Czy możesz używać AirDrop na komputerze z systemem Windows lub telefonie z systemem Android?

AirDrop firmy Apple to wygodny sposób przesyłania zdjęć, plików, łączy i innych danych między urządzeniami. AirDrop działa tylko na komputerach Mac, iPhone’ach i iPadach, ale podobne rozwiązania są dostępne dla komputerów z systemem Windows i urządzeń z systemem Android.

Windows 10: Udostępnianie w pobliżu

Jeśli przenosisz zdjęcia lub pliki między dwoma pobliskimi komputerami z systemem Windows 10, nie potrzebujesz niczego dodatkowego. Funkcja „Udostępnianie w pobliżu” systemu Windows 10 została dodana w aktualizacji z kwietnia 2018 r. Działa podobnie jak AirDrop, umożliwiając szybkie przesyłanie plików, korzystając z wbudowanej funkcji udostępniania w Eksploratorze plików. Pliki są przesyłane przez Bluetooth lub Wi-Fi.

Aby to ustawić, otwórz Ustawienia > System > Wspólne doświadczenia i włącz „Udostępnianie w pobliżu”. Możesz wybrać, kto może wysyłać Ci treści, ale nadal będziesz musiał wyrazić zgodę za każdym razem, gdy ktoś będzie chciał Ci coś wysłać.

Android: Pliki od Google (i szybkie udostępnianie)

Google pracuje nad funkcją „Szybkiego udostępniania”, która działa jak AirDrop i Udostępnianie w pobliżu. Dzięki połączeniu Bluetooth i Wi-Fi umożliwia udostępnianie plików, zdjęć, a nawet fragmentów tekstu innym osobom w pobliżu.

Ta funkcja nie jest jeszcze dostępna, jednak 9to5Google odkrył wersję będącą w toku w czerwcu 2019 r. Może to chwilę potrwać.

Dopóki ta funkcja nie zostanie uruchomiona, możesz wypróbować oficjalną aplikację Pliki od Google. Zawiera Funkcję „udostępniania offline”, która korzysta z udostępniania plików peer-to-peer do przesyłania plików do innych, którzy mają pobliską aplikację Files by Google. Działa bardzo podobnie do AirDrop – dwie osoby z zainstalowaną aplikacją mogą przesyłać pliki przez Bluetooth.

Międzyplatformowe alternatywy dla AirDrop

Klasyczne narzędzia do udostępniania plików w sieci nadal działają dobrze na komputerach PC z systemem Windows, komputerach Mac oraz w systemach Linux. Możesz skonfigurować udostępniony folder sieciowy w lokalnej sieci. Dzięki narzędziom wbudowanym w system operacyjny możesz uzyskać dostęp do folderu sieciowego w menedżerze plików systemu operacyjnego i kopiować pliki w tę i z powrotem.

Jeśli to wydaje się zbyt techniczne lub chcesz przesłać pliki przez Internet, spróbuj usługi synchronizacji plików, takiej jak Dropbox, Dysk Google, Microsoft OneDrive lub Apple iCloud Drive – która działa również w systemie Windows. Możesz udostępniać pliki lub foldery innym kontom, a będą one dostępne w chmurze innej osoby. Dropbox ma nawet funkcję „LAN Sync”, co zapewnia, że każdy plik udostępniony w sieci lokalnej zostanie przesłany przez Twoją sieć lokalną, a nie przez Internet, oszczędzając czas i przepustowość.

Jeśli wolisz pozostać przy wysyłaniu plików przez sieć lokalną, spróbuj Snapdrop. To coś w rodzaju internetowego klonu AirDrop. W przeciwieństwie do wielu innych usług internetowych, możesz otworzyć Snapdrop na dwóch urządzeniach w tej samej sieci lokalnej i wysłać plik – plik zostanie przesłany przez Twoją sieć lokalną, a nie przez Internet.

W przypadku wysyłania większych plików rozważ usługę wysyłania plików. Jest ich wiele, ale Firefox Send stworzony przez Mozillę jest darmowy. Możesz przesyłać pliki do usługi, a następnie otrzymasz link, który możesz wysłać komuś, a ta osoba może otworzyć łącze w swojej przeglądarce i pobrać pliki. To przenosi pliki przez Internet.

Możesz korzystać z tego narzędzia bez żadnego konta – działa również w przeglądarkach, takich jak Google Chrome, Safari czy inne, nie tylko Firefox.

Niestety, nie istnieje klient Windows dla AirDrop ani aplikacja na Androida, która byłaby z nim kompatybilna. AirDrop działa tylko między systemami macOS, iPhone’ami i iPadami.