Model chmury hybrydowej stanowi połączenie różnych przestrzeni do przechowywania danych, mocy obliczeniowej i oferowanych usług. Integruje on elementy chmury prywatnej, publicznej oraz infrastrukturę lokalną, umożliwiając zarządzanie nimi z jednej centralnej platformy.
Mówimy o hybrydowej infrastrukturze chmurowej, gdy w ramach własnego centrum danych korzystamy z kombinacji zasobów lokalnych, chmur prywatnych oraz chmur publicznych. Chociaż przejście na usługi chmurowe pomaga obniżyć koszty, to ich kluczowa zaleta to przede wszystkim wsparcie dla dynamicznie rozwijającej się cyfrowej transformacji biznesu.
Podstawowym założeniem cyfryzacji jest umiejętność szybkiego reagowania na zmiany i dostosowywania się do bieżących wymagań.
W rezultacie przedsiębiorstwa dążą do połączenia chmur prywatnych, zasobów lokalnych i chmur publicznych, aby zyskać elastyczność i przewagę konkurencyjną. Takie rozwiązanie daje firmom większą swobodę i różnorodność w sposobie wdrażania danych.
Chmura hybrydowa to model wdrożeniowy, który łączy elementy charakterystyczne dla chmur prywatnych i publicznych. Polega on na wykorzystywaniu chmur prywatnych do realizacji zadań o kluczowym znaczeniu, a chmur publicznych do tych o mniejszym priorytecie.
W dalszej części artykułu przyjrzymy się bliżej modelowi chmury hybrydowej, omówimy jego działanie i przedstawimy szczegółowe informacje na jego temat.
Zaczynajmy!
Różne podejścia do wdrażania chmury
Model wdrożenia chmury określa strukturę naszej infrastruktury chmurowej, sposób jej modyfikacji oraz zakres niezbędnych usług. Definiuje on środowisko w oparciu o to, kto posiada uprawnienia dostępu, czy zasoby są dedykowane, czy współdzielone, a także kto sprawuje kontrolę nad bezpieczeństwem.
Modele wdrożeń chmurowych określają także relację pomiędzy użytkownikami a infrastrukturą. Ponieważ każdy z modeli ma potencjał, aby zaspokoić różnorodne potrzeby organizacji, istotne jest, aby dokonać świadomego wyboru, który najlepiej odpowie na konkretne potrzeby biznesowe.
Przyjrzyjmy się różnym modelom wdrożeń chmurowych:
Chmura publiczna
Model wdrożenia chmury publicznej umożliwia każdemu użytkownikowi korzystanie z zasobów chmury obliczeniowej, takich jak oprogramowanie (bazy danych i serwery aplikacji) lub sprzęt (pamięć RAM, przestrzeń dyskowa, procesor i system operacyjny) na podstawie subskrypcji. Wykorzystuje się go głównie do tworzenia, testowania aplikacji oraz do realizacji zadań o mniejszym priorytecie, w tym obsługi poczty elektronicznej i udostępniania plików.
Chmura publiczna idealnie sprawdza się w przypadku organizacji o dynamicznie zmieniających się potrzebach. Firmy, które nie mają dużych obaw związanych z bezpieczeństwem, mogą skorzystać z tego rozwiązania w bardziej przystępnej cenie. W tym modelu płacimy wyłącznie za wykorzystane usługi, takie jak sieć, moc obliczeniowa, przestrzeń dyskowa i wirtualizacja, za pośrednictwem publicznego internetu oferowanego przez dostawcę.
Chmura prywatna
Model chmury prywatnej zapewnia firmom większą kontrolę nad swoimi zasobami. Stanowi on przeciwieństwo modelu chmury publicznej. W tym wariancie nie musimy dzielić się zasobami sprzętowymi z innymi użytkownikami. Dostęp do usług i systemów mają tylko użytkownicy w ramach danej organizacji. W porównaniu z chmurami publicznymi, jest to droższe rozwiązanie ze względu na koszty związane z obsługą i utrzymaniem infrastruktury.
Jednak chmury prywatne górują nad publicznymi pod względem bezpieczeństwa, ochrony prywatności i obsługi starszych systemów.
Chmura hybrydowa
Architektura chmury hybrydowej stanowi zaawansowany model wdrożenia, który łączy w sobie cechy chmur prywatnych i publicznych. Organizacja przechowuje kluczowe aplikacje i transakcje w chmurze prywatnej, a pozostałe obciążenia przenosi do chmury publicznej lub lokalnej.
Chmura hybrydowa jest szczególnie przydatna dla firm, które przywiązują dużą wagę do bezpieczeństwa, a jednocześnie poszukują oszczędnych rozwiązań chmurowych. Zapewnia optymalne połączenie kosztów, bezpieczeństwa, kontroli i elastyczności. Dodatkowo ułatwia organizacjom szybkie skalowanie.
Rodzaje chmury hybrydowej
Chmura hybrydowa jest złożona z dwóch lub więcej modeli wdrożeń chmurowych. Modele te harmonijnie współpracują, oferując użytkownikom większą elastyczność w zakresie usług. Połączenie modeli publicznego, prywatnego i społecznościowego zapewnia klientom bardziej rozbudowane opcje dostępu do danych.
Wdrożenie modelu chmury hybrydowej może być również bardzo korzystne w przypadku odzyskiwania danych po awarii. Ten model pozwala firmom tworzyć kopie zapasowe danych zarówno w chmurach prywatnych, jak i publicznych, co zapewnia dodatkowe poczucie bezpieczeństwa.
Chmura hybrydowa dzieli się na trzy podstawowe typy:
- Środowisko chmury hybrydowej z częściowo zintegrowanymi aplikacjami: polega na przeniesieniu wybranych transakcji lub aplikacji do modelu chmury publicznej, przy zachowaniu innych w lokalnym środowisku. Jest to doskonałe rozwiązanie do korzystania z usług takich jak Azure czy AWS. Możemy rozdzielić transakcje i aplikacje w zależności od tego, który model chmury najlepiej sprawdzi się w danej sytuacji, biorąc pod uwagę wydajność i ograniczenia budżetowe.
- Model chmury hybrydowej z migracją etapową: pozwala on na stopniowe lub natychmiastowe przenoszenie obciążeń i aplikacji z lokalnego centrum danych do infrastruktury chmury publicznej. Zaletą tego modelu jest możliwość optymalnego przydzielenia zasobów dla każdej transakcji lub aplikacji, w zależności od potrzeb.
- Model chmury hybrydowej ze zintegrowanymi aplikacjami: umożliwia wykorzystanie technologii przetwarzania w chmurze, takich jak platformy PaaS w chmurze publicznej, do integracji aplikacji działających w chmurze publicznej i lokalnej. Aplikacje wdrażane są lokalnie za pomocą oprogramowania IaaS i integrowane za pośrednictwem oprogramowania PaaS w chmurze publicznej.
Model chmury hybrydowej jest najczęściej wybierany przez przedsiębiorstwa, które chcą wykorzystać zalety związane z oszczędnością kosztów i elastycznością, przy jednoczesnym zachowaniu kontroli nad swoimi aplikacjami i danymi.
Tradycyjnie firmy budowały chmurę hybrydową, wykorzystując oprogramowanie, które posiadały lokalnie i integrowały je z chmurą publiczną. W nowszych rozwiązaniach, przedsiębiorstwa mogą korzystać z tej samej infrastruktury i oprogramowania zarówno w centrach danych, jak i w chmurze publicznej. W związku z tym wyróżniamy dwa różne typy architektury chmury hybrydowej:
- Heterogeniczny model chmury hybrydowej: w tym modelu architektura opiera się na połączeniu technologii prywatnych i publicznych pochodzących od różnych dostawców. Przedsiębiorstwa wybierają chmurę publiczną, taką jak Azure lub AWS, i łączą ją z dostawcą chmury prywatnej, np. OpenStack, CloudStack, VMware itp.
- Homogeniczny model chmury hybrydowej: w tym modelu, rozwiązania takie jak AWS Outposts, Google Cloud Services Platform i Azure Stack wykorzystują ten sam sprzęt, zarówno w chmurze publicznej, jak i lokalnie, oraz to samo oprogramowanie.
Jak działa chmura hybrydowa?
Modele chmury hybrydowej integrują chmury prywatne i publiczne, umożliwiając płynne przenoszenie danych między różnymi środowiskami. Ta wzajemna łączność jest możliwa dzięki wirtualizacji danych oraz narzędziom i protokołom łączącym, takim jak interfejsy API, sieci VPN i sieci WAN.
W przypadku przetwarzania dużych obciążeń roboczych, chmura hybrydowa pozwala na lepszą kontrolę nad dostępnością, autentycznością, bezpieczeństwem, prywatnością danych oraz infrastrukturą IT.
W tym kontekście połączenia sieciowe mają kluczowe znaczenie dla komunikacji między różnymi infrastrukturami. Brak połączeń oznacza, że przedsiębiorstwo nie korzysta z chmury hybrydowej, ale z kilku chmur działających równolegle. Konfiguracja chmury hybrydowej zależy od konkretnego zastosowania i może łączyć:
- Model chmury lokalnej z chmurą publiczną
- Usługę chmury publicznej z modelem chmury prywatnej
- Wiele chmur prywatnych, infrastrukturę lokalną i chmury publiczne
Niezależnie od zastosowanej konfiguracji, wszystkie modele chmury hybrydowej charakteryzują się integracją danych, połączeniami sieciowymi i ujednoliconym zarządzaniem. Dzięki różnorodnym kombinacjom, mogą one obsługiwać takie funkcje jak ochrona przed atakami DDoS, szyfrowanie TLS, przyspieszanie treści, DNS oraz wiele innych niezbędnych rozwiązań.
Korzyści z modelu chmury hybrydowej
Model chmury hybrydowej umożliwia przedsiębiorstwom wdrażanie najbardziej wrażliwych obciążeń w chmurze lokalnej i hostowanie mniej istotnych aplikacji w chmurze publicznej dostarczanej przez zewnętrznego usługodawcę. Dzięki temu firmy mogą korzystać z zalet obu modeli wdrożenia.
Do kluczowych korzyści wynikających z wykorzystania chmury hybrydowej w organizacji zaliczamy:
Elastyczność i skalowalność
Zastosowanie chmury hybrydowej w przedsiębiorstwach daje dostęp do większej puli zasobów, co ułatwia wdrażanie, skalowanie i udostępnianie zasobów w odpowiedzi na potrzeby biznesowe. Gdy zapotrzebowanie przedsiębiorstwa przekracza możliwości fizycznego centrum danych, może ono przesłać dane do chmury publicznej, aby uzyskać dodatkową przestrzeń i skalowalność.
Zgodność z przepisami
Organizacje muszą przestrzegać regulacji dotyczących przechowywania danych, co oznacza, że nie mogą przenosić niektórych aplikacji do chmury publicznej. Model chmury hybrydowej pozwala przedsiębiorstwom sprostać wymaganiom prawnym, przy jednoczesnym wykorzystaniu elastyczności chmury.
Wszechstronność
Konfiguracja chmury hybrydowej łączy tradycyjne systemy z najnowszymi technologiami chmurowymi, bez konieczności całkowitego uzależnienia od jednego dostawcy. Organizacje mogą w razie potrzeby łatwo przenosić obciążenia do lub z infrastruktury i chmury publicznej.
Koszty
Chmura prywatna umożliwia organizacjom utrzymywanie infrastruktury przy stałych nakładach kapitałowych, natomiast usługi chmury publicznej oferują koszty operacyjne i zmienne. W związku z tym model chmury hybrydowej pozwala użytkownikom na wybór środowiska, w którym mogą wykonywać swoje zadania w najbardziej efektywny kosztowo sposób.
Odporność
Przedsiębiorstwo może redundantnie uruchamiać aplikacje w obu środowiskach, tj. w chmurach publicznych i prywatnych. Dzięki temu komponenty jednego zadania mogą ze sobą współpracować i funkcjonować w obu środowiskach.
Porównanie chmury publicznej, prywatnej i hybrydowej
Chmura Publiczna vs Chmura Prywatna vs Chmura Hybrydowa: Każdy może korzystać z usług chmury publicznej. Jedna organizacja korzysta z chmury prywatnej. Usługi chmurowe są rozłożone pomiędzy chmury prywatne i publiczne. Wirtualizacja umożliwia tworzenie usług chmurowych, które są publicznie dostępne. Prywatna chmura znajduje się w organizacji i za zaporą sieciową, przez co tylko użytkownicy wewnątrz organizacji mogą mieć do niej dostęp i nią zarządzać. Wrażliwe informacje są przechowywane w chmurze prywatnej, a inne usługi mogą być hostowane w chmurze publicznej. Dane różnych organizacji są przechowywane we współdzielonym środowisku. Dane jednej organizacji są przechowywane w środowisku prywatnym. Organizacje mogą wybrać miejsce przechowywania danych w celu ich ochrony, co czyni je opłacalnym. Centrum danych znajduje się w dowolnym miejscu w Internecie, gdzie można zlokalizować usługi dostawcy. Centrum danych znajduje się w sieci organizacji. Centrum danych znajduje się w sieci przedsiębiorstwa i w Internecie. Dostawca usług chmurowych kontroluje usługi i nimi zarządza. Organizacja może zarządzać usługami tylko wtedy, gdy ma własnych administratorów. Ponieważ jest to połączenie obu chmur, część usług jest zarządzana przez organizację, a część przez CSP. Otrzymujemy pełny sprzęt, gwarantujący pracę 24/7. Organizacje kupują fizyczne serwery do budowy prywatnej chmury. Organizacja sama zapewnia komponenty sprzętowe. Organizacja zapewnia komponenty sprzętowe dla chmury prywatnej, natomiast w przypadku usług chmury publicznej otrzymuje sprzęt od CSP. Minimalne bezpieczeństwo. Wysoki poziom bezpieczeństwa. Wysoki poziom bezpieczeństwa. Mniej elastyczne. Mniej elastyczne. Bardzo elastyczne. Łatwe odzyskiwanie danych. Chmura Google, Microsoft Azure, AWS, OpenStack. Dostawcy: Rackspace, IBM, CISCO, VMWare i Microsoft Azure.
Zalety i ograniczenia modelu chmury hybrydowej
Wykorzystanie technologii w firmie zawsze wiąże się z zaletami i wadami. Chociaż model chmury hybrydowej jest bardziej zaawansowany, to nie jest wolny od ograniczeń. Zapewnia on przedsiębiorstwom elastyczność i sprawność w prostym kontrolowaniu i zarządzaniu zadaniami.
To Ty decydujesz, co jest najważniejsze dla Twojej firmy i z czego możesz zrezygnować. Poniżej przedstawiamy niektóre zalety i ograniczenia modelu chmury hybrydowej.
Zalety modelu chmury hybrydowej
- Chmura hybrydowa jest opłacalna, ponieważ umożliwia przechowywanie najważniejszych danych w chmurze prywatnej, a pozostałych w chmurze publicznej.
- Zapewnia elastyczność Twojej organizacji, która może skalować się w zależności od potrzeb, wykorzystując narzędzia AWS.
- Ten model zapewnia przedsiębiorstwom kontrolę nad kluczowymi danymi, zwiększa bezpieczeństwo i minimalizuje ryzyko ich ujawnienia.
- Zapewnia większą szybkość i mniejsze opóźnienia dla Twoich aplikacji.
- Ułatwia dodawanie zasobów systemów do istniejącego środowiska.
- Połączenie chmury prywatnej, publicznej i lokalnej sprawia, że model chmury hybrydowej jest mniej podatny na zagrożenia, takie jak ataki między środowiskami.
Ograniczenia modelu chmury hybrydowej
- Zarządzanie nią jest bardziej złożone. Wprowadzenie infrastruktury hybrydowej do Twojej organizacji może wydawać się trudnym przedsięwzięciem.
- Chmura hybrydowa wymaga zaawansowanych zdolności sieciowych, usług i przestrzeni dyskowej, co utrudnia jej wdrożenie w czasie rzeczywistym.
- Podczas przesyłania danych między chmurami mogą wystąpić wąskie gardła w sieci. Transfer może ulec spowolnieniu w przypadku korzystania z publicznego internetu w chmurze publicznej.
- Strategie i narzędzia służące do zarządzania protokołami, takimi jak WAN, API, VPN, są niewystarczające, aby zapewnić bezpieczeństwo danych i sieci w chmurach.
- Oferuje bardziej złożoną operację dla organizacji w zarządzaniu wieloma chmurami, co utrudnia uzyskanie jasnego obrazu środowiska chmurowego.
Podsumowanie
Jeszcze kilka lat temu chmura była tylko jedną z opcji. Obecnie jest standardem. Występuje w różnych wariantach, jednak chmury hybrydowe są powszechnie stosowane w organizacjach na całym świecie. Oferują one skuteczny sposób dostosowania potrzeb i priorytetów biznesowych IT, jednocześnie zapewniając skalowalność, bezpieczeństwo, oszczędność kosztów, odporność i wiele innych korzyści.
Chmura hybrydowa może być idealnym rozwiązaniem dla firm z dużymi zbiorami danych, dynamicznymi obciążeniami i szerokim zakresem usług IT. Jeśli Twoja firma spełnia te kryteria, rozważ wdrożenie hybrydowego przetwarzania w chmurze i przekonaj się o jego zaletach.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.