Co nowe zasady Steam dotyczące gier AI oznaczają dla graczy

Photo of author

By maciekx

Szybki dostęp do treści

Najważniejsze informacje

  • Platforma Steam zrewidowała swoje reguły w odniesieniu do gier wykorzystujących generatywną AI, odchodząc od wcześniejszej, bardziej zachowawczej postawy.
  • Choć gry bazujące na sztucznej inteligencji mogą wzbogacić wybór i różnorodność gier, mogą również przyczynić się do napływu gier o niskiej jakości.
  • To na graczy spadnie odpowiedzialność zgłaszania nielegalnych treści AI w grach, za pośrednictwem funkcji dostępnej w nakładce w grze.

Początkowo Steam podchodził z dużą ostrożnością do publikacji gier z elementami generatywnej sztucznej inteligencji, jednak ostatnio opublikował wytyczne, według których firma „będzie akceptować zdecydowaną większość gier, które z niej korzystają”. Jakie konsekwencje dla graczy niosą ze sobą te zmiany w polityce gier AI?

Steam łagodzi podejście do gier opartych na sztucznej inteligencji

W roku 2023 Valve, firma stojąca za Steam, zadeklarowała, że chce dokładnie przeanalizować skomplikowane kwestie prawne i związane z prawami autorskimi, nim podejmie jakiekolwiek pochopne działania dotyczące generatywnej sztucznej inteligencji.

Jednak już 10 stycznia 2024 roku, Valve zaprezentowało nowe zasady, które umożliwiają twórcom gier publikowanie tytułów wykorzystujących technologię AI.

W poście na blogu Steam, firma poinformowała:

„Poświęciliśmy kilka ostatnich miesięcy na zgłębienie tematu i rozmowy z twórcami gier. W rezultacie, wprowadzamy zmiany w naszym podejściu do gier wykorzystujących sztuczną inteligencję.”

Gry korzystające z AI można zasadniczo podzielić na dwie kategorie: te ze wstępnie wygenerowanymi zasobami (gdzie elementy gry są tworzone za pomocą narzędzi AI) i te generowane na bieżąco (gry, które tworzą treść z wykorzystaniem AI w trakcie rozgrywki).

Niezależnie od tego, czy gra bazuje na treści AI wygenerowanej wcześniej, czy na żywo, twórcy muszą wypełnić specjalny formularz o ujawnieniu informacji o sztucznej inteligencji przy wysyłaniu gry. Muszą zapewnić, że gra nie zawiera treści nielegalnych lub naruszających prawa i że jest zgodna z materiałami promocyjnymi.

Dodatkowo, gry korzystające z treści AI generowanych na bieżąco, muszą przedstawić informacje o zastosowanych zabezpieczeniach, które mają gwarantować, że AI nie będzie tworzyć treści o charakterze nielegalnym.

Jaki wpływ na graczy mogą mieć nowe zasady Steam dotyczące gier AI?

Wiele gier wykorzystuje już systemy sztucznej inteligencji do sterowania reakcjami postaci niezależnych (NPC) i przeciwników. Generatywna sztuczna inteligencja to nowsza forma AI, która potrafi generować tekst, obrazy, filmy, dźwięk, a nawet kod. Więcej informacji znajdziesz w naszym artykule o generatywnej AI.

Steam dodał już tag „Sztuczna inteligencja” do gier, jednak wiele z tych istniejących tytułów wykorzystuje AI w bardziej konwencjonalny sposób. Co więc nowe wytyczne Steam oznaczają dla zwykłego gracza?

1. Większy wybór gier na Steamie

Steam oferuje już bogaty wybór gier, a każdego roku pojawiają się dziesiątki tysięcy nowych tytułów.

Dzięki szerokim możliwościom generatywnej sztucznej inteligencji, gracze prawdopodobnie odnotują wzrost różnorodności dostępnych tytułów. Dotyczy to zwłaszcza mniejszych studiów, które ze względu na ograniczone zasoby, mogły mieć trudności z wydawaniem gier.

Możemy spodziewać się, że programiści będą kreatywnie wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję, choć nie jest to zagwarantowane.

2. Możliwy wzrost liczby gier AI o niskiej jakości

W obliczu ogromnej liczby gier publikowanych na Steamie, do sklepu trafia wiele tytułów o niskiej jakości, a także gier będących klonami innych produkcji.

Generatywna sztuczna inteligencja znacznie ułatwia proces tworzenia gier, dlatego możemy zaobserwować znaczący wzrost liczby niskobudżetowych gier, wygenerowanych przez AI.

Choć zawsze możemy zignorować produkcje, które sprawiają wrażenie niskiej jakości, to może utrudnić to znalezienie prawdziwych perełek niezależnych. Gracze mogą również marnować pieniądze na gry, które obiecują więcej, niż są w stanie dostarczyć.

Na szczęście, Steam oferuje możliwość zwrotu pieniędzy. Należy to jednak zrobić w ciągu 14 dni od zakupu, a czas gry nie może przekroczyć dwóch godzin.

3. Gracze będą musieli zgłaszać nielegalne treści AI

g0d4ather/Shutterstock

Twórcy gier, którzy zamierzają opublikować grę z wykorzystaniem AI, muszą powiadomić o tym Valve. Jednak w przypadkach, gdy deweloperzy nieuczciwie ujawnią informacje, odpowiedzialność za zgłaszanie nielegalnych treści AI spoczywa na graczach.

Steam informuje, że umożliwi graczom zgłaszanie nielegalnych treści za pomocą nakładki w grze. Valve zaznacza:

„Gracze, korzystając z nakładki w grze, będą mieli możliwość łatwego przesłania raportu, gdy napotkają treści, które ich zdaniem powinny zostać wychwycone przez odpowiednie zabezpieczenia sztucznej inteligencji.”

Biorąc pod uwagę, jak często ludzie omijają zabezpieczenia AI, na przykład przy użyciu jailbreaków na ChatGPT, jest bardzo prawdopodobne, że niektóre gry wykorzystujące AI będą naruszać politykę Steam. Stanie się tak, o ile gracze faktycznie zgłoszą, że zawartość narusza zasady.

4. Uważne analizowanie informacji o wykorzystaniu AI

Jeśli nie chcesz grać w gry wykorzystujące treści generowane przez AI, musisz zwracać uwagę na informacje na stronach Sklepu Steam. Niektórzy gracze mogą unikać takich tytułów ze względu na wątpliwości co do jakości lub aspekty etyczne, dotyczące tego, kto faktycznie jest właścicielem danych treści.

Mamy nadzieję, że Steam ułatwi identyfikację takich informacji, co pozwoli graczom podejmować świadome decyzje dotyczące gier, w które chcą grać.

Niezależnie od tego, czy z entuzjazmem czekasz na nowe, kreatywne rozwiązania na Steamie, czy obawiasz się potencjalnego wpływu na jakość i wyszukiwanie, gry oparte na generatywnej AI są już oficjalnie akceptowane na platformie.


newsblog.pl