Czy ludzie, których obserwujesz w mediach społecznościowych, rozpalają radość?

Czy przewracasz oczami i jęczysz bardziej, niż się śmiejesz i uśmiechasz, przeglądając różne media społecznościowe? W takim razie może nadszedł czas, aby pozbyć się bałaganu w mediach społecznościowych, w stylu Marie Kondo.

Media społecznościowe powinny przynosić radość

Media społecznościowe są często stresujące. Podążanie za wieloma osobami jest czasochłonne i odwraca uwagę od ludzi i rzeczy, które są naprawdę ważne w Twoim życiu. Twoje media społecznościowe powinny przynosić Ci radość, niezależnie od tego, czy chodzi o utrzymywanie kontaktu z przyjaciółmi i rodziną, uczenie się nowych rzeczy, które Cię interesują, czy po prostu utrzymywanie kontaktu z ulubionymi celebrytami lub sportowcami. Nie powinno to być niekończące się źródło negatywnych ludzi, kłótni i rzeczy, na których nie zależy.

W końcu, jeśli korzystanie z mediów społecznościowych nie sprawia Ci radości, to jaki jest sens ich używania w pierwszej kolejności? Na szczęście, jeśli chcesz coś zmienić, jest to możliwe, a metoda sprzątania Marie Kondo może w tym pomóc.

Kim jest Marie Kondo?

Jeśli nie zauważyłeś, porządkowanie stało się ostatnio wielkim szaleństwem dzięki nowej serii Netflix o nazwie „Sprzątanie z Marie Kondo. ” W każdym odcinku pojawia się nowa rodzina i dokumentuje ich podróże do porządkowania domów, aby żyć szczęśliwszym życiem.

Marie Kondo jest ekspertem od porządkowania rzeczy, która napisała kilka książek o sztuce organizowania i pozbywania się rzeczy, których nie potrzebujesz. Używając Metoda KonMari (stworzone przez samą Kondo) widzom i czytelnikom mówi się, aby przeglądali każdy z elementów jeden po drugim i zatrzymywali tylko te, które „wywołują radość”. Wszystko inne jest wyrzucane (oczywiście po podziękowaniu).

Uporządkowanie stosu starych ubrań

Nie chodzi tylko o zwolnienie fizycznej przestrzeni w domu. Pozbywasz się przedmiotów, które nie dają ci radości, skupianie się na przedmiotach, które to robią. Podobnie uporządkowanie mediów społecznościowych pozwoli Ci skupić się na ludziach, na których Ci zależy – tych, którzy przynoszą Ci radość.

Metoda KonMari obejmuje pięć kategorii: książki, papiery, komono (różne przedmioty) i sentymentalne. Osoby zajmujące się usuwaniem bałaganu przechodzą po kolei przez każdą kategorię w swoim domu, aby łatwiej było pozbyć się bałaganu.

Wszystko to jest skierowane na fizyczne przedmioty w Twoim domu, które zajmują miejsce, ale możesz łatwo zastosować metodę KonMari w mediach społecznościowych. Łatwo jest pomyśleć, że cyfrowy bałagan nie stanowi problemu, ponieważ możemy po prostu śledzić grupę ludzi bez zajmowania fizycznej przestrzeni, ale zajmuje miejsce na naszych ekranach iw naszych umysłach. Śledzenie wielu osób w mediach społecznościowych może być rozpraszające, stresujące i czasochłonne – tak jak radzenie sobie z bałaganem w domu.

Wizualizuj swoje idealne życie w mediach społecznościowych

Jedną z pierwszych rzeczy, które Kondo zaleca ludziom, jest wizualizacja ich idealnego życia, aby poprowadzić ich na właściwe tory, gdy rozpoczynają swoją odrzadzającą podróż. Spróbuj zastosować tę samą koncepcję do mediów społecznościowych.

Publikowanie na koncie społecznościowym

Wyobraź sobie swoje idealne doświadczenie w mediach społecznościowych. Jakie uczucia chcesz odczuwać, przeglądając codzienne wiadomości w mediach społecznościowych? Ile czasu chciałbyś poświęcić na przewijanie postów? Jakie treści najbardziej chcesz widzieć w swoich kanałach?

Może chcesz nadać priorytet postom od bliskich znajomych i rodziny? Może chcesz bardziej skupić się na swoich hobby? Przynajmniej możesz chcieć pozbyć się negatywnych ludzi, których naśladujesz. Cokolwiek chcesz uzyskać z mediów społecznościowych, miej to na uwadze, przechodząc przez cyfrowe odszyfrowanie.

KonMariowanie mediów społecznościowych

A więc co oznaczałoby w ogóle porządkowanie kanałów w mediach społecznościowych? To nie jest tak, że media społecznościowe zawierają rzeczy takie jak książki, papiery i przypadkowe rzeczy, które znajdują się w garażu, ale nadal możemy przełożyć te kroki na nasze cyfrowe życie. W końcu Kondo będzie opublikowanie nowej książki w przyszłym roku omawiamy sposoby uporządkowania cyfrowego bałaganu.

Zamiast kategorii, takich jak książki, papiery i komono, możemy podzielić media społecznościowe na własne kategorie, aby nieco ułatwić ten proces.

Zacznij od przejrzenia listy znajomych na Facebooku i osób, które obserwujesz na Twitterze i Instagramie. Następnie przyjrzyj się każdemu znajomemu i obserwatorowi jeden po drugim i zadaj sobie pytanie, czy podoba Ci się oglądanie ich publikacji. Innymi słowy, czy ci ludzie wywołują radość za każdym razem, gdy publikują nową aktualizację lub zdjęcie? Jeśli nie, usuń ich ze znajomych lub przestań obserwować.

Odpychanie na Facebooku

Alternatywnie, jeśli nie chcesz być tak ostry, możesz „wyciszyć ich” – nadal będziesz ich obserwować / zaprzyjaźniać, ale nie zobaczysz żadnego z ich postów. Na Facebooku jest to trochę zagmatwane, ponieważ nazywają to „przestaniem obserwowania”, ale nadal będziecie przyjaciółmi na Facebooku. Możesz także „uśpić” znajomego z Facebooka na 30 dni, jeśli chcesz go przetestować.

Nie przejmuj się tym – osoba, której przestajesz obserwować (na Facebooku) lub wyciszasz (na Twitterze lub Instagramie), nawet o tym nie wie.

Następnie przejrzyj wszystkie strony na Facebooku, które „polubiłeś” i hashtagi, które obserwujesz na Instagramie. Podobnie jak Twoi indywidualni przyjaciele, mogą być tacy Strony Facebooka i hashtagi, które obserwowałeś dawno temu, które teraz bezmyślnie przewijasz za każdym razem, ponieważ nie są już interesujące.

Przeglądaj grupy na Facebooku, czaty grupowe na Instagramie lub inne społeczności, do których należysz, w mediach społecznościowych. Wiele razy dołączyłem do grupy na Facebooku i dyskusja po prostu nie była owocna. Ale zamiast opuszczać grupę, po prostu ją ignoruję i przewijam.

Opuszczenie grupy na Facebooku

Teraz, gdy zniknął cały bałagan, możesz uporządkować to, co zostało. Na przykład Facebook umożliwia wybranie określonych znajomych Pokaż pierwszy w swoim kanale aktualności, a także dodaj znajomych do listy niestandardowe (jak tylko znajomi mieszkający w Twoim mieście lub tylko Twoi bliscy przyjaciele).

Na Twitterze możesz również tworzyć listy niestandardowe i dodaj określonych użytkowników, nawet jeśli ich nie obserwujesz. To świetny sposób na uporządkowanie głównego źródła treści i podzielenie wszystkich na uporządkowane listy.

Zdecyduj, czy w ogóle warto skorzystać z określonej sieci społecznościowej. Podczas przeglądania różnych kont w mediach społecznościowych może się zdarzyć, że zdasz sobie sprawę, że nie ma w tym nic (lub bardzo mało), co budzi dla ciebie radość. Nie ma nic złego w usunięciu konta na Facebooku, Twitterze lub Instagramie, jeśli jest to coś, co ostatecznie cię uszczęśliwi.

Najważniejsze jest to, że korzystanie z mediów społecznościowych powinno być zabawne i zabawne. Ale ostatecznie powinno cię uszczęśliwić. Jeśli Twoje kanały w mediach społecznościowych tylko denerwują Cię lub denerwują, to po co? Media społecznościowe powinny wywoływać radość, a nie frustrację.

x