Co to jest testowanie bezpieczeństwa witryny internetowej? Jak możesz włączyć to do swojej witryny?

Bezpieczeństwo opiera się mocno na trzech filarach: poufności, integralności i dostępności, często nazywanych triadą CIA. Jednak Internet niesie ze sobą zagrożenia, które mogą zagrozić tym istotnym filarom.

Jednakże, przechodząc do testów bezpieczeństwa witryny internetowej, możesz odkryć ukryte luki, potencjalnie oszczędzając się przed kosztownymi incydentami.

Co to jest testowanie bezpieczeństwa witryny internetowej?

Testowanie bezpieczeństwa witryny internetowej to proces określania poziomu bezpieczeństwa witryny internetowej poprzez jej testowanie i analizę. Obejmuje identyfikowanie i zapobieganie lukom w zabezpieczeniach, wadom i lukom w systemach. Proces ten pomaga zapobiegać infekcjom złośliwym oprogramowaniem i naruszeniom danych.

Przeprowadzanie rutynowych testów bezpieczeństwa zapewnia bieżący stan bezpieczeństwa Twojej witryny internetowej, stanowiąc podstawę dla przyszłych planów bezpieczeństwa — planów reagowania na incydenty, ciągłości działania i odzyskiwania po awarii. To proaktywne podejście nie tylko zmniejsza ryzyko, ale także zapewnia zgodność z przepisami i standardami branżowymi. Buduje także zaufanie klientów i umacnia reputację Twojej firmy.

Jest to jednak szeroki proces, na który składa się wiele innych procesów testowych, takich jak reguły jakości haseł, testowanie wstrzykiwania SQL, sesyjne pliki cookie, testowanie ataków brute-force i procesy autoryzacji użytkowników.

Rodzaje testów bezpieczeństwa stron internetowych

Istnieją różne rodzaje testów bezpieczeństwa stron internetowych, ale my skupimy się na trzech kluczowych typach: skanowaniu podatności, testach penetracyjnych oraz przeglądzie i analizie kodu.

1. Skanowanie podatności

Jeśli Twoja firma przechowuje, przetwarza lub przesyła dane finansowe w formie elektronicznej, standard branżowy Payment Card Industry Data Security Standard (PCI DSS) wymaga przeprowadzenia wewnętrznego i zewnętrznego skanowania pod kątem luk.

Ten zautomatyzowany system wysokiego poziomu identyfikuje luki w sieci, aplikacjach i zabezpieczeniach. Podmioty zagrażające również wykorzystują ten test do wykrywania punktów wejścia. Luki te można znaleźć w sieciach, sprzęcie, oprogramowaniu i systemach.

Skanowanie zewnętrzne, czyli wykonywane poza Twoją siecią, wykrywa problemy w strukturach sieciowych, podczas gdy wewnętrzne skanowanie podatności (wykonywane w Twojej sieci) wykrywa słabe strony hostów. Skanowania natrętne wykorzystują lukę w zabezpieczeniach, gdy ją znajdziesz, podczas gdy skany nieinwazyjne identyfikują słabość, dzięki czemu można ją naprawić.

Następnym krokiem po odkryciu tych słabych punktów jest przejście „ścieżką zaradczą”. Możesz między innymi załatać te luki, naprawić błędne konfiguracje i wybrać silniejsze hasła.

Ryzykujesz fałszywymi alarmami i musisz ręcznie sprawdzić każdą słabość przed następnym testem, ale te skany i tak są opłacalne.

2. Testy penetracyjne

Ten test symuluje cyberatak w celu znalezienia słabych punktów w systemie komputerowym. Jest to metoda stosowana przez hakerów etycznych i na ogół jest bardziej wszechstronna niż zwykła ocena podatności. Możesz także użyć tego testu, aby ocenić swoją zgodność z przepisami branżowymi. Istnieją różne rodzaje testów penetracyjnych: testy penetracyjne czarnej skrzynki, testy penetracyjne białej skrzynki i testy penetracyjne szarej skrzynki.

Dodatkowo mają one sześć etapów. Zaczyna się od rozpoznania i planowania, podczas którego testerzy zbierają informacje dotyczące docelowego systemu ze źródeł publicznych i prywatnych. Może to wynikać z inżynierii społecznej lub nieinwazyjnego korzystania z sieci i skanowania pod kątem luk w zabezpieczeniach. Następnie, korzystając z różnych narzędzi skanujących, testerzy sprawdzają system pod kątem luk, a następnie optymalizują je pod kątem wykorzystania.

Na trzecim etapie hakerzy etyczni próbują uzyskać dostęp do systemu za pomocą typowych ataków na bezpieczeństwo aplikacji internetowych. Jeśli nawiążą kontakt, utrzymają go tak długo, jak to możliwe.

Na dwóch ostatnich etapach hakerzy analizują wyniki uzyskane z ćwiczenia i mogą usunąć ślady procesów, aby zapobiec faktycznemu cyberatakowi lub wykorzystaniu. Wreszcie częstotliwość tych testów zależy od wielkości firmy, budżetu i przepisów branżowych.

3. Przegląd kodu i analiza statyczna

Recenzje kodu to ręczne techniki, których można użyć do sprawdzenia jakości kodu — jego niezawodności, bezpieczeństwa i stabilności. Jednak statyczny przegląd kodu pomaga wykryć style kodowania niskiej jakości i luki w zabezpieczeniach bez uruchamiania kodu. Pozwala to wykryć problemy, których inne metody testowania mogą nie wykryć.

Ogólnie rzecz biorąc, metoda ta wykrywa problemy z kodem i słabe punkty bezpieczeństwa, określa spójność formatowania projektu oprogramowania, obserwuje zgodność z przepisami i wymaganiami projektu oraz sprawdza jakość dokumentacji.

Oszczędzasz koszty i czas oraz zmniejszasz ryzyko defektów oprogramowania i ryzyko związane ze złożonymi bazami kodu (analizowanie kodów przed dodaniem ich do projektu).

Jak zintegrować testowanie bezpieczeństwa witryny internetowej z procesem tworzenia witryny internetowej

Twój proces tworzenia stron internetowych powinien odzwierciedlać cykl życia oprogramowania (SDLC), a każdy etap zwiększa bezpieczeństwo. Oto, jak możesz zintegrować bezpieczeństwo sieciowe ze swoim procesem.

1. Określ swój proces testowania

W procesie tworzenia stron internetowych zazwyczaj wdrażasz zabezpieczenia na etapach projektowania, programowania, testowania, przemieszczania i wdrażania produkcyjnego.

Po określeniu tych etapów należy zdefiniować cele testów bezpieczeństwa. Powinien zawsze być zgodny z wizją, celami i zadaniami Twojej firmy, a jednocześnie być zgodny ze standardami branżowymi, przepisami i przepisami.

Na koniec będziesz potrzebować planu testów, przypisując obowiązki odpowiednim członkom zespołu. Dobrze udokumentowany plan obejmuje zapisanie harmonogramu, zaangażowanych osób, narzędzi, których byś użył oraz sposobu raportowania i wykorzystania wyników. Twój zespół powinien składać się z programistów, sprawdzonych ekspertów ds. bezpieczeństwa i kierowników projektów.

2. Wybór najlepszych narzędzi i metod

Wybór odpowiednich narzędzi i metod wymaga sprawdzenia, które z nich odpowiadają stosowi technologii i wymaganiom Twojej witryny. Dostępne są narzędzia od komercyjnych po open source.

Automatyzacja może poprawić Twoją wydajność, jednocześnie dając więcej czasu na ręczne testowanie i przeglądanie bardziej złożonych aspektów. Dobrym pomysłem jest również rozważenie zlecenia testowania witryny internetowej zewnętrznym ekspertom ds. bezpieczeństwa, aby uzyskać bezstronną opinię i ocenę. Regularnie aktualizuj swoje narzędzia testowe, aby korzystać z najnowszych ulepszeń zabezpieczeń.

3. Wdrażanie procesu testowania

Ten krok jest stosunkowo prosty. Szkoluj swoje zespoły w zakresie najlepszych praktyk w zakresie bezpieczeństwa i sposobów efektywnego korzystania z narzędzi testowych. Każdy członek zespołu ma swoje obowiązki. Powinieneś przekazać tę informację dalej.

Zintegruj zadania testowe z przepływem pracy programistycznej i zautomatyzuj jak najwięcej procesu. Wczesna informacja zwrotna pomoże Ci uporać się z problemami tak szybko, jak się pojawią.

4. Usprawnianie i ocena luk w zabezpieczeniach

Ten krok polega na przejrzeniu wszystkich raportów z testów bezpieczeństwa i sklasyfikowaniu ich na podstawie ich ważności. Ustal priorytety działań naprawczych, zajmując się każdą luką w zależności od jej wagi i wpływu.

Następnie powinieneś ponownie przetestować swoją witrynę, aby upewnić się, że naprawiłeś wszystkie błędy. Dzięki tym ćwiczeniom Twoja firma może dowiedzieć się, jak się udoskonalić, mając jednocześnie dane pomocnicze, które pomogą w późniejszym procesie decyzyjnym.

Najlepsze najlepsze praktyki w zakresie testowania bezpieczeństwa witryn internetowych

Oprócz tego, jakie rodzaje testów potrzebujesz i jak je wdrożyć, powinieneś wziąć pod uwagę ogólne standardowe praktyki, aby zapewnić ochronę swojej witryny. Oto kilka najlepszych, najlepszych praktyk.

  • Wykonuj regularne testy, szczególnie po znaczących aktualizacjach swojej witryny, aby wykryć nowe słabe punkty i szybko je zaradzić.
  • Użyj zarówno narzędzi automatycznych, jak i ręcznych metod testowania, aby upewnić się, że uwzględniłeś wszystkie podstawy.
  • Zwróć uwagę na mechanizmy uwierzytelniania i autoryzacji swojej witryny, aby zapobiec nieautoryzowanemu dostępowi.
  • Wdrażaj zasady bezpieczeństwa treści (CSP), aby filtrować zasoby, które można załadować na stronach internetowych, aby zmniejszyć ryzyko ataków XSS.
  • Regularnie aktualizuj składniki oprogramowania, biblioteki i struktury, aby uniknąć znanych luk w zabezpieczeniach starego oprogramowania.
  • Jaka jest Twoja wiedza na temat typowych zagrożeń branżowych?

    Poznanie najlepszych sposobów testowania witryny internetowej i włączania protokołów bezpieczeństwa do procesu programowania jest świetne, ale zrozumienie typowych zagrożeń zmniejsza ryzyko.

    Posiadanie solidnej wiedzy na temat typowych sposobów wykorzystywania oprogramowania przez cyberprzestępców pomaga w podjęciu decyzji o najlepszych sposobach zapobiegania im.