Czy na Twoim komputerze można uruchomić system Windows 11? Sprawdź te wymagania systemowe

Zanim pomyślisz o aktualizacji, upewnij się, że Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemu Windows 11.

Szybkie linki

  • Windows 11 to bezpłatna aktualizacja dla użytkowników systemu Windows 10. Wymaga to jednak bardziej zaawansowanego sprzętu.
  • Możesz użyć aplikacji PC Health Check firmy Microsoft, aby sprawdzić, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemu Windows 11.
  • Jeśli Twój komputer nie spełnia niektórych wymagań, spróbuj zmienić ustawienia, takie jak TPM i Bezpieczny rozruch z BIOS-u.

System Windows 11 oferuje kilka ulepszeń w stosunku do swojego poprzednika i jest to bezpłatna aktualizacja z systemu Windows 10, o ile komputer spełnia określone wymagania. Jednak w przeciwieństwie do systemu Windows 10, który obsługuje starsze urządzenia z systemem Windows 8, system Windows 11 wymaga bardziej zaawansowanego sprzętu.

Minimalne wymagania dotyczące instalacji systemu Windows 11

Jeśli Twój komputer ma kilka lat, istnieje całkiem duże prawdopodobieństwo, że nie będziesz mógł uruchomić systemu Windows 11. witryna Microsoftu zawiera następujące podstawowe wymagania sprzętowe. Firma wyjaśnia, że ​​użytkownicy systemu Windows mogą potrzebować aktualizacji swoich komputerów, jeśli nie spełniają wymagań.

  • Procesor: 1 GHz lub szybszy w kompatybilnym procesorze 64-bitowym lub systemie na chipie (SoC)
  • Karta graficzna: kompatybilna z DirectX 12 ze sterownikiem WDDM 2.0
  • RAM: 4 GB lub więcej
  • Dysk twardy: 64 GB lub więcej
  • Oprogramowanie sprzętowe systemu: UEFI, obsługa bezpiecznego rozruchu
  • TPM: moduł zaufanej platformy (TPM) w wersji 2.0
  • Wyświetlacz: wyświetlacz HD (720p) o przekątnej większej niż 9 cali, 8 bitów na kanał koloru
  • Połączenie internetowe i konta Microsoft: Wersja Windows 11 Home wymaga połączenia z Internetem i konta Microsoft, aby dokończyć konfigurację urządzenia przy pierwszym użyciu. Wyłączenie urządzenia z systemu Windows 11 Home w trybie S mode również wymaga połączenia z Internetem.

Chociaż
stwierdza Microsoft
można uruchomić system Windows 11 na systemach obsługujących co najmniej moduł TPM 1.2, pomijając sprawdzanie modułu TPM 2.0, firma stanowczo odradza korzystanie z tego rozwiązania.

Jak sprawdzić zgodność z systemem Windows 11

Nie wszyscy wiedzą, jaki sprzęt mają w swoich komputerach. Na szczęście Microsoft oferuje wygodne narzędzie umożliwiające sprawdzenie, czy Twój komputer spełnia minimalne wymagania systemu Windows 11.

  • Pobierz i zainstaluj nowe Aplikacja do sprawdzania stanu komputera od Microsoftu.
  • Uruchom aplikację i kliknij Sprawdź teraz u góry pod komunikatem „Przedstawiamy system Windows 11”.
  • Na ekranie pojawi się wyskakujące okienko zawierające listę specyfikacji sprzętu i informację, czy spełnia on minimalne wymagania systemu Windows 11.

    Nie panikuj, jeśli okaże się, że Twój komputer nie jest kompatybilny. Wielu użytkowników posiadających nowoczesny sprzęt spotkało się z tym problemem, ale jest on głównie związany z modułem TPM lub bezpiecznym rozruchem. Obydwa te ustawienia można zmienić, wchodząc do BIOS-u na komputerze z systemem Windows.

    Włączanie AMD fTPM i Intel PTT

    • Jeśli masz procesor AMD, ustaw AMD fTPM (firmware TPM) na Włączone w menu Zaawansowane w ustawieniach BIOS/UEFI systemu.
    • Jeśli używasz procesora Intel, możesz włączyć technologię Intel PTT (Platform Trust Technology) w tym samym menu. Zapisz ustawienia, uruchom komputer i sprawdź ponownie, korzystając z aplikacji PC Health Check.

    Choć system Windows 11 jest powszechnie dostępny od 2021 roku, wielu użytkowników nadal korzysta z systemu Windows 10 na swoich komputerach. Jeśli wiesz, że Twój komputer go obsługuje, teraz jest właściwy moment na uaktualnienie do systemu Windows 11, ponieważ system operacyjny dojrzał od czasu jego pierwszego uruchomienia.

    Jeśli jednak sprzęt Twojego komputera nie spełnia wymagań systemu Windows 11, pamiętaj, że firma Microsoft zakończy wsparcie dla systemu Windows 10 w październiku 2025 r. Następnie konieczne będzie uaktualnienie komputera do nowego komputera lub uiszczenie przez firmę Microsoft rocznej opłaty za rozszerzone aktualizacje zabezpieczeń do października 2028 r.