Udostępnij teraz w social media:

Nagranie dobrej jakości ekranu z pulpitu Linux jest trudne, jeśli jesteś nowy na platformie Linux, ponieważ wiele dostępnych aplikacji jest zagmatwanych i trudnych do skonfigurowania. Na szczęście Kazam istnieje. Jest to łatwe w użyciu narzędzie do screencastów, o którym wielu nie zdaje sobie sprawy. W tym przewodniku pokażemy, jak go używać do nagrywania wideo pulpitu Linux!

Uwaga: Kazam to narzędzie do screencastingu X11 dla systemu Linux. Ponieważ działa w systemie X11, żadne środowiska graficzne korzystające z systemu Wayland nie będą mogły nagrywać za pomocą tego narzędzia.

Instalowanie Kazama w systemie Linux

Narzędzie do wyświetlania ekranu Kazam jest dostępne w wielu dystrybucjach Linuksa za pośrednictwem ich menedżerów pakietów. Ponadto kod źródłowy aplikacji jest dostępny dla każdego użytkownika, który tego chce, chociaż będą musieli dowiedzieć się, jak samodzielnie skompilować kod.

Aby rozpocząć instalację narzędzia do screencastingu Kazam na komputerze z systemem Linux, zacznij od uruchomienia okna terminala na pulpicie. Aby uruchomić okno terminala, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T.na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanej dystrybucji Linuksa.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux narzędzie do wyświetlania ekranu Kazam można łatwo zainstalować za pośrednictwem domyślnych repozytoriów oprogramowania za pomocą poniższego polecenia apt install.

sudo apt install kazam

Debian

System operacyjny Debian ma narzędzie do screencastingu Kazam w „Głównym” repozytorium oprogramowania. Aby go zainstalować, użyj polecenia apt-get install poniżej w oknie terminala.

sudo apt-get install kazam

Arch Linux

Niestety, Kazama nie ma w repozytoriach oprogramowania Arch Linux do instalacji. Jednak użytkownicy Arch mogą go zainstalować, budując go z AUR. Aby rozpocząć, użyj polecenia pacman, aby skonfigurować pakiety „Git” i „Base-devel”.

sudo pacman -S git base-devel

Po skonfigurowaniu pakietów „Git” i „Base-devel” w Arch, użyj poniższych poleceń, aby pobrać i zainstalować pomocnika Trizen AUR w swoim systemie. To narzędzie znacznie ułatwi konfigurację Kazam, ponieważ wszystkie zależności i tworzenie kodu są zautomatyzowane.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git

cd trizen

makepkg -sri

Dzięki narzędziu Trizen skonfigurowanemu w Arch Linux możesz szybko zainstalować narzędzie do screencastingu Kazam za pomocą trizen -S.

trizen -S kazam

Fedora

System operacyjny Fedora nie rozprowadza Kazam do swoich użytkowników za pośrednictwem centralnych repozytoriów oprogramowania. Na szczęście Kazam jest dostępny w repozytorium oprogramowania innej firmy RPMSphere. Aby go zainstalować, wykonaj następujące czynności.

Sprawdź -   Jak korzystać z Color Pop w Zdjęciach Google na Androida

Najpierw pobierz pakiet Kazam RPM z Internetu za pomocą polecenia wget.

wget https://raw.githubusercontent.com/rpmsphere/noarch/master/k/kazam-1.4.5-10.3.noarch.rpm

Po pobraniu pakietu RPM na komputer z systemem Fedora Linux na komputer zainstaluj go za pomocą polecenia dnf install.

sudo dnf install kazam-1.4.5-10.3.noarch.rpm

OpenSUSE

OpenSUSE Linux ma Kazam dostępny dla użytkowników LEAP 15.1 i Tumbleweed. Aby zainstalować program, dodaj repozytorium do systemu i zainstaluj je za pomocą poniższych poleceń.

15.1 LEAP

sudo zypper addrepo https://ftp.lysator.liu.se/pub/opensuse/repositories/GNOME:/Apps/openSUSE_Leap_15.1/ gnome-apps-x86_64

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://ftp.lysator.liu.se/pub/opensuse/repositories/GNOME:/Apps/openSUSE_Factory/ gnome-apps-x86_64
sudo zypper install kazam

Kod źródłowy

Kod źródłowy narzędzia do screencastingu Kazam jest dostępny na Launchpad. Jeśli używasz dystrybucji Linuksa, której nie ma w tym przewodniku, udaj się na tę stronę aby pobrać najnowszą wersję.

Sprawdź -   Jak znaleźć przepisy w wyszukiwarce grafiki Google

Screencasting z Kazamem

Aby nagrać swój ekran za pomocą narzędzia do screencastingu Kazam, uruchom aplikację na pulpicie i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: W Kazam znajdź zakładkę „Pełny ekran” i kliknij ją myszą. Następnie poszukaj obszaru „Podczas przechwytywania uwzględnij:”.

Krok 2: W obszarze „Podczas przechwytywania obejmują:” dostępnych jest kilka opcji nagrywania. Te opcje to „Kursory myszy”, „Dźwięk z głośników” i „Dźwięk z mikrofonu”.

Wybierz „Kursor myszy”, aby nagrać kursor myszy w scenie ekranu. Sprawdź opcje dźwięku, jeśli chcesz, aby w nagraniu były dźwięki głośników lub mikrofonu.

Krok 3: Znajdź przycisk „Przechwyć”, aby natychmiast rozpocząć przechwytywanie ekranu.

Sprawdź -   Jak wybrać aplikację listy zakupów w aplikacji Google Home

Krok 4: Po wybraniu „Capture” na środku ekranu pojawi się licznik czasu. Po zakończeniu odliczania rozpocznie się nagrywanie ekranu.

Aby zakończyć nagrywanie ekranu, znajdź ikonę kamery na pasku zadań i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz przycisk „Zakończ nagrywanie”.

Po wybraniu przycisku „Zakończ nagrywanie” pojawi się wyskakujące okienko umożliwiające zapisanie nagrania ekranu do pliku.

Nagraj okno

Chcesz nagrać otwarty program lub rozgrywkę na komputerze z systemem Linux, a nie na całym pulpicie? Kliknij przycisk „Window” w obszarze „Screencast”, a następnie wybierz „Capture” i nagraj otwarte okno za pomocą Kazam.

Nagraj obszar

Aby nagrać określony obszar ekranu, a nie cały ekran, znajdź przycisk „Obszar” i wybierz go. Następnie przeciągnij kursor po pulpicie, aby zaznaczyć obszar, który chcesz nagrać, i kliknij „Przechwyć”, aby rozpocząć nagrywanie.

Robienie zrzutów ekranu

Narzędzie do nagrywania Kazam może zrobić zrzut ekranu twojego pulpitu. Aby zrobić zrzut ekranu, otwórz Kazam i znajdź przycisk „Zrzut ekranu”. Kliknij go, a pozwoli ci zrobić zrzut ekranu.