Brakuje Ci Touch ID? Na pewno nie

Wraz z premierą iPhone’a XS i XR w zeszłym roku, Apple postawił wszystko na Face ID. I chociaż niektórzy użytkownicy mogą tęsknić za czytnikiem linii papilarnych, nie jestem jednym z nich.

Najnowsza partia nowych iPhone’ów, która pojawiła się we wrześniu 2018 roku, była pierwszą, która w ogóle nie zawierała Touch ID. Po kilku miesiącach posiadania mojego pierwszego iPhone’a bez Touch ID, nie mogę powiedzieć, że jestem zdenerwowany tym posunięciem Apple.

Face ID jest o wiele wygodniejszy

Animacja Face ID

Touch ID jest już całkiem wygodny – o wiele wygodniejszy niż wpisywanie hasła za każdym razem – ale Face ID przenosi go na zupełnie nowy poziom. To jak Touch ID, ale nie musisz nawet skanować odcisku palca.

Obie techniki nadal wymagają trochę działania z Twojej strony, aby odblokować telefon i dostać się do ekranu głównego, ale dzięki Face ID wystarczy przesunąć palcem w górę od dołu. Podczas gdy w przypadku Touch ID musisz umieścić palec w określonym miejscu w telefonie, a następnie poczekać, aż się odblokuje.

Innymi słowy, tak naprawdę nie musisz nawet myśleć o odblokowaniu telefonu za pomocą Face ID. Zamiast tego po prostu się dzieje i właśnie tego szukam.

Jest dokładniejszy niż kiedykolwiek wcześniej Touch ID

Touch ID na iPhonie 6

Używając Face ID od jakiegoś czasu, mogę powiedzieć, że liczba przypadków, w których nie rozpoznał mojej twarzy, była znacznie mniejsza niż liczba przypadków, gdy Touch ID nie rozpoznał mojego odcisku palca.

Szczerze mówiąc, nie pamiętam nawet czasu, kiedy patrzyłem prosto w Face ID, a on powiedział mi, że mnie nie rozpoznał – jest taki dobry. Z drugiej strony, pamiętam wiele razy, kiedy Touch ID działał wybrednie i w ogóle nie rozpoznawał mojego palca.

Może moje palce były trochę mokre czy coś, ale Touch ID ma zbyt wiele zmiennych, które muszą być odpowiednie, aby działał idealnie, podczas gdy Face ID działa z minimalnymi wymaganiami.

Face ID ma swoje wady, ale są banalne

Identyfikator twarzy

Oczywiście Face ID nie jest doskonały. Jedną z jego największych wad jest to, że musisz patrzeć prosto w niego, aby rozpoznał Twoją twarz i odblokował telefon, co nie brzmi jak wielka sprawa, ale od razu to rozumiesz, gdy zaczniesz interakcję z telefonem na z dnia na dzień.

Jedną z rzeczy, które często robię, jest położenie telefonu na biurku, a następnie dotknięcie ekranu, aby go wybudzić i sprawdzić, czy nie mam żadnych powiadomień, które mogłem przegapić. Jeśli tak, chcę odblokować telefon, aby móc korzystać z tych powiadomień. Jeśli jednak odchylę się do tyłu na krześle, aparat Face ID nie może mnie rozpoznać. Muszę albo podnieść telefon, albo pochylić się do przodu, żeby pojawić się w polu widzenia aparatu.

Jest to dość trywialne i nie jest wystarczającym powodem, aby uderzać Face ID, ponieważ za każdym razem, gdy go używam, całkowicie rekompensuję wszelkie niedociągnięcia.

Podsumowanie

Tak bardzo przyzwyczaiłem się do Face ID, że powrót do Touch ID wydaje się niesamowicie prymitywny (nadal mam swojego starego iPhone’a 6, którego czasami używam).

W tym momencie nie wydaje się nawet, że Face ID i Touch ID są w tej samej lidze. Nie oznacza to, że Touch ID jest okropny, ale jest to jedna z tych rzeczy, których po doświadczeniu Face ID nigdy nie będziesz chciał wracać.

x