Pandemia COVID-19 wymusiła na przedsiębiorstwach na całym świecie transformację w kierunku pracy na odległość. O ile wiele organizacji odnalazło się w tej nowej rzeczywistości, o tyle duże firmy i korporacje napotkały trudności z utrzymaniem płynności procesów. Rozproszona struktura kadrowa stanowiła wyzwanie dla efektywnego prowadzenia zdalnych operacji.
W miarę jak społeczeństwa wracają do względnej normalności, przedsiębiorstwa wdrażają nowy paradygmat: model hybrydowej pracy zdalnej. Jednakże, wielu osobom ten koncept wciąż pozostaje obcy. Niniejszy artykuł ma na celu przybliżenie istoty hybrydowej pracy zdalnej, wskazanie różnic w porównaniu z pracą całkowicie zdalną oraz przedstawienie argumentów przemawiających za jej wdrożeniem.
Czym jest hybrydowa praca zdalna?
Hybrydowy model pracy zdalnej stanowi połączenie pracy wykonywanej w biurze z pracą na odległość. Firmy, które zdecydowały się na to rozwiązanie, zatrudniają pracowników pracujących stacjonarnie, zdalnie lub w obu tych formach. Większość przedsiębiorstw przeszła na ten model po zniesieniu obostrzeń pandemicznych, kiedy to pojawiła się potrzeba obecności zespołów w biurze, lecz jednocześnie nie było możliwe wdrożenie pełnego powrotu do tradycyjnego trybu pracy.
W obrębie hybrydowej pracy zdalnej występuje kilka wariantów, co daje pracodawcom możliwość wyboru takiego podejścia, które najlepiej odpowiada specyfice ich branży, charakterystyce procesów i potencjałowi ludzkiemu.
Elastyczny model hybrydowy
Elastyczna forma hybrydowej pracy zdalnej daje pracownikom swobodę decydowania o tym, czy pracują z biura, czy też z innego miejsca. Nie są wyznaczone żadne sztywne harmonogramy. Możesz pojawić się w biurze w celu realizacji projektów zespołowych i wykonywać swoje zadania zdalnie, po uprzednim uzgodnieniu tego z przełożonym.
Głównym atutem tego podejścia jest budowanie zaufania. Dzięki przyznaniu pracownikom autonomii firmy mogą wzmacniać morale, zwiększać zadowolenie z wykonywanej pracy i rozwijać pozytywne relacje w środowisku zawodowym. Restrykcyjne zasady rzadko prowadzą do zwiększenia lojalności pracowników.
Niemniej jednak, pewnym minusem jest brak struktury. Liderzy mogą napotkać problemy z utrzymaniem równowagi pomiędzy zespołami pracującymi zdalnie i stacjonarnie, zwłaszcza jeśli pracownicy dokonują zmian w harmonogramie w ostatniej chwili.
Model hybrydowy „zdalny przede wszystkim”
Model hybrydowy „zdalny przede wszystkim” jest odpowiedni dla firm, które traktują pracę zdalną priorytetowo, organizując od czasu do czasu spotkania w trybie stacjonarnym. Niekoniecznie muszą one posiadać fizyczne biuro. Niektóre przedsiębiorstwa wynajmują jedynie przestrzenie coworkingowe lub sale konferencyjne w celu przeprowadzenia spotkań.
Startupy często korzystają z tej strategii, aby ograniczyć koszty, jednocześnie rozwijając działalność. Analizują, jak pracownicy zdalni reagują na bezpośrednie spotkania i współpracę projektową, zanim zainwestują w tradycyjne biuro. Takie podejście umożliwia także korporacjom zmniejszenie liczby zespołów stacjonarnych i stopniowe przejście na pracę na odległość.
Należy mieć na uwadze, że pomiędzy modelem całkowicie zdalnym a modelem „zdalny przede wszystkim” istnieją subtelne różnice. Nadal może występować poczucie izolacji, gdyż interakcje ze współpracownikami mają miejsce tylko w określonych okolicznościach – często raz lub dwa razy w miesiącu.
Model hybrydowy „biuro przede wszystkim”
W hybrydowym modelu „biuro przede wszystkim” priorytetowo traktowane są zespoły pracujące stacjonarnie. Pracodawcy mogą ustalić harmonogramy z bardzo niewielką liczbą dni pracy zdalnej lub ograniczyć liczbę pracowników zdalnych do określonego procentu ogółu zatrudnionych. Tak czy inaczej, główne zasoby są przeznaczane na funkcjonowanie biura.
Takie rozwiązanie jest popularne w dużych organizacjach, gdzie menedżerowie średniego szczebla muszą często nadzorować pracę zespołów. Pandemia z dużym prawdopodobieństwem zmusiła ich do wprowadzenia pracy zdalnej.
Przykładem może być Apple. Jak podał Bloomberg, Apple szybko zażądało od swoich pracowników powrotu do biura po złagodzeniu obostrzeń pandemicznych w 2022 roku. Spowodowało to ograniczenie liczby dni pracy zdalnej o 75 procent.
Najbardziej oczywistą wadą tego modelu jest fakt, że w niewielkim stopniu różni się on od tradycyjnego trybu pracy biurowej. Większość dni roboczych spędza się w biurze. Należy się też spodziewać, że pracodawcy mogą zrezygnować z hybrydowego trybu pracy, jeśli poziom produktywności ulegnie znacznemu obniżeniu.
Hybrydowy model przyjazny zdalnej pracy
Przedsiębiorstwa stosujące model hybrydowy przyjazny pracy zdalnej przywiązują wagę w takim samym stopniu do pracowników pracujących stacjonarnie, jak i zdalnie. Zwykle ustalają sztywne harmonogramy – pracownicy nie mogą samodzielnie podejmować decyzji. Liczba dni pracy zdalnej zależy od zajmowanego stanowiska i zakresu obowiązków. Niektórzy pracownicy mogą być zmuszeni do częstszego pojawiania się w biurze.
Model ten umożliwia pracodawcom korzystanie z potencjału zespołów zdalnych bez zakłócania struktury i wydajności. W razie konieczności mogą być wprowadzane korekty. Na przykład, jeśli zespół pracujący zdalnie zacznie osiągać słabsze wyniki, prawdopodobnie otrzyma mniejszą liczbę dni pracy na odległość.
Jakie korzyści niesie hybrydowa praca zdalna?
Źródło zdjęcia: James Petts/Wikimedia Commons
Coraz więcej firm decyduje się na przejście z tradycyjnego trybu pracy biurowej i całkowitej pracy zdalnej na hybrydowy model pracy. Zarówno pracownicy, jak i pracodawcy czerpią korzyści z jego elastyczności, wydajności i równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.
Pracownicy nie są ograniczeni do pracy stacjonarnej lub całkowicie zdalnej
W firmach stosujących hybrydowy model pracy zdalnej możesz w pełni wykorzystać zalety zarówno pracy w biurze, jak i pracy na odległość. Oczywiście, nie każdy pracodawca pozwoli ci na samodzielne dyktowanie harmonogramu, ale możesz porozmawiać z przełożonym i znaleźć rozwiązanie, które podniesie Twoją produktywność.
Pracodawcy mają lepszą kontrolę nad pracownikami
Hybrydowe rozwiązania w zakresie pracy zdalnej pozwalają menedżerom na monitorowanie pracowników bez konieczności narzucania rygorystycznych zasad powrotu do biura. Nie jest tajemnicą, że niektórzy pracownicy nadużywają pracy w pełni zdalnej. Uchodzi im na sucho wykonywanie zadań w mniejszym zakresie, ponieważ przełożeni nie mogą ich kontrolować osobiście. Niestety, narzędzia do monitorowania pracowników nie zawsze są dokładne.
Naruszenia te odbijają się negatywnie również na pozostałych pracownikach. Jeśli Twój współpracownik zostanie przyłapany na oszukiwaniu przy rejestracji czasu pracy, Twój przełożony prawdopodobnie wprowadzi surowsze ograniczenia dla całego działu.
Hybrydowi pracownicy zdalni osiągają wysoką wydajność
Zbyt wiele dni spędzonych w biurze lub poza nim może prowadzić do spadku produktywności. Codzienne dojazdy do biura są stratą czasu, a praca w domu wiąże się z wieloma czynnikami rozpraszającymi uwagę. Hybrydowy model pracy stanowi optymalne rozwiązanie, łącząc motywujące środowisko pracy stacjonarnej z niezależnością i elastycznością pracy zdalnej.
Hybrydowa praca zdalna ułatwia pracownikom zarządzanie czasem
Hybrydowe modele pracy zdalnej dają więcej swobody i elastyczności niż tradycyjny model pracy biurowej. Osiągnięcie równowagi pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym jest trudne, gdy każdego dnia trzeba pojawić się w biurze. Czas poświęcony na przygotowanie się do wyjścia, dojazdy i siedzenie przy biurku może ograniczyć czas na inne aktywności.
Zaplanowane spotkania osobiste podnoszą morale
Pomimo elastyczności, jaką daje praca zdalna, może ona powodować poczucie osamotnienia. Pracownicy przyzwyczajeni do pracy w biurze mogą odczuwać izolację po dłuższym okresie pracy zdalnej. Brak interakcji społecznych jest niezdrowy.
Na szczęście hybrydowy model pracy rozwiązuje problem samotności i izolacji poprzez organizację zaplanowanych spotkań. Nawet sam powrót do biura i spotkanie ze znajomymi z pracy może być odświeżające.
Jeśli Twoja firma nie organizuje spotkań osobistych, nie przejmuj się. Istnieje wiele innych sposobów radzenia sobie z samotnością podczas pracy zdalnej. Możesz dołączyć do przestrzeni coworkingowych, uczestniczyć w czatach grupowych lub zdecydować się na posiadanie zwierzęcia.
Czy hybrydowa praca zdalna jest przyszłością pracy w korporacjach?
Biorąc pod uwagę korzyści, jakie hybrydowy model pracy zdalnej przynosi zarówno pracodawcom, jak i pracownikom, można założyć, że ten trend się utrzyma. Coraz więcej firm na całym świecie będzie testować ten model. Możesz spotkać się z nim częściej podczas przeglądania ofert pracy.
Warto również porównać, jak hybrydowa praca zdalna i praca całkowicie zdalna wypadają w zestawieniu z tradycyjnym modelem pracy biurowej. Poznaj ich wady i zalety. Ograniczanie się do konkretnych modeli pracy może skutkować utratą wielu szans.
newsblog.pl
Maciej – redaktor, pasjonat technologii i samozwańczy pogromca błędów w systemie Windows. Zna Linuxa lepiej niż własną lodówkę, a kawa to jego główne źródło zasilania. Pisze, testuje, naprawia – i czasem nawet wyłącza i włącza ponownie. W wolnych chwilach udaje, że odpoczywa, ale i tak kończy z laptopem na kolanach.