Co to jest protokół IMAP i jak działa?

IMAP to standardowy protokół poczty e-mail używany do odbierania wiadomości e-mail. Ta specjalna warstwa umożliwia komputerom i serwerom wymianę wiadomości między sobą.

Musisz mieć dostęp do poczty e-mail i korzystać z niej przez długi czas, czy to za pośrednictwem komputera, laptopa czy smartfona.

Ale czy zastanawiałeś się kiedyś, co umożliwia łatwy dostęp do tych wiadomości e-mail i korzystanie z nich tak, jakby były przechowywane lokalnie na komputerze lub smartfonie?

To IMAP określa, w jaki sposób serwer lub komputer będzie działał na e-mailu. Ułatwia użytkownikom dostęp do wiadomości e-mail.

Przyjrzyjmy się, czym jest protokół IMAP, jak działa, jakie są jego zalety i jakie są inne istotne szczegóły.

Co to jest protokół IMAP?

Protokół IMAP (Internet Message Access Protocol) to popularny protokół warstwy, za pośrednictwem którego klienci poczty e-mail odbierają wiadomości e-mail z serwera pocztowego za pośrednictwem połączenia IP/TCP. Został opracowany przez Marka Crispina w 1986 roku, ułatwiając użytkownikom dostęp do skrzynek pocztowych z lokalizacji zdalnej, tak jakby była obecna lokalnie.

Jest to jeden z najczęściej używanych protokołów poczty e-mail w branży, który umożliwia użytkownikom bezproblemowy dostęp do wiadomości e-mail. Większość serwerów i klientów poczty e-mail, w tym Google, Outlook i Mozilla Thunderbird, obsługuje protokół IMAP.

źródło: phoenixNAP

Cechą odróżniającą protokół IMAP od innych jest możliwość umożliwienia użytkownikom dostępu do wszystkich wiadomości e-mail z dowolnego urządzenia. Zasadniczo działa jako pomost lub pośrednik między klientem poczty e-mail a serwerem, dzięki czemu można uzyskać do nich łatwy dostęp, zamiast konieczności ich pobierania.

W IMAP serwer przechowuje wszystkie Twoje wiadomości e-mail, które zostały już dostarczone i umożliwia odczytanie ich w dowolnym momencie, używając serwera jako medium. Ponieważ jest przechowywany centralnie, wszelkie zmiany w określonym e-mailu są aktualizowane dynamicznie. Zobaczysz zmianę, gdy uzyskasz dostęp do wiadomości e-mail z innego urządzenia.

Będziesz jednak potrzebować połączenia internetowego, aby uzyskać dostęp i zobaczyć te zmiany w wiadomości e-mail. Poza czytaniem, warstwy te umożliwiają również organizowanie folderów, zapisywanie wiadomości jako wersji roboczej i oznaczanie wiadomości flagą na serwerze.

Co więcej?

Możesz użyć wielu aplikacji e-mail, aby uzyskać dostęp do wszystkich swoich e-maili, a IMAP umożliwi tym aplikacjom synchronizację z e-mailem i pokazanie aktualnego stanu e-maila. Protokół IMAP w dużej mierze zależy od warstwy transportowej TCP/IP, ponieważ pomaga odczytywać i modyfikować wiadomości e-mail przez Internet.

Podczas nawiązywania połączenia TCP między serwerem a klientem protokół IMAP domyślnie wykorzystuje port 143. Jednak nie jest to jedyny port używany przez IMAP, ponieważ nasłuchuje również na porcie 993, gdy klienci chcą bezpiecznie połączyć się z serwerem za pośrednictwem połączenia SSL/TLS.

Jak działa protokół IMAP?

IMAP to protokół poczty przychodzącej, który działa jako warstwa pośrednia między serwerem poczty e-mail a klientem. Działanie protokołu IMAP jest dość proste i bezproblemowe, a do wykonania zadania wymaga jedynie warstwy transportowej TCP/IP.

Po nawiązaniu połączenia między serwerem a klientem, jako użytkownik, po prostu czytasz wiadomość e-mail z serwera i nie pobierasz jej. Podczas uzyskiwania dostępu do wiadomości e-mail możesz odnieść wrażenie, że wiadomości e-mail są dostępne lokalnie, ale w rzeczywistości są one przechowywane na serwerze poczty e-mail.

Dzięki temu IMAP umożliwia dostęp do wiadomości e-mail z dowolnego urządzenia i dowolnej lokalizacji. Niezależnie od tego, czy jest to smartfon, komputer PC, laptop, tablet, czy cokolwiek innego, nie ma to znaczenia, ponieważ wiadomości e-mail serwera będziesz czytać przez IMAP.

Funkcjonowanie IMAP

Dla Twojego zrozumienia, poniższe kroki dadzą Ci szczegółowy widok każdego procesu w funkcjonowaniu IMAP:

 • Jako użytkownik pierwszym krokiem jest zalogowanie się na konto klienta poczty e-mail, a podczas logowania klient dociera do serwera poczty za pośrednictwem protokołu IMAP. IMAP współpracuje z większością klientów poczty e-mail, takich jak Gmail, Outlook, Thunderbird itp
 • Następnie protokół IMAP używa portu 143 lub 993 do ustanowienia połączenia między serwerem pocztowym a klientem. IMAP, pracując na Secure Socket Layer (SSL), jest automatycznie przypisywany do portu 993. W przypadku protokołu TCP/IP jest przypisywany do portu 143.

 • Po zalogowaniu się na konto e-mail klient pokazuje nagłówek wszystkich ostatnich przychodzących wiadomości e-mail. Przewijając i klikając następną stronę, możesz uzyskać dostęp do nagłówka tematu wszystkich wiadomości e-mail.
 • Gdy chcesz przeczytać konkretną wiadomość e-mail, IMAP pobiera tę konkretną wiadomość e-mail i pomaga wyświetlić wszystkie szczegóły pod nagłówkiem. Jednak automatycznie pobierana jest tylko wiadomość, a nie załącznik.
 • Klienci poczty e-mail najczęściej wykorzystują protokół IMAP jako warstwę pośrednią, ponieważ umożliwia on szybki dostęp do poczty e-mail. Co najważniejsze, jest dość bezpieczny, więc nie ma szans na nieautoryzowany dostęp. Istnieje wiele protokołów pobierania wiadomości e-mail, takich jak POP i SMTP, ale IMAP zapewnia najpłynniejsze i najszybsze działanie.
 • Po przeczytaniu wiadomości e-mail z serwera poczty e-mail pozostaje ona na serwerze, chyba że dokonasz jakichkolwiek modyfikacji. Wszystkie modyfikacje, które wprowadzasz w swojej skrzynce pocztowej, są dynamicznie aktualizowane i będziesz widzieć tę samą modyfikację podczas uzyskiwania dostępu z różnych urządzeń. IMAP nie usuwa automatycznie otwieranych wiadomości e-mail, chyba że je usuniesz.

Następnie omówimy zalety i wady protokołu IMAP.

Zalety i wady protokołu IMAP

Każdy protokół pobierania wiadomości e-mail ma swój własny zestaw zalet i wad. Omówmy te związane z IMAP.

Zalety protokołu IMAP

 • W przypadku protokołu IMAP wiadomości e-mail są pobierane automatycznie tylko wtedy, gdy je klikniesz; w związku z tym oferuje bezproblemowy i szybki dostęp do wiadomości e-mail za pośrednictwem klienta bez konieczności ich pobierania.

 • Możesz uzyskać dostęp do poczty e-mail za pośrednictwem klienta poczty e-mail z dowolnego miejsca na świecie, a także z dowolnego posiadanego urządzenia, niezależnie od tego, czy jest to komputer, tablet czy smartfon. Wiadomości e-mail są zawsze synchronizowane z serwerem, dzięki czemu są łatwo dostępne.
 • Oprócz przechowywania wiadomości przychodzących protokół IMAP przechowuje wszystkie wiadomości e-mail, zarówno otrzymane, jak i wysłane, na zdalnym serwerze IMAP. W ten sposób możesz uzyskać dostęp do wszystkich wiadomości e-mail w dowolnym momencie i poczujesz, że są one przechowywane w lokalnej pamięci urządzenia.
 • IMAP umożliwia dostęp do e-maili w trybie offline. Dostęp do załączników można uzyskać również po ich pobraniu.
 • Masz możliwość organizowania wiadomości e-mail na serwerze w różnych folderach i podfolderach. Możesz nawet oflagować e-maile, które są dla Ciebie ważne. Ponadto możesz z łatwością czytać, sortować, wyszukiwać i porządkować swoje wiadomości e-mail.
 • IMAP obsługuje rozszerzenie IDLE, w którym klient poczty e-mail pokazuje, który e-mail jest nieprzeczytany lub przeczytany w skrzynce odbiorczej.
 • Jest to prosty, szybki i łatwy w użyciu protokół pobierania wiadomości e-mail, którego nie można łatwo znaleźć w innych protokołach. Proces ten jest tak usprawniony, że pomaga szybko uzyskiwać dostęp do wiadomości e-mail za pośrednictwem dowolnego połączenia internetowego.

Dzięki tym zaletom protokół IMAP stał się dość popularny w branży i wśród użytkowników korzystających z wiodących klientów poczty e-mail.

Wady protokołu IMAP

Chociaż IMAP ma wiele zalet, ma również pewne wady. Oto lista:

 • Zawsze potrzebujesz połączenia z Internetem, aby łatwo czytać, pobierać załączniki oraz wysyłać wiadomości e-mail i odpowiadać na nie za pośrednictwem klienta. Możesz przeglądać tylko niektóre e-maile, które już przeczytałeś, gdy nie masz dostępu do Internetu.

 • W trybie offline nie będziesz mieć dostępu do wszystkich otrzymanych wiadomości e-mail. Ponadto, jeśli wystąpi problem z serwerem lub awaria Internetu, nie będziesz mieć dostępu do otrzymanych lub wysłanych wiadomości e-mail.
 • IMAP wymaga dużo miejsca na serwerze, ponieważ wszystkie odebrane i wysłane wiadomości e-mail są przechowywane na serwerze. W przypadku ograniczonej przestrzeni dyskowej na serwerze konieczne będzie usunięcie starych wiadomości e-mail, aby pomieścić nowe.
 • Jeśli codziennie otrzymujesz wiele e-maili, będziesz musiał kupić więcej miejsca na serwerze.
 • Mechanizm uwierzytelniania IMAP może zostać ominięty przez hakerów, którzy mogą użyć analizatora protokołów i łatwo odzyskać nazwy użytkowników i hasła, ponieważ są one przesyłane w postaci zwykłego tekstu.

Wątpliwości dotyczące bezpieczeństwa w protokole IMAP

IMAP może rosnąć z dnia na dzień ze względu na swoje zalety i kompatybilność z wieloma urządzeniami, ale ma pewne obawy dotyczące bezpieczeństwa, takie jak:

 • Serwer, na którym przechowywane są wszystkie wiadomości e-mail, może spowodować poważne problemy, jeśli zostanie naruszony. Jeśli serwer dostawcy poczty e-mail w jakiś sposób działa nieprawidłowo lub wyłącza się w niewłaściwy sposób, możesz nie mieć dostępu do żadnej ze swoich wiadomości e-mail.

Co więcej, jeśli zostanie naruszona, hakerzy uzyskają dostęp do wszystkich ważnych dokumentów i danych osobowych innych osób.

 • IMAP przesyła nazwę użytkownika i hasło od strony klienta do serwera bez szyfrowania. Dane do logowania są przekazywane w formie zwykłego tekstu. W ten sposób hakerzy mogą łatwo użyć analizatora i wykraść dane logowania od klientów.

Jednak gdy IMAP jest zintegrowany z protokołem TLS, dane logowania mogą być szyfrowane podczas komunikacji.

 • Brak wewnętrznej kompatybilności z MFA lub uwierzytelnianiem wieloskładnikowym jest jednym z głównych problemów związanych z protokołem IMAP. Z tego powodu hakerzy mogą łatwo wykorzystywać techniki rozpylania haseł w celu nielegalnego logowania się na różne konta e-mail.

Jest to ogromny problem dla wielu organizacji korzystających z klientów poczty e-mail z funkcjami uwierzytelniania, ponieważ naraża wiele informacji na niebezpieczeństwo. Dlatego wiele organizacji woli unikać używania protokołu IMAP.

IMAP kontra POP3

POP3 i IMAP to dwa powszechnie używane protokoły poczty e-mail. Omówmy niektóre różnice między nimi.

IMAPPOP3Internet Message Access Protocol (IMAP) to zaawansowany protokół, który umożliwia przeglądanie wszystkich folderów na serwerze. Post Office Protocol (POP3) to prosty protokół, który umożliwia pobieranie wiadomości ze skrzynki odbiorczej na komputer lokalny. Tutaj użytkownicy uzyskują dostęp do swoich e-maili z urządzenia, na którym chcą. Tutaj wiadomości e-mail można przeglądać lub uzyskiwać do nich dostęp z urządzenia, z którego zostały pobrane. IMAP działa jako pośrednik między klientem a serwerem. Dlatego serwer przechowuje każdy e-mail. Wiadomości e-mail po pobraniu zostaną usunięte z serwera bez żadnej konfiguracji. Nie możesz uzyskać dostępu do e-maili w trybie offline. Możesz uzyskiwać dostęp do e-maili w trybie offline, ale na tym samym urządzeniu. Dopóki użytkownik nie kliknie treści wiadomości e-mail, nie zostanie ona pobrana; nazwy nadawców i wiersze tematu szybko zapełniają się w kliencie poczty e-mail. Domyślnie pobierane są wiadomości e-mail; dlatego ładowanie trwa dłużej. Ponieważ wiadomości e-mail nie są automatycznie usuwane z serwera, protokół IMAP potrzebuje więcej miejsca do ich przechowywania. Ponieważ e-maile są usuwane automatycznie z serwera, POP3 oszczędza miejsce na przechowywanie e-maili.

Często zadawane pytania

Czy protokół IMAP jest przestarzały?

Odpowiedź: Protokół IMAP stopniowo staje się przestarzały, ponieważ firma Microsoft przestała obsługiwać uwierzytelnianie nazwy użytkownika i hasła dla protokołu IMAP. Wraz z firmą Microsoft wielu klientów poczty e-mail również przestało obsługiwać ten protokół. Istnieją jednak klienci poczty e-mail, którzy nadal obsługują ten protokół pobierania wiadomości e-mail i nadal wprowadzają ulepszenia.

Co jest bezpieczniejsze: POP3 czy IMAP?

Odpowiedź: IMAP mógłby być bezpieczniejszy, ponieważ wszystkie wiadomości e-mail są przechowywane na serwerze. Nawet jeśli zgubisz telefon lub wystąpi awaria po stronie klienta pocztowego, wszystkie Twoje wiadomości e-mail są bezpieczne na serwerze. Jednak w przypadku protokołu POP3 wszystkie wiadomości e-mail są pobierane i przechowywane na urządzeniu, co może stanowić poważny problem, jeśli urządzenie zostanie skradzione lub zgubione.

Czy stracę wiadomości e-mail, jeśli zmienię protokół z protokołu POP na protokół IMAP?

Odpowiedź: Nie utracisz wiadomości e-mail, jeśli importujesz i eksportujesz w Outlooku podczas zmiany z POP na IMAP. Wystarczy utworzyć nowe konto IMAP w swoim kliencie pocztowym i po prostu wyeksportować wiadomość z POP do IMAP.

Ostatnie słowa

Z tego artykułu dowiesz się, jak działa protokół IMAP. Ten protokół pobierania wiadomości e-mail sprawia, że ​​dostęp do wiadomości e-mail jest dość prostym zadaniem. Oferuje wiele korzyści i funkcji, dzięki którym IMAP jest doskonałym wyborem dla wielu klientów pocztowych.

Następnie sprawdź aplikacje do czyszczenia skrzynki odbiorczej poczty e-mail.