Udostępnij teraz w social media:

VBScript zniknął. Kiedyś język skryptowy konkurował z JavaScriptem w przeglądarkach internetowych, VBScript jest teraz domyślnie wyłączony w przeglądarce Internet Explorer we wszystkich obsługiwanych wersjach systemu Windows po ostatniej aktualizacji systemu Windows. Ale VBScript od lat zanika.

Do widzenia, VBScript!

13 sierpnia 2019 r.Microsoft domyślnie wyłączony VBScript w przeglądarce Internet Explorer w systemach Windows 7, 8 i 8.1 za pośrednictwem wtorkowej aktualizacji. Firma Microsoft wydała podobną aktualizację dla systemu Windows 10 9 lipca 2019 r. Teraz w każdym obsługiwanym systemie Windows z zainstalowanymi najnowszymi aktualizacjami VBScript będzie domyślnie wyłączony.

VBScript już w większości zniknął. Microsoft nigdy nie obsługiwał VBScript w Microsoft Edge, co oznaczało, że był ograniczony do Internet Explorera 11. Inne przeglądarki, takie jak Mozilla Firefox, Google Chrome i Apple Safari, również nigdy nie zaimplementowały VBScript.

VBScript w połączeniu z JavaScript

VBScript był językiem skryptowym wzorowanym na Visual Basic firmy Microsoft. Jego pełna nazwa to „Microsoft Visual Basic Scripting Edition”.

Ten język pojawił się po raz pierwszy w produkcie konsumenckim w 1996 roku, kiedy został dodany do przeglądarki Internet Explorer. Strony internetowe mogą używać VBScript tak samo, jak mogą używać JavaScript, a Internet Explorer obsługuje oba. Jednak VBScript działał tylko w Internet Explorerze, podczas gdy JavaScript był rozwiązaniem dla wielu przeglądarek, które działało również w innych przeglądarkach. To jest główny powód, dla którego JavaScript wygrał, a większość stron internetowych nigdy nie przyjęła VBScript dla skryptów po stronie klienta.

Sprawdź -   Jak zmienić tło czatu w Whatsapp

Microsoft właśnie wyłączył VBScript w przeglądarce. Domyślnie Internet Explorer 11 nie będzie już uruchamiał VBScript znalezionego na stronach internetowych. Był rzadko używany, ale nadal mogą istnieć stare wewnętrzne witryny biznesowe, które korzystają z języka VBScript zamiast JavaScript.

Zespół przeglądarki Microsoft Edge napisał o „mówić do widzenia”Na VBScript i inne stare technologie, takie jak ActiveX w 2015 roku, wskazując, że„ JavaScript stał się de facto językiem sieci ”. Edge nigdy nie obsługiwał VBScript.

VBScript nie był przeznaczony tylko dla przeglądarek internetowych

Podczas gdy ta najnowsza aktualizacja dotyczy wyłącznie przeglądarki Internet Explorer, VBScript był przeznaczony do czegoś więcej. Serwer sieciowy Internetowych usług informacyjnych (IIS) firmy Microsoft może uruchamiać VBScript po stronie serwera. Host skryptów systemu Windows (WSH) może uruchamiać pliki VBScript, często z rozszerzeniem .vbs. Pojawiał się w różnych miejscach – na przykład Microsoft Outlook 97 używał VBScript jako swojego języka makr, chociaż był to jedyny program Microsoft Office, który to robił.

Sprawdź -   Jak (i ​​dlaczego) używać funkcji wartości odstających w programie Excel

VBScript był używany przez administratorów systemu Windows do tworzenia skryptów poza przeglądarką internetową, zastępując pliki wsadowe. Ale VBScript w większości wypadł z mody dawno temu. Tak jak Paul Thurrott zwraca uwagę, „na przełomie XIX i XX wieku Microsoft przechodził na .NET, a VBScript został w tyle. ”

Administratorzy systemu, którzy chcą zautomatyzować rzeczy za pomocą skryptów, będą teraz generalnie używać PowerShell zamiast VBScript. Nowoczesne wersje pakietu Microsoft Office blokować kontrolki VBScript.

Dlaczego VBScript odchodzi?

Ta aktualizacja nie jest niespodzianką. W 2017 roku Microsoft wyjaśniono że zamierzał domyślnie wyłączyć VBScript w Internet Explorerze w przyszłości – ta przyszłość jest teraz.

VBScript jest za stary nawet dla Internet Explorera. Internet Explorer 11 pokaże VBScript tylko dla stron internetowych wykonanych w starszym trybie dokumentu. Zespół przeglądarki Microsoft Edge napisał, że był to „rozwiązanie tymczasowe. ” Microsoft może obsługiwać Internet Explorer 11 w najbliższej przyszłości, ale firma nie obsługuje VBScript razem z nim.

Jasne, system Windows zawiera wiele starych funkcji zgodności, ale VBScript jest potencjalnie niebezpieczny. To cały język skryptowy dostępny dla stron internetowych w Internet Explorerze, już starej przeglądarce internetowej. Niewiele stron internetowych nadal z niego korzysta i nikt już z nim nie rozwija. Wyłączenie go domyślnie nie wymaga myślenia.

Sprawdź -   Co to jest most sieciowy i jak go utworzyć

Jak ponownie włączyć VBScript (jeśli absolutnie musisz)

Ta zmiana nie powinna mieć żadnego wpływu na zdecydowaną większość ludzi. Gdyby witryna wymagała VBScript, działałaby tylko w przeglądarce Internet Explorer. Zakładając, że nie korzystasz ze starych witryn internetowych tylko dla IE, wszystko jest w porządku. Nawet jeśli tak, większość tych starych witryn nie używa języka VBScript.

Ale jeśli z jakiegoś powodu nadal potrzebujesz VBScript w Internet Explorerze, nadal istnieje sposób, aby go użyć. Administratorzy systemu mogą włączyć VBScript dla określonych stref bezpieczeństwa za pośrednictwem rejestru lub ustawienia zasad grupy.

Firma Microsoft nie ułatwiła znalezienia tej opcji. Dzieje się tak, ponieważ ta funkcja jest naprawdę przeznaczona dla firm, które jej potrzebują. Przeciętni ludzie nie powinni tego dotykać.

W rzeczywistości Microsoft twierdzi, że będzie oferować te opcje tylko „przez ograniczony czas”. Spodziewaj się, że znikną w przyszłej wersji systemu Windows 10, całkowicie usuwając obsługę języka VBScript z przeglądarki Internet Explorer.

Włączanie języka VBScript w przeglądarce Internet Explorer za pośrednictwem zasad grupy

Chociaż ten język miał długą metę, przez długi czas zanikał. Ostatnia aktualizacja Windows Update niewiele się zmienia. Zdecydowana większość użytkowników systemu Windows nie zauważy, że VBScript został wyłączony i nie będą mieli powodu do obaw.