Co to jest kompresja Lossy i Lossless Audio?

Kompresja danych jest jednym z najważniejszych elementów tego świata napędzanym codziennie petabajtami danych. My, jako ludzie, generujemy dane co sekundę. Nasze urządzenia monitorują nasze dane, generują mnóstwo danych i przechowują je w chmurze, od chodzenia po bieganie, od jedzenia po picie. Czasami jednak istnieje potrzeba kompresji danych. Kompresja prowadzi do szybszej transmisji danych i zmniejszenia zajętości pamięci. Istnieją dwa rodzaje kompresji – Kompresja stratna i Kompresja bezstratna.

Czym jest bezstratna kompresja audio

Czym jest kompresja bezstratna audio

Bezstratna kompresja kompresuje plik w taki sposób, że oryginalne właściwości pliku w ogóle nie są tracone. Ta technika kompresji zapożycza cechy z algorytmu ZIP, w którym nadmiarowe dane są usuwane z pliku, a integralność ważnych bitów danych pozostaje nienaruszona.

Kompresja bezstratna przetwarza pliki audio w taki sposób, że rozmiar jest zmniejszany, ponieważ jakość pozostaje nienaruszona. Kompresja stratna zmniejsza rozmiar oryginalnego pliku audio nawet dziesięciokrotnie, ale niektóre dane audio zostają w tym procesie utracone.

Normalne ludzkie ucho i mózg nie mogą odróżnić oryginalnej jakości dźwięku od tej skompresowanej bezstratną kompresją dźwięku. Dzięki temu staje się wiarygodnym źródłem kompresji pliku, a nie innymi metodami, w których jakość pliku jest zagrożona.

Kompresja dźwięku jest bardzo ważna w branży muzycznej. Pomaga to w wydajnym przesyłaniu i produkcji dźwięku. Niektóre z najpopularniejszych bezstratnych formatów kompresji dźwięku to:

  • FLAC
  • WAV
  • ALAC
  • WMA Lossless.

Jeśli pobierzesz plik audio skompresowany w formacie bezstratnym, nadal będziesz mieć dźwięk w niemal oryginalnej jakości jak w przypadku źródła.

Warto zauważyć, że MP3 nie jest bezstratnym formatem audio.

WSKAZÓWKA: Monkeys Audio to bezpłatne oprogramowanie do bezstratnej kompresji plików muzycznych.

Czy jest coś, co chciałbyś dodać do tego artykułu?


Ayush jest entuzjastą Windows od dnia, w którym dostał swój pierwszy komputer z systemem Windows 98SE. Jest aktywnym niejawnym testerem systemu Windows od pierwszego dnia, a teraz jest Windows Insider MVP. Testuje usługi przedpremierowe na swoim komputerze z systemem Windows 10, Lumią i urządzeniach z Androidem.

x