Co robić, gdy bateria jest podłączona, a nie ładowana

Gdy najedziesz kursorem myszy na ikonę baterii w zasobniku systemowym, wyświetli się aktualny stan naładowania baterii. Jeśli Twój laptop jest podłączony, mała wskazówka narzędzia pokaże Ci, jak jest naładowany w procentach. Jeśli bateria jest w pełni naładowana, we wskazówce narzędzia właśnie to powie. W przypadku, gdy nie jesteś podłączony do źródła zasilania, końcówka narzędzia powie Ci, ile pozostało ładunku. Powie Ci, ile godzin wytrzyma bateria i jaki procent jej pozostał. Tak się dzieje, gdy masz zdrową baterię. Jeśli jednak zaczniesz widzieć wskazówkę narzędzia „Podłączono, nie ładuję”, jest to powód do niepokoju.

Komunikat „Podłączono, nie ładuję” jest prosty; Twoja bateria się nie ładuje. To nie jest wiadomość, którą trudno zrozumieć. To jest przyczyna tego problemu. W większości przypadków jest to problem sprzętowy, chociaż może to być również związane ze sterownikiem.

Problem z oprogramowaniem

Ograniczenia kierowcy

Być może słyszałeś, że baterie przechodzą cykle ładowania. Pojedynczy cykl ładowania to pełne naładowanie, a następnie rozładowanie akumulatora. Im więcej cykli ładowania przechodzi bateria, tym krótsza staje się jej żywotność. To jest nieuniknione. Podobnie jak nie możesz powstrzymać osoby przed starzeniem się, bateria w końcu się starzeje i umrze.

Aby jednak spowolnić ten proces, niektórzy kierowcy ograniczają ładowanie powyżej określonego punktu. Jeśli po osiągnięciu 95% naładowania baterii pojawi się komunikat „Podłączono, nie ładuję”, może to oznaczać ograniczenie sterownika. Sprawdź, czy bateria nadal się ładuje, jeśli jest naładowana w 50%. Jeśli tak, bateria jest w dobrym stanie.

Aktualizacja systemu BIOS

Jest to nieco niejasna przyczyna, ale przyczyną problemu może być przestarzały BIOS. Sprawdź, czy jest dostępna nowa wersja systemu BIOS i zaktualizuj ją.

Bateria Microsoft do metody sterowania zgodna z ACPI

Jest to sterownik instalowany przez system Windows na laptopie w celu zarządzania baterią i poborem mocy. W większości działa dobrze, ale może również powodować problemy. Spróbuj odinstalować ten sterownik i sprawdź, czy bateria zaczyna się ładować. Jeśli nie, prawdopodobnie masz problem ze sprzętem. Pobierz sterownik ponownie i przejdź do następnej sekcji.

Problem ze sprzętem

Wadliwy zasilacz

Wadliwy zasilacz lub niekompatybilny zasilacz uniemożliwi ładowanie baterii. Sprawdź, co następuje;

Zasilacz jest prawidłowo podłączony. Gniazdo zasilania lub przedłużacz, którego używasz, nie są uszkodzone. Spróbuj zmienić gniazdo, do którego jest podłączony laptop. Upewnij się, że używasz prądu stałego, a nie zasilanego z baterii, tj. Zasilacza UPS do zasilania laptopa.
Powinien być oryginalny zasilacz dostarczony z laptopem. Niektórzy producenci uniemożliwiają zasilaczom innych firm współpracę z ich sprzętem. Ponadto wszystkie zasilacze nie są sobie równe, ponieważ wszystkie laptopy nie mają takich samych wymagań dotyczących zasilania. Jeśli używasz zasilacza laptopa HP, który jest niskiego poziomu z laptopem HP wysokiej klasy, prawdopodobnie napotkasz problemy.
Odłącz wszystko, podłącz ponownie i zobacz, czy problem zniknie.
Wypróbuj inny zasilacz. Upewnij się, że zasilacz, którego używasz, jest zgodny pod względem producenta i mocy wyjściowej i sprawdź, czy naładuje baterię.

Bateria wyczerpana lub umierająca

Baterie umierają i to jest smutny i ostateczny wniosek, do którego musisz dojść, jeśli komunikat podłączony, nie ładuje się, nie znika. Nie powinno tak być, jeśli masz nowy laptop, ale jeśli Twój laptop ma ponad 5 lat, rozważ wymianę baterii.

Wraz z wiekiem baterie do laptopów działają krócej. Ostatnim etapem jest zakończenie ładowania. Jeśli wszystko inne zawiedzie, czas wymienić baterię. Możesz zabrać laptopa do szybkiego sprawdzenia i sprawdzić, czy występuje problem ze sprzętem, ale znowu 5-letnia bateria dobiega końca.

Baterie nie są jednak drogie. Twoim jedynym problemem jest znalezienie odpowiedniego dla swojego laptopa.

Czasami się ładuje

Komunikat „Podłączono, nie ładuję” czasami znika sam. Może to wskazywać na zbliżającą się koniec żywotności baterii lub wadliwy zasilacz. Jeśli sporadycznie widzisz komunikat podłączony, nie ładuje się, czas sprawdzić stan baterii. Spróbuj zmienić zasilacz. Aktywnie rozwiąż ten problem, ponieważ bateria może nagle się rozładować i możesz stracić dane, jeśli nie masz połączenia ze źródłem zasilania.