Czy witryny internetowe mogą zobaczyć Twoją fizyczną lokalizację?

Witryny internetowe, do których masz dostęp, mogą określić Twoją fizyczną lokalizację geograficzną na kilka sposobów. Twój adres IP ujawnia ogólny obszar – chyba że używasz VPN. Witryny internetowe mogą również prosić o dokładniejszą lokalizację.

Informacje o Twoim adresie IP w witrynach internetowych

Twój dostawca usług internetowych przydzieli Ci publiczny adres IP. Wszystkie urządzenia w Twojej sieci domowej współdzielą ten adres IP, a Twój adres jest unikalny w Internecie.

Kiedy łączysz się ze stroną internetową, ta witryna widzi Twój adres IP. Twój komputer łączy się z adresem IP witryny, a witryna przesyła dane z powrotem na Twój adres IP. Pakiety są przesyłane przez routery sieciowe, a adres IP w tych pakietach informuje routery, dokąd muszą się udać.

Witryny nie mogą jednak prześledzić tego unikalnego adresu IP do fizycznego adresu domowego lub adresu firmy. Zamiast tego strony internetowe mogą powiązać Twój adres IP z dostawcą usług internetowych, miastem, regionem, a nawet kodem pocztowym. Dlatego na przykład w Internecie widzisz reklamy lokalnych firm w Twojej okolicy.

Na przykład, jeśli przejdziesz do witryny takiej jak ta Wyszukiwarka lokalizacji IPzobaczysz, że witryna może wykorzystać Twój adres IP do określenia nazwy Twojego dostawcy usług internetowych, a także Twojego lokalnego miasta, regionu i kraju.

Ale to wszystko, co mogą uzyskać strony internetowe. Nie znają Twojego adresu fizycznego w tym mieście lub regionie.

Chociaż zwykle działa to dobrze, nie jest idealne. Witryny internetowe mogą czasami myśleć, że Twój domowy adres IP znajduje się na przykład w innym mieście niż to, w którym mieszkasz.

Witryny internetowe mogą prosić o podanie dokładnej lokalizacji

Witryny mogą czasami zobaczyć Twoją dokładną fizyczną lokalizację, ale najpierw muszą Cię o to zapytać. Gdy witryna prosi o podanie Twojej lokalizacji, nowoczesne przeglądarki internetowe wyświetlają monit o pozwolenie.

Na przykład witryna pogodowa może chcieć pokazać Ci pogodę z dokładną lokalizacją lub witryna sklepu detalicznego może chcieć pokazać wszystkie pobliskie sklepy i ich dokładną odległość od Twojej lokalizacji. Witryna internetowa z mapami może wykorzystywać Twoją fizyczną lokalizację do dostarczania wskazówek nawigacyjnych i tak dalej.

Gdy witryna chce tego dostępu, w przeglądarce pojawi się monit z prośbą o to. Jeśli dasz stronie stały dostęp do swojej lokalizacji, zawsze będzie ona mogła zobaczyć Twoją lokalizację bez konieczności ponownego pytania za każdym razem, gdy załadujesz witrynę w przeglądarce.

Aby sprawdzić, które witryny internetowe mogą widzieć Twoją lokalizację, musisz sprawdzić ustawienia przeglądarki. Na przykład w przeglądarce Chrome kliknij Menu> Ustawienia> Ustawienia witryny> Lokalizacja. Zobaczysz listę witryn, które mogą zobaczyć Twoją lokalizację pod nagłówkiem „Zezwalaj”.

Gdy witryna uzyskała dostęp do Twojej lokalizacji, na pasku adresu przeglądarki Chrome zobaczysz również wskaźnik oznaczenia miejsca. Inne przeglądarki działają podobnie, zapewniając wizualne wskazanie, że miało to miejsce na bieżącej stronie.

Wyskakujące okienko przeglądarki Google Chrome pokazujące dostęp do lokalizacji, na który zezwolono w witrynie.

Jak Twoje urządzenia mogą znaleźć Twoją dokładną lokalizację

Jeśli używasz telefonu lub tabletu z wbudowanym radiem GPS, Twoja dokładna lokalizacja jest określana za pomocą GPS, a następnie udostępniana na stronie internetowej. Tak działa z usługami lokalizacyjnymi w aplikacjach na iPhone’a, iPada, Androida, a nawet niektóre tablety z systemem Windows 10.

Ale co, jeśli używasz tylko komputera? Twoje urządzenie może korzystać z usług lokalizacyjnych opartych na Wi-Fi. Skanując listę pobliskich sieci Wi-Fi i ich względną moc sygnału, można oszacować dokładną lokalizację, a następnie przekazać ją do witryny internetowej, jeśli wyrazisz na to zgodę. Ta sama funkcja jest używana na platformach mobilnych, gdy nie ma stałego sygnału GPS.

A co, jeśli używasz komputera bez radia Wi-Fi – innymi słowy, po prostu komputer podłączony do kabla Ethernet? W tym scenariuszu nie będziesz w stanie podać dokładnej fizycznej lokalizacji witrynie internetowej. Jeśli spróbujesz, podasz bardziej ogólną lokalizację w oparciu o Twój adres IP – prawdopodobnie tylko miasto lub obszar, w którym mieszkasz.

Big Data i odsyłacze do informacji o lokalizacji

Nawiasem mówiąc, strony internetowe i sieci reklamowe mogą odnieść się do danych z technicznego punktu widzenia. Mogą na przykład powiązać Twój adres IP z adresem fizycznym.

Na przykład, powiedzmy, że masz w sieci wiele urządzeń i wszystkie mają jeden adres IP – jest to normalna sytuacja. Załóżmy teraz, że jedno urządzenie w sieci przechodzi do określonej witryny internetowej, którą nazwiemy „ExampleCorp” i zapewnia mu dostęp do dokładnej lokalizacji użytkownika. Firma ExampleCorp zna teraz aktualny adres fizyczny powiązany z adresem IP.

Teraz załóżmy, że udajesz się do ExampleCorp na innym urządzeniu i odmawiasz mu dostępu do Twojej dokładnej lokalizacji. Witryna ExampleCorp może nie działać tak, jakby zawierała Twoją dokładną lokalizację. Jednak ExampleCorp zna twój adres IP i wie, że adres IP został powiązany z określoną lokalizacją.

Nie wiemy, ile firm łączy te dane w ten sposób. Jednak niektóre witryny i sieci śledzące reklamy prawdopodobnie tak. Z pewnością jest to możliwe dzięki technologii, którą mają.

VPN i ukrywanie swojej lokalizacji

Jeśli naprawdę chcesz ukryć swoją fizyczną lokalizację przed witryną, możesz skorzystać z VPN (wirtualnej sieci prywatnej) lub, aby uzyskać dodatkową prywatność kosztem szybkości, użyj Tora.

Gdy uzyskujesz dostęp do witryny internetowej za pośrednictwem sieci VPN, łączysz się bezpośrednio z serwerem VPN, a serwer VPN łączy się z witryną w Twoim imieniu. Działa jako pośrednik, przekazując ruch w tę iz powrotem.

Tak więc, kiedy uzyskujesz dostęp do strony internetowej przez VPN, witryna zobaczy adres IP VPN, ale nie będzie znać Twojego adresu IP. W ten sposób sieci VPN pozwalają ominąć ograniczenia geograficzne w Internecie. Jeśli witryna internetowa lub usługa przesyłania strumieniowego są dostępne tylko w Wielkiej Brytanii, a przebywasz w Stanach Zjednoczonych, możesz połączyć się z brytyjską siecią VPN i uzyskać dostęp do tej witryny. W końcu witryna uważa, że ​​łączysz się z adresu VPN w Wielkiej Brytanii

Aktualizacja: pamiętaj, że jeśli masz połączenie z VPN i zezwolisz witrynie internetowej na wyświetlanie Twojej fizycznej lokalizacji w przeglądarce, może ona mieć dostęp do Twojej prawdziwej lokalizacji. Twoja przeglądarka internetowa nadal będzie w stanie określić Twoją lokalizację na podstawie pobliskich punktów dostępu Wi-Fi (jeśli ma radio Wi-Fi) lub GPS (jeśli Twoja przeglądarka działa na urządzeniu z wbudowanym sprzętem GPS) i zgłosić to Strona internetowa. Dzieje się tak tylko w przypadku, gdy dasz stronie internetowej dostęp do Twojej lokalizacji – jeśli nie, witryna będzie musiała przejść na Twój adres IP, który będzie wyglądał jak adres IP VPN.

x