Windows nigdy nie posiadał „tacki systemowej”. Przez ostatnie 25 lat wszyscy byliśmy w błędzie. Microsoft określa te ikony jako część „obszaru powiadomień”. Skąd zatem wzięło się określenie „tacka systemowa”? I dlaczego Windows 10 używa terminu „zasobnik systemowy” – ale tylko raz?
To jest obszar powiadomień, dziękujemy!
Przeglądając system Windows 10 – czy to w wersji 7, Vista, XP czy 98 – nie znajdziesz w interfejsie żadnych odniesień do „zasobnika systemowego”.
W ustawieniach paska zadań w Windows 10 (Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań) opcje ikon „na pasku zadań” są umieszczone w sekcji „Obszar powiadomień”.
Określenie „tacka systemowa” mogło przyczynić się do powstania Bloatware
Czy naprawdę ma znaczenie, jak to nazwiemy – „obszar powiadomień” czy „tacka systemowa”? Może. Chodzi tu być może o szerszą, filozoficzną różnicę.
Od wielu lat wiele aplikacji w systemie Windows wykorzystuje „tackę systemową” jako miejsce na swoje ikony. Często kupując nowy komputer, napotykasz liczne preinstalowane programy działające w tle, zazwyczaj ukryte w „tace systemowej”.
Problem ten stał się na tyle poważny, że system Windows wprowadził możliwość ukrywania ikon za małą strzałką, aby nie zajmowały całego paska zadań – a nawet automatycznie ukrywa wiele z nich! To zjawisko nazywa się „obszarem przepełnienia” – Microsoft nie używa określenia taca.
Można zrozumieć, dlaczego to miejsce jest postrzegane jako „tacka systemowa”, do której programiści mogą wrzucać wszystko, jak do szuflady na śmieci.
Jednak Microsoft pragnie, aby programiści postrzegali to jako „obszar powiadomień”, który ma za zadanie wyświetlanie powiadomień oraz informacji o stanie.
W dokumentacji Microsoftu dla programistów jasno zaznaczone jest, że „to… nie jest przeznaczone do szybkiego dostępu do programu lub polecenia”.
Oczywiście komputer z systemem Windows nie jest iPhonem. Apple ma możliwość wymuszania przestrzegania wytycznych przez programistów, a Microsoft nie może tego zrobić. Możliwe, że gdyby wszyscy postrzegali to jako „powiadomienie”, deweloperzy byliby mniej skłonni do umieszczania tam ikon.
Dlaczego wszyscy nazywają to zasobnikiem systemowym?
Skąd więc wzięła się tak powszechna nazwa „zasobnik systemowy”? Możliwe, że miałeś wrażenie, że Microsoft gdzieś użył tego terminu, prawda? Czyżby Microsoft nie nazywał tego tak?
Tak, przez lata pracownicy Microsoftu wielokrotnie używali określenia „taca systemowa” w różnych dokumentach, co wywołało zdziwienie zespołu zajmującego się powłoką Windows, który odpowiada za „powłokę” pulpitu systemu, w tym za pasek zadań.
Raymond Chen z Microsoftu poruszał ten temat w 2003 roku. Co ciekawe, ludzie wciąż nazywają to „zasobnikiem systemowym”, a nieporozumienie trwa do dziś, 17 lat później.
W opisywaniu historii zasobnika systemowego, Chen zwraca uwagę, że wczesne wersje rozwojowe Windows 95 miały „zasobnik” zamiast paska zadań:
W początkowych wersjach Windows 95, pasek zadań nie był paskiem, lecz oknem folderu umieszczonym na dole ekranu, do którego można było przeciągać i upuszczać elementy, przypominającym organizer w górnej szufladzie biurka. Stąd nazwa „taca”. (Niektórzy mogą twierdzić, że to zbyt daleko posunięta metafora pulpitu).
Microsoft odrzucił ten pomysł i zastąpił go paskiem zadań w Windows 95. Jak zauważa Raymond, Microsoft usunął wszelkie wzmianki o „zasobniku” z dokumentacji powłoki. Od tego czasu nie było już takich odniesień.
Później Microsoft dodał ikony powiadomień do paska zadań, które znalazły się w „obszarze powiadomień”. Proste.
Co się zatem stało? Jak słowo „taca” powróciło? Chen przedstawia swoją teorię:
Uważam, że ludzie zaczęli nazywać to „tacą systemową”, ponieważ w Windows 95 istniał program o nazwie „systray.exe”, który wyświetlał kilka ikon w obszarze powiadomień: regulację głośności, stan PCMCIA (tak to wtedy nazywano), oraz stan baterii. Jeśli zakończyłeś działanie systray.exe, traciłeś te ikony powiadomień. Ludzie więc myśleli: „Ach, systray musi być komponentem zarządzającym tymi ikonami, więc pewnie nazywa się ‘taca systemowa’”. Tak to błędne przekonanie się ugruntowało, a my staramy się je wyplenić od ponad ośmiu lat… [Uwagi redakcji: Minęło już ponad 25 lat!]
Obszar powiadomień w systemie Windows 95. Wygląda trochę jak taca, prawda?
Więc ludzie zaczęli nazywać to błędnie. Czyżby Microsoft klarownie komunikował się w tej kwestii? Cóż, nie do końca…
Co gorsza, inne grupy w Microsoft (nie zajmujące się powłoką) przyjęły to błędne określenie i zaczęły używać go w własnej dokumentacji oraz przykładach, z których niektóre nawet fałszywie twierdzą, że „taca systemowa” to oficjalna nazwa obszaru powiadomień.
Tak więc, jeśli nawet pracownicy Microsoftu nie mogą odnaleźć właściwej nazwy w oficjalnej dokumentacji, nie ma się co dziwić, że reszta z nas jest zdezorientowana.
Czy uważamy, że to ma znaczenie? Nie do końca. newsblog.pl ma mnóstwo artykułów, które nazywają tę funkcję „zasobnikiem systemowym”, ponieważ tak to postrzegają ludzie – nawet wielu pracowników Microsoft! Ale staramy się również nazywać to „obszarem powiadomień”.
Jeśli jesteś tym zainteresowany, zachęcamy do przeczytania kompletnego wpisu na blogu Raymonda Chena. Jego blog, Stara Nowa Rzecz, pełen jest interesujących faktów, których nie znajdziesz nigdzie indziej poza Microsoftem. Na przykład istnieje wpis wyjaśniający, dlaczego Windows przechowuje czas systemowy w czasie lokalnym, a nie w skoordynowanym czasie uniwersalnym (UTC), jak inne systemy operacyjne.
Windows 10 nazywa to „zasobnikiem systemowym”… tylko raz
Gdy zagłębisz się w ustawienia Windows 10, zauważysz, że wszędzie jest mowa o „obszarze powiadomień”. Jego ustawienia znajdują się w Ustawienia > Personalizacja > Pasek zadań > Obszar powiadomień. Terminologia jest bardzo dokładna.
Za wyjątkiem… Jeśli wybierzesz Ustawienia > Łatwość dostępu > Narrator, znajdziesz opcję o nazwie „Zminimalizuj stronę główną Narratora do zasobnika systemowego”.
Co to oznacza? To wyraźnie wskazuje, że programiści odpowiedzialni za funkcję Narratora są niezależni od zespołu zajmującego się powłoką Windows w Microsoft.
25 lat po premierze Windows 95, Microsoft nadal nie potrafi zsynchronizować nazwy „zasobnika systemowego”. Nazywaj to „zasobnikiem systemowym”, jeśli chcesz. Wszyscy rozumieją, co to oznacza.
Czy to naprawdę ma znaczenie? Ponownie – nie. Ale to dość zabawne.
(Być może oprogramowanie Windows byłoby mniej nadużywane, gdyby zamiast tego miało wyraźny cel jako strefa powiadomień).
Na marginesie, zrobiliśmy zrzut ekranu ustawień Narratora w aktualizacji Windows 10 z maja 2020 roku. Nie zdziwilibyśmy się, gdyby Microsoft wyczyścił interfejs i usunął termin „tacka systemowa” w przyszłych aktualizacjach. Niemniej jednak, możliwe, że znów się pojawi.