Będziemy tęsknić za tobą

14 stycznia 2020 roku kończy się wsparcie dla Windows 7, ponad dziesięć lat po jego debiucie. Przyjrzyjmy się, co sprawiło, że ten system operacyjny był tak wyjątkowy i dlaczego pozostanie w pamięci wielu z nas.

Znacząca aktualizacja po Windows XP

System Windows 7 zadebiutował 22 października 2009 roku, osiem lat po premierze Windows XP. Choć Windows Vista również pojawił się w międzyczasie, wielu użytkowników nie zdecydowało się na jego aktualizację. Wiele osób na newsblog.pl również tego nie zrobiło!

Windows XP był w swoim czasie solidnym systemem operacyjnym. Był to pierwszy komercyjny system Windows oparty na jądrze NT, co zapewniało mu większą stabilność w porównaniu do swojego poprzednika, Windows ME. Jednak w 2001 roku realia były inne niż w 2009 roku, a Windows XP z czasem stał się przestarzały.

Windows 7 wprowadził szereg istotnych ulepszeń w stosunku do Windows XP. Wizualne zmiany były znaczące: podczas gdy Windows XP może być wspomniane z sentymentem, wielu użytkowników krytykowało jego „dziecięcy” wygląd. Windows 7 wprowadził interfejs Aero Glass, który zyskał uznanie wielu użytkowników, a jego brak w Windows 10 jest często zauważany.

Wiele aspektów zostało znacznie ulepszonych. Przykładowo, funkcja Windows HomeGroup znacznie uprościła proces udostępniania plików i drukarek w porównaniu do tradycyjnej konfiguracji sieci w Windows XP. System ten wprowadził również dobrze działającą wersję 64-bitową. Choć wersja 64-bitowa Windows XP istniała, była późniejszym dodatkiem i korzystało z niej znacznie mniej użytkowników.

Od samego początku Windows 7 był projektowany z myślą o bezpieczeństwie. Warto pamiętać, że wczesne wersje Windows XP były dość podatne na ataki złośliwego oprogramowania, ponieważ domyślnie ujawniały kluczowe usługi w sieci. Doprowadziło to do wprowadzenia koncepcji „Godne zaufania komputery” oraz dodatku Service Pack 2, który wprowadził domyślną zaporę systemu Windows. Windows 7 był znacznie bardziej zabezpieczony już w momencie premiery.

Realizacja obietnic Windows Vista

Wiele z najlepszych funkcji Windows 7 nie było całkowicie nowych. Stanowiły one bardziej dopracowane wersje funkcji, które zadebiutowały w Windows Vista, które wielu użytkowników zignorowało. W Windows 7 wiele z tych funkcji zostało udoskonalonych. Windows 7 był dla Windows Vista tym, czym Windows 10 był dla Windows 8.

Jedną z kluczowych funkcji była Kontrola konta użytkownika. Łatwo zapomnieć, jak wiele osób korzystało z Windows XP z uprawnieniami administratora, co niosło ze sobą ryzyko. Choć Windows XP teoretycznie umożliwiał korzystanie z kont standardowych, wiele aplikacji tego nie wspierało. Kontrola konta użytkownika wprowadziła usprawniony sposób na uzyskiwanie dostępu do uprawnień administratora, co z kolei zwiększyło bezpieczeństwo systemu, ograniczając potencjalne szkody ze strony złośliwego oprogramowania.

Chociaż Kontrola konta użytkownika była poprawą w stosunku do Windows Vista, wiele aplikacji nie było wówczas dostosowanych do tej funkcji. Problemy związane z nowym modelem sterowników graficznych również były obecne w Windows Vista, ale zostały rozwiązane przed premierą Windows 7, który zyskał dopracowane wersje istotnych funkcji, oferując stabilny i szybki system operacyjny od samego początku.

Ostoja w erze Windows 8

Windows 8 zadebiutował trzy lata po Windows 7, co sprawiło, że jeszcze bardziej docenialiśmy ten ostatni system.

W czasie premiery Windows 8, Microsoft skupił się na ekranach dotykowych, rezygnując z klasycznego menu Start na rzecz pełnoekranowego interfejsu „Metro”. Nawet na komputerach stacjonarnych, Microsoft promował tę nową, pełnoekranową aplikację jako przyszłość. Kto potrzebował okien w systemie operacyjnym, który nazywał się Windows?

Użytkownicy Windows sprzeciwiali się tym zmianom, a wiele kontrowersyjnych elementów, takich jak brak menu Start, zostało szybko przywróconych w Windows 8.1. Wprowadzenie możliwości uruchamiania nowych aplikacji w oknach komputerów stacjonarnych zrealizowano w Windows 10.

Podczas gdy Windows przechodził jedne z największych zmian od lat, większość użytkowników nie miała problemów, ponieważ mogli nadal korzystać z Windows 7. Zmiany wprowadzone w Windows 8 nie miały znaczenia dla tych, którzy pozostawali przy Windows 7, a wielu z nich zrezygnowało z Windows 8 na rzecz Windows 10.

System operacyjny z prostszego okresu

Praca w Windows 7 przypomina korzystanie z systemu operacyjnego z bardziej bezproblemowej epoki.

Na przykład, gra Solitaire w Windows 7 to po prostu aplikacja do gry w pasjansa, w przeciwieństwie do nowoczesnych wersji, które są obciążone reklamami wideo czy subskrypcjami. Windows 7 oferował automatyczne aktualizacje, ale nie wymuszał ich w sposób, który uniemożliwiałby ich wyłączenie. To jedno z wielu udoskonaleń, które Microsoft wprowadził w późniejszych systemach, dając użytkownikom większą kontrolę.

Windows 7 nie wymagał również aktualizacji co sześć miesięcy, co było typowe dla nowszych wersji. W przeciwieństwie do tego, aktualizacja Windows 10 z listopada 2019 roku była jedną z najmniejszych i najbardziej dopracowanych.

Reklamy w Windows 7 były minimalne, co w porównaniu do Windows 10, który jest pełen reklam promujących różnorodne usługi, jest ogromną różnicą. System Windows 7 nie instalował automatycznie gier takich jak Candy Crush ani nie zmuszał użytkowników do zakupu konta Microsoft – wszystkie konta były lokalne.

Nic dziwnego, że wielu użytkowników nie chce przechodzić na Windows 10, mimo że wsparcie dla Windows 7 dobiegło końca.

Dlaczego zalecamy aktualizację?

Moglibyśmy bez końca wspominać Windows 7, ale mimo to zdecydowanie sugerujemy jego porzucenie po zakończeniu wsparcia przez Microsoft.

Jeśli chcesz nadal korzystać z systemu Windows, powinieneś zaktualizować do Windows 10. Aktualizacje zabezpieczeń są kluczowe dla ochrony w sieci, a Windows 10 je zapewnia, podczas gdy Windows 7 już tego nie robi. Z czasem odkrywane będą luki w Windows 10, które również będą dotyczyły Windows 7, co czyni go celem ataków. Im dłużej system Windows 7 będzie używany, tym więcej niezałatanych błędów stanie się dostępnych dla hakerów.

Producenci sprzętu również skupiają się na wsparciu Windows 10, a nie Windows 7. To zjawisko stanie się jeszcze bardziej widoczne po zakończeniu wsparcia. Nawet firmy programistyczne mogą w końcu przestać wydawać nowe wersje oprogramowania dla Windows 7.

Choć Windows 10 ma swoje wady, można znaleźć wiele zalet. W systemie Windows 10 włożono wiele pracy w poprawę bezpieczeństwa i wydajności. Na przykład, jeśli masz starszy procesor, powinien działać lepiej w Windows 10 niż w Windows 7, dzięki optymalizacjom wprowadzonym w nowszym systemie operacyjnym.

Wymagania sprzętowe Windows 10 są zasadniczo takie same jak dla Windows 7, więc powinien działać na Twoim obecnym komputerze.

Możesz również wyłączyć wbudowane reklamy w Windows 10, chociaż wymaga to trochę więcej pracy. Daje to użytkownikowi większą kontrolę nad swoim systemem, a Microsoft wydaje się bardziej starannie podchodzić do aktualizacji.

Nie jesteś zmuszony do korzystania z Windows 10

A jeśli nie chcesz korzystać z systemu Windows, masz więcej możliwości niż kiedykolwiek wcześniej! Od komputerów Mac, przez Chromebooki, po iPady i systemy Linux – istnieje wiele solidnych opcji. W dobie internetu platformy takie jak Chrome OS i Linux są niezwykle użyteczne.

Tak, możesz korzystać z przeglądarek takich jak Chrome (lub Firefox) w systemie Linux, aby wykonywać wszystkie te same czynności, w tym oglądać Netflix i korzystać z innych usług strumieniowych.

Nie staramy się promować Windows 10 – po prostu uważamy, że nadszedł czas, aby użytkownicy Windows 7 przeszli na nowoczesny system operacyjny, który będzie wspierany aktualizacjami zabezpieczeń i zoptymalizowany pod kątem nowego sprzętu. Rok 2020 oznacza koniec ery Windows 7.

Jeśli jednak zdecydujesz się na aktualizację do Windows 10, możesz to zrobić bezpłatnie, korzystając z dotychczasowego systemu Windows 7 lub 8. Nie jesteśmy pewni, czy Microsoft zakończy tę ofertę po 14 stycznia 2020 roku, kiedy oficjalnie zakończy wsparcie dla Windows 7.