Brak opcji „Uruchom z procesorem graficznym” w menu kontekstowym wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy

NVIDIA i AMD to dwaj wiodący producenci układów GPU przeznaczonych dla graczy. Jeśli nie planujesz gier, prawdopodobnie sprawdzi się zwykły chipset Intela. Jeśli nie, musisz dokonać wyboru między NVIDIA i AMD. Nie ma dużej różnicy w cenie między tymi dwoma, więc sprowadza się do wydajności. Nawet jeśli masz dedykowany procesor graficzny, nie działa on cały czas. W rzeczywistości do normalnych zadań, takich jak przeglądanie Internetu lub pisanie dokumentów, używany jest zintegrowany chipset. Masz jednak możliwość wymuszenia na aplikacji korzystania z dedykowanego procesora GPU. Jeśli masz układ NVIDIA, możesz to zrobić za pomocą opcji Uruchom z procesorem graficznym w menu kontekstowym wyświetlanym po kliknięciu prawym przyciskiem myszy. Jeśli nie widzisz tej opcji po kliknięciu aplikacji prawym przyciskiem myszy, istnieje jeden z dwóch powodów.

Technologia Optimus

Jeśli chodzi o firmę NVIDIA, możesz zmusić aplikację do korzystania z dedykowanego procesora graficznego za pomocą menu kontekstowego prawego przycisku myszy lub panelu sterowania NVIDIA. Najłatwiejszym sposobem jest oczywiście skorzystanie z menu kontekstowego. Niestety, możliwe jest, że w menu kontekstowym prawego przycisku myszy nie ma opcji Uruchom z procesorem graficznym, a powodem jest to, że Twój chipset nie obsługuje technologii Optimus.

Technologia Optimus w NVIDIA pozwala dedykowanemu procesorowi graficznemu uruchamiać się w razie potrzeby. Umożliwia systemowi przejście między dedykowanym i zintegrowanym procesorem graficznym zgodnie z potrzebami systemu, które mogą ulec zmianie w zależności od aplikacji. Niestety nie wszystkie układy NVIDIA obsługują tę technologię. Najprostszy sposób aby sprawdzić, czy masz technologię Optimus, odwiedź witrynę internetową NVIDIA. Jeśli twojego GPU nie ma na liście, nie zobaczysz opcji Uruchom z procesorem graficznym w menu kontekstowym prawym przyciskiem myszy.

Nie oznacza to, że nie możesz zmusić aplikacji do korzystania z dedykowanego procesora graficznego. Możesz, ale będziesz musiał to zrobić, dodając go w aplikacji NVIDIA Control Panel w ustawieniach 3D. Będą pewne ograniczenia, których nie można obejść i możliwe, że nie można zmusić zwykłych aplikacji, takich jak Chrome, do korzystania z dedykowanego procesora graficznego.

Sprawdź sterownik

Jeśli Twój procesor graficzny NVIDIA jest wymieniony jako jeden z procesorów graficznych z technologią Optimus i nie widzisz opcji Uruchom z procesorem graficznym, może to być problem ze sterownikiem. Aby rozwiązać ten problem, otwórz Menedżera urządzeń i rozwiń grupę urządzeń Karty graficzne. Poszukaj swojego GPU tutaj, kliknij go prawym przyciskiem myszy i wybierz „Aktualizuj sterownik”.

Jeśli nie ma dostępnej aktualizacji, spróbuj odinstalować i ponownie zainstalować sterownik. Jeśli to nie zadziała, sprawdź oficjalną witrynę NVIDIA, aby sprawdzić, czy istnieje sterownik, który możesz pobrać. W przypadku procesorów graficznych wyższej klasy system Windows nie zawsze znajduje odpowiedni sterownik lub coś psuje, gdy instaluje aktualizację.

x