Czy Twój rząd żąda danych użytkowników od gigantów technologicznych?

’Dane użytkownika’; Wielu z nas mogło nawet nie być tego świadomych, dopóki niedawne zmiany prawa nie sprawiły, że stał się gorącym tematem, którego nie możemy zignorować. Nowe przepisy dotyczące ochrony danych zmusiły firmy technologiczne do większej przejrzystości w zakresie sposobów wykorzystywania danych i udostępniania ich rządom na całym świecie.

W tym celu giganci technologiczni, tacy jak Apple, Microsoft, Google i Facebook, regularnie publikują raporty dotyczące przejrzystości, które rzucają światło na wpływ polityki i działań rządów i korporacji na prywatność, bezpieczeństwo i dostęp do informacji. Jednak te raporty wydają się być nieprzeniknione dla każdego, kto nie jest ekspertem w takich sprawach, dlatego zdecydowaliśmy się stworzyć serię wizualizacji, aby to wszystko rozłożyć.

Kto wysyła twoje dane gdzie?

Te mapy pokazują, dokąd giganci technologiczni wysyłają dane. Facebook jest na szczycie listy, obsługując 138 317 zapytań o informacje o użytkownikach. 64351 przypadków osób zaangażowanych w przesyłanie danych do rządu USA, które w latach 2010-208 przesłały 75208 żądań do samego Facebooka.

Dla porównania, Niemcy, drugi co do wielkości dostawca danych, otrzymały 6970 wniosków o dane z Facebooka w latach 2010 – 2018. Jednak Niemcy były bardziej zainteresowane danymi użytkowników Apple, żądając i otrzymując 22 080 wystąpień danych użytkowników w ciągu ostatnich 8 lat.

CIEKAWE CZYTANIE: Jak ominąć zakaz Netflix VPN?

A o co pytasz Google? Ujawnili 70 908 przypadków danych do różnych krajów, z czego prawie połowa (30 332) trafiła do rządu USA.

Które firmy technologiczne otrzymują (i udzielają) najwięcej zgłoszeń?

Poniższy wykres porównuje liczbę żądań danych, które otrzymują duże hity, takie jak Facebook, Google i Apple, a co ważniejsze, ile razy udostępniły dane rządom.

Firmy technologiczne - raporty przejrzystości 2019Firmy technologiczne – raporty przejrzystości 2019

Jak widać, nie wszystkie firmy technologiczne traktują żądania w ten sam sposób, a niektóre z nich odrzucają więcej żądań danych niż inne. Oto krótki przegląd odsetka żądań danych, które każda firma technologiczna przyznała w ciągu ostatnich 12 miesięcy.

Procent - żądania danych użytkowników przyznane przez firmy technologiczne

Najwięcej żądań otrzymał Facebook (186059), a tuż za nim Google, które otrzymało 106 991. Facebook udzielił 74,34% tych żądań, a Google 66,27%. Zarówno Apple, jak i Snapchat przyznały nieco ponad 80% wszystkich otrzymanych żądań.

CIEKAWE CZYTANIE: Jak VPN działają w Chinach?

20 krajów, które żądają danych od gigantów technologicznych

Oto dwadzieścia krajów, które wysłały najwięcej zapytań o dane do gigantów technologicznych. Stany Zjednoczone zajmują pierwsze miejsce w tabeli z wynikiem 151 047. Następnie Niemcy złożyły łącznie 59 220 wniosków, a następnie Indie, które złożyły 40 116 wniosków. W pierwszej dwudziestce znajduje się aż osiem krajów europejskich.

Top 20 krajów żądających danych od gigantów technologicznych 2019

Które kraje chcą Twoich danych?

Te mapy pokazują, które kontynenty najczęściej żądają Twoich danych. Nic dziwnego, że na pierwszym miejscu na tej liście znajduje się Ameryka Północna, czemu sprzyja fakt, że kontynent obejmuje Stany Zjednoczone, które dostarczają 151 047 żądań.

Następna jest Europa z 144 543 żądaniami. Tutaj sytuacja jest nieco bardziej równomierna, ale Wielka Brytania, Niemcy i Francja mają zdecydowanie największy udział w ogólnej sumie.

Śledzenie wniosków o informacje na przestrzeni lat (2010-2018)

Przy tak dużej części naszego codziennego życia spędzanego w Internecie (płacenie rachunków, pisanie do znajomych, praca, czy jest coś, co nie jest już online?) – czy wpłynęło to na liczbę żądań informacji o dane przesyłanych przez kraje z całego świata? świat? Jednym słowem, tak.

Ten wykres pokazuje, jak wzrosła liczba żądań informacji na przestrzeni lat, uwaga spoilera, krzywa idzie w górę. Liczba wniosków wzrosła z 27625 w 2010 roku do 382242 w 2017 roku.

Ale spójrz bliżej, a zobaczysz spadek liczby w 2018 r., Najprawdopodobniej z powodu wprowadzenia nowych przepisów o ochronie danych. Czas pokaże, czy krzywa ustabilizuje się w przyszłych latach, czy też rządy znajdą sposób na jej obejście.

Wnioski o informacje o danych użytkowników 2010-2018

Porównanie Stanów Zjednoczonych z resztą świata

Firmy założone w Stanach Zjednoczonych stały na czele rewolucji cyfrowej, tworząc technologię, która na zawsze zmieniła świat i sposób, w jaki żyjemy.

Jak więc ma to odzwierciedlenie w liczbie wniosków o informacje kierowanych do tych firm przez rząd? Ten wykres pokazuje, że wiele próśb napłynęło z USA w porównaniu z resztą świata.

Od 2010 r. Od 32,17% do 40,65% wszystkich wniosków pochodziło ze Stanów Zjednoczonych.

Porównanie Stanów Zjednoczonych - raporty przejrzystości gigantów technologicznych

Internet zmienił wszystko w naszym życiu – od kupowania książki po rozmowy z przyjaciółmi – wszystko, co robimy online, skutkuje danymi. Wreszcie, wiele tajemnic wokół miejsca, w którym kończą się te dane, wychodzi na jaw. Z jakich firm Twój kraj żąda Twoich danych?

RÓWNIEŻ PRZECZYTAJ: Jak uzyskać dostęp do telewizji YouTube bez regionu

METODOLOGIA

Aby stworzyć te wizualizacje, zaczęliśmy od wygenerowania listy popularnych firm, w tym największych gigantów technologicznych i najpopularniejszych platform mediów społecznościowych. Następnie musieliśmy sprawdzić, czy każda firma ma łatwo dostępny raport przejrzystości.

Nasi badacze zebrali następnie informacje o przejrzystości od wybranych firm w latach 2010 – 2018. Każda firma prezentowała swoje dane w nieco inny sposób, dzieląc je na różne kategorie lub używając innych słów, aby opisać ten sam typ żądania danych, więc nasi badacze musieli zdekodować te informacje i upewniłem się, że wszystkie są znormalizowane.

ŹRÓDŁA

Kolejny