Blogger a WordPress: co jest najlepsze do blogowania?

Photo of author

By maciekx

Świat blogów dynamicznie się rozwija, zyskując na popularności w szybkim tempie.

W roku 2021 globalna sieć internetowa obejmowała ponad 600 milionów blogów, co stanowiło część 1,9 miliarda stron internetowych, jak wynika z raportu Ahrefs.

Niezależnie od tego, czy zarządzasz firmą, czy też prowadzisz bloga o charakterze osobistym, być może rozważałeś założenie własnej przestrzeni w sieci.

Czy tak jest?

Witaj!

Nawet jeśli nie posiadasz rozległej wiedzy na temat blogowania, zachęcamy Cię do dalszej lektury, aby zgłębić ten temat.

Wracając do tematu blogowania…

Każdy, kto dysponuje podstawowymi umiejętnościami, ma możliwość założenia bloga.

To prawda!

Jest to zaskakująco proste, a wachlarz możliwości jest szeroki – od generowania zysków po zdobycie popularności.

Aby rozpocząć swoją przygodę, potrzebujesz platformy, na której będziesz mógł dzielić się swoimi przemyśleniami, opiniami oraz prezentować swoją wiedzę.

WordPress i Blogger to dwie wiodące platformy, które zyskały uznanie użytkowników. Każda z nich charakteryzuje się unikalnymi zaletami i wadami.

Jeśli zastanawiasz się, którą z nich wybrać, pod koniec tego artykułu pomogę Ci podjąć decyzję.

Dokonajmy zatem porównania, aby wybrać optymalne rozwiązanie dostosowane do Twoich potrzeb.

Blogger kontra WordPress: ogólny zarys

Poznaj WordPress

Uruchomiony w 2003 roku WordPress to oprogramowanie o otwartym kodzie źródłowym, które umożliwia tworzenie blogów, stron internetowych oraz aplikacji. Jest to system zarządzania treścią (CMS), który ułatwia proces tworzenia, modyfikowania i publikowania treści w Internecie.

Obecnie WordPress napędza około 38% całej sieci, obejmując zarówno gigantyczne portale internetowe, jak i niewielkie blogi hobbystyczne. Charakteryzuje się zaawansowanymi funkcjami, atrakcyjnym wzornictwem i oferuje swobodę w kreowaniu unikatowych produktów internetowych, gwarantując niepowtarzalne doświadczenia.

Aby rozpocząć blogowanie za pomocą WordPressa, niezbędne są nazwa domeny oraz hosting. Nazwa domeny to adres, który użytkownicy wpisują w przeglądarce, aby dotrzeć na Twojego bloga, np. – mojblog.pl. Jest to odpowiednik adresu fizycznego, który służy do dotarcia do Twojego domu.

Hosting, oferowany przez firmy takie jak Bluehost, to przestrzeń, w której przechowywane są pliki Twojego bloga, udostępniane następnie odwiedzającym. Można to przyrównać do wynajętego mieszkania, które możesz dostosować do swoich potrzeb, decydując, czy w nim pozostać, czy szukać czegoś innego.

Poznaj Blogger

Blogger to platforma stworzona specjalnie do blogowania, umożliwiająca publikację wpisów BEZPŁATNIE. Pierwotnie znana jako Blogspot, została uruchomiona w 1999 roku przez Pyra Labs. W 2003 roku Google nabył tę platformę i przemianował Blogspot na Blogger, znanego obecnie na całym świecie.

Blogger zapewnia również bezpłatną subdomenę, dzięki czemu adres Twojego bloga ma postać nazwa.blogspot.com.

Jeśli preferujesz własną domenę, możesz ją zarejestrować, wnosząc opłatę u zewnętrznego rejestratora, a następnie podpiąć ją do swojego bloga na Bloggerze. W takim przypadku Twój adres będzie wyglądał w ten sposób: nazwa.com.

Blogger kontra WordPress: użyteczność

Co zrobić, gdy nie posiadasz żadnych umiejętności programowania, ale nadal pragniesz założyć własnego bloga?

Nie martw się, nie jesteś sam!

Możesz swobodnie wyrażać swoje myśli za pośrednictwem bloga, nie posiadając wiedzy technicznej, ponieważ platformy blogowe zostały stworzone z myślą o takich użytkownikach.

WordPress

Uruchomienie bloga na WordPressie jest szybkie i intuicyjne. Wystarczą podstawowe umiejętności obsługi komputera, aby pobrać, zainstalować i skonfigurować swojego bloga.

Po konfiguracji wybierz szablon graficzny WordPressa, który będzie pasował do Twojej tematyki. Jest to istotne dla wyglądu i stylu Twojego bloga. Możesz także dodać dodatkowe funkcje za pomocą wtyczek WordPress.

Dodawanie treści jest banalnie proste!

Twórz wpisy, wstawiaj elementy multimedialne, takie jak filmy czy zdjęcia, i publikuj je bezpośrednio, bez zbędnych komplikacji. Możesz dostosować swój blog do własnych upodobań, korzystając z interfejsu „przeciągnij i upuść”.

Blogger

Konfiguracja bloga na Bloggerze jest jeszcze prostsza, ponieważ jest on obsługiwany przez Google, więc nie musisz kupować nazwy domeny ani hostingu.

Wystarczy konto Google, aby rozpocząć.

Utwórz bloga, wybierając nazwę wyświetlaną, tytuł, adres bloga oraz motyw. Następnie skonfiguruj ustawienia, zarządzaj układem i zacznij dodawać treść.

Chociaż sam proces konfiguracji jest łatwy, dostosowanie motywu lub wyglądu bloga może być trudniejsze, ponieważ wymaga znajomości języka HTML.

Zwycięzca – remis.

Blogger kontra WordPress: własność i kontrola

Własność Twojego bloga to niezwykle ważny aspekt, który daje Ci pełną swobodę w jego prowadzeniu. Masz możliwość podejmowania decyzji dotyczących zarządzania, zarabiania, a nawet zamknięcia bloga, jeśli zajdzie taka potrzeba.

WordPress

Gdy hostujesz swojego bloga na własnym WordPressie, jesteś jego właścicielem i masz nad nim pełną kontrolę. Masz prawo zarządzać nim w dowolny sposób, decydować o okresie jego funkcjonowania i nie musisz obawiać się nagłego wyłączenia bez ostrzeżenia.

Nie jesteś przywiązany do jednego hosta internetowego, więc możesz go zmienić w każdej chwili, jeśli nie jesteś zadowolony z jego usług. Możesz swobodnie kopiować dane, kontrolować ich udostępnianie i migrować cały blog, gdy zajdzie taka potrzeba.

Jeśli chodzi o kontrolę i elastyczność, możesz łatwo rozszerzyć funkcjonalność bloga o integracje i wtyczki oferowane przez innych dostawców, ponieważ dostępne są tysiące darmowych i premium rozwiązań.

Blogger

Ponieważ Blogger jest hostowany przez Google, nie jesteś właścicielem swojego bloga. Jeśli platforma zostanie nagle zamknięta lub zostanie Ci ograniczony dostęp, niestety nie będziesz miał na to żadnego wpływu.

Podobnie jak Facebook, LinkedIn, Instagram itp., które mogą zawiesić konto lub zablokować użytkowników za naruszanie ich zasad.

A jeśli Blogger zostanie zamknięty, jedyną opcją będzie migracja, która może wiązać się z kosztami.

Dostępne opcje kontroli i elastyczności są ograniczone, ponieważ Blogger jest prostą platformą blogową. Oferuje zestaw narzędzi umożliwiających dodawanie reklam, linków, subskrypcji czy formularzy kontaktowych, ale funkcjonalność jest ograniczona w porównaniu z WordPressem.

Zwycięzca: Bez wątpienia WordPress.

Blogger kontra WordPress: funkcje

WordPress

WordPress oferuje tysiące wysokiej jakości motywów oraz ponad 55 000 wtyczek, co czyni go doskonałym wyborem dla każdego, kto ma zróżnicowane potrzeby.

Możesz wybierać spośród darmowych i płatnych opcji, które można łatwo dostosować do wyglądu Twojego bloga. Możesz również skorzystać z zewnętrznych dostawców motywów WordPress, takich jak Motywy Astra.

Edytor „przeciągnij i upuść” ułatwia projektowanie.

Nie masz wiedzy na temat SEO?

Jak w takim razie zamierzasz poprawić pozycję swojej strony w wynikach wyszukiwania?

Nie martw się, WordPress upraszcza SEO. Szybko przekonasz się, że zarządzanie SEO na blogu może być proste nawet bez wcześniejszych umiejętności.

To nie są tylko puste słowa, lecz moja osobista opinia. Kilka lat temu, kiedy zaczynałem blogować, moja wiedza o SEO była znikoma.

Ogromną pomocą okazała się wtyczka Yoast SEO, która pomaga optymalizować bloga pod kątem wyszukiwarek. Oferuje ona sugestie dotyczące tworzenia czytelnych treści, umożliwia optymalizację opisów meta, używanie słów kluczowych, tekstów alternatywnych obrazów, linków wewnętrznych, nagłówków, niestandardowych adresów URL i wielu innych elementów.

Możesz również wypróbować inne wtyczki, aby zoptymalizować obrazy, zmodyfikować mapy witryn XML, zintegrować bloga z Google Analytics i wiele innych funkcji, które poprawią pozycję Twojego bloga w wyszukiwarkach.

Korzystając z WordPressa, możesz przenieść swoją witrynę w dowolne miejsce w sieci. Oznacza to, że możesz zmienić hosta, nazwę domeny lub system zarządzania treścią.

Ponadto wiadomo, że WordPress zapewnia wysoką wydajność, sprawne zarządzanie multimediami i dużą responsywność na różnych urządzeniach. Obsługuje on wiele znanych stron internetowych, takich jak The New York Times, oficjalny blog Star Wars, MTV News i inne.

Blogger

Blogger oferuje ograniczoną liczbę szablonów do wykorzystania na blogu. Są one dość podstawowe i często spotykane na różnych stronach. Zdobycie wysokiej jakości szablonów bywa trudne, a za lepsze projekty zazwyczaj trzeba dodatkowo zapłacić.

Masz możliwość modyfikacji układu i kolorystyki szablonów za pomocą wbudowanych narzędzi Bloggera, jednak tworzenie własnych szablonów lub dokonywanie zaawansowanych modyfikacji jest znacznie utrudnione.

Pod względem wtyczek Blogger również rozczarowuje, ale istnieje opcja wstawienia skryptu zewnętrznego, aby dodać kilka podstawowych funkcji, na przykład formularz kontaktowy. Należy jednak pamiętać, że nawet skrypty zewnętrzne mają pewne ograniczenia, chyba że korzystasz z usług premium.

Ponieważ Blogger nie oferuje wtyczek, nie można zautomatyzować procesów SEO, tak jak w przypadku WordPressa. Blogger jest odpowiedni dla osób, które są zaznajomione z praktykami SEO lub są gotowe na dodatkową naukę.

Możesz jednak zoptymalizować treść, dostosowując permalinki, tytuły stron, nagłówki, teksty alternatywne obrazów, dodając słowa kluczowe i ukrywając niektóre strony przed wyszukiwarkami.

W sytuacji, gdy będziesz chciał przenieść bloga z Bloggera, jest to skomplikowane zadanie, które wiąże się z ryzykiem utraty pozycji SEO, obserwujących lub subskrybentów.

Zwycięzca: Biorąc pod uwagę opcje projektowania, SEO i inne funkcje, WordPress ponownie wychodzi na prowadzenie.

Blogger kontra WordPress: koszty

Z pewnością nie chcesz, aby Twój blog generował wyższe koszty, niż jesteś w stanie ponieść. Jeśli blogowanie to dla Ciebie tylko hobby, darmowe opcje mogą okazać się wystarczające, ale gdy pragniesz osiągnąć znaczące dochody, możesz napotkać trudności w rozwoju bloga.

Dlatego ważne jest znalezienie idealnej równowagi pomiędzy kosztami a potencjałem bloga.

WordPress

Chociaż WordPress jest BEZPŁATNYM oprogramowaniem, musisz przeznaczyć środki na zakup domeny i hostingu, jak zostało to już wyjaśnione.

Niektórzy usługodawcy hostingowi, tacy jak Bluehost, oferują nawet darmową domenę przy zakupie ich usługi hostingowej za jedyne 2,75 USD miesięcznie. Wybierz więc hosta, który będzie odpowiadał Twojemu budżetowi.

Jeśli potrzebujesz płatnych wtyczek i motywów, koszty wzrosną. Nie musisz się jednak martwić, gdyż inwestycja w te elementy może się opłacić w dłuższej perspektywie, gdy zaczniesz zarabiać na blogu.

Blogger

Jest całkowicie BEZPŁATNY i zapewnia również subdomenę. Możesz więc zacząć publikować swoje treści bez żadnych inwestycji.

Jeśli jednak zależy Ci na własnej domenie, motywach premium i wtyczkach, musisz liczyć się z dodatkowymi kosztami!

Zwycięzca: Blogger

Blogger kontra WordPress: opcje zarabiania

WordPress

Bez wątpienia WordPress jest najlepszą opcją, jeśli zamierzasz zarabiać na blogu. Możesz w łatwy sposób umieszczać linki afiliacyjne, reklamy Google Adsense, banery i inne elementy.

Dodatkowo masz możliwość zbudowania sklepu internetowego w swojej witrynie i rozpoczęcia sprzedaży produktów, aby zwiększyć swoje dochody. Do prowadzenia sklepu online możesz wykorzystać wysokiej jakości wtyczki eCommerce.

Blogger

Możesz zarabiać na blogu w Bloggerze, umieszczając linki afiliacyjne i reklamy Google Adsense. Adsense jest nawet wbudowany w Bloggera.

Trudność polega jednak na tym, że wielu reklamodawców nie docenia bloga na Bloggerze, ponieważ jest on bezpłatny. W efekcie sprzedaż bezpośrednich reklam bez udziału usług zewnętrznych jest znacznie utrudniona. Ponadto Blogger nie oferuje żadnych gotowych integracji z platformami eCommerce.

Zwycięzca: WordPress ma przewagę nad Bloggerem.

Blogger kontra WordPress: bezpieczeństwo

Wraz z rosnącymi obawami dotyczącymi cyberbezpieczeństwa, ochrona strony internetowej lub bloga stała się niezbędna.

WordPress

Wybrany host internetowy musi oferować skuteczne rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa. Dodatkowo możesz zwiększyć ochronę, instalując wtyczki zabezpieczające WordPress oraz zapory sieciowe.

Mimo że Twój usługodawca hostingowy może wykonywać regularne kopie zapasowe, możesz również zarządzać nimi samodzielnie za pomocą specjalnej wtyczki. Warto się na to przygotować, zanim wystąpią problemy.

Blogger

Dzięki solidnej i bezpiecznej platformie Google nie musisz martwić się o bezpieczeństwo swojego bloga. Możesz również polegać na Google w kwestii zarządzania zasobami serwera i tworzenia kopii zapasowych.

Jednak w przypadku awarii platformy, Twój blog również przestanie działać. Nie możesz nic zrobić, aby go odzyskać. Z drugiej strony nie musisz martwić się o dodatkowe wtyczki czy kwestie związane z bezpieczeństwem – Google zajmuje się tym wszystkim.

Zwycięzca: Blogger

Blogger kontra WordPress: wsparcie

Pamiętaj o jakości wsparcia, które otrzymujesz, gdyż problemy mogą pojawić się w każdej chwili. Brak wiedzy technicznej może negatywnie wpłynąć na Twój blog i jego potencjał zarobkowy.

WordPress

Społeczność WordPressa jest ogromna, a użytkownicy z całego świata wspierają się wzajemnie, przyczyniając się do rozwoju oprogramowania i dzieląc się wiedzą. Dostępne są fora, na których można zadawać pytania, otrzymywać odpowiedzi oraz przeglądać dokumentację.

Ponadto, w Internecie można znaleźć tysiące samouczków, które zostały stworzone przez programistów i członków społeczności WordPressa.

Blogger

Opcje wsparcia w Bloggerze są bardzo ograniczone. Dostępne jest podstawowe forum użytkowników oraz dokumentacja. Aby uzyskać pomoc, kliknij „pomoc” w panelu administracyjnym, gdzie znajdziesz informacje i samouczki.

Zwycięzca: WordPress

Blogger kontra WordPress: zalety i wady

Po przeanalizowaniu porównania obu platform w różnych aspektach, podsumujmy ich zalety i wady.

WordPress

Zalety

+ Wymaga nieco wysiłku, aby znaleźć dobrego usługodawcę hostingowego i dostawcę nazw domen. Jednak gdy to zrobisz, możesz pozwolić im na konfigurację Twojego bloga.

+ Przyjazny dla użytkownika i łatwy do nauczenia.

+ Mnóstwo opcji motywów graficznych i wtyczek.

+ Obsługuje wiele integracji, które pozwalają na rozszerzenie funkcjonalności i poprawę doświadczeń użytkowników.

Wady

– Inwestycje finansowe.

– Potencjalne problemy z bezpieczeństwem.

Blogger

Zalety

+ Bardzo prosty i szybki start.

+ Bardzo łatwe tworzenie i publikowanie postów.

+ Całkowicie BEZPŁATNY.

+ Solidne zabezpieczenia od Google.

Wady

– Bardzo podstawowa funkcjonalność.

– Ograniczone opcje dostosowywania wyglądu i funkcji bloga.

– Nie jesteś właścicielem bloga i może on zostać zamknięty w dowolnej chwili.

Podsumowanie: co jest lepsze, WordPress czy Blogger?

Po przeczytaniu tego artykułu z pewnością masz już wyrobione zdanie na temat obu platform. Zarówno WordPress, jak i Blogger są dobrymi rozwiązaniami, ale ostateczny wybór zależy od Twoich potrzeb, budżetu i długoterminowych celów związanych z blogiem.

Jeśli chcesz stworzyć bloga osobistego, na którym będziesz dzielić się swoimi doświadczeniami i historiami, Blogger będzie odpowiednim wyborem. Nie musisz wówczas inwestować w zaawansowany projekt ani ponosić dodatkowych kosztów. Jeśli jednak pragniesz wprowadzić bardziej zaawansowane modyfikacje, zawsze możesz zdecydować się na płatne opcje.

Gdy Twoim celem jest stworzenie profesjonalnego bloga, który ma przynosić zyski, potrzebujesz skalowalnej, wydajnej i elastycznej platformy. W tym przypadku najlepszym wyborem będzie WordPress, który rozszerza Twój potencjał zarobkowy poprzez dodanie sklepu internetowego, platformy członkowskiej i innych funkcji.

Dlatego zastanów się nad swoimi celami i budżetem, aby wybrać opcję, która będzie dla Ciebie najlepsza.

Mam nadzieję, że to pomoże 🙂


newsblog.pl