01/23/2022

Czym był BeOS i dlaczego ludzie go pokochali?

Udostępnij teraz w social media:

W połowie lat dziewięćdziesiątych firma Be Inc. miała czelność stworzyć od podstaw zupełnie nowy system operacyjny dla komputerów osobistych. Zdobył uznanie krytyków za swoje wyprzedzające swoje funkcje, ale nie udało mu się zdobyć znaczącego udziału w rynku. 25 lat później jest nadal kultowym faworytem, ​​a oto dlaczego.

Sekret BeOS? Nowy początek i wyjątkowe uczucie

BeOS to nieistniejący już multimedialny system operacyjny, który został po raz pierwszy wprowadzony w październiku 1995 roku dla komputera BeBox firmy Be Inc. Siłą napędową Be była Jean-Louis Gassée, Były wiceprezes Apple ds. Rozwoju produktów oraz Steve Sakoman, twórca Apple Newton. Dzięki tym kwalifikacjom technicznym Be od samego początku miał ucho branży.

Wczesna wersja BeOS działająca na BeBox.

BeOS był wyjątkowy wśród komputerowych systemów operacyjnych lat 90-tych ze względu na brak starszego kodu. W połowie lat dziewięćdziesiątych Windows, Mac OS, OS / 2, Solaris, Linux, a nawet NeXTSTEP były ewolucyjnymi systemami operacyjnymi z co najmniej dekadą historii. Jednak BeOS odważył się stworzyć całkowicie nowy system operacyjny od podstaw, aby sprostać potrzebom epoki: obsługi multimediów i Internetu.

Opracuj BeOS w połączeniu z niestandardową dwuprocesorową platformą sprzętową opartą na PowerPC zwany BeBox. Po raz pierwszy wydany 3 października 1995 roku, został wyposażony tak, aby obsługiwał cyfrowy dźwięk i obraz lepiej niż współczesne komputery Mac i PC.

Oryginalny komputer stacjonarny BeBox.Oryginalny BeBox, około 1995 roku.

Sprawdź -   Jak korzystać z funkcji Port Knocking w systemie Linux (i dlaczego nie powinieneś)

BeBox był dziwną, ale pożądaną maszyną. Pierwotnie sprzedawano go za około 1600 USD (2700 USD w dzisiejszych pieniądzach) i miał być używany bardziej jako platforma programistyczna niż zwykłe urządzenie konsumenckie.

Stanowiło również ważny dowód na to, że multimedialna wizja firmy Be dotycząca komputerów stacjonarnych może działać.

Co wyróżnia BeOS?

Wkrótce po uruchomieniu BeOS, prasa był sceptyczny wobec projektu, ale ogólnie pochwalił jego czysty i uporządkowany interfejs. Używanie przycisków BeOS jest minimalne i rozważne. Zamiast pasków u góry każdego okna, BeOS miał zakładki okien. Jego ikony były również urocze i nieskomplikowane.

System menu Deskbar w BeOS (mniej więcej odpowiednik menu Start systemu Windows i Docka systemu macOS) umożliwił stworzenie kompaktowego, ale solidnego interfejsu do zarządzania aplikacjami i preferencjami. W wersji 5 systemu Beos (R5) można go również rozciągnąć w dolnej części ekranu, jak menu Start.

Wybór pliku w menedżerze zadań BeOS 5 Deskbar.Menedżer zadań Deskbar w BeOS 5 w akcji.

W przeciwieństwie do innych ówczesnych systemów operacyjnych, BeOS obsługiwał aplikacje wielowątkowe i od samego początku obejmował obsługę maszyn wieloprocesorowych. Po aktualizacji zawierał również wielowątkowy, 64-bitowy system plików z księgowaniem o nazwie BFS. Miał on wbudowaną bazę danych zaprojektowaną do obsługi cyfrowego nagrywania i odtwarzania multimediów, co było nowością w połowie lat 90.

Celem było, aby system operacyjny był lekki i szybki (podobno trwało uruchamianie na BeBox zaledwie 10 sekund), a jednocześnie jest wystarczająco mocny, aby odtwarzać jednocześnie kilka cyfrowych plików wideo. To było zapierające dech w piersiach osiągnięcie w 1995 roku.

BeOS był również dostarczany z przeglądarką internetową i miał elementy podobne do systemu UNIX, w tym obsługę interfejsu wiersza poleceń Bash, mimo że nie był oparty na Uniksie. Obsługuje również wirtualne pulpity zwiększające produktywność, funkcja, która wciąż nie jest zaimplementowana na poziomie BeOS w większości nowoczesnych systemów operacyjnych.

Sprawdź -   Jak wyświetlić ukryte opłaty i podatki na Airbnb

Dlaczego BeOS zawiódł?

Dzięki wysoko cenionej technologii i bliskim staraniom zakończonym sukcesem, BeOS jest prawie podręcznikowym przykładem bolesnych scenariuszy typu „co, jeśli”. Najbardziej znany był fakt, że w 1996 roku Apple złożył ofertę zakupu Be i jego własności intelektualnej z zamiarem uczynienia BeOS rdzeniem nowego Macintosha. Kierownictwo Be sprzeciwiło się oferowanej cenie (podobno około 120 milionów dolarów), a negocjacje wkrótce utknęły w martwym punkcie.

Kiedy Steve Jobs zwietrzył potencjalną umowę z BeOS, zaoferował NeXT i jego system operacyjny, który ostatecznie wygrał. W ten sposób narodził się Mac OS X firmy Apple, ale jego impet mógł być równie łatwy, gdyby BeOS został zaakceptowany przez początkową ofertę Apple.

Bez sprzedaży na rzecz Apple, Be został sam. Po sprzedaży tylko około 1800 sztuk BeBox w ciągu dwóch lat (bez zbliżającego się przejęcia), Be zdecydował się opracować wersje BeOS, które będą działały na komputerach Mac i standardowym sprzęcie PC z systemem Windows. Był nawet Personal Edition, który może działać w systemie Windows.

Pudełko BeOS 5.0 Pro Edition.Pudełkowa kopia BeOS-a sprzedawana przez Gobe Software pod koniec lat 90-tych.

Niestety dla Be przestrzeń systemu operacyjnego komputera osobistego była w tamtym czasie bardzo konkurencyjna. Apple, Microsoft, IBM, NeXT i desktopowy Linux walczyły o dominację. Podobnie jak OS / 2, BeOS nie posiadał wystarczającej obsługi aplikacji innych firm, ponieważ programiści byli nastawieni na platformy OS z większymi podstawami instalacji.

Sprawdź -   nie znaleziono odtwarzalnych źródeł ”w Twojej przeglądarce

Mimo to, zawrzyj obiecujące oferty. Negocjował z kilkoma producentami komputerów PC, aby włączyć BeOS do konfiguracji podwójnego rozruchu z systemem Windows. Ostatecznie jedynym sprzętem PC (innym niż BeBox) dostarczanym z BeOS był Hitachi FLORA Prius 330J linia w Japonii.

Niestety z powodu monopolistyczna presja Microsoftu, jego instalacja BeOS pozostała ukryta, chyba że tak było odblokowane w uciążliwym procesie. Być pozwał Microsoft za tę praktykę w 2002 roku, a pozew został później rozstrzygnięty poza sądem.

Komputer stacjonarny Hitachi FLORA Prius 330J.Zabytkowe zdjęcie Hitachi FLORA Prius 330J, który jest dostarczany z BeOS.

Ostatecznie Be zdecydował się na zmianę biegów i wsparcie urządzenia internetowe. Firma Palm, Inc. kupiła Be za 11 milionów dolarów w 2001 roku i zaprzestała obsługi wersji BeOS na komputery stacjonarne. Do około 2006 roku BeOS funkcjonował tylko jako wbudowany system operacyjny w niektórych produktach do nagrywania i edycji wideo firm Roland i Tascam.

BeOS żyje w Haiku OS

Dzisiaj możesz pobrać i używać funkcjonalnego, nowoczesnego potomka desktopowego BeOS zwany Haiku. Ten darmowy projekt o otwartym kodzie źródłowym jest nadal w fazie beta, ale jest kompatybilny ze starszymi (i nowymi) aplikacjami BeOS. Eksperymentowanie na maszynie wirtualnej lub bezpośredniej instalacji na sprzęcie zgodnym z systemem Windows to przyjemność.

Kilka okien jest otwartych w Haiku OS.Haiku OS w akcji.

Lekki i wydajny interfejs Haiku przypomina powiew świeżego powietrza w porównaniu z systemem Windows. Zawiera również nowoczesną przeglądarkę internetową opartą na WebKit, więc nadal można z nią wiele zrobić, mimo że ogólnie brakuje obsługi aplikacji BeOS i Haiku. Sprawdź to, aby poczuć przedsmak przyszłości, która mogłaby nadejść.

Wszystkiego najlepszego, BeOS!

x