Co to jest hybrydowa chmura obliczeniowa?

Chmura hybrydowa stanowi ramy dla wdrożenia efektywności kosztowej i wykorzystania infrastruktury obliczeniowej opartej na zasobach on-premise i cloud.

Potrzeba Twojej firmy na moc obliczeniową rośnie wraz ze skalowaniem. Podobnie rosną przepisy i kwestie bezpieczeństwa. Dlatego możesz nie chcieć polegać wyłącznie na jednej technologii przetwarzania danych biznesowych.

Na podstawie tej koncepcji dostawcy usług przetwarzania w chmurze i on-premise wymyślili hybrydowy model przetwarzania w chmurze. Jest bardzo udany. Jeśli potrzebujesz dokonać transformacji chmury już teraz, przeczytaj artykuł do końca.

Co to jest chmura hybrydowa?

Hybrydowy model przetwarzania w chmurze to po prostu architektura infrastruktury obliczeniowej. Może bezproblemowo łączyć chmurę publiczną, chmurę prywatną i zasoby lokalne w celu uzyskania najlepszych wyników przetwarzania w chmurze.

Od kilku lat eksperci uważają chmurę publiczną za tanią, lukratywną, ale mniej bezpieczną platformę chmurową. Z drugiej strony chmura prywatna jest kosztowna, ale wysoce bezpieczna. Niektórzy uważają również, że przenoszenie danych lub obciążeń z jednego do drugiego jest kłopotliwe.

Jednak strukturalny rozwój teorii chmury hybrydowej i niektóre nowoczesne narzędzia umożliwiły tworzenie sieci między chmurami prywatnymi i publicznymi. Teraz dane można bezproblemowo przenosić w chmurach lokalnych, prywatnych i publicznych zgodnie z wymaganiami operacji biznesowych.

Nowoczesne narzędzia, które w dużym stopniu przyczyniają się do tej nowatorskiej infrastruktury przetwarzania w chmurze, to:

  • Wirtualizacja systemu operacyjnego za pomocą VMware, VirtualBox, Parallels, XenServer itp.
  • Docker, BuildKit, Podman, Containers itp. działają jako platformy kontenerowe potrzebne do uruchamiania aplikacji kontenerowych.
  • Wirtualna sieć i dostęp do zasobów w chmurze z dowolnego regionu za pośrednictwem wirtualnych sieci prywatnych (VPN).

Model hybrydowy umożliwia dostawcom usług oferowanie użytkownikom końcowym zerowych opóźnień i przestojów aplikacji i usług. Umożliwia także firmom wybór danych, które mają być przetwarzane w chmurze publicznej i prywatnej.

Jest to jedyna platforma, którą firmy mogą wykorzystać do synchronizacji starszej infrastruktury z dostawcami usług IaaS, takimi jak Google Cloud, Microsoft Azure i Amazon Web Services (AWS).

Jak działa chmura hybrydowa?

Działanie lub budowa systemu hybrydowego jest dość prosta. Łączy się kilka zasobów wirtualnych, a czasem infrastruktury lokalne. System sieciowy ułatwia łączność. Po stronie konsumenta, pracownika i kierownictwa istnieje kilka interfejsów API, które umożliwiają operatorom programowanie lub wykonywanie zadań.

Architektura

Najbardziej rozpowszechniony system hybrydowy integruje lokalne zasoby obliczeniowe z zasobem chmury publicznej. Firma może coraz szybciej przenosić obciążenia do chmury publicznej, gdy liczba użytkowników wzrasta. I znowu, jeśli liczba użytkowników spadnie, możesz zmniejszyć obciążenie chmury publicznej, przenosząc dane do środowiska lokalnego.

Czasami można połączyć chmury publiczne i prywatne w systemie hybrydowym. Możesz sterować systemem hybrydowym z lokalnej stacji roboczej, jednocześnie wykonując wrażliwe obciążenia w chmurze prywatnej. Klienci będą głównie korzystać z chmury publicznej do korzystania z Twoich aplikacji lub usług.

Zasoby technologiczne

Na początku potrzebujesz technologii do integracji wszystkich danych, które są przenoszone z lokalnego środowiska do chmury iz powrotem. Technologia ta powinna również oferować solidną kontrolę wersji, aby można było przechowywać kilka kopii tych samych danych lub scalać je wszystkie.

Po drugie, łączność sieciowa jest koniecznością. Umożliwia przenoszenie danych z jednego środowiska do drugiego. Zamiast surowego Internetu, eksperci polegają bardziej na sieciach intranetowych i VPN dla interfejsów chmury prywatnej lub publicznej.

Po trzecie, wszystkie systemy hybrydowe wymagają wielu centralnych interfejsów sterowania. Tutaj Twoje aplikacje biznesowe będą używać interfejsów API do wywoływania funkcji z innych aplikacji lub baz danych w infrastrukturze chmury.

Korzyści z używania hybrydowego modelu chmury

Hybrydowy model przetwarzania w chmurze umożliwia przedsiębiorstwom migrację aplikacji frontonu do chmury, a następnie umieszczanie innych aplikacji na maszynach wirtualnych. Pozwala także utrzymywać starsze aplikacje lokalne, których nie można przenieść do chmury z powodu problemów prawnych lub innych.

Zero przestojów podczas konserwacji

Po uaktualnieniu aplikacji lub usług online Twoi klienci nie muszą widzieć aplikacji lub witryny w budowie. Możesz zreplikować kod źródłowy istniejącej aplikacji i uaktualnić go w środowisku kontenerowym. Gdy będziesz gotowy, po prostu opublikuj najnowszą aplikację.

Zgodność

Firmy poszukujące lepszej ochrony danych i poziomu zgodności uznają ten model przetwarzania w chmurze za pomocny, ponieważ pozwala firmom przechowywać bardziej wrażliwe obciążenia w repozytoriach z luką powietrzną w systemie hybrydowym.

Skalowalność na żądanie

W dzisiejszych czasach wiele firm zaczyna od małych firm i rozwija się wraz z rozwojem ich działalności. Architektura hybrydowa umożliwia administratorom IT skalowanie pojemności i wydajności pamięci masowej w zależności od ich rosnących potrzeb.

Zmniejszone obciążenie IT

Modele chmury hybrydowej umożliwiają deweloperom i właścicielom aplikacji LOB obsługę większej liczby żądań poprzez samoobsługę. Dlatego personel IT musi radzić sobie z mniejszą liczbą powtarzalnych zadań związanych z maszynami wirtualnymi lub kontenerami.

Opłacalny

Przedsiębiorstwa korzystające z modelu chmury hybrydowej mogą korzystać z opłacalnych płatności zgodnie z rzeczywistym użyciem w celu tworzenia kopii zapasowych danych, ciągłości biznesowej, odzyskiwania po awarii i długoterminowej archiwizacji.

Elastyczne transformacje biznesowe

Systemy hybrydowe pozwalają przekształcić cele biznesowe w kilka godzin. Możesz zmniejszyć starsze obciążenia lub przenieść je do środowiska lokalnego i zwiększyć nowe obciążenie po każdej zmianie produktu lub usługi.

Zmniejsz niejednoznaczność

Systemy hybrydowe zwykle wdrażają ten sam system operacyjny w różnych środowiskach. Dzięki temu zespół IT może szybko rozwiązywać problemy, przeprowadzać konserwację i aktualizować systemy. Stały, ten sam system operacyjny zwiększa również zgodność protokołów bezpieczeństwa w kilku zasobach chmury.

Struktura chmury hybrydowej

Hybrydowy model przetwarzania w chmurze to połączenie wielu fizycznych i wirtualnych infrastruktur, takich jak chmury prywatne, publiczne, społecznościowe, fizyczne serwery komputerowe itp.). Wszystkie te zasoby działają w synchronizacji, aby zapewnić ogólną moc przetwarzania, przechowywania i pamięci. Architektura może się różnić w zależności od ostatecznej aplikacji, ale typowe kombinacje to:

  • Co najmniej dwa systemy chmury publicznej.
  • Wiele chmur prywatnych lub wirtualne zasoby chmury prywatnej.
  • Serwer fizyczny zsynchronizowany z chmurą publiczną i prywatną.
  • Lokalny serwer fizyczny lub serwer chmury publicznej połączony z chmurą publiczną.

Powyższe to różne kompozycje różnych modeli chmury hybrydowej. Teraz spójrz na komponenty, które tworzą ogólną strukturę hybrydową:

Sieć

Zasoby publiczne, prywatne i lokalne pozostają połączone za pośrednictwem zabezpieczonej sieci. Musisz użyć sieci VPN, aby zabezpieczyć kilka poziomów łączności danych, gdy dane i obciążenia przepływają między chmurą a infrastrukturą lokalną.

Pełna integracja danych i obciążeń

Model hybrydowy musi również kontrolować obciążenie i wersje danych. Czyni to poprzez integrację danych publicznych, prywatnych i lokalnych.

Centralne Zarządzanie

Przeważnie wszystkie środowiska systemu hybrydowego używają podobnego systemu operacyjnego. Linux to wybór ekspertów, ponieważ oferuje najlepsze protokoły bezpieczeństwa. Różne systemy operacyjne systemu hybrydowego podlegają standardowemu narzędziu do zarządzania, które może zmieniać ich możliwości.

Natychmiastowe udostępnianie zasobów

System hybrydowy wykorzystuje chmurę publiczną do szybkiego dostępu do zasobów online, takich jak profile użytkowników, konta klientów, subskrypcje, konta e-mail itp.

Bezpieczeństwo chmury hybrydowej

Bezpieczeństwo tego modelu obliczeniowego składa się z trzech oddzielnych zasobów: on-premise, chmury prywatnej i infrastruktury chmury publicznej. Właściciel firmy musi zabezpieczyć zasoby chmury lokalnej i publicznej. Ale mają lepszą kontrolę nad obciążeniami i danymi.

Z drugiej strony dostawca chmury publicznej i użytkownik wspólnie zabezpieczają zasób chmury. Zazwyczaj dostawca usług zabezpiecza infrastrukturę chmury publicznej, taką jak centra danych, podczas gdy użytkownik instaluje oprogramowanie antywirusowe i inne elementy bezpieczeństwa na swoim wirtualnym zasobie obliczeniowym w chmurze.

Przypadki użycia chmury hybrydowej

Rozwój oprogramowania

Uruchomienie nowej aplikacji oznacza radzenie sobie z nieprzetestowanym obciążeniem, które niesie ze sobą wiele tajemnic. Podczas gdy takie firmy deweloperskie muszą podejmować pewne ryzyko, zastosowanie modelu hybrydowego do pewnego stopnia je łagodzi. Pozwala im to pominąć znaczną inwestycję początkową.

Wdrażając nową aplikację w modelu hybrydowym, firmy mogą płacić tylko za zasoby, z których korzystają, zamiast płacić z góry ryczałtową kwotę. Jeśli proces rozwojowy musi się zatrzymać w połowie, nie będzie to kosztowało ich wiele.

Zgodność z przepisami

Branże, które mają obowiązek ochrony prywatnych danych, często wybierają system hybrydowy. Zwłaszcza odkąd wprowadzono UE Ogólne rozporządzenie o ochronie danych (RODO), firmy prowadzące działalność w tych krajach zaczęły przechowywać dane w modelu hybrydowym. Pozwala im przestrzegać RODO w UE, a jednocześnie przestrzegać innych przepisów w innych krajach.

Powodem popularności chmury hybrydowej wśród takich organizacji jest to, że nie wszystkie dane wymagają przechowywania w prywatnym środowisku. Dzięki temu firmy mogą korzystać z chmury prywatnej, aby zachować zgodność z przepisami, a chmury publicznej dla reszty.

Wysoce zmienne obciążenia

Potrzeba skalowalności środowiska często przysparza firmom trudności. Na przykład obecne środowisko może wystarczyć do uruchomienia aplikacji dzisiaj, ale jutro może potrzebować dodatkowej mocy obliczeniowej.

Dzięki hybrydowym rozwiązaniom dla chmury firmy mogą zaspokoić swoje stale zmieniające się potrzeby w zakresie obciążeń i płynnie obsługiwać usługi nawet przy zmieniających się wymaganiach dotyczących obciążenia. Działa jak ochrona przed debetem na kontach czekowych, aby zapobiec nieoczekiwanemu działaniu.

Transformacja cyfrowa

Niektóre firmy chcą zmodernizować swoją infrastrukturę IT, przechodząc do struktury chmury publicznej. Niestety, nie mogą całkowicie zamknąć prywatnych centrów danych z powodu starszych aplikacji lub zobowiązań dotyczących zgodności.

Takie firmy uważają, że przetwarzanie hybrydowe jest bardzo korzystne. Pozwala im na migrację części swojej infrastruktury IT do chmury i dalsze korzystanie z niektórych aplikacji on-premise.

Odzyskiwanie po awarii

Za pomocą chmurowego modelu struktury hybrydowej organizacje mogą duplikować swoje lokalne obciążenia i przechowywać dane w chmurze do celów tworzenia kopii zapasowych. W przypadku zakłóceń w centrum danych zasoby chmury na żądanie przejmują obciążenia.

Jednak organizacje powinny zachować ostrożność podczas wdrażania, aby uniknąć wyzwań, takich jak duże zużycie przepustowości i trudności w zarządzaniu danymi.

Przetwarzanie danych w chmurze

Innym codziennym zastosowaniem chmury hybrydowej są firmy przetwarzające dane. Ta infrastruktura działa jako opcja korzystania z usług chmury publicznej do uruchamiania zapytań analitycznych na danych lokalnych.

Odkrywanie nowych technologii

Czasami firmy chcące przenieść się do chmury publicznej muszą wypróbować tę platformę przed pełną migracją. Dla nich model hybrydowy jest idealny do testowania potencjalnej migracji.

Zazwyczaj zespół IT firmy eksperymentuje z funkcjami i narzędziami w chmurze na małą skalę. Dlatego, zanim zdecyduje się na pełną migrację do chmury publicznej, wiedzą, jak wszystko działa z tym konkretnym dostawcą chmury.

Sektor eCommerce

Inną branżą wykorzystującą hybrydowe systemy pamięci masowej jest eCommerce. Firmy te prowadzą intensywne transakcje o dużej objętości. Co więcej, powinny one również być w stanie poradzić sobie z nieprzewidywalnymi obciążeniami podczas świąt i innych sezonowych wyprzedaży. Korzystanie z tego

infrastruktury chmury, firmy eCommerce mogą uzyskać niezbędną skalowalność i bezpieczeństwo.

Sektor usług finansowych

Organizacje bankowe i finansowe również wybierają infrastrukturę chmury hybrydowej. Mogą wykorzystać elastyczną chmurę publiczną do tworzenia nowych aplikacji i bezpieczną chmurę prywatną do handlu i przechowywania poufnych informacji.

Branża Opieki Zdrowotnej

Ścisła ochrona danych pacjentów jest poważnym problemem w sektorze opieki zdrowotnej. W związku z tym widzi wykorzystanie hybrydowej pamięci masowej. Prywatna architektura zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa danych. Z drugiej strony chmura publiczna umożliwia zainteresowanym stronom, w tym ubezpieczycielom i pracownikom służby zdrowia, dostęp do kluczowych informacji klinicznych 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu.

Czy chmura hybrydowa jest dla Ciebie odpowiednia?

Ponieważ model hybrydowy może dostosować potrzeby biznesowe do priorytetów IT, firmy często czerpią korzyści z wykorzystania go w porównaniu z innymi opcjami. Ze wszystkich opcji oferuje maksymalną elastyczność — istotna funkcja dla firm, które muszą przestrzegać zgodności z przepisami lub chcą przejść na cyfrową transformację.

Struktura chmury hybrydowej jest również idealna dla firm z ogromnymi wymaganiami w zakresie przetwarzania danych i dynamicznymi obciążeniami. Dodatkowo, jeśli Twoja firma chce większego bezpieczeństwa danych oraz możliwości chmury publicznej lub chce wykorzystać platformę jako usługę (PaaS), będąc już w strukturze chmury prywatnej, może wybrać model hybrydowy.

Wniosek

Chmura hybrydowa po prostu zwiększa wydajność Twojej firmy. Możesz wykorzystać różne opcje, takie jak istniejąca infrastruktura lokalna, chmura prywatna i chmura publiczna, aby uzyskać łączną wydajność, bezpieczeństwo i szybkość operacji opartych na danych.

Możesz zastosować prostą strategię, taką jak ta poniżej, aby zarządzać swoimi firmami powiązanymi z danymi.

Wysyłaj aplikacje online, subskrypcje i zadania związane z marketingiem do chmury publicznej. Hostuj witryny intranetowe, rozliczenia, relacje z klientami i przetwarzanie poufnych danych w chmurze prywatnej. Utrzymuj ERP, zapasy, strategie firmy, własne aplikacje i komunikację wewnętrzną na miejscu.

Możesz również zainteresować się bezpłatnymi zasobami, aby dowiedzieć się o przetwarzaniu w chmurze.