Co to są ataki buforujące i jak się przed nimi chronić?

Mówiąc o atakach na cyberbezpieczeństwo, przychodzą nam na myśl typowe zagrożenia cybernetyczne, takie jak wirusy, złośliwe oprogramowanie, phishing, oprogramowanie ransomware i inne ataki socjotechniczne. Jednak wraz ze zmieniającymi się zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa hakerzy opracowują zaawansowane działania cyberprzestępcze mające na celu naruszanie danych i naruszanie poufnych informacji biznesowych.

Jednym z takich ataków jest atak buforowania, który polega na tymczasowym przechowywaniu lub zapisywaniu danych, aby można je było później przetworzyć.

Dla niewtajemniczonych buforowanie to skrót od Simultaneous Peripheral Operation On-Line i oznacza wieloprogramowy cyberatak obejmujący kopiowanie i przesyłanie danych do innych urządzeń.

Co to za urządzenia? Jaki dokładnie jest cel buforowania i jak dokładnie działa?🤔 W tym artykule odpowiemy na wszystkie te i inne pytania, aby uzyskać jasny obraz buforowania i jego znaczenia.

Co to jest buforowanie?

Buforowanie, powszechnie stosowane w systemach komputerowych i sieciowych, odnosi się do tymczasowego zapisywania danych w pamięci fizycznej lub ulotnej, aby można je było później efektywnie i łatwo przetworzyć.

Ten proces tymczasowego zapisywania danych pozwala procesorowi pozostać w trybie wykonywania przez dłuższy czas, dopóki nie będzie mógł wykonać instrukcji przesyłanych do sieci, a dane zostaną przesłane do innych urządzeń.

Proces ten zazwyczaj obejmuje implementację na urządzeniach wejścia/wyjścia, takich jak drukarki, klawiatury i myszy.

Ten mechanizm buforowania, służący do przechowywania danych do późniejszego wykonania, ułatwia wykonywanie wielu operacji jednocześnie, co poprawia wydajność systemu. Mówiąc najprościej, przechowywane dane pozostają w kolejce do wykonania, aż nadejdzie czas uruchomienia.

Najczęstszym i prawdziwym przykładem buforowania jest drukarka🖨️. Gdy wysyłasz do druku wiele plików lub dokumentów, bufor drukarki buforuje dokument, drukując każdy dokument jeden po drugim we właściwej kolejności.

Ten mechanizm buforowania jest wykorzystywany do wielu celów, w tym do śledzenia zadań w kolejce, które należy wykonać, przechowywania danych w celu przesłania ich przez sieć lub poprawy wydajności systemów, umożliwiając powolnym urządzeniom, takim jak drukarka, nadrobienie zaległości na znacznie szybsze urządzenie.

Niestety, firmy zajmujące się cyberprzestępczością powinny zdawać sobie sprawę, że lista stale się powiększa, ponieważ hakerzy znajdują coraz to nowsze sposoby na naruszanie bezpieczeństwa, a jednym z nich jest buforowanie.

Spooling jako zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa

Cyberprzestępcy wykorzystują ⚠️buforujący charakter buforowania i jego zdolność do poprawy wydajności systemu.

W przypadku ataku buforującego cyberprzestępcy przeciążają system, wysyłając do niego zbyt dużo szkodliwych danych, szczególnie do podatnych na ataki urządzeń. W ten sposób działa jak atak typu „odmowa usługi” (DoS), zalewając system dużą ilością złośliwych danych, które mogą być trudne do wykrycia, ponieważ wyglądają na legalny przepływ ruchu.

Gdy cyberprzestępcy uzyskają dostęp do sieci lub danych systemowych poprzez buforowanie, mogą je modyfikować, wprowadzać zmiany, a nawet wstrzykiwać złośliwe kody, aby uzyskać zdalny dostęp do systemu lub kontroli urządzenia. Kontrola ta umożliwia cyberprzestępcom prowadzenie działań cyberprzestępczych, takich jak naruszenia bezpieczeństwa danych oraz sabotaż lub kradzież poufnych danych.

Bufory wydruku:

Jednym z głównych przykładów i problemów związanych z buforowaniem w cyberbezpieczeństwie są bufory wydruku, w przypadku których hakerzy wykorzystują urządzenia drukujące, instalując sterowniki druku. Sterowniki te są zwykle uszkodzone i służą do wstrzykiwania złośliwych kodów w celu uzyskania dostępu i kontroli oraz powodowania problemów w urządzeniu komputerowym podłączonym do drukarki.

Według raportu firma Kaspersky zajmująca się cyberbezpieczeństwem odkryła, że ​​hakerzy przeprowadzili ok 65 000 cyberataków za pośrednictwem aplikacji Bufor wydruku systemu Windows od lipca 2021 r. do kwietnia 2022 r. Dotknęło to użytkowników na całym świecie, głównie z takich krajów jak Włochy, Turcja i Korea Południowa.

To pokazuje wpływ buforowania w świecie cyberprzestępczym i to, jak trudno administratorom nawet rozpoznać, czy system został zhakowany, czy nie.

Zatem poprzez buforowanie hakerzy mogą brać udział w wielu złośliwych działaniach skierowanych przeciwko Twoim systemom i sieci, w tym:

  • Zdalne upuszczanie plików za pomocą bufora
  • Instalowanie złośliwego sterownika drukarki
  • Sterowanie buforem w celu wydania mu polecenia drukowania w uprzywilejowanej lub ograniczonej lokalizacji
  • Uzyskanie wykonania kodu poprzez pliki buforowe

Dowiedzmy się więcej o działaniu ataku buforowania w celu uzyskania dostępu do wrażliwych danych biznesowych i naruszenia ich bezpieczeństwa.

Jak działają te ataki?

Każdy atak cyberprzestępczy rozpoczyna się od próby uzyskania dostępu do docelowego systemu lub sieci widocznej na zdjęciu. To samo dotyczy ataków buforujących.

Oto szczegółowy proces działania ataku buforowania:

  • Najpierw osoba atakująca identyfikuje urządzenie lub system wykorzystujący buforowanie do przechowywania danych. Do urządzeń tych może należeć drukarka, sterownik taśmy lub dowolne inne urządzenie wejścia/wyjścia korzystające z mechanizmu buforowania.
  • Następnie atakujący może zniszczyć system na dwa sposoby. Po pierwsze, mógł wysłać do systemu dużą ilość plików lub danych za pomocą buforowania, przytłaczając go wieloma spójnymi żądaniami. Zajmuje to dużą część pamięci urządzenia, ograniczając jego dostępność i powodując awarię.
  • Osoba atakująca może też utworzyć złośliwy plik składający się ze złośliwych danych lub kodu i wysłać go do buforu. Plik może zawierać złośliwe oprogramowanie, a jego kod jest wykonywany po przejściu lub wczytaniu w buforze.
  • Osoba atakująca może albo nakłonić użytkownika do przesłania pliku do buforu, albo wysłać go złośliwie bezpośrednio do docelowego systemu buforowania.
  • Gdy system odczyta złośliwy plik buforowy i wykona znajdujący się w nim kod, prowadzi to do uruchomienia złośliwego oprogramowania, awarii systemu lub nadpisania prawidłowych danych.
  • Teraz, w zależności od celu ataku lub osoby atakującej, mogą albo uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemu, ukraść poufne informacje, wydobyć dane, albo spowodować uszkodzenie systemu – całkowicie zakłócając jego funkcjonalność.

Pomyślna implementacja ataku buforującego może znacząco zakłócić działanie systemu i dane. Poznajmy jeszcze kilka zagrożeń związanych z buforowaniem ataków na cyberbezpieczeństwo Twojej organizacji.

Jak wykorzystywane są sieci firmowe?

Cyberataki stanowią główne zagrożenie dla cyberbezpieczeństwa organizacji, ponieważ wykorzystują luki w zabezpieczeniach systemu lub sieci odpowiedzialne za operacje wejścia-wyjścia, takie jak drukowanie.

Cyberprzestępcy wykorzystują funkcję przechowywania danych w systemie w buforze, dzięki czemu mogą być one wykonywane pojedynczo w szkodliwych celach, takich jak:

  • Ruch boczny: gdy osoba atakująca wykorzystuje lukę w buforze wydruku, z łatwością uzyskuje dostęp do systemu i przemieszcza się w obrębie sieci, wykorzystując i naruszając inne systemy i urządzenia.
  • Ransomware: Cyberprzestępcy mogą również instalować w sieci różne typy oprogramowania ransomware po uzyskaniu dostępu do systemu poprzez buforowanie. Mogą powodować znaczne straty finansowe i zakłócenia danych, naruszając najważniejsze zaszyfrowane pliki i żądając okupu w zamian za ich uwolnienie.
  • Wyciek danych: hakerzy wykorzystują luki w zabezpieczeniach buforowania, aby naruszyć poufne informacje biznesowe, takie jak historyczne zapisy finansowe, poufne dokumenty firmowe, dane osobowe klientów i własność intelektualna, co prowadzi do poważnych strat danych i utraty reputacji firmy:
  • Szeroka powierzchnia ataku: ponieważ bufory wydruku są obecne w kilku typach systemów, w tym w stacjach roboczych, drukarkach i serwerach, zapewniają atakującym szeroki obszar powierzchni ataku i punktów wejścia do sieci organizacji, co jeszcze bardziej utrudnia organizacjom zapobieganie ten atak.
  • Starsze systemy: nieaktualne wersje oprogramowania i starsze systemy nie są aktualizowane najnowszymi poprawkami zabezpieczeń, co czyni je bardziej podatnymi na ataki buforowania.

Jakie zatem środki muszą podjąć organizacje, aby ograniczyć lub wyeliminować zakres ataków typu buforowanie i uniknąć padnięcia ofiarą tego złośliwego zagrożenia cybernetycznego? Dowiedzmy Się.

Przeczytaj także: Narzędzia do usuwania i sprawdzania oprogramowania ransomware, które pomogą uratować Twój komputer.

Jak zapobiegać atakom buforującym

Jak już wspomnieliśmy, ataki buforujące to największe zagrożenia dla krajobrazu cyberbezpieczeństwa i przedsiębiorstw na całym świecie, zwłaszcza ze względu na wyzwanie, jakim jest szybka identyfikacja lub wykrycie ich obecności.

Można jednak zapobiec tym atakom, stosując kilka solidnych środków zapobiegawczych. Dowiedzmy się jak.

#1. Używaj silnych haseł

Używanie silnych haseł i wdrażanie silnych procedur uwierzytelniania lub narzędzi do haseł zwiększa trudność i złożoność dostępu do systemów i sieci firmowych dla atakujących.

Dlatego używanie silnych, złożonych i długich haseł składających się z liter, cyfr i znaków specjalnych ma kluczowe znaczenie, ponieważ utrudnia odgadnięcie atakującym. Jednocześnie ważne jest również regularne aktualizowanie haseł, co miesiąc lub co kwartał, co ogranicza szansę hakerów na uzyskanie nieautoryzowanego dostępu poprzez przejęte hasła.

Ponadto wdrożenie solidnych protokołów uwierzytelniania, takich jak uwierzytelnianie wieloskładnikowe (MFA), dane biometryczne, skany twarzy lub siatkówki itp., pomaga jeszcze bardziej wzmocnić bezpieczeństwo systemu, minimalizując ryzyko buforowania i innych złośliwych cyberataków.

Podczas ataków buforujących napastnicy często podszywają się pod legalnych użytkowników, próbując uzyskać nieautoryzowany dostęp do systemów i urządzeń firmowych. Jeśli naruszą dane logowania legalnego pracownika, łatwiej będzie mu rozprzestrzeniać złośliwe oprogramowanie lub naruszać system w złośliwy sposób.

#2. Szyfrowanie buforowanych danych

Używanie algorytmów i kluczy szyfrujących do szyfrowania buforowanych danych to kolejny kluczowy środek zapobiegający ryzyku buforowania danych przez atakujących oraz pozwalający uniknąć naruszeń i strat danych.

Zastosowanie kompleksowego szyfrowania przesyłanych danych buforowych zapewnia bezpieczeństwo i poufność danych, nawet jeśli osoba atakująca je przechwyci. Dlatego bezpieczne protokoły szyfrowania, takie jak HTTPS, SSL lub TLS, VPN lub SSH, pomogą chronić i szyfrować wrażliwe dane buforowane w systemie, zapobiegając wyciekom danych.

#3. Monitorowanie danych buforowych

Wdrożenie rejestrowania i monitorowania buforowanych danych odgrywa kluczową rolę w zapobieganiu atakom związanym z buforowaniem.

Regularne monitorowanie buforowanych danych pomaga śledzić działania związane z buforowaniem oraz umożliwia wykrywanie, analizowanie i reagowanie w czasie rzeczywistym na nieautoryzowane i podejrzane działania w procesie buforowania.

Dzięki wczesnemu wykrywaniu, wykrywaniu anomalii, rozpoznawaniu wzorców i analizie zachowań użytkowników regularne monitorowanie buforowanych danych i ustanawianie alertów w czasie rzeczywistym pomaga organizacjom śledzić ryzyko buforowania i ataki oraz reagować na nie.

Co więcej, monitorowanie buforowanych danych pomaga również zapewnić odpowiednią kontrolę i rejestrację wszystkich działań związanych z buforowaniem. Jest to szczególnie istotne dla zapewnienia zgodności z wewnętrznymi politykami i wymogami regulacyjnymi.

#4. Tworzenie kopii zapasowych danych buforowych

Chociaż tworzenie kopii zapasowych buforowanych danych nie pomaga bezpośrednio zapobiegać atakom związanym z buforowaniem, umożliwia odzyskanie sił po ataku i zminimalizowanie jego potencjalnego wpływu na firmę.

Na przykład tworzenie kopii zapasowych buforowanych danych umożliwia łatwe ich odzyskiwanie, minimalizując ryzyko przestojów i unikając trwałej utraty danych w przypadku udanych ataków na buforowanie.

Poza tym kopia zapasowa buforowanych danych umożliwia także ograniczenie ryzyka oprogramowania ransomware, ułatwiając przywracanie zhakowanych i zhakowanych danych buforowych — bez konieczności płacenia ogromnego okupu atakującemu.

#5. Ograniczanie dostępu do buforowanych danych

Wdrożenie solidnych protokołów kontroli dostępu, takich jak kontrola dostępu oparta na atrybutach (ABAC) i kontrola dostępu oparta na rolach (RBAC), pomaga ograniczyć nieautoryzowany dostęp i zapewnić, że tylko autoryzowani użytkownicy lub pracownicy będą mieli dostęp do systemu lub przesyłają pliki buforowe do systemu.

Kluczowe znaczenie ma egzekwowanie zasady najmniejszych uprawnień, aby zapewnić użytkownikom dostęp tylko do niezbędnych systemów i zasobów, których potrzebują do wykonania swoich zadań.

#6. Aktualizowanie buforowanych danych

Aktualizowanie buforowanych danych pomaga wyeliminować kilka luk w zabezpieczeniach danych i zmniejszyć wpływ ataków na buforowanie.

Regularne zarządzanie poprawkami i aktualizowanie systemu najnowszymi poprawkami zabezpieczeń minimalizuje powierzchnię ataku w przypadku buforowania ataków. Podobnie aktualizowanie buforowanych danych pomaga również naprawiać błędy i zapewniać wysoką integralność danych.

#7. Korzystanie z zapory sieciowej

Zapory ogniowe i oprogramowanie antywirusowe działają jak bariera między siecią wewnętrzną i zewnętrzną, monitorując i blokując złośliwy ruch i pliki w systemach buforowych.

Zapory sieciowej można używać do blokowania złośliwego ruchu z podejrzanych, nieznanych i nieautoryzowanych źródeł do systemów buforowania, zezwalając jedynie na autoryzowany ruch i zmniejszając ryzyko ataków buforowania.

Jednocześnie aktualność i konfiguracja zapór sieciowych przy użyciu najnowszych aktualizacji zabezpieczeń ma kluczowe znaczenie dla zapewnienia najwyższego bezpieczeństwa sieci i systemów Twojej firmy.

#8. Korzystanie z systemów wykrywania włamań

System wykrywania włamań (IDS) to aplikacja lub urządzenie monitorujące system lub sieć pod kątem szkodliwych działań lub naruszeń zasad prawnych.

Dlatego też, aktywnie monitorując ruch i aktywność systemów buforujących, systemy wykrywania włamań umożliwiają wczesne wykrywanie, analizowanie i ostrzeganie o oznakach ataków buforujących, umożliwiając organizacjom łagodzenie skutków ataków oraz szybkie i skuteczne reagowanie na nie.

Wykorzystują wykrywanie anomalii i sygnatur w celu ustalenia poziomu bazowego dla normalnego zachowania wzorca buforowania i wyzwalania alertów w przypadku odchyleń od wzorca i podejrzeń.

#9. Korzystanie z systemów zapobiegania włamaniom

System zapobiegania włamaniom (IPS) jest jednym z najważniejszych elementów strategii bezpieczeństwa sieci. Stale monitoruje ruch sieciowy w czasie rzeczywistym i podejmuje działania, jeśli wykryje szkodliwy ruch lub aktywność.

Chociaż systemy wykrywania włamań jedynie wykrywają i ostrzegają o podejrzanych zachowaniach, IPS podejmuje również szybkie, natychmiastowe działania przeciwko tym działaniom, aby zapobiec wyrządzeniu przez nie szkód w systemach – skutecznie i szybko eliminując ataki, takie jak ataki buforowania.

Korzystają z automatycznych odpowiedzi, aby automatycznie reagować na wykryte ataki typu buforowanie, łagodząc lub blokując wykryte podejrzane działania. Poza tym wykorzystują także inspekcję ruchu, inspekcję treści, ograniczanie szybkości żądań, blokowanie geograficzne, egzekwowanie protokołów i nie tylko, aby umożliwić wczesne wykrywanie i zapobieganie ryzyku ataku buforowania.

#10. Uważaj na to, co klikasz

Często ataki buforowania są inicjowane za pomocą złośliwych łączy i wiadomości e-mail typu phishing. Nawet pliki lub załączniki wysyłane przez osobę atakującą do bufora zawierają złośliwe linki, których kliknięcie może prowadzić do fałszywych witryn internetowych lub powodować pobieranie złośliwego oprogramowania.

Dlatego ważne jest, aby zachować ostrożność podczas klikania, aby zapobiec ryzyku buforowania ataków.

#11. Edukuj swoich pracowników w zakresie buforowania ataków

Edukowanie pracowników na temat potencjalnych zagrożeń związanych ze buforowaniem jest jednym z najważniejszych środków zapobiegawczych pozwalających uniknąć ataków buforowania.

Bardzo ważne jest, aby personel Twojej organizacji był świadomy najnowszych cyberataków i zagrożeń związanych ze buforowaniem. Dlatego są lepiej wyposażeni w wiedzę niezbędną do ich łagodzenia.

Możesz także przeprowadzić szkolenie z zakresu cyberbezpieczeństwa, aby szerzyć świadomość ataków typu buforowanie i przeszkolić pracowników w zakresie identyfikowania zagrożeń związanych z buforowaniem, oznak podejrzanych wiadomości e-mail, załączników i łączy oraz sposobów zgłaszania lub łagodzenia tych zagrożeń, aby ograniczyć ich wpływ na systemy i sieci organizacji.

Bądź bezpieczny!

Zachowanie czujności w związku z najnowszymi i zmieniającymi się zagrożeniami dla cyberbezpieczeństwa ma kluczowe znaczenie dla firm i organizacji, aby uniknąć padnięcia ofiarą złośliwych ataków oraz utraty wrażliwych danych i informacji biznesowych.

Cyberatakujący wykorzystują mechanizm buforowania, wysyłając złośliwy ruch lub pliki do sieci i systemów buforowania, aby uzyskać nieautoryzowany dostęp i narazić na szwank poufne dane.

Uzyskanie dostępu do wrażliwych danych buforowych umożliwia cyberprzestępcom złamanie ich zabezpieczeń na wiele sposobów, a także wdrożenie innych form cyberataków, takich jak oprogramowanie ransomware, złośliwe oprogramowanie lub ataki phishingowe.

Mamy nadzieję, że ten artykuł pomoże Ci uzyskać wgląd w to, czym jest buforowanie, jak działają ataki buforujące oraz w jaki sposób można temu zapobiegać i łagodzić je, aby uniknąć naruszeń danych i zagrożeń wymienionych powyżej oraz zapewnić solidny stan bezpieczeństwa sieci w Twojej organizacji.

Następnie najlepsze oprogramowanie zapewniające zgodność z cyberbezpieczeństwem, zapewniające bezpieczeństwo🔒.