Czym są e-sporty i dlaczego ludzie je oglądają?

W ciągu najbliższych kilku lat konkurencyjne gry staną się branżą wartą wiele miliardów dolarów, a może nawet trafić do Igrzyska Olimpijskie w Paryżu 2024. Ale co to jest e-sport i dlaczego ludzie oglądają turnieje gier zamiast meczów piłkarskich?

Esport może być dowolną formą rywalizacji

Z zewnątrz świat konkurencyjnych gier wygląda tak, jakby był zbudowany wokół dużych turniejów, z silnym naciskiem na gry zespołowe, takie jak Fortnite, Counter-Strike lub Overwatch. Te turnieje zwykle odbywają się na dużych arenach (czasami dedykowane areny gier), szkoły, nerdy arcade i bary. Zwykle są transmitowane na żywo przez Twitch lub YouTube lub transmitowane przez dużą sieć, taką jak ESPN lub BBC.

Ale to tylko widok z zewnątrz. Podobnie jak dno góry lodowej, największa sekta społeczności graczy rywalizujących jest niewidoczna. Istnieją tysiące małych (niekoniecznie amatorskich) społeczności grających w rywalizację. Niektórzy z nich koncentrują się na cyfrowych grach karcianych, takich jak Hearthstone, inni grają w wojowników, takich jak Mortal Kombat i Smash Brothers, a jeszcze mniejsza grupa graczy skupia się na „speedrunach” – jak szybko można ukończyć grę dla jednego gracza. Niektórzy z tych rywalizujących graczy transmitują na żywo swoje gry na Twitchu lub Youtube, podczas gdy inni po prostu komunikują się przez Discord, oprogramowanie do czatu.

Ze względu na różnorodność konkurencyjnych gier na rynku i dostępność transmisji na żywo, trudno jest dokładnie zrozumieć lub zdefiniować e-sport. Ale jedno jest pewne: e-sport jest podobny do „zwykłego” sportu.

Tak, e-sporty są jak „prawdziwe” sporty

Większość ludzi widzi wyraźne rozróżnienie między grami a lekkoatletyką. Uważamy, że granie jest niezdrowym, aspołecznym nawykiem – przeciwieństwem sportu. Ale jeśli nie zdefiniujesz sportu wyłącznie jako „coś, co dzieje się na zewnątrz”, trudno jest znaleźć poważne różnice między „prawdziwymi” sportami a sportami elektronicznymi.

Podobnie jak „prawdziwi” sportowcy, zawodowi gracze muszą regularnie ćwiczyć, aby zachować doskonałą formę. Rozwijają mięśnie związane z wybranym sportem i muszą przyjmować dobrą postawę, aby uniknąć kontuzji (cieśni nadgarstka i artretyzmu). Co zaskakujące, niektórzy profesjonalni gracze trzymają się ścisłe diety i ćwiczyć pułki, aby ich utrzymać

x