Ceny dysków twardych spadają z dnia na dzień, a w sprzedaży można znaleźć laptopy wyposażone w dyski twarde o pojemności 1 TB. Z kolei nowoczesne urządzenia pamięci masowej, takie jak dyski SSD, są znacznie droższe i często oferują mniejsze pojemności. Laptopy zazwyczaj są dostępne z dyskami SSD o pojemności 250 GB, co może być niewystarczające dla wielu użytkowników. Jeśli zdecydowałeś się na korzystanie z dysku SSD, ale napotykasz problemy z brakiem miejsca, warto skorzystać z narzędzia Windows Compact do kompresji plików.
Warto zauważyć, że proces kompresji nie polega na tworzeniu archiwum. Kompresując plik lub folder za pomocą Windows Compact, zmniejszasz jego rozmiar, a pliki pozostają w tej samej lokalizacji. Nie są one dodawane do żadnego formatu archiwum, takiego jak RAR, TAR czy ZIP. Możesz kompresować foldery z programami i aplikacjami, które będą działać bez zakłóceń.
Narzędzie do kompresji Windows Compact
Narzędzie Windows Compact to wbudowane w system Windows rozwiązanie, które pozwala na zmniejszenie rozmiaru folderów. Działa ono za pomocą wiersza poleceń, co może być trudne dla niektórych użytkowników. Jeśli interesuje Cię jedynie kompresja plików i folderów, warto zainstalować CompactGUI. To aplikacja oferująca przyjazny interfejs graficzny dla funkcji Windows Compact. Pobierz CompactGUI i uruchom program.
Wybierz folder, który chcesz skompresować, wybierz metodę kompresji, a następnie kliknij przycisk „Kompresuj folder”.
W naszym przypadku skompresowaliśmy folder z programem Photoshop, który przed kompresją miał rozmiar 1,75 GB.
Czas kompresji zależy od wybranej metody. Używając domyślnej opcji, udało nam się skompresować folder o rozmiarze 1,75 GB do 947 MB, co stanowi mniej niż połowę pierwotnego rozmiaru.
Narzędzie to można wykorzystać zarówno na dyskach twardych, jak i SSD, ale jest szczególnie przydatne dla użytkowników z ograniczoną przestrzenią na dysku SSD.
Podczas kompresji folderu przy użyciu narzędzia Windows Compact można ustawić, aby wszystkie przyszłe pliki i foldery zapisywane w tym folderze były automatycznie kompresowane. CompactGUI również oferuje tę funkcję oraz dodatkowe opcje kompresji plików systemowych i ukrytych. Domyślnie kompresuje wszystkie podfoldery w wybranym folderze.
Warto jednak zaznaczyć, że CompactGUI może kompresować jedynie foldery, podczas gdy narzędzie Windows Compact ma możliwość kompresji również plików i całych dysków. W przypadku chęci skompresowania tych elementów, konieczne będzie skorzystanie z wiersza poleceń.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.