W dzisiejszych czasach smartfony to urządzenia o znacznie szerszym zastosowaniu niż tylko wykonywanie połączeń czy wysyłanie wiadomości tekstowych. Zakres ich funkcji potrafi zadziwić nawet najbardziej doświadczonych użytkowników.
Aparat fotograficzny to jeden z kluczowych elementów branych pod uwagę przy zakupie nowego smartfona. Jego wszechstronność sprawia, że jest on niezastąpiony nie tylko dla influencerów. Możemy go używać do uwieczniania smakowitych potraw w restauracjach, by wzbudzić zazdrość znajomych, ale też do nagrywania profesjonalnych filmów na YouTube.
Mówiąc o fotografii mobilnej, na myśl przychodzą zazwyczaj dwie marki: Apple, cenione przez użytkowników iOS oraz Google Pixel, uwielbiane przez entuzjastów Androida.
Badania przeprowadzone w 2021 roku pokazały, że Google nie zdołało zdobyć nawet 5% udziału w rynku smartfonów w żadnym kraju na świecie. Pomimo doskonałego aparatu i innych zaawansowanych funkcji, przyczynami tak niskich statystyk są dominacja konkurencyjnych marek oraz niezbyt konkurencyjny przedział cenowy.
GCam kontra standardowy aparat
Czy aplikacje GCam są lepsze od standardowych aparatów w smartfonach? Odpowiedź brzmi: „Tak!”. GCam zapewnia doskonałe efekty w zakresie ekspozycji, ostrości, przejrzystości, rozmycia tła (bokeh) oraz, co najważniejsze, w trybie nocnym. Tryb nocny w GCam, dzięki zaawansowanemu oprogramowaniu Google, które poprawia jakość obrazu nawet w bardzo słabym oświetleniu, jest po prostu niesamowity w porównaniu do standardowych aparatów.
Obecnie udział w rynku producentów smartfonów z Androidem wygląda następująco: liderem jest Samsung z 37% udziałem, a za nim plasuje się Xiaomi z 11,2%. Kolejne miejsca zajmują mniejsi gracze, tacy jak Huawei, Oppo i Vivo.
Pięć czołowych firm używa własnych nakładek na system Android oraz oferuje autorskie aplikacje aparatu. Większość budżetowych smartfonów posiada zbliżone podzespoły aparatu, ale to algorytmy oprogramowania decydują o ostatecznej jakości zdjęć.
Algorytmy Google wyróżniają się na tym tle, zapewniając najlepsze rezultaty. Niestety, aplikacja nie jest dostępna w Sklepie Play dla wszystkich smartfonów poza tymi, które działają na czystym Androidzie. Jednak nie martw się, po przeczytaniu tego artykułu dowiesz się, jak zainstalować GCam na swoim smartfonie z Androidem.
Instalacja GCam na dowolnym smartfonie z Androidem
Dzięki oddanej społeczności użytkowników i programistów Androida, którzy tworzą niestandardowe ROM-y oraz modyfikacje GCam (APK MOD), każdy entuzjasta fotografii mobilnej może cieszyć się najnowszymi funkcjami aparatu znanymi z Pixeli. Instalując zmodyfikowany ROM, użytkownik zyskuje dostęp do zaawansowanych funkcji aparatu.
Aby zainstalować GCam na swoim smartfonie, postępuj zgodnie z poniższymi krokami. Pozwolą one na zainstalowanie i korzystanie ze wszystkich zaawansowanych opcji GCam.
Sprawdzanie obsługi API Camera2
Pierwszym i jedynym warunkiem koniecznym do pobrania GCam jest obsługa funkcji API Camera2 przez smartfon. Jeśli ten wymóg zostanie spełniony, możesz przejść do kolejnych kroków instalacji GCam. Sprawdźmy zatem, czy Twój telefon jest kompatybilny.
W tym celu musisz zweryfikować, czy Twój smartfon posiada wspomnianą funkcję. Poniżej znajduje się instrukcja, jak sprawdzić, czy interfejs Camera2 API jest aktywny w Twoim telefonie:
Krok 1: Otwórz Sklep Google Play i wyszukaj aplikację Camera2 API Probe, stworzoną przez March Media Lab.
Krok 2: Zainstaluj aplikację i ją uruchom. Znajdziesz w niej sekcję Camera 2 API. Przejdź do poziomu wsparcia sprzętowego. Dostępnych jest pięć poziomów: Legacy, External, Limited, Full i Level 3. Jeden z tych poziomów będzie oznaczony zielonym symbolem, co oznacza, że Twoje urządzenie go obsługuje.
Poniżej znajdziesz opis każdego z poziomów wsparcia:
Legacy: Urządzenia nieobsługujące funkcji Camera2 API.
Limited: Urządzenia obsługujące tylko niektóre funkcje API Camera2.
External: Urządzenia podobne do tych z ograniczeniami, lecz z pewnymi wyjątkami. Na przykład, informacje z czujnika lub obiektywu mogą nie być raportowane lub mogą cechować się mniej stabilną liczbą klatek na sekundę. Ten poziom jest wykorzystywany w przypadku kamer zewnętrznych, np. kamer internetowych USB.
Full: Urządzenia obsługujące wszystkie najważniejsze funkcje interfejsu Camera2 API.
Level 3: Urządzenia obsługujące wszystkie funkcje API Camera2, ponowne przetwarzanie YUV i przechwytywanie obrazów RAW.
Jeśli okaże się, że Twoje urządzenie obsługuje API Camera2, możesz śmiało przejść dalej. W przeciwnym wypadku pozostaje Ci korzystanie ze standardowej aplikacji aparatu.
Pobieranie i instalacja GCam Mod
Krok 1: Przejdź na tę stronę.
Krok 2: Wybierz najnowszą lub najbardziej odpowiednią wersję dla Twojego smartfona. Na przykład, wybierzmy najnowszą wersję, Google Camera 8. x (Android 10.0+)
Krok 3: Na kolejnej stronie wyświetlą się wszystkie dostępne modyfikacje stworzone przez różnych programistów. Możesz wybrać dowolną z nich lub zdać się na losowy wybór.
Krok 4: Zobaczysz wszystkie starsze i aktualne wersje wraz z dodatkowymi informacjami i instrukcjami. Wybierz odpowiedni link .apk. Po kliknięciu pojawi się okno z opcjami „Anuluj” i „OK”. Kliknij „OK”, aby rozpocząć pobieranie.
Krok 5: Zainstaluj pobrany plik apk, klikając przycisk „ZAINSTALUJ”, a następnie „Otwórz”, aby uruchomić GCam Mod. Musisz udzielić aplikacji uprawnień do robienia zdjęć, nagrywania wideo, dostępu do lokalizacji, dźwięku oraz pamięci.
Krok 6: Gotowe! Możesz teraz robić wspaniałe zdjęcia przy użyciu nowej aplikacji GCam zainstalowanej na Twoim urządzeniu.
Najważniejsze funkcje G-Cam
- Automatyczne włączanie trybu „Nie przeszkadzać” podczas nagrywania wideo
- Przeprojektowany interfejs ustawień wideo z opcją 24 klatek na sekundę
- Kontrola ekspozycji do regulacji jasności zdjęć i HDR
- Wdrożona astrofotografia dla zdjęć w słabym oświetleniu
- Funkcja „Najlepsze ujęcie”, pomagająca w robieniu idealnych zdjęć
- Skrót do seryjnego robienia zdjęć poprzez przytrzymanie przycisku migawki
- Tryby wideo, poklatkowy i zwolnione tempo
- Naklejki AR/Plac zabaw
Podsumowanie
To wszystko! Poświęcając kilka minut i odrobinę wysiłku, możesz teraz korzystać z GCam na swoim urządzeniu z Androidem, które działa na dowolnej wersji ROM. Ta aktualizacja aplikacji z standardowej na GCam wpłynie znacząco na jakość Twoich zdjęć.
Zachęcamy także do zapoznania się z listą najlepszych aplikacji antywirusowych dla telefonów z Androidem.