Co to jest Pinterest i jak z niego korzystać?

Pinterest istnieje już od jakiegoś czasu, ale nie wszyscy z niego korzystali. Tym bardziej, że nie wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę jest.

Pinterest pozwala na więcej niż tylko oglądanie zdjęć. Znajdziesz tu przepisy, które pokocha Twoja rodzina. Możesz wyszukiwać obrazy, które zainspirują Cię do stworzenia kolejnego tatuażu. Możesz nawet przesłać własne przypinki z pomysłami, aby podzielić się nimi ze światem.

Nasuwa się pytanie – czym właściwie jest Pinterest i jak z niego korzystasz? W tym artykule poznasz podstawy Pinteresta oraz sposoby tworzenia własnych tablic i pinów.

Co to jest Pinterest?

Ostatecznie Pinterest to witryna do przypinania zdjęć. Funkcje gromadzenia zdjęć mają na celu selekcję i udostępnianie pomysłów wizualnych, a jednocześnie łączenie ludzi o podobnych poglądach. Od czasu publicznego udostępnienia w 2012 r. witryna stała się wykorzystywana do wielu różnych celów.

Możesz używać Pinteresta jako narzędzia sieci społecznościowej – choć nie wszyscy to robią. Możesz nawet użyć go jako sposobu na promowanie swoich postów w innych serwisach społecznościowych. Na przykład dodanie przypinki wideo YouTube do Pinteresta z linkiem do samego filmu.

Jednak częściej wykorzystuje się go jako źródło inspiracji do zbierania pomysłów na różne tematy, takie jak moda, projekty DIY, sztuka, a nawet popularne trendy. Co więcej, wiele obrazów ma linki dołączone do artykułów, dzięki czemu będziesz mieć więcej materiału, jeśli znajdziesz coś, co Cię zainteresuje.

Pinterest pomaga szybko znaleźć potrzebne zasoby wizualne, niezależnie od projektu. Łatwość obsługi i przyjazny dla użytkownika interfejs sprawiają, że pozostaje popularny. Można dosłownie spędzać godziny na samym przewijaniu.

Jak działa Pinterest?

Pinterest składa się z kilku różnych elementów, o których warto wiedzieć, aby w pełni wykorzystać jego potencjał.

1. Twój domowy kanał

Gdy zalogujesz się po raz pierwszy, jako nowy lub powracający użytkownik, zobaczysz niekończącą się, przewijaną ścianę zdjęć związanych z Twoimi zainteresowaniami.

Ta niekończąca się ściana zdjęć nazywa się Twoim kanałem głównym, a kanał główny — podobnie jak inne serwisy społecznościowe — jest miejscem, w którym gromadzone są posty od obserwowanych przez Ciebie osób.

Duża różnica polega na tym, że jest ona w dużej mierze wizualna i zawiera jedynie tytuły zamiast słów. Został zaprojektowany tak, aby umożliwić ciągłe przewijanie, a jednocześnie umożliwiać wczytanie jak największej liczby pinezek.

Należy pamiętać, że tematyka na Twoim kanale głównym będzie się zmieniać, gdy algorytm dowie się, jakie tematy Cię aktualnie interesują.

Na przykład, jeśli chcesz zrobić ciasto, wpisz „ciasto czekoladowe” w pasku wyszukiwania, aby znaleźć ich zdjęcia. Oprócz pokazywania różnych obrazów ciasta czekoladowego, algorytm Pinteresta zdecyduje się pokazać Ci inne formy ciasta na Twoim kanale głównym, takie jak babeczki lub samouczki dotyczące projektowania ciasta.

U góry ekranu zobaczysz pasek wyszukiwania. Wpisując słowo kluczowe na tym pasku, możesz wyszukać określone tagi lub tematy, które mogą nie być wyświetlane w Twoim kanale.

Zanim napiszesz słowo, Pinterest wyświetli Twoje najnowsze wyszukiwania wraz z sugestiami „Pomysły dla Ciebie” i „Popularne na Pintereście”.

Gdy zaczniesz pisać, Pinterest zasugeruje inne tematy, które mogą być z nim powiązane, a także osoby, które obserwujesz, których nazwa jest podobna do wpisanego słowa.

3. Twoje Piny

Kolejną najważniejszą częścią Pinteresta jest możliwość „przypinania” lub zapisywania przypiętych elementów. Przypinanie oznacza zasadniczo, że przechowujesz kolekcję obrazów w tzw. tablicach Pinteresta.

Gdy zobaczysz obraz, który chcesz zapisać na tablicy, z poziomu Aktualności lub wyników wyszukiwania, wystarczy, że go przypniesz.

Aby zapisać pinezkę, możesz najechać kursorem na obraz lub kliknąć go, aby zobaczyć więcej szczegółów. Najpierw wybierz tablicę, na której chcesz umieścić pinezkę, a następnie kliknij przycisk Zapisz.

Aby utworzyć pinezkę, po prostu kliknij Utwórz na górnym pasku narzędzi. Masz możliwość stworzenia pinezki z pomysłem lub pinezki. Wybierz Przypnij.

Dodaj wszystkie wymagane informacje, w tym tytuł, obraz, opis i link, jeśli taki istnieje. Wybierz tablicę, na której chcesz umieścić swoją pinezkę i kliknij Zapisz.

4. Twoje tablice

Tablice służą do przechowywania pojedynczych pinezek, do użytku prywatnego lub do publicznego wglądu w to, co zebrałeś. Zazwyczaj każda tablica ma motyw, któremu odpowiadają znajdujące się na niej pinezki.

Aby utworzyć tablicę, kliknij swoje zdjęcie profilowe w prawym górnym rogu. Na następnej stronie zobaczysz stronę swojego profilu ze wszystkimi swoimi tablicami i wszystkim, co kiedykolwiek przypiąłeś. Kliknij znak +. Wybierz opcję Tablica.

Stamtąd możesz utworzyć tablicę z określonym motywem lub celem i ustawić ją jako prywatną lub publiczną.

5. Twój profil

Twój profil to miejsce, w którym każdy, kto kliknie Twoje imię i nazwisko, może zobaczyć Twoje publiczne tablice, Twój awatar i linki. Mogą także zobaczyć Twoją całkowitą liczbę obserwujących i liczbę osób, które obserwujesz.

Pamiętaj, że relacja obserwujących i poniższa relacja mogą się różnić w zależności od użytkownika, ponieważ ludzie korzystają z Pinteresta w celach osobistych lub w sieciach społecznościowych. Na swoich stronach profilowych można znaleźć całe firmy tworzące ekosystem wybranych tablic — więc w naturalny sposób będą miały więcej obserwujących.

Istnieje również możliwość przejścia na profesjonalne konto firmowe, które zapewnia dostęp do narzędzi analitycznych i możliwość wyświetlania reklam w sieci.

Zachowaj ostrożność podczas korzystania z obrazów z Pinteresta!

Pinterest to niezwykle zabawny, łatwy i bezstresowy sposób szukania inspiracji w Internecie. Należy jednak zauważyć, że Pinterest nie jest dobrym sposobem na znalezienie obrazów stockowych do wykorzystania na swoim blogu lub stronie internetowej.

Wiele obrazów nadal posiada prawa autorskie. Jeśli zapiszesz te obrazy na swoim komputerze, a następnie prześlesz je ponownie na własny użytek bez pytania o pozwolenie, możesz wpakować się w wiele kłopotów.

Zamiast tego najlepiej skorzystać z jednej z kilku dostępnych witryn ze zdjęciami nieodpłatnymi.

Zacznij korzystać z Pinteresta do wszystkich swoich inspirujących potrzeb

Pinteresta można używać na wiele różnych sposobów, ale wszystko sprowadza się do inspirowania jego użytkowników. Niezależnie od tego, czy szukasz kolejnego projektu renowacji, czy po prostu podziwiasz sztukę w postaci płytek, Pinterest może zmotywować Cię do kreatywności.

Spróbuj zalogować się do Pinteresta, aby zobaczyć, co algorytm przygotował dla Ciebie.

x