Co jest inne i dlaczego to ma znaczenie

Photo of author

By maciekx

Stowarzyszenie Video Electronics Standards Association (VESA) świeżo ogłosiło najnowszą iterację technologii DisplayPort: DisplayPort 2. Ten nowy standard będzie obsługiwał rozdzielczości do 16K i wykorzystywał tradycyjne złącza DisplayPort oraz USB-C. Oczekuje się, że będzie dostępny pod koniec 2020 roku.

Co to jest DisplayPort?

DisplayPort to standard przesyłania wideo, o którym większość ludzi niewiele wie. Na podstawowym poziomie jest on podobny do HDMI. Obecna wersja DisplayPort może przesyłać wideo i audio 8K przy częstotliwości 60 Hz do telewizorów i monitorów (HDMI 2.1 obsługuje 10K). Standard ten występuje w dużej i mini obudowie (podobnie jak Mini HDMI). Podobnie jak kable HDMI, kable DisplayPort są stosunkowo tanie.

Dlaczego więc DisplayPort jest używany? Przede wszystkim jest to bardzo przydatne w przypadku konfiguracji z wieloma monitorami. W przeciwieństwie do HDMI, DisplayPort obsługuje funkcję „połączenia łańcuchowego”. Możesz podłączyć jeden monitor do komputera za pomocą DisplayPort, a następnie połączyć kable DisplayPort z tego pierwszego monitora do innych ekranów w konfiguracji. Jest to rozwiązanie czyste, intuicyjne i szczególnie cenione przez profesjonalistów oraz graczy komputerowych.

Jednakże, jeśli nie posiadasz wysokiej klasy monitora lub komputera, istnieje duża szansa, że nie będziesz mógł korzystać z DisplayPort. Ze względu na to, że standard ten jest głównie używany przez profesjonalistów i graczy, producenci często pomijają instalację DisplayPort w tańszych komputerach, monitorach czy telewizorach. Czy więc warto interesować się DisplayPort 2? Czy jest to standard przełomowy?

DisplayPort 2 jest przyszłościowy i gotowy na VR

Najnowsza wersja DisplayPort stanowi uaktualnienie do aktualnych specyfikacji. DisplayPort 2 obsługuje rozdzielczości wideo 8K, 10K i 16K z częstotliwością odświeżania 60 Hz, co oznacza dwukrotnie większą rozdzielczość i przepustowość niż obecne standardy. Przesyła dane z prędkością 77,37 Gb/s i obsługuje HDR10. Wszystkie urządzenia z DisplayPort 2 będą wymagały obsługi DSC, czyli standardu bezstratnej kompresji obrazu, którego niektórzy producenci mogą nie obsługiwać.

Te specyfikacje są imponujące, zwłaszcza w kontekście gier w wirtualnej rzeczywistości. Przesyłanie danych przez DisplayPort 2 z prędkością 77,37 Gb/s jest idealne dla VR, a VESA twierdzi, że nowy standard może przesyłać wideo 4K 60 Hz do maksymalnie dwóch zestawów słuchawkowych VR jednocześnie (dzięki funkcji łączenia łańcuchowego, która jest naturalnie dostępna w DisplayPort 2).

DisplayPort 2 jest również kompatybilny ze starszym sprzętem DisplayPort (kształt kabla się nie zmienił). Nie powinno to stwarzać problemów w przypadku małych urządzeń, takich jak telefony i laptopy – USB-C jest w pełni kompatybilny z DisplayPort 2.

Dzięki możliwościom wideo 16K i przyjaznym dla VR prędkościom transferu danych, DisplayPort 2 wydaje się być standardem przyszłości. Możliwe, że przez kolejną dekadę nie zobaczymy kolejnych aktualizacji tego standardu.

Złącza Piggy-Back DisplayPort 2 na USB-C

Jeśli nigdy nie kupiłeś kabla DisplayPort, możesz nigdy nie kupić kabla DisplayPort 2. To nie jest negatywna opinia na temat formatu – to dowód, że VESA wie, jak zapewnić przetrwanie DisplayPort. Podczas gdy DisplayPort 1 wymagał złącza DisplayPort, DisplayPort 2 może również działać przez USB-C.

Dobrze przeczytałeś. VESA wprowadza wsparcie dla standardowego złącza USB-C.

USB-C ma zastąpić porty DisplayPort i HDMI w prawie wszystkich urządzeniach elektronicznych klasy konsumenckiej (jest to już standard w MacBookach). Możliwość ta wynika z obsługi tzw. trybów alternatywnych przez kable USB-C. To złożone, ale każdy kabel USB-C zawiera cztery pasy przesyłania danych, z których każdy ma przepustowość 20 Gb/s. W trybie alternatywnym kierunek tych pasów może zostać zmieniony, co pozwala na przesyłanie danych z szybkością 80 Gb/s do monitora.

Brzmi znajomo? Prędkość przesyłania danych 77,37 Gb/s w DisplayPort 2 idealnie wpisuje się w możliwości trybu alternatywnego USB-C. To oznacza, że nie będziesz potrzebować adaptera, aby podłączyć kabel USB-C do telewizora lub monitora. Twój przyszły telewizor lub monitor zgodny z DisplayPort 2 będzie miał porty USB-C, co umożliwi przesyłanie wideo z dowolnego telefonu lub komputera.

Kiedy urządzenia będą miały DisplayPort 2?

VESA planuje, że DisplayPort 2 trafi na rynek konsumencki pod koniec 2020 roku. Jednakże, wprowadzenie tego standardu zależy wyłącznie od producentów komputerów, telefonów, telewizorów i wyświetlaczy. Jeśli urządzenie nie obsługuje DisplayPort 2, nie będzie możliwości jego użycia. Port USB-C nie zmieni tej sytuacji; elementy wewnętrzne urządzenia muszą zostać zaktualizowane do najnowszego standardu DisplayPort.

Biorąc to pod uwagę, jest prawdopodobne, że DisplayPort 2 pojawi się najpierw w urządzeniach i wyświetlaczach z wyższej półki, zanim dotrze do laptopów za 200 USD i telewizorów w promocji. HDMI 2.1 obsługuje wideo 10K, więc producenci nie mają dużej motywacji do natychmiastowego porzucania tej technologii na rzecz tańszych produktów.

Źródła: VESA


newsblog.pl