Co to są ATX, MicroATX i Mini-ITX?

Standaryzacja sprzętu to jedna z największych zalet komputerów stacjonarnych. Możesz mieszać i dopasowywać części do syta. Ale nie wszystkie płyty główne mają ten sam rozmiar fizyczny. Różne typy komputerów PC mają różne kształty.

Różne standardy

Podobnie jak inne komponenty PC, płyty główne mają ustandaryzowane współczynniki kształtu, w tym ATX, MicroATX i Mini-ITX. Prawie każda płyta główna do komputerów domowych w lokalnym sklepie PC lub w Internecie będzie miała jeden z tych smaków.

Standaryzacja oznacza, że ​​możesz łatwo znaleźć procesor, pamięć RAM, zasilacz i pamięć masową, które będą współpracować z Twoją płytą główną. Otwiera również wybór obudów komputerów stacjonarnych. Liczne obudowy obsługują wszystkie trzy główne rozmiary płyt głównych. Punkty montażowe są nawiercane w odpowiednich miejscach, a odpowiednia przestrzeń jest dostępna dla tylnych portów i towarzyszącej im osłony I / O, która je zakrywa.

To piękna rzecz, ale aby zdecydować, która płyta główna jest dla Ciebie odpowiednia, musisz wziąć pod uwagę takie rzeczy, jak przestrzeń, doświadczenie w budowaniu komputerów PC i wymagania dotyczące wydajności.

Płyty główne do komputerów PC: podstawy

Płyta główna Asus Prime B450M-A MicroATX dla procesorów AMD Ryzen.

Intel stworzył format ATX i po raz pierwszy wprowadził go w 1995 roku. Przez prawie 25 lat projekt ATX był dominującym formatem dla domowych i biurowych komputerów PC.

Największy z trzech rozmiarów płyt głównych, na które patrzymy, ATX ma wymiary 12 cali na 9,6 cala. Specyfikacja wymaga, aby wszystkie płyty główne ATX miały ten rozmiar. Określa również lokalizację punktów montażowych, panelu we / wy, złączy zasilania i wszystkich innych różnych interfejsów połączeniowych.

Wszystkie te cechy są kluczowe dla każdej płyty głównej. Punkty mocowania utrzymują płytę główną z dala od metalowej powierzchni obudowy, aby zapobiec zwarciom elektrycznym. Panel I / O i towarzysząca mu osłona umożliwiają dostęp do tylnych portów komputera dla wyświetlaczy, dźwięku i USB. Następnie masz złącza zasilania i wszystkie inne punkty interfejsu, które muszą znajdować się w przewidywalnych miejscach, aby pomóc konstruktorom systemów.

Jednak nie każdy chce mieć płytę główną w rozmiarze ATX – zwłaszcza jeśli celem jest stworzenie czegoś bardziej kompaktowego. Enter, płyty MicroATX, które mają wymiary zaledwie 9,6 cala na 9,6 cala. Podobnie jak w przypadku większych płyt głównych ATX, standard określa, jakie muszą być wszystkie różne punkty krytyczne.

Wreszcie Mini-ITX, opracowany przez Via Technologies w 2001 roku, jest najmniejszym z nich wszystkich, mierząc zaledwie 6,7 cala na 6,7 ​​cala.

Płyty główne ATX mają największe możliwości rozbudowy. Zwykle mają sześć (lub mniej) gniazd PCIe na takie rzeczy, jak karty graficzne, dźwiękowe i sieciowe. Istnieją jednak płyty rozszerzone ATX (lub EATX), które mają siedem gniazd PCIe, ale te są przeznaczone dla entuzjastów i serwerów i wykraczają poza zakres tego artykułu.

MicroATX może mieć do czterech gniazd PCIe, podczas gdy Mini-ITX ma tylko jedno na kartę graficzną.

Pamięć RAM jest również ograniczona w Mini-ITX. Ma miejsce tylko na dwa gniazda w porównaniu z czterema na płytach ATX lub MicroATX. Nie oznacza to jednak, że płyty Mini-ITX nie mogą mieć zdrowej ilości pamięci RAM. Przykładowo, chcąc mieć 32 GB RAM-u, wystarczy umieścić na nim dwa moduły po 16 GB, a dwie pozostałe płyty główne – 8 GB.

Płyty główne: kiedy używać Czego

Sama płyta główna Mini-ITX z dwoma gniazdami RAM i jednym gniazdem PCIEe. Płyta główna Gigabyte do gier Mini-ITX.

Wszystkie trzy z tych typów płyt głównych działają na prawie każdym komputerze domowym, który chcesz zbudować, w tym na platformie do gier, ogólnym systemie rozrywki lub dynamo Office 365.

Ale każdy współczynnik kształtu wiąże się z pewnymi kompromisami – omówimy je w następnej kolejności.

Hazard

Jeśli tworzysz komputer do gier po raz pierwszy, prawdopodobnie najlepszym wyborem będzie płyta ATX, a na drugim miejscu znajduje się MicroATX. Większa ilość miejsca, jaką uzyskujesz dzięki ATX, sprawia, że ​​jest bardziej wyrozumiały i możesz z łatwością umieścić wszystkie różne komponenty na miejscu.

Chociaż ATX jest świetny, nie ma powodu, aby trzymać się z daleka od MicroATX, jeśli jesteś nowicjuszem i chcesz czegoś bardziej kompaktowego. Złożenie wszystkiego razem jest nieco mocniejsze, ale nadal wykonalne. Jeśli jednak zdecydujesz się na MicroATX, zwróć uwagę na rozmiar obudowy. Nie chcesz obudowy, która akceptuje również ATX, jeśli chcesz zbudować coś mniejszego. Ponadto niektóre obudowy MicroATX są nieco szersze niż obudowy mid-tower przyjazne dla ATX, więc przyjrzyj się dokładnie wymiarom obudowy.

Mini-ITX jest „najtrudniejszym” z trzech do gier, ponieważ wewnątrz obudowy jest bardzo mało miejsca. Możesz stworzyć solidny komputer do gier z płytą Mini-ITX, ale musisz dokładnie rozważyć zapas miejsca na kartę graficzną, przepływ powietrza i chłodzenie. W dedykowanej obudowie Mini-ITX nie ma dużo miejsca, szczególnie w porównaniu do pełnej obudowy ATX.

Komputer kina domowego (HTPC)

Bardzo mała obudowa Intel NUC w kolorze srebrno-czarnym odsłaniająca tylne porty I / O.Intel NUC to doskonały komputer do kina domowego.

Dość często przestrzeń jest najważniejszą kwestią, gdy dodajesz kolejne urządzenie do już przepełnionego centrum rozrywki w salonie. W tym przypadku Mini-ITX naprawdę błyszczy, ponieważ otrzymujesz pełny komputer do salonu w niewielkiej obudowie. Oczywiście możesz kupić obudowę ATX, która współpracuje z płytami Mini-ITX. Ale jeśli chcesz, aby zmieścił się na półce pod telewizorem, potrzebujesz czegoś bardziej kompaktowego.

Bylibyśmy niedbali, gdybyśmy nie wspomnieli o jeszcze mniejszej płycie głównej firmy Intel o nazwie NUC. Firma Intel przedstawiła zestawy NUC jako sposób na tworzenie niewielkich, ale wydajnych komputerów. Płyty główne NUC mają zazwyczaj wymiary cztery na cztery cale, a obudowy są bardzo ciasno dopasowane.

Zwykle kupujesz NUC w zestawie zawierającym płytę główną, procesor, oddzielną grafikę (różniącą się w zależności od zestawu) i pamięć RAM. Do Ciebie należy dodanie pamięci lub urządzeń peryferyjnych; jednak obecne NUC nie akceptują pełnowymiarowych kart graficznych. Tak więc NUC działa tylko wtedy, gdy potrzebujesz komputera głównie do przesyłania strumieniowego wideo, zarządzania biblioteką multimediów domowych lub zwykłych gier.

Rodzinny komputer PC

Wybór dealera! Rodzinne komputery PC powinny być wydajne, ale nie muszą być niesamowitymi wykonawcami, ponieważ używasz ich głównie do przesyłania strumieniowego wideo, poczty e-mail, sieci społecznościowych i gier internetowych. Przyjrzyj się dokładnie temu, co możesz kupić w sprzedaży, i pozwól, aby to zadecydowało o przebiegu budowy. Jeśli problemem jest przestrzeń, spójrz na MicroATX lub Mini-ITX.

Przyszłość

Biały i przejrzysty futurystyczny komputer z dołączonym małym ekranem dotykowym.Komputer koncepcyjny Asus Prime Utopia.

Jak wspomniano wcześniej, ATX to stara specyfikacja. W świecie technologii trudno jest usunąć cokolwiek z taką wytrzymałością (patrz Windows XP). Intel próbował wprowadzić zamiennik ATX o nazwie BTX w 2004 roku, ale nigdy się to nie przyjęło.

Jednak producenci komputerów wciąż eksperymentują z alternatywami dla ATX. Na targach Computex 2019 Asus zaprezentował koncepcję wysokiej klasy płyty głównej o nazwie Prime Utopia. Wyglądało to bardzo fajnie i zupełnie inaczej niż wszystko, co mamy teraz. Jest to dwustronna płyta główna z modułami regulatora napięcia (VRM) z tyłu, dzięki czemu można je łatwiej chłodzić, a tym samym zwiększyć wydajność. Karta graficzna znajduje się również z tyłu, w dedykowanej komorze dla lepszego chłodzenia i jest zamontowana pionowo dla większej stabilności.

Asus uczynił porty I / O modułowymi. Oznacza to, że możesz włożyć tylko to, czego potrzebujesz, na przykład dodatkowe porty Ethernet lub całą masę USB, i możesz całkowicie zrzucić porty mikrofonu i słuchawek. A ponieważ posiadanie karty graficznej z tyłu zwalnia tak dużo miejsca i zmniejsza ciepło, Utopia ma również cztery gniazda m.2.

Koncepcje takie jak Prime Utopia są świetne, ale jest mało prawdopodobne, że zobaczymy odejście od ATX w najbliższej przyszłości. ATX i powiązane z nim standardy służą społeczności entuzjastów komputerów PC już od kilkudziesięciu lat. Wszyscy są do nich przyzwyczajeni, a sprawdzone metody budowy, konserwacji i chłodzenia tych komputerów są dobrze ugruntowane.

Wszystkie trzy z tych typów płyt głównych są w stanie wykonać każdą pracę. Twój ostateczny wybór zależy od ilości miejsca, które masz, poziomu doświadczenia w budowaniu komputerów i tego, czy chcesz mieć możliwość rozbudowy w przyszłości.

x