Co to jest zarządzanie lukami w zabezpieczeniach i dlaczego jest ważne?

Zarządzanie lukami w zabezpieczeniach to skuteczny sposób na poprawę ogólnego stanu bezpieczeństwa Twojej organizacji.

W obliczu rosnących problemów związanych z cyberbezpieczeństwem na całym świecie ważne stało się wdrożenie solidnych strategii i systemów zabezpieczających systemy, sieć i dane przed atakującymi.

Ważne jest również, aby zwiększać świadomość bezpieczeństwa i zapewniać odpowiednie szkolenia pracownikom, aby mogli przeciwdziałać atakom lub proaktywnie im zapobiegać.

W tym artykule omówię, czym jest zarządzanie podatnościami na zagrożenia, jego znaczenie, wymagane kroki i inne szczegóły.

Czekać na dalsze informacje!

Co to jest zarządzanie lukami w zabezpieczeniach?

Zarządzanie lukami w zabezpieczeniach to kompleksowy program cyberbezpieczeństwa, który obejmuje wykrywanie, ustalanie priorytetów, ocenę i eliminowanie „luk” lub słabych punktów bezpieczeństwa w systemach, urządzeniach, aplikacjach i sieciach organizacji w celu ochrony przed naruszeniami danych i cyberatakami.

Luką mogą być słabe strony, takie jak:

  • Niezałatane i przestarzałe oprogramowanie
  • Błędne konfiguracje systemu operacyjnego
  • Błędne konfiguracje zabezpieczeń
  • Uszkodzone lub brakujące uwierzytelnienie
  • Słabe lub brakujące szyfrowanie danych
  • Błędy ludzkie
  • Ryzykowne narzędzia innych firm

Zarządzanie lukami w zabezpieczeniach to ciągły i proaktywny proces zapewniający bezpieczeństwo przez całą dobę. Obejmuje to także ciągłe monitorowanie zasobów i urządzeń w celu identyfikowania problemów i szybkiego ich rozwiązywania.

Proces ten ma na celu poprawę stanu bezpieczeństwa Twojej organizacji oraz zmniejszenie powierzchni ataku i ogólnego ryzyka poprzez znalezienie i wyeliminowanie słabych punktów bezpieczeństwa. Pozwala także być na bieżąco z pojawiającymi się zagrożeniami bezpieczeństwa i chronić przed nimi swoje zasoby.

Obecnie proces zarządzania podatnościami na zagrożenia stał się łatwiejszy dzięki wprowadzeniu różnych rozwiązań programowych i narzędzi umożliwiających wykrywanie, ocenę i rozwiązywanie problemów w jednym miejscu. Systemy te mogą zautomatyzować różne etapy procesu, aby zaoszczędzić czas i wysiłek, który możesz przeznaczyć na opracowanie strategii poprawiających stan bezpieczeństwa.

Znaczenie zarządzania lukami w zabezpieczeniach

W organizacji używanych jest kilka urządzeń, systemów, aplikacji, sieci i urządzeń. Mogą one mieć wiele luk w zabezpieczeniach, które z czasem mogą się powiększać i przekształcać w zagrożenie bezpieczeństwa.

Istnieje wiele przypadków zaniedbań w aktualizacjach zabezpieczeń, błędnych konfiguracjach, zarządzaniu dostępem, łataniu, naprawianiu itp. Tego typu luki mogą zwiększać zagrożenia bezpieczeństwa, ponieważ osoby atakujące mogą je znaleźć i wykorzystać w celu przeprowadzenia pełnego ataku.

W rezultacie organizacja może utracić krytyczne dane, a jej systemy, aplikacje i urządzenia mogą zostać zagrożone. Może to stwarzać wiele wyzwań pod względem finansowym, prawnym i relacji z klientami.

Na tym właśnie polega zarządzanie lukami w zabezpieczeniach, które pozwala na ciągłe, proaktywne podejście do bezpieczeństwa oraz szybkie znajdowanie i eliminowanie luk w zabezpieczeniach, aby uniknąć wpadek.

Oto niektóre korzyści płynące z zarządzania lukami w zabezpieczeniach dla Twojej organizacji.

Poprawiona widoczność

Dzięki zarządzaniu lukami w zabezpieczeniach możesz uzyskać lepszy wgląd we wszystkie swoje systemy, urządzenia, sieci, aplikacje i dane, a także powiązane z nimi luki w zabezpieczeniach.

Korzystając z tej wiedzy, możesz stworzyć kompleksowy system raportowania i śledzenia tych luk. W ten sposób możesz wspólnie ze swoim zespołem opracować lepsze plany usunięcia tych luk i zapewnić bezpieczeństwo swoich zasobów.

Szybsza reakcja na zagrożenie

Jak wyjaśniono powyżej, zarządzanie lukami w zabezpieczeniach zapewnia lepszy wgląd w luki w systemach i sieciach. Zatem identyfikując luki, możesz je ocenić i proaktywnie zaradzić.

Ponieważ jest to proces ciągły, możesz na bieżąco monitorować luki i naprawiać je, gdy tylko się pojawią. Nawet jeśli nastąpi atak, łatwiej będzie Ci szybciej na niego zareagować, w przeciwieństwie do scenariusza, w którym nie masz programu do zarządzania podatnościami.

Zgodność ze spotkaniem

Organy regulacyjne, takie jak HIPAA, RODO, PCI DSS itp., mają rygorystyczne przepisy dotyczące ochrony danych dla organizacji. Jeśli organizacja nie spełni tych standardów i wymagań, może zostać ukarana.

Skuteczne zarządzanie lukami w zabezpieczeniach może pomóc w utrzymaniu zgodności z przepisami. Umożliwi to ocenę i identyfikację luk w zabezpieczeniach oraz ich załatanie. Trzeba także na czas aktualizować oprogramowanie, odpowiednio zarządzać zapasami, umożliwiać prawidłowe konfiguracje itp.

Zwiększona pozycja bezpieczeństwa

Właściwy proces zarządzania podatnościami na zagrożenia może podnieść ogólny poziom bezpieczeństwa Twojej organizacji, w tym wszystkich zasobów i sieci. Ciągłe monitorowanie gwarantuje, że żadna luka nie pozostanie niewykryta, a także szybko klasyfikuje i naprawia problemy, zanim ktokolwiek atakujący będzie mógł je wykorzystać.

Opłacalne

Zarządzanie lukami w zabezpieczeniach może okazać się opłacalne. Szkody, jakie może wyrządzić cyberatak, są znacznie większe niż wdrożenie procesu zarządzania podatnościami w organizacji, nawet przy użyciu dedykowanych narzędzi.

Firmy straciły miliony w wyniku ataków, a proces naprawy jest również niezwykle kosztowny.

Zamiast więc przez to wszystko przechodzić, możesz wdrożyć proaktywne zarządzanie lukami w zabezpieczeniach. Pomoże Ci to w ustaleniu priorytetu luk wysokiego ryzyka w celu wyeliminowania wykorzystania.

Utrzymane zaufanie

Poprawa bezpieczeństwa jest korzystna nie tylko dla Twojej organizacji, ale także dla Twoich partnerów i klientów. Wdrażając zarządzanie podatnościami na zagrożenia oraz dane i systemy bezpieczeństwa, stajesz się bardziej niezawodny i godny zaufania w oczach swoich klientów i partnerów.

Oprócz powyższego zarządzanie podatnościami oferuje więcej korzyści:

  • Może zredukować ręczne przepływy pracy i zautomatyzować proces monitorowania, korygowania i ostrzegania
  • Organizacje mogą zaobserwować zwiększoną efektywność operacyjną.
  • Dzięki niemu Twoje zespoły będą zgodne z celami organizacji w zakresie bezpieczeństwa

Cykl życia zarządzania lukami w zabezpieczeniach

Zarządzanie podatnościami obejmuje pewne kroki lub fazy tworzące cykl życia zarządzania podatnościami, od momentu ich wykrycia do ich rozwiązania i ciągłego monitorowania.

#1. Odkrycie

W pierwszej fazie musisz stworzyć pełną listę wszystkich zasobów w swojej organizacji. Mogą to być Twoje systemy, urządzenia, sprzęt, sieci, aplikacje, pliki, systemy operacyjne, sprzęt i inne.

Komponenty te mogą zawierać pewne luki w zabezpieczeniach, takie jak aktualizacje oprogramowania, błędy konfiguracyjne, błędy itp., które cyberprzestępcy chcą wykorzystać. Ponadto zawierają one dane biznesowe i klientów, do których osoby atakujące mogą uzyskać dostęp i wyrządzić Ci krzywdę.

Zatem oprócz odkrycia swoich zasobów musisz także zidentyfikować w nich słabe punkty. Można w tym celu wykorzystać skanery podatności. Możesz także przeprowadzić audyt, aby uzyskać pełny raport na temat zasobów i luk w zabezpieczeniach.

#2. Klasyfikacja i priorytetyzacja

Po wykryciu zasobów i luk w zabezpieczeniach pogrupuj je na podstawie ich krytyczności i wartości w operacjach biznesowych. W ten sposób możesz nadać priorytet grupom wymagającym natychmiastowego działania, aby móc je rozwiązać w pierwszej kolejności, zanim utorują drogę do naruszenia bezpieczeństwa. Ustalanie priorytetów zasobów przydaje się również przy alokacji zasobów do każdego z nich.

#3. Ocena

Na tym etapie należy ocenić profile ryzyka związane z każdym aktywem. W tym celu wiele organizacji wykorzystuje Common Vulnerability Scoring System (CVSS). Ten otwarty i bezpłatny standard może pomóc ocenić i zrozumieć charakterystykę oraz wagę każdej luki w oprogramowaniu.

Według CVSS wynik podstawowy waha się od 0 do 10. Krajowa baza danych o podatnościach (NVD) przypisuje stopień ważności punktom CVSS. Ponadto NVD zawiera dane pobierane przez personel IT oraz zautomatyzowane rozwiązania do zarządzania podatnościami.

Oto jak podawane są wyniki CVSS:

  • 0 – Brak
  • 0,1-3,9 – Niski
  • 4,0-6,9 – Średnie
  • 7,0-8,9 – Wysokie
  • 9,0-10,0 – krytyczny

Dlatego też oceniając luki, należy wziąć pod uwagę klasyfikację zasobów, narażenie na zagrożenia bezpieczeństwa i krytyczność. Pomoże Ci to również ustalić, które zasoby należy naprawić w pierwszej kolejności.

#4. Raportowanie

Teraz, gdy już oceniłeś każdą podatność i każdy zasób w Twojej organizacji, udokumentuj je i zgłoś decydentom. Możesz wyróżnić poziom ryzyka dla każdego zasobu w zależności od przeprowadzonej oceny.

Możesz także przesyłać raporty aktywności co tydzień, dwa razy w miesiącu lub co miesiąc. Dzięki temu będziesz na bieżąco z każdą luką w zabezpieczeniach i będziesz mieć pewność, że nic nie pozostanie nieudokumentowane.

Ponadto musisz przedstawić strategię usunięcia znanych luk w zabezpieczeniach. Dzięki temu Twój zespół będzie wiedział, jak kontynuować rozwiązanie i przyspieszyć proces.

#5. Remediacja

Na tym etapie Ty i Twój zespół musicie mieć pełne informacje na temat zasobów i luk w zabezpieczeniach, wraz z poziomami priorytetu każdego zasobu.

Do tego czasu Twój zespół musi dojść do wniosku, jak sobie poradzić z każdą luką oraz jakich narzędzi i technik użyć. Każdy członek zespołu musi jasno rozumieć swoje role i obowiązki. Dotyczy to nie tylko zespołów ds. cyberbezpieczeństwa, ale także IT, operacji, public relations, finansów, kwestii prawnych itp. Musisz także uzyskać poparcie od interesariuszy i klientów,

Gdy już wszystko będzie gotowe, rozpocznij naprawianie luk, które są najbardziej krytyczne dla Twojej organizacji. Chociaż możesz to zrobić ręcznie, użycie narzędzi może zautomatyzować i przyspieszyć cały proces oraz zaoszczędzić mnóstwo czasu, wysiłku i zasobów.

#6. Ponowna ocena

Kiedy już usuniesz wszystkie znane luki w swoich systemach, urządzeniach, sieciach i aplikacjach, czas na ich ponowną ocenę. Musisz przeprowadzić audyty, aby ponownie ocenić i upewnić się, że wszystkie luki zostały wyeliminowane.

Dzięki temu możesz wykryć pozostałe problemy, jeśli takie istnieją, i je usunąć. Musisz także na bieżąco kontaktować się ze swoim zespołem, aby poznać status luk w zabezpieczeniach i zasobów.

#7. Monitorowanie i doskonalenie

Cykl zarządzania podatnościami nie kończy się na naprawieniu znanych luk w systemie. Zamiast tego jest to ciągły proces, który wymaga ciągłego monitorowania sieci i systemów w celu wykrycia luk w zabezpieczeniach i naprawienia ich, zanim jakikolwiek atakujący je wykorzysta.

W ten sposób cykl zarządzania podatnościami jest kontynuowany. Musisz kontynuować wykrywanie, ustalanie priorytetów, ocenę, rozwiązywanie, ponowną ocenę i monitorowanie luk w zabezpieczeniach, aby zabezpieczyć swoją sieć, dane i systemy oraz poprawić ogólny stan bezpieczeństwa.

Ponadto musisz także na bieżąco informować siebie i swój zespół o najnowszych zagrożeniach i ryzyku, aby aktywnie z nimi walczyć, jeśli się pojawią.

Zarządzanie podatnościami a testy penetracyjne

Wiele osób myli zarządzanie lub ocenę podatności na zagrożenia z testami penetracyjnymi. Przyczyn może być wiele, na przykład obie techniki są związane z bezpieczeństwem, a ich celem jest zabezpieczenie danych, systemów i użytkowników organizacji przed cyberatakami.

Testy penetracyjne różnią się jednak pod wieloma względami od zarządzania podatnościami na zagrożenia. Rozumiemy jak.

Testy penetracyjne to rodzaj testów oprogramowania, które replikują działania lub działania wewnętrznych lub zewnętrznych cyberprzestępców, którzy zamierzają złamać sieć i środki bezpieczeństwa organizacji oraz uzyskać dostęp do krytycznych danych lub utrudnić operacje.

Testowanie to przeprowadza tester penetracji lub haker etyczny przy użyciu zaawansowanych technik i narzędzi.

Natomiast zarządzanie podatnościami nie jest pojedynczym procesem, ale procesem ciągłym, który obejmuje identyfikację podatności oraz ustalanie priorytetów, ocenę i rozwiązywanie ich, a także ciągłe ich raportowanie i monitorowanie.

Ma na celu usunięcie każdej luki w systemach, urządzeniach, aplikacjach itp. organizacji, tak aby żadna osoba atakująca nie mogła jej wykorzystać i zamienić w cyberatak.

Zarządzanie podatnościami Testy penetracyjnePolega na identyfikacji wszystkich aktywów i podatności w systemach.Polega na określeniu zasięgu cyberataku.Ocenia poziom ryzyka związanego z każdą podatnością dla organizacji.Testuje zbiór wrażliwych danych.Ma na celu usunięcie wszystkich podatności z systemów i urządzeń. Ma na celu oczyszczenie danego systemu i udokumentowanie go w raporcie. Możesz audytować i analizować wszystkie systemy i podatności, aby poznać powierzchnię ataku. Przeprowadzasz penetrację danego rozwiązania programowego lub systemu, aby zrozumieć zagrożenia .To proces ciągły. Nie jest to proces ciągły, ale ma miejsce, gdy chcesz wiedzieć, jak system zareagowałby na cyberzagrożenie.

Wyzwania w zarządzaniu podatnościami

Wdrażając zarządzanie podatnościami na zagrożenia, wiele organizacji staje przed pewnymi wyzwaniami. To są:

  • Ograniczone zasoby i czas: Organizacje mają ograniczone zasoby i czas na zarządzanie lukami w zabezpieczeniach. Pracownicy nie są dostępni przez cały czas, aby śledzić zmiany, raportować i łagodzić problemy. Ale napastnicy nie odpoczywają nawet w święta i weekendy. Dlatego ataki mogą nastąpić w dowolnym momencie, jeśli luki nie zostaną usunięte na czas.
  • Niewłaściwe ustalanie priorytetów: czasami decydenci ustalają priorytet luk w zabezpieczeniach, które należy naprawić, w oparciu o pewne uprzedzenia, które mogą zaburzyć ich decyzje. Jeśli krytyczna luka w zabezpieczeniach nie zostanie naprawiona, może szybko przekształcić się w cybernaruszenie.
  • Korzystanie z ryzykownych narzędzi innych firm: wiele organizacji ogromnie ucierpiało z powodu używania ryzykownych narzędzi innych firm do łatania. Nie tylko zwiększa powierzchnię ataku, ale także sprawia, że ​​przepływ pracy jest nieefektywny.
  • Proces ręczny: wiele organizacji nadal preferuje ręczne śledzenie i rozwiązywanie luk w zabezpieczeniach. Może to stanowić podstawę błędów i nieefektywności oraz zwiększać ryzyko. Ponadto, jeśli istnieje zbyt wiele luk w zabezpieczeniach do wyśledzenia i usunięcia, proces może stać się nieefektywny, a osoby atakujące mogą wykorzystać te luki, zanim je usuniesz.

Dlatego korzystne jest stosowanie bezpieczniejszych narzędzi do zarządzania podatnościami w celu automatyzacji tych procesów.

Rozwiązania do zarządzania podatnościami to narzędzia, które mogą zautomatyzować różne części cyklu życia zarządzania podatnościami. Istnieją narzędzia do monitorowania, wykrywania i eliminowania luk w zabezpieczeniach, a także raportowania, ostrzegania i nie tylko.

Niektóre narzędzia, które możesz rozważyć, to:

Korzystając z nich, możesz zaoszczędzić wiele zasobów, czasu i wysiłku, jednocześnie uzyskując dokładny wgląd i środki zaradcze w jednym miejscu.

Najlepsze praktyki wdrażania zarządzania podatnościami na zagrożenia

Oto niektóre z najlepszych praktyk, które możesz wziąć pod uwagę wdrażając zarządzanie podatnościami w swojej organizacji.

  • Wykonaj dokładne skanowanie: Aby wyeliminować wszystkie krytyczne luki w całej sieci, należy dokładnie przeskanować każdy punkt końcowy, urządzenie, system, usługę i aplikację. W tym celu można najpierw zidentyfikować wszystkie zasoby, a następnie znaleźć luki w zabezpieczeniach każdego z nich.
  • Ciągłe monitorowanie: Włącz system do ciągłego monitorowania i skanowania Twoich zasobów, aby problemy mogły być rejestrowane, gdy tylko się pojawią. Możesz także użyć narzędzi do planowania i skanowania systemów co tydzień lub co miesiąc, aby być na bieżąco pod kątem luk w zabezpieczeniach.
  • Właściwe ustalanie priorytetów i zapewnienie odpowiedzialności: Nadaj priorytet swoim słabym stronom i zasobom, bez żadnych uprzedzeń. Musisz także wyznaczyć właścicieli kluczowych zasobów, aby mogli wziąć na siebie odpowiedzialność za utrzymanie zasobów w jak najlepszym stanie i regularne ich instalowanie.
  • Dokumentuj właściwie: Dokumentacja i raportowanie są często pomijane przez wielu. Dlatego udokumentuj wszystkie luki w zabezpieczeniach wraz z powiązanymi z nimi zasobami, harmonogramem i wynikami. Pomoże to szybko naprawić podobne przypadki.
  • Szkolenia i świadomość: Szkoluj swoich pracowników i uświadamiaj ich o najnowszych trendach i zagrożeniach w cyberbezpieczeństwie. Musisz także wyposażyć ich w odpowiednie narzędzia, aby mogli stać się bardziej produktywni i proaktywni w identyfikowaniu i eliminowaniu słabych punktów bezpieczeństwa.

Wniosek

Mam nadzieję, że powyższe informacje pomogą Ci zrozumieć zarządzanie podatnościami i ułatwią proces wdrażania w celu zwiększenia bezpieczeństwa.

Aby usprawnić ten proces, możesz skorzystać z rozwiązań do zarządzania lukami w zabezpieczeniach, które pozwolą na proaktywną identyfikację i naprawę luk w systemie i sieci.

Możesz także zapoznać się z najlepszym oprogramowaniem do zarządzania lukami w zabezpieczeniach.