Nie jest to temat, który zazwyczaj poruszamy, jednak z uwagi na obecne okoliczności oraz niektóre mylące informacje krążące w przestrzeni publicznej, postanowiliśmy dzisiaj skupić się na bezpieczeństwie i nauczyć Cię, jak samodzielnie przygotować środek dezynfekujący do rąk w domowych warunkach.
Wymagane składniki
Aby stworzyć własny środek dezynfekujący, konieczne będzie zakupienie kilku składników. Jeśli to możliwe, zamów je przez internet, jednak pamiętaj, że czas realizacji zamówień może być wydłużony. Z myślą o swoim bezpieczeństwie oraz innych, postaraj się zdobyć poniższe produkty:
Alkohol izopropylowy lub do wycierania (o stężeniu 91% – 99%). To właśnie to stężenie jest kluczowe, dlatego upewnij się, że dokładnie sprawdziłeś etykietę na butelce przed zakupem. Można go znaleźć w większości aptek, a jego nabycie nie wymaga recepty. Jest to przezroczysty płyn, przypominający wodę, lecz nieco gęstszy.
Żel aloesowy. Zakupisz go w każdej aptece lub drogerii. Możesz również poszukać w supermarketach czy sklepach internetowych. Pamiętaj, że potrzebujesz przetworzonej formy żelu, więc aloes z domowej hodowli nie nada się w tym przypadku. Będzie to gęsty, przezroczysty żel, który trzeba będzie nabierać łyżką.
Olejek eteryczny. Oto pełna lista olejków eterycznych. Niektóre z nich są łatwiej dostępne, takie jak olejek lawendowy czy olejek z drzewa herbacianego. Jeśli nie możesz znaleźć olejku eterycznego, sok z cytryny również będzie odpowiedni.
Narzędzia
Do przygotowania środka dezynfekującego potrzebne będą precyzyjne narzędzia pomiarowe, które można znaleźć w każdej kuchni.
Możesz użyć niemal każdego rodzaju pojemnika, jednak najlepiej sprawdzą się te wykonane ze stali lub szkła. Unikaj ceramiki. Do mieszania składników wykorzystaj stalową łyżkę.
Upewnij się, że masz odpowiedni pojemnik do przechowywania gotowego środka dezynfekującego, ponieważ nie powinien on być przechowywany w otwartej przestrzeni, gdyż szybko wyparuje.
Przygotowanie środka dezynfekującego
Ostrzeżenie: UNIKAJ STAWIANIA TEGO W POBLIŻU OTWARTEGO OGNIENIA.
Aby przygotować środek dezynfekujący w warunkach domowych, musisz połączyć trzy składniki w odpowiednich proporcjach.
Wlej 3/4 szklanki alkoholu izopropylowego do miski. Następnie dodaj 1/4 szklanki żelu Aloe Vera i dokładnie wymieszaj. Na koniec dodaj 8-10 kropli olejku eterycznego i ponownie wymieszaj. Olejek może zmienić kolor roztworu, ale nie ma powodu do obaw. Po starannym wymieszaniu przelać do butelki, aby można było go używać.
Jeśli potrzebujesz stworzyć większą ilość, zapoznaj się z instrukcjami opublikowanymi przez WHO na temat produkcji dużych partii odkażaczy do rąk.
Czyszczenie powierzchni
Środek dezynfekujący do rąk powinien być stosowany w sytuacjach, gdy mydło i woda nie są dostępne. Gdy tylko masz taką możliwość, zawsze myj ręce przez co najmniej 20 sekund.
Oprócz dezynfekcji rąk, warto również zadbać o czystość innych powierzchni, które często są dotykane, takich jak klamki czy włączniki światła. Lifehacker zaleca stosowanie wybielacza i podaje wskazówki dotyczące jego prawidłowego użycia oraz przygotowania odpowiedniego roztworu.
OSTRZEŻENIE O MIESZANIU
Choć metoda przygotowania środka dezynfekującego jest prosta, główny składnik, czyli izopropyl, może być czasami trudny do zdobycia. Dlatego istnieją alternatywne metody czyszczenia, które jednak mogą być niebezpieczne. Nie mamy pełnej listy, ale poniżej przedstawiamy składniki, których absolutnie nie należy mieszać:
Wybielacz i ocet: ich połączenie uwalnia szkodliwy chlor, który może powodować oparzenia.
Nadtlenek wodoru z octem: tworzy kwas nadoctowy, który może powodować oparzenia chemiczne.
Wybielacz i amoniak: ich zmieszanie prowadzi do powstania chloraminy, która może wywołać trudności w oddychaniu oraz oparzenia.
Alkohol wybielający i do wycierania: ich połączenie prowadzi do powstania chloroformu, który jest substancją znieczulającą i może być szkodliwy przy wdychaniu lub połykaniu. Lepiej nie ryzykować.
Wszystkie wymienione substancje to powszechnie używane środki gospodarstwa domowego, przy czym jeden z nich służy do przygotowywania środka dezynfekującego. Pamiętaj, aby postępować zgodnie z właściwą metodą. Wybielacza nie wolno stosować na skórze, a także nie próbuj samodzielnie tworzyć chusteczek Clorox.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.