obecnej infrastruktury.

Dostarcza na żądanie zasoby, takie jak moc obliczeniowa i przechowywanie danych, bez angażowania użytkowników w zarządzanie lub konserwację systemów. Usługi w chmurze są oferowane przez wielu dostawców usług w chmurze, takich jak AWS, Azure, Google Cloud Platform itp. Dostawcy ci wdrażają serwery globalnie w różnych lokalizacjach, zwanych centrami danych, i zazwyczaj korzystają z modelu płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem, aby dostarczać usługi klientom .

W ten sposób organizacje wdrażające usługi w chmurze mogą zaoszczędzić czas, wysiłek i wydatki, jednocześnie pozwalając dostawcy chmury zarządzać systemami i aplikacjami. Mogą korzystać z usługi tak długo, jak jej potrzebują, skalować swoje usługi w zależności od zapotrzebowania i w razie potrzeby przejść do innego dostawcy chmury.

Przetwarzanie w chmurze obejmuje różne kategorie, takie jak oprogramowanie jako usługa (SaaS), platforma jako usługa (PaaS), infrastruktura jako usługa (IaaS) i wiele innych.

Może się wydawać, że po drugiej stronie trawa jest zawsze bardziej zielona, ​​ale to nieprawda. Przy wszystkich korzyściach, takich jak skalowalność, elastyczność, opłacalność i inne, przetwarzanie w chmurze wciąż wiąże się z pewnymi wyzwaniami i ryzykiem dla wdrażających je organizacji.

Tak więc, jeśli zamierzasz wdrożyć przetwarzanie w chmurze, oto niektóre z wyzwań i zagrożeń, z którymi możesz się zmierzyć. Przedstawiłem też kilka strategii, które mają im zapobiegać lub je minimalizować.

Najważniejsze wyzwania i zagrożenia

#1. Bezpieczeństwo danych i prywatność

Największym problemem związanym z przetwarzaniem w chmurze jest bezpieczeństwo danych i prywatność. W miarę jak organizacje wdrażają chmurę na skalę globalną, zagrożenia stały się poważniejsze niż kiedykolwiek, ponieważ hakerzy mogą włamać się do wielu danych konsumenckich i biznesowych.

Według Statista, 64% respondentów w ankiecie przeprowadzonej w 2021 r. stwierdziło, że utrata lub wyciek danych to ich największe wyzwanie związane z przetwarzaniem w chmurze. Podobnie 62% stwierdziło, że prywatność danych była drugim największym wyzwaniem.

Problem z przetwarzaniem w chmurze polega na tym, że użytkownik nie może zobaczyć, gdzie jego dane są przetwarzane lub przechowywane. A jeśli nie zostanie prawidłowo obsłużony podczas zarządzania chmurą lub wdrożenia, mogą wystąpić zagrożenia, takie jak kradzież danych, wycieki, naruszenia, złamane dane uwierzytelniające, zhakowane interfejsy API, naruszenia uwierzytelniania, przejęcie konta itp.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Aby zapewnić bezpieczeństwo danych, sprawdź, czy dostawca usług w chmurze zapewnia bezpieczne uwierzytelnianie tożsamości, zarządzanie i kontrolę dostępu. Zapytaj ich, jakiego rodzaju zabezpieczenia zapewniają i przed jakimi czynnikami. Czy mają wystarczające zasoby i wiedzę, aby poradzić sobie z problemami, jeśli coś pójdzie nie tak? Jeśli masz satysfakcjonującą odpowiedź na te pytania, wybierz dostawcę usług w chmurze.

#2. Ryzyko związane ze zgodnością

Zasady zgodności stają się coraz bardziej rygorystyczne ze względu na nasilone cyberataki i problemy z prywatnością danych. Organy regulacyjne, takie jak HIPAA, GDPR itp., zapewniają, że organizacje przestrzegają obowiązujących przepisów i regulacji stanowych lub federalnych w celu zachowania bezpieczeństwa danych i prywatności swoich firm i klientów.

Jednak zgodność jest kolejnym dużym wyzwaniem dla organizacji stosujących chmurę. W tym samym badaniu przeprowadzonym przez Statista zgodność jest trzecim najważniejszym wyzwaniem dla 44% respondentów.

Problemy pojawiają się u każdego, kto korzysta z pamięci masowej w chmurze lub usług tworzenia kopii zapasowych. Gdy organizacje przenoszą swoje dane z lokalnego środowiska do chmury, muszą przestrzegać lokalnych przepisów. Na przykład każda instytucja opieki zdrowotnej musi przestrzegać HIPAA w USA.

A jeśli nie zrobią tego w jakikolwiek sposób, mogą zostać narażeni na kary, które mogą nadszarpnąć ich reputację i kosztować ich pieniądze i zaufanie klientów.

Jak temu zapobiec/zminimalizować: Wybierz dostawców spełniających normy obowiązujące w Twoim stanie lub kraju. Wielu dostawców usług w chmurze może oferować certyfikowaną zgodność, podczas gdy w przypadku innych może być konieczne zagłębienie się w temat i zrozumienie, w jaki sposób i z jakimi przepisami są oni zgodni.

Zapewni to, że niezależnie od wybranej usługi w chmurze, będziesz zgodny z prawem obowiązującym w Twojej okolicy. Nie tylko oszczędza ci podczas audytów i kar, ale także utrzymuje zaufanie klientów.

#3. Ograniczona widoczność i kontrola

Przetwarzanie w chmurze oferuje tę zaletę, że nie trzeba zarządzać infrastrukturą i zasobami, takimi jak serwery, w celu utrzymania działania systemów. Chociaż oszczędza to czas, wydatki i wysiłek, użytkownicy mają zmniejszoną kontrolę i widoczność swojego oprogramowania, systemów, aplikacji i zasobów obliczeniowych.

W rezultacie organizacjom trudno jest zweryfikować skuteczność systemów bezpieczeństwa ze względu na brak dostępu do danych i narzędzi bezpieczeństwa na platformie chmurowej. Nie mogą również zaimplementować reakcji na incydenty, ponieważ nie mają pełnej kontroli nad swoimi zasobami w chmurze. Ponadto organizacje nie mogą mieć pełnego wglądu w swoje usługi, dane i użytkowników, aby zidentyfikować nienormalne wzorce, które mogą prowadzić do naruszenia.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Przed wdrożeniem chmury organizacje muszą wydobyć wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące tego, do jakich danych mogą uzyskać dostęp, jak je śledzić oraz jakie zabezpieczenia i kontrole stosuje dostawca, aby ograniczyć ryzyko i naruszenia danych.

Dzięki temu uzyskasz przegląd, jakiej widoczności i kontroli możesz od nich oczekiwać. Ponadto możesz wykonywać ciągłe monitorowanie i okresowe analizy, aby uzyskać lepszy wgląd w dane, aplikacje, użytkowników i usługi. W tym celu na rynku można znaleźć wielu dostawców usług.

#4. Migracja do chmury

Migracja do chmury oznacza przeniesienie danych, usług, aplikacji, systemów i innych informacji lub zasobów z lokalnych (serwerów lub komputerów stacjonarnych) do chmury. Proces ten umożliwia wykorzystanie możliwości obliczeniowych w infrastrukturze chmury zamiast na urządzeniach lokalnych.

Gdy organizacja chce korzystać z chmury, może stawić czoła wielu wyzwaniom, przenosząc wszystkie swoje starsze lub tradycyjne systemy do chmury. Cały proces może pochłaniać dużo czasu i zasobów, a oni nie mają pojęcia, jak radzić sobie z doświadczonymi dostawcami chmury, którzy działają już od lat.

Podobnie, gdy chcą przeprowadzić migrację od jednego dostawcy chmury do drugiego, muszą to zrobić od nowa i nie są pewni, jak będzie ich obsługiwał następny dostawca. Stawiają czoła wyzwaniom, takim jak rozbudowane rozwiązywanie problemów, szybkość, bezpieczeństwo, przestoje aplikacji, złożoność, wydatki i wiele innych. Wszystko to jest uciążliwe dla organizacji, a także dla ich użytkowników. Ostatecznie może to prowadzić do słabego doświadczenia użytkownika, a tym samym wpłynąć na organizacje w różnych kierunkach.

Jak temu zapobiec/minimalizować: Zanim wybierzesz dostawcę usług w chmurze, przeanalizuj wymagania dotyczące chmury, postawy bezpieczeństwa i inne obszary, na które może mieć wpływ migracja do chmury. W tym celu możesz porównać różnych dostawców usług w chmurze i określić, który z nich może zapewnić Ci najlepszą usługę, zapewniając minimalne problemy z operacjami biznesowymi.

#5. Niezgodność

Podczas przenoszenia obciążenia do chmury ze środowiska lokalnego mogą pojawić się problemy z niezgodnością między usługami w chmurze a infrastrukturą lokalną.

Jest to duże wyzwanie, które może wymagać od organizacji inwestycji w zapewnienie kompatybilności w dowolny sposób lub stworzenie zupełnie nowej usługi. Tak czy inaczej, zachęca organizacje do kłopotów i wydatków.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Przed sfinalizowaniem dostawcy chmury sporządź listę wszystkich swoich usług, zasobów, technologii i systemów, które chcesz przenieść do chmury. Teraz zapytaj swojego dostawcę usług w chmurze o zgodność ich usług z Twoimi, a jeśli to pasuje, możesz wybrać dostawcę usług.

Jeśli większość usług jest niekompatybilna, możesz przejść do następnego wybranego usługodawcy i powtórzyć ten sam proces, aby znaleźć najlepszego, odpowiadającego Twoim potrzebom.

#6. Niewłaściwa kontrola dostępu i zarządzanie

Niewłaściwa lub nieodpowiednia kontrola dostępu do chmury i zarządzanie nią może prowadzić do różnych zagrożeń dla organizacji. Cyberprzestępcy wykorzystują aplikacje internetowe, kradną dane uwierzytelniające, dokonują naruszeń danych i tak dalej. Mogą mieć problemy z zarządzaniem dostępem, jeśli mają dużą lub rozproszoną siłę roboczą.

Ponadto organizacje mogą również zmagać się ze zmęczeniem haseł i innymi problemami, takimi jak nieaktywni użytkownicy podpisani na długi czas, słabo chronione poświadczenia, słabe hasła, wiele kont administratorów, niewłaściwe zarządzanie hasłami, certyfikatami i kluczami i nie tylko.

W wyniku słabej kontroli dostępu i zarządzania, organizacje mogą być narażone na ataki. A ich informacje biznesowe i dane użytkowników mogą zostać ujawnione. Ostatecznie może to spowodować utratę reputacji i zwiększenie niepotrzebnych wydatków.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Organizacje muszą mieć odpowiednią kontrolę i zarządzanie danymi na swoich kontach użytkowników, aby uniknąć takich problemów. Wszystkie te konta muszą być bezpiecznie połączone z centralnym organem zarządzającym, aby administrować, kto ma dostęp do jakich systemów.

Dostępnych jest wielu dostawców tożsamości i dostępu, dzięki którym można zapewnić, że dostęp do sieci, systemów i aplikacji mają tylko upoważnieni pracownicy. Możesz użyć narzędzia innej firmy lub narzędzia natywnego dla chmury, aby przeanalizować wszystkich użytkowników, grupy i role. Rozwiązania IAM mogą pokazać, kto ma dostęp do informacji i zasobów. Pomoże również wykryć podejrzane działania i podjąć natychmiastowe działania, aby zachować ochronę.

7. Brak wiedzy

Technologie chmury szybko się rozwijają, a coraz więcej usług i aplikacji jest udostępnianych w celu zaspokojenia różnych potrzeb. Jednak organizacjom coraz trudniej jest znaleźć wykwalifikowanych specjalistów do obsługi systemów w chmurze. Zatrudnianie ekspertów w dziedzinie chmury jest również kosztowne dla małych i średnich firm.

Powodem jest to, że chmura jest dla wielu nową koncepcją i nadal nie jest głównym nurtem. Nie wszyscy w Twoim zespole będą zaznajomieni z technologiami chmurowymi. Dlatego też Twój personel IT musi być również przeszkolony, jak efektywnie korzystać z technologii chmury. To znowu wiąże się z wysokimi kosztami, co jest obciążeniem dla organizacji o ograniczonym budżecie. Będą musieli zapłacić za instruktora i zainwestować w rekrutację i onboarding specjalistów chmury.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Organizacje wdrażające nowe technologie chmurowe muszą mieć pewność, że korzystają z technologii, które są łatwe w użyciu, wdrażaniu i wdrażaniu, a krzywe uczenia się nie są tak strome. Musisz również przeprowadzić wewnętrzne szkolenie, podczas którego starsi specjaliści ds. chmury mogą przeszkolić nowych lub innych pracowników w zakresie technologii chmury.

#8. Przestój

Inną irytującą rzeczą w chmurze dla wielu organizacji może być przestój spowodowany słabym połączeniem internetowym.

Jeśli masz stałe i szybkie połączenie internetowe, możesz w pełni wykorzystać ich usługi w chmurze. Ale jeśli tego nie zrobisz, możesz napotkać powtarzające się przestoje, opóźnienia i błędy. To nie tylko frustruje użytkowników, ale także zmniejsza ich produktywność.

W ten sposób organizacje o słabej łączności z Internetem mogą napotkać zakłócenia w swojej działalności biznesowej. Nie będą mogli uzyskać dostępu do swoich danych, kiedy tylko zechcą. W związku z tym mogą napotkać wiele nieefektywności, niedotrzymanych terminów i tak dalej. Wszystko to może powodować powstawanie wąskich gardeł w operacjach biznesowych i prowadzić do zmniejszenia sprzedaży, przychodów i marż zysku.

Jak temu zapobiegać/minimalizować: Organizacje stosujące technologie chmurowe muszą zapewnić sobie stałą i wysokiej jakości łączność z Internetem. Jeśli nie, muszą zainwestować więcej, aby uzyskać szybkość i czas pracy bez przestojów, których potrzebują, aby uzyskać dostęp do swoich systemów i technologii zawsze, gdy tego potrzebują. Zwiększy to ich produktywność i wydajność pracy oraz zmniejszy problemy związane z bezpieczeństwem, które mogą występować podczas przestojów.

#9. Niezabezpieczone interfejsy API

Korzystanie z interfejsów aplikacji API w infrastrukturze chmury umożliwia wdrożenie lepszych kontroli dla systemów i aplikacji. Są one wbudowane w aplikacje mobilne lub sieć, aby umożliwić pracownikom i użytkownikom dostęp do systemów.

Jeśli jednak zewnętrzne interfejsy API, których używasz, są niezabezpieczone, może to spowodować wiele problemów w zakresie bezpieczeństwa. Te problemy mogą stanowić punkt wejścia dla atakujących, aby włamać się do poufnych danych, manipulować usługami i wyrządzić inne szkody.

Niezabezpieczone interfejsy API mogą powodować nieprawidłowe uwierzytelnianie, błędne konfiguracje zabezpieczeń, zerwanie autoryzacji na poziomie funkcji, ujawnienie danych oraz nieprawidłowe zarządzanie zasobami i zasobami.

Jak temu zapobiec/zminimalizować: Aby uniknąć tego problemu, musisz upewnić się, że programiści projektują interfejsy API z solidną kontrolą dostępu, szyfrowaniem i protokołami uwierzytelniania. Zapewni Ci bezpieczny, niezawodny i potężny interfejs API, którego hakerzy nie mogą łatwo wykorzystać.

Ponadto możesz uruchomić testy penetracyjne, aby znaleźć luki i naprawić je, zanim spowodują jakiekolwiek problemy. Możesz także wdrożyć szyfrowanie TLS/SSL do przesyłania danych i wykonywać uwierzytelnianie wieloskładnikowe przy użyciu tożsamości cyfrowych, biometrii, OTP i innych silnych technik zarządzania tożsamością i dostępem.

Tak więc powyższe były zagrożeniami i wyzwaniami, z którymi możesz się zmierzyć podczas wdrażania przetwarzania w chmurze. Ale istnieją sposoby na zapobieganie lub minimalizowanie tych problemów, jak omówiono powyżej.

Wniosek

Przetwarzanie w chmurze rzeczywiście oferuje wiele korzyści, a przyszłość również wydaje się jaśniejsza. Wiąże się to jednak również z wieloma zagrożeniami i wyzwaniami dla organizacji. Dlatego ważne jest, aby znać problemy, które mogą się pojawić, jeśli planujesz przenieść obciążenie do chmury. Pomoże Ci zaplanować i sprostać tym wyzwaniom bez niespodzianek. Możesz nie tylko zmniejszyć te kłopoty, ale także z gracją wykonać pierwszy krok do chmury.

Możesz również zainteresować się różnymi modelami obsługi chmury.
Oto kilka pytań i odpowiedzi do wywiadów dotyczących Cloud Computing, które mogą Cię zainteresować lub możesz chcieć dowiedzieć się więcej o aplikacjach Cloudfare.