Czy bezpłatne sieci VPN są wolniejsze niż płatne sieci VPN?

  • Bezpłatne sieci VPN często mają ograniczenia i potencjalnie niższe prędkości połączenia w porównaniu z płatnymi sieciami VPN.
  • Jednak wyniki testów pokazują, że bezpłatna i płatna wersja Tunnelbear VPN mają podobne prędkości połączenia.
  • Aktualizacja do płatnej sieci VPN w celu uzyskania lepszych prędkości może nie być konieczna, ponieważ niektóre bezpłatne sieci VPN oferują porównywalną wydajność.

Zawsze kuszące jest wybranie bezpłatnej sieci VPN w celu zaoszczędzenia pieniędzy, ale usługi te często mają wady. Ale czy płatne sieci VPN są szybsze niż ich bezpłatne odpowiedniki, czy też jest tu niewielka lub żadna różnica?

Bezpłatne i płatne sieci VPN: co jest szybsze?

Darmowe wersje aplikacji freemium mają pewne wady i ograniczenia, które zostały wprowadzone, aby zachęcić do subskrypcji. Aplikacje VPN nie stanowią wyjątku od tej reguły.

Niektóre aplikacje VPN są całkowicie bezpłatne, inne są płatne, a jeszcze inne oferują obie opcje. Jeśli sieć VPN, z której korzystasz, oferuje tę drugą opcję, prawdopodobnie darmowa wersja będzie miała stosunkowo niski limit danych i ograniczone lokalizacje serwerów. Inne funkcje, takie jak wyłącznik awaryjny VPN lub opcje protokołu VPN, mogą również być niedostępne dla bezpłatnych członków.

Istnieją dodatkowe obawy związane z korzystaniem z bezpłatnych sieci VPN, zwłaszcza związanych z rejestrowaniem danych. Ale tutaj omówimy, czy bezpłatne sieci VPN są wolniejsze niż płatne sieci VPN.

Aby porównać prędkości połączeń bezpłatnych i VPN, porównamy bezpłatną i płatną wersję jednej dobrze znanej usługi: Tunnelbear.

Krótki przegląd otrzymanych wyników można zobaczyć poniżej. Wyświetlane są zarówno wyniki prędkości pobierania, jak i wysyłania dla każdego testu.

Brak VPN

Bezpłatny VPN Tunnelbear

Płatny VPN Tunnelbear

Podczas przeglądania

Pobieranie: 74,16 Mb/s Przesyłanie: 17,87 Mb/s

Pobieranie: 71,57 Mb/s Przesyłanie: 10,01 Mb/s

Pobieranie: 73,72 Mb/s Przesyłanie: 18,22 Mb/s

Podczas transmisji strumieniowej

Pobieranie: 73,53 Mb/s Przesyłanie: 17,84 Mb/s

Pobieranie: 69,79 Mb/s Przesyłanie: 16,23 Mb/s

Pobieranie: 73,64 Mb/s Przesyłanie: 17,14 Mb/s

Podczas grania

Pobieranie: 74,48 Mb/s Przesyłanie: 17,21 Mb/s

Pobieranie: 73,63 Mb/s Przesyłanie: 17,02 Mb/s

Pobieranie: 72,30 Mb/s Przesyłanie: 17,48 Mb/s

Przejdźmy teraz do bardziej szczegółów, zaczynając od bezpłatnej sieci VPN Tunnelbear.

Testowanie prędkości bez VPN

Przed sprawdzeniem, czy bezpłatna sieć VPN jest wolniejsza od płatnej sieci VPN, musimy ocenić prędkość naszego połączenia internetowego bez VPN.

Brak VPN, przeglądanie

Brak VPN, transmisja strumieniowa na YouTube

Brak VPN, granie na Steamie

Teraz sprawdźmy prędkość darmowej sieci VPN Tunnelbear w tych samych okolicznościach.

Bezpłatne prędkości VPN Tunnelbear

Istnieją pewne oczywiste ograniczenia, z którymi borykają się bezpłatni użytkownicy Tunnelbear VPN. Należą do nich limit danych 2 GB, ograniczone wykorzystanie urządzenia i ograniczone lokalizacje serwerów. Ale co z prędkością?

Podczas każdego testu prędkości bezpłatna sieć VPN Tunnelbear była połączona ze zdalnym serwerem we Francji. Oto, co znaleźliśmy.

Bezpłatny VPN Aktywny, przeglądanie

Najwyraźniej aktywacja VPN ma negatywny wpływ zarówno na prędkość pobierania, jak i wysyłania. Podczas gdy prędkość pobierania spadła o 2,82 Mb/s, prędkość wysyłania spadła o 7,71 Mb/s. Ale co, jeśli wyjdziemy poza przeglądanie?

Bezpłatna sieć VPN aktywna, transmisja strumieniowa na YouTube

Darmowy VPN aktywny, gra na Steamie

Najwyraźniej aktywacja VPN ma nieco negatywny wpływ na prędkość pobierania, ale nie w dużym stopniu. Jak więc wypada płatna sieć VPN?

Płatne prędkości VPN Tunnelbear

Czy więc prędkość połączenia zmienia się w przypadku płatnej subskrypcji Tunnelbear VPN?

Płatny VPN Aktywny, przeglądanie

Płatny VPN Aktywny, streaming na YouTube

Płatny VPN aktywny, gra na Steamie

Prędkości pobierania i wysyłania, gdy darmowe i płatne VPN były aktywne, nie różnią się zbytnio. Podczas gdy płatna sieć VPN zapewniała nieco wyższą prędkość pobierania podczas przeglądania i przesyłania strumieniowego, bezpłatna sieć VPN zapewniała wyższą prędkość gry. Różnice te wynoszą tylko kilka Mb/s, co nie powinno mieć dużego wpływu na czas ładowania.

We wszystkich testach płatna sieć VPN zapewniała wyższe prędkości wysyłania niż bezpłatna sieć VPN, ale ponownie różnice te były minimalne.

Czy prędkości płatnej i bezpłatnej sieci VPN są różne?

W tym przykładzie nie. Tunnelbear korzysta z tej samej usługi VPN w wersji płatnej i bezpłatnej.

Strona pomocy Tunnelbear stwierdza: „Wszystkie plany TunnelBear, bezpłatne i płatne, mają ten sam poziom wydajności”. Wyniki naszych testów odzwierciedlają to stwierdzenie, ponieważ nie było większych różnic w szybkościach połączeń między bezpłatnymi i płatnymi sieciami VPN.

Chociaż ten test ogranicza się do jednego dostawcy VPN, pokazuje, że być może nie będzie konieczne przejście z bezpłatnej sieci VPN na usługę płatną, aby osiągnąć lepsze prędkości. Zanim zapłacisz jakiekolwiek pieniądze, sprawdź, czy bezpłatne i płatne plany wybranych dostawców korzystają z tego samego sprzętu i oprogramowania, ponieważ prawdopodobnie oznacza to, że obie wersje oferują podobne prędkości. Co więcej, jeśli dostawca VPN oferuje bezpłatną wersję próbną swojej usługi premium, dlaczego nie skorzystać z tej okazji i samemu nie porównać prędkości, korzystając z podobnego systemu testowego do naszego?