Co to są przyciski AE-L, AF-L i * i do czego służą?

Lustrzanki cyfrowe i aparaty bezlusterkowe mają wiele przycisków. Jeśli dopiero zaczynasz poznawać ręczne sterowanie kamerą, prawdopodobnie zastanawiasz się, co robią te wszystkie – pozornie nieistotne -. Przyjrzyjmy się przyciskom AE-L, AF-L, AF-ON i *.

Przyciski AE-L lub *

Przyciski AE-L i * są takie same. Tyle tylko, że Nikon i Sony używają AE-L, a Canon w niewytłumaczalny sposób używa symbolu gwiazdki. AE to skrót od „Automatic Exposure”, a L to „Lock”. Innymi słowy, po jego naciśnięciu wszelkie ustawienia ekspozycji aktualnie wybrane przez aparat są blokowane do momentu zrobienia zdjęcia lub całkowitego zwolnienia spustu migawki.

Jest to niezwykle przydatne, jeśli pracujesz w jednym z trybów półautomatycznych, takich jak preselekcja przysłony lub preselekcja czasu otwarcia migawki. Na przykład, jeśli próbujesz zrobić zdjęcie sylwetki lub pracujesz w trudnej sytuacji oświetleniowej. Oto co należy zrobić:

Wybierz tryb pomiaru, który Twoim zdaniem będzie najlepszy.
Naciśnij do połowy spust migawki, aby uruchomić miernik w aparacie.
Skoncentruj swój aparat na dowolnym obiekcie w scenie, co zapewni pożądaną ekspozycję. Jeśli fotografujesz sylwetkę, odejdź od jasnego tła, jeśli chcesz, aby obiekt był dobrze naświetlony pomimo jasnego podświetlenia, odsuń od twarzy i tak dalej.
Przytrzymaj przycisk AE-L (Nikon) lub naciśnij przycisk * (Canon), aby zablokować ustawienia ekspozycji. Trzymaj palec wciśnięty do połowy na przycisku migawki.
Zmień kompozycję obrazu, jak chcesz; ustawienia ekspozycji nie ulegną zmianie. Naciśnij do końca przycisk migawki, aby zrobić zdjęcie.

Jeśli nie chcesz przejść w pełni ręcznie, przycisk AE-Lock jest naprawdę przydatnym narzędziem.

Przycisk AF-L

Niektóre aparaty mają również przycisk AF-L lub przycisk AE-L może również pełnić funkcję jednego. AF oznacza „Auto Focus”; L nadal oznacza „Lock”.

Naciśnięcie przycisku AF-Lock blokuje autofokus w miejscu, w którym jest aktualnie ustawiony. Jest to przydatne w sytuacjach, w których chcesz skupić się na konkretnym obiekcie, ale nie ma punktu autofokusa tam, gdzie tego potrzebujesz.

Jednak większość aparatów nie ma przycisku blokady AF, ponieważ przycisk migawki podwaja się, gdy jesteś w trybie pojedynczego autofokusa. Gdy naciśniesz spust migawki do połowy i znajdzie ostrość, pozostaje zablokowana. Przycisk blokady AF jest zatem przydatny tylko wtedy, gdy używasz trybów ciągłego lub hybrydowego autofokusa.

Przycisk AF-ON

Przycisk AF-ON działa odwrotnie niż przycisk AF-L: włącza autofokus. Jest to używane przez wielu profesjonalistów z techniką zwaną „autofokusem z przyciskiem wstecz”.

Autofokus z przyciskiem wstecz polega na takim ustawieniu aparatu, aby przycisk migawki nie sterował już autofokusem. Zamiast tego autofokus jest aktywowany tylko wtedy, gdy przytrzymasz przycisk AF-ON z tyłu aparatu. Daje to znacznie większą kontrolę nad zachowaniem autofokusa – chociaż sprawia, że ​​korzystanie z aparatu jest nieco bardziej skrzypiące.

Automatyczna blokada ekspozycji, blokada autofokusa i przyciski AF-ON zapewniają poziom ręcznej kontroli nad automatycznymi funkcjami aparatu. Jeśli chcesz opanować swój aparat, musisz wiedzieć, jak z niego korzystać.

To, jak dokładnie się zachowują, można normalnie zmienić w ustawieniach aparatu. Na przykład możesz zmienić zachowanie przycisku AE-L / AF-L firmy Nikon, tak aby blokował zarówno ostrość, jak i ekspozycję (ustawienie domyślne), tylko ostrość lub tylko ekspozycję.

x