Co oznacza „AFAIK” i jak go używasz?

Jeśli często przeglądasz fora internetowe i serwisy społecznościowe, prawdopodobnie przynajmniej raz widziałeś termin „AFAIK”. Wyjaśnimy, co to znaczy i jak prawidłowo z niego korzystać.

„O ile mi wiadomo”

AFAIK oznacza „o ile wiem”. Oznacza to, że część wiedzy, którą się dzielisz, jest czymś, co uważasz za poprawne, ale nie masz pewności, czy jest w pełni dokładna lub aktualna. Pełne wyrażenie jest powszechnie używane zarówno w interakcjach online, jak i rozmowach osobistych. Ma podobne znaczenie do wyrażenia „według mojej wiedzy”.

Kiedy używany w Internecie, na przykład w wiadomościach tekstowych lub w mediach społecznościowych, AFAIK nabiera tego samego znaczenia. Możesz go używać zarówno wielkimi (AFAIK), jak i małymi (afaik). Często pojawia się na forach dyskusyjnych i witrynach mikroblogowych, takich jak Twitter i Reddit.

AFAIK może być również używany zamiennie z inicjalizmem IIRC, co oznacza „jeśli dobrze pamiętam” lub „jeśli dobrze pamiętam”. Oba są zwykle używane do skojarzenia, że ​​autor lub mówca mówi coś, co prawdopodobnie jest poprawne, ale nie są do końca tego pewni.

Tego inicjalizmu nie należy mylić z AFK, co oznacza „z dala od klawiatury”.

Historia AFAIK

Termin „o ile wiem” był używany od bardzo dawna, ale jego inicjalizacja internetowa ma znacznie nowszą historię.

Podobnie jak większość inicjałów internetowych, akronimów i słów slangowych, AFAIK można prześledzić do wczesnych czatów IRC z lat 90. i początku 2000. Ponieważ komputery miały ograniczoną przestrzeń na ekranie, a jedyną metodą komunikacji był tekst, pierwsi użytkownicy skracali wiele dość długich zwrotów, takich jak „o ile wiem”. Skracanie pozwoliło na szybsze rozmowy i mniej pisania.

Inicjalizacje takie jak AFAIK nadal kwitły na platformach takich jak komunikatory i SMS-y, które często miały ograniczenia w liczbie znaków i zachęcały do ​​krótszych tekstów. Później znaleźliby dom w serwisach społecznościowych, takich jak Twitter, który również ma limit liczby znaków.

Zastrzeżenie dotyczące Internetu

AFAIK jest często używany jako miękkie „wyłączenie odpowiedzialności” online. Chociaż nie ma to na celu całkowitego zdyskredytowania Twojej wiadomości, zachęca innych do przyjęcia jej z przymrużeniem oka. Inicjalizacja jest często połączona z frazami takimi jak „ale nie wierz mi na słowo” lub „ale nie cytuj mnie na ten temat”.

Często post z „afaik” jest poprawny, ale użytkownik dodaje go tak, by wyglądał na skromniejszy i niekonfrontacyjny. Jest to powszechne na forach dyskusyjnych online. Na przykład, jeśli oryginalny plakat zawiera pytanie dotyczące regularnego kosztu określonego przedmiotu, ktoś może odpowiedzieć: „AFAIK, to kosztuje 250 dolarów”, nawet jeśli jest pewien, że kosztuje 250 dolarów.

Innym razem AFAIK jest używany do określenia potencjalnych różnic między doświadczeniami ludzi. Na przykład, jeśli ktoś zapyta „jaka jest najcichsza okolica w mieście?”, Może odpowiedzieć „AFAIK”, zanim opowie o najcichszej okolicy w swoim doświadczeniu. Jest to zastosowanie, które pokrywa się z inicjalizacją internetową YMMV lub „Twój przebieg może się różnić”.

AFAIK w rozmowach osobistych

AFAIK może być również używany do opisywania rzeczy, które dzieją się w Twoim codziennym życiu. Kiedy jest używany w prawdziwym kontekście, zwykle reprezentuje coś, co uważasz za prawdziwe teraz, ale może się zmienić w przyszłości.

Na przykład, jeśli ktoś zapyta Cię, czy pracujesz w ten weekend, możesz odpowiedzieć: „AFAIK, nie jestem”. To mówi drugiej osobie, że jesteś obecnie wolny od pracy w weekend, ale to może się zmienić, jeśli nagle będziesz miał pilną sprawę do załatwienia.

Jak korzystać z AFAIK

„O ile wiem” to stosunkowo powszechne wyrażenie w konwersacji, więc powinno być łatwo przyswoić sobie, jak go używać i interpretować. Jak wspomniano powyżej, możesz go użyć, aby dołączyć do wiedzy, którą się udostępniasz, lub opisać coś, co różni się w zależności od osoby.

Oto kilka sposobów korzystania z AFAIK:

AFAIK szkoła wznowi zajęcia jesienią.
AFAIK Lebron James urodził się w Ohio.
Ten sklep ma dość hojną politykę zwrotów AFAIK.
Święto Dziękczynienia spędzamy w domu mojej siostry, AFAIK.

Jeśli chcesz poznać inne terminy internetowe, poczytaj o IRL i SMH. W mgnieniu oka staniesz się ekspertem od inicjowania Internetu.

x