Co zrobić, jeśli komputer nie chce przejść w stan uśpienia

Udostępnij teraz w social media:

Przełączenie komputera w tryb uśpienia może być niezwykle korzystne, gdy odchodzisz od niego na chwilę. Kiedy wrócisz, wszystko jest tak, jak je zostawiłeś i możesz nadal z niego korzystać bez przechodzenia przez proces ponownego uruchamiania.

Tryb uśpienia pozwala również na oszczędzanie energii elektrycznej i baterii. Jeśli jednak komputer nagle nie przejdzie w tryb uśpienia, oznacza to problem.

Przyczyn problemu ze snem może być kilka i istnieje kilka rozwiązań, które można wypróbować w zależności od przyczyny. W większości przypadków jest to łatwe do naprawienia. Zacznijmy.

Tymczasowo wyłącz mysz PC, aby umożliwić tryb uśpienia

Jeśli masz problemy z przejściem komputera w tryb uśpienia, przyczyną problemu może być superczuła mysz.

Możesz nawet nie zdawać sobie sprawy, że Twoja mysz pochłania nawet najmniejsze wibracje z otoczenia, a ta czynność po prostu nie pozwala komputerowi przejść w tryb uśpienia. Czasami komputer śpi, ale zostaje wybudzony przez lekki ruch myszy, gdy ktoś przechodzi obok lub coś powoduje wibracje powierzchni, na której leży. Dobrą wiadomością jest to, że istnieje łatwa naprawa.

 • Jeśli używasz systemu Windows 10 lub 8, naciśnij „
 • Teraz kliknij „Mysz i inne urządzenia wskazujące”.
 • Kliknij prawym przyciskiem myszy element „Zgodne urządzenie PS/2” i wybierz „Właściwości”.
 • Przejdź do zakładki „Zarządzanie energią”.
 • Odznacz pole „Zezwól temu urządzeniu na budzenie komputera”, a następnie kliknij „OK”. zapisać. Teraz można bezpiecznie zamknąć Menedżera urządzeń.
 •   Jak zablokować określone porty w systemie Linux

  Teraz mysz nie będzie reagować, gdy wokół komputera pojawią się niewielkie wibracje. Pamiętaj jednak, że uniemożliwi to również użycie myszy do wybudzenia komputera.

  Upewnij się, że tryb uśpienia systemu Windows jest włączony

  Jeśli problem będzie się powtarzał i masz pewność, że przyczyną nie jest mysz, oznacza to, że Twój komputer może nie mieć włączonej funkcji trybu uśpienia.

  Ustawienia domyślne mogą uniemożliwić komputerowi przejście w tryb uśpienia. Ewentualnie ktoś, kto mógł korzystać z komputera, chciał upewnić się, że komputer nigdy nie przejdzie w tryb uśpienia. Aby rozwiązać ten problem, musisz przejść do ustawień zasilania komputera.

  Jeśli używasz systemu Windows 10 i 8, wykonaj następujące czynności:

 • Przejdź do „Start” i kliknij „Ustawienia”, a następnie wybierz „System”.
 • Kliknij „Zasilanie i uśpienie”, a następnie przewiń i wybierz „Dodatkowe ustawienia zasilania”.
 • Teraz kliknij „Zmień ustawienia planu” w następnym oknie.
 • Następnie wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
 • Teraz pojawi się ekran „Opcje zasilania”. Możesz rozszerzyć każdą funkcję i dostosować ustawienia zasilania. Możesz także włączyć lub wyłączyć hibernację i zezwolić na zegary wybudzania, ręcznie dostosowując ustawienia.
 • Jako skrót możesz wybrać „Przywróć domyślne ustawienia planu”. Powinno to automatycznie przywrócić komputer do standardowych ustawień, które umożliwią tryb uśpienia.
 • Jeśli używasz systemu Windows 7 i XP, możesz wykonać następujące czynności:

 • Stuknij w „ (klawisz Windows)”, a następnie wybierz „Panel sterowania”.
 • Wybierz „System i zabezpieczenia”, a następnie „Opcje zasilania”.
 • Teraz kliknij „Zmień, gdy komputer śpi”, a następnie „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
 • Następnie wybierz „Zmień zaawansowane ustawienia zasilania”.
 • Odznacz pole „Zezwól temu urządzeniu na budzenie komputera”, a następnie kliknij „OK”. zapisać. Teraz można bezpiecznie zamknąć Menedżera urządzeń.
 • Co zrobić, jeśli komputer nie przechodzi w stan uśpienia po aktualizacji

  Regularne aktualizacje systemu Windows to rutynowe procesy na dowolnym komputerze stacjonarnym lub laptopie. Chociaż te aktualizacje często rozwiązują jeden problem, zwykle powodują inny.

    Jak naprawić Netflix „Wygląda na to, że używasz narzędzia odblokowującego lub serwera proxy”. 2023 (czerwiec)

  Często zdarza się, że aktualizacja systemu Windows powoduje usterkę, która zwykle wymaga szybkiego rozwiązania w postaci kolejnej aktualizacji. Po starej aktualizacji systemu Windows 10 z 1903 r. niektórzy użytkownicy skarżyli się, że ich komputery nie przechodzą w tryb uśpienia.

  Jeśli obecnie napotykasz ten problem, możesz przywrócić domyślne ustawienia zasilania, które zostały wyjaśnione w powyższej sekcji. Ewentualnie poczekaj na następną aktualizację i sprawdź, czy to rozwiąże ten problem.

  Co zrobić, jeśli mój komputer się nie obudzi

  Możesz napotkać coś przeciwnego, gdy komputer nie chce budzić się z trybu uśpienia. Może to być jeszcze bardziej frustrujące, zwłaszcza jeśli pracujesz nad czymś, do czego nie masz już dostępu.

  To jest ta rzecz; nie można wybudzić komputera na siłę, jeśli utknął w trybie uśpienia. Nie można również bezpiecznie/prawidłowo go wyłączyć, co jest zalecaną trasą w normalnych okolicznościach.

  Niezależnie od tego przed wymuszonym wyłączeniem komputera lub laptopa spróbuj kliknąć przycisk myszy lub gładzika. Działało to w niektórych sytuacjach, gdy klawiatura nie budziła systemu Windows. Czasami jest to proste ustawienie, które nie jest aktywowane, co pozwala urządzeniu wybudzić system.

  Sprawdź ustawienia urządzenia, aby rozwiązać problemy z trybem uśpienia

 • W zależności od używanej wersji systemu Windows przejdź do „Menedżera urządzeń”.
 • Rozwiń sekcję „Klawiatura”, a następnie kliknij prawym przyciskiem myszy używaną klawiaturę — ​​często oznaczoną jako „HID Keyboard Device”. Jeśli pojawi się kilka, sprawdź je wszystkie.
 • Wybierz zakładkę „Zarządzanie energią”.
 • Zaznacz pole „Zezwalaj temu urządzeniu na budzenie komputera”.
 • Możesz powtórzyć te same kroki dla myszy. Wybierz „Mysz i inne urządzenia wskazujące” z okna „Menedżer urządzeń”. Jeśli powyższy proces nie zadziała, nie masz innego wyjścia, jak długo nacisnąć przycisk zasilania i ręcznie wyłączyć urządzenie. Po ponownym uruchomieniu możesz podjąć kroki, aby uniknąć ponownego wystąpienia problemu, na przykład zaktualizować sterowniki urządzeń. Jeśli sterowniki są nieaktualne, może to być powodem, dla którego komputer się nie obudzi.

    Jak usunąć konto Microsoft Teams

  Podsumowując, należy się spodziewać okazjonalnych usterek podczas pracy z komputerami PC, zwłaszcza jeśli nie są one zupełnie nowe. Jednak brak funkcjonalnego trybu uśpienia może niewątpliwie spowodować poważny problem, jeśli codziennie korzystasz z komputera.

  Na szczęście, niezależnie od tego, czy masz do czynienia z komputerem stacjonarnym lub laptopem, który nie może spać lub się obudzić, za rogiem czeka szybka naprawa. Jeśli problemy nadal występują, może być konieczne zabranie komputera do certyfikowanego dostawcy usług w celu uzyskania pomocy lub wymiana kilku urządzeń/komponentów.

  Często zadawane pytania dotyczące trybu uśpienia systemu Windows

  Dlaczego mój monitor nie przechodzi w stan uśpienia, gdy komputer to robi?

  Po pomyślnym włączeniu trybu uśpienia monitor powinien automatycznie stać się ciemny. Jeśli tak się nie dzieje, a komputer wyświetla niebieski ekran, problem może dotyczyć wyłącznie monitora.

  Jeśli jednak monitor nadal wyświetla pulpit, komputer nie jest w trybie uśpienia, mimo że mogłeś o to poprosić.

  Czy tryb uśpienia może uszkodzić Twój komputer?

  Wielu użytkowników systemu Windows nie ma pewności, czy utrzymywanie komputera w trybie przedłużonego uśpienia jest szkodliwe dla urządzenia. Odpowiedź brzmi nie. Tryb uśpienia nie uszkadza komputera i wiąże się z nim kilka korzyści, takich jak uruchamianie programów do konserwacji w tle.

  Jest to również niezwykle wygodne. Jednak wyłączenie komputera jest lepsze, jeśli chodzi o nagłe skoki napięcia i zużycie energii. Zawsze otrzymujesz czysty restart, co nie dzieje się w trybie uśpienia.

  Jaka jest różnica między trybem uśpienia a hibernacją?

  W przypadku komputerów z systemem Windows hibernacja zużywa nawet mniej energii niż tryb uśpienia. Ta opcja została specjalnie zaprojektowana dla laptopów, które są zasilane z baterii, ale komputery również ją mają (może wymagać aktywacji w ustawieniach „Zarządzania energią”). Hibernacja całkowicie wyłącza komputer, buforując bieżący stan systemu Windows na dysku pamięci masowej i ponownie go ładując, gdy system zostanie ponownie włączony. Wrócisz w to samo miejsce, w którym skończyłeś.

  Ideą hibernacji jest używanie jej, gdy przez dłuższy czas będziesz z dala od urządzenia. W takim przypadku możesz też go odłączyć.

  x