Jak w prosty sposób nagrać pulpit Linux za pomocą Kazam

Nagrywanie dobrej jakości screencastu z pulpitu Linuksa jest trudne, jeśli dopiero zaczynasz korzystać z platformy Linux, ponieważ wiele dostępnych aplikacji jest mylących i trudnych do skonfigurowania. Na szczęście Kazam istnieje. Jest to łatwe w użyciu narzędzie do screencastingu, o którym wielu nie wie. W tym przewodniku pokażemy, jak używać go do nagrywania wideo z pulpitu systemu Linux!

Uwaga: Kazam to narzędzie do screencastingu X11 dla systemu Linux. Ponieważ działa w systemie X11, żadne środowisko pulpitu korzystające z systemu Wayland nie będzie mogło nagrywać za pomocą tego narzędzia.

Instalowanie Kazam w systemie Linux

Narzędzie do screencastingu Kazam jest dostępne dla wielu dystrybucji Linuksa za pośrednictwem ich menedżerów pakietów. Ponadto kod źródłowy aplikacji jest dostępny dla każdego użytkownika, który tego chce, ale będzie musiał samodzielnie wymyślić, jak go skompilować.

Aby rozpocząć instalację narzędzia do wyświetlania Kazam na komputerze z systemem Linux, zacznij od uruchomienia okna terminala na pulpicie. Aby uruchomić okno terminala, naciśnij Ctrl + Alt + T lub Ctrl + Shift + T. na klawiaturze. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami instalacji wiersza polecenia opisanymi poniżej, które odpowiadają aktualnie używanej dystrybucji systemu Linux.

Ubuntu

W systemie Ubuntu Linux narzędzie do tworzenia zrzutów ekranu Kazam można łatwo zainstalować za pomocą domyślnych repozytoriów oprogramowania za pomocą narzędzia apt install polecenie poniżej.

sudo apt install kazam

Debian

System operacyjny Debian ma narzędzie Kazam screencasting w repozytorium oprogramowania „Main”. Aby go zainstalować, użyj apt-get install polecenie poniżej w oknie terminala.

sudo apt-get install kazam

Arch Linux

Niestety, Kazam nie ma w repozytoriach oprogramowania Arch Linux do instalacji. Jednak użytkownicy Archa mogą go zainstalować, budując go z AUR. Aby rozpocząć, użyj pacman polecenie, aby skonfigurować pakiety „Git” i „Base-devel”.

sudo pacman -S git base-devel

Z pakietami „Git” i „Base-devel” skonfigurowanymi w Arch, użyj poniższych poleceń, aby pobrać i zainstalować pomocnika Trizen AUR w twoim systemie. To narzędzie znacznie ułatwi konfigurację Kazam, ponieważ wszystkie zależności i budowanie kodu są zautomatyzowane.

git clone https://aur.archlinux.org/trizen.git  cd trizen  makepkg -sri

Dzięki narzędziu Trizen skonfigurowanemu w Arch Linux, możesz szybko zainstalować narzędzie Kazam screencasting za pomocą trizen -S.

trizen -S kazam

Fedora

System operacyjny Fedora nie rozpowszechnia Kazam wśród swoich użytkowników za pośrednictwem centralnych repozytoriów oprogramowania. Na szczęście Kazam jest dostępny w repozytorium oprogramowania innej firmy RPMSphere. Aby go zainstalować, wykonaj następujące czynności.

Najpierw pobierz pakiet Kazam RPM z Internetu za pomocą polecenia wget.

wget https://raw.githubusercontent.com/rpmsphere/noarch/master/k/kazam-1.4.5-10.3.noarch.rpm

Po pobraniu pakietu RPM na komputer Fedora Linux na komputer, zainstaluj go z instalacja dnf Komenda.

sudo dnf install kazam-1.4.5-10.3.noarch.rpm

OpenSUSE

OpenSUSE Linux udostępnia Kazam dla użytkowników LEAP 15.1 i Tumbleweed. Aby zainstalować program, dodaj repozytorium do systemu i zainstaluj je za pomocą poniższych poleceń.

15.1 LEAP

sudo zypper addrepo https://ftp.lysator.liu.se/pub/opensuse/repositories/GNOME:/Apps/openSUSE_Leap_15.1/ gnome-apps-x86_64

Tumbleweed

sudo zypper addrepo https://ftp.lysator.liu.se/pub/opensuse/repositories/GNOME:/Apps/openSUSE_Factory/ gnome-apps-x86_64
sudo zypper install kazam

Kod źródłowy

Kod źródłowy narzędzia do screencastu Kazam jest dostępny na Launchpad. Jeśli korzystasz z dystrybucji Linuksa nieobjętej tym przewodnikiem, przejdź do tej strony aby pobrać najnowszą wersję.

Screencasting z Kazam

Aby nagrać ekran za pomocą narzędzia do tworzenia ekranu Kazam, uruchom aplikację na pulpicie i postępuj zgodnie z instrukcjami krok po kroku poniżej.

Krok 1: W Kazam znajdź kartę „Pełny ekran” i kliknij ją myszą. Następnie poszukaj obszaru „Podczas przechwytywania obejmują:”.

Krok 2: W obszarze „Podczas przechwytywania obejmują:” istnieje kilka opcji nagrywania. Te opcje to „Kursory myszy”, „Dźwięk z głośników” i „Dźwięk z mikrofonu”.

Wybierz „Kursor myszy”, aby nagrać myszą w screencastie. Zaznacz dowolne opcje dźwięku, jeśli chcesz, aby dźwięki nagrania były odtwarzane przez głośnik lub mikrofon.

Krok 3: Znajdź przycisk „Przechwyć”, aby natychmiast rozpocząć przechwytywanie ekranu.

Krok 4: Po wybraniu opcji „Capture” na środku ekranu pojawi się minutnik. Po zakończeniu odliczania rozpocznie się nagrywanie ekranu.

Aby zakończyć nagrywanie ekranu, znajdź ikonę kamery na pasku zadań i kliknij ją prawym przyciskiem myszy. Następnie wybierz przycisk „Zakończ nagrywanie”.

Po wybraniu przycisku „Zakończ nagrywanie” pojawi się wyskakujące okienko, umożliwiające zapisanie nagrania ekranu w pliku.

Nagraj okno

Chcesz nagrać otwarty program lub grę na komputerze z systemem Linux, a nie na całym komputerze? Kliknij przycisk „Okno” w obszarze „Screencast”, a następnie wybierz „Przechwyć” i nagraj otwarte okno z Kazamem.

Zapisz obszar

Aby zarejestrować konkretny obszar ekranu, a nie cały ekran, znajdź przycisk „Obszar” i wybierz go. Następnie przeciągnij kursor po pulpicie, aby wybrać obszar, który chcesz nagrać, i kliknij „Przechwyć”, aby rozpocząć nagrywanie.

Robienie zrzutów ekranu

Narzędzie do nagrywania Kazam może wykonać zrzut ekranu pulpitu. Aby zrobić zrzut ekranu, otwórz Kazam i znajdź przycisk „Zrzut ekranu”. Kliknij go, a pozwoli ci zrobić zrzut ekranu.