Czym jest świat proceduralny w grach wideo?

Jeśli jesteś zagorzałym graczem, być może słyszałeś o świecie proceduralnym. Ale co to właściwie jest? I jak to wpływa na twoją rozgrywkę?

Przyjrzyjmy się zatem, czym jest świat generowany proceduralnie, jak działa i poznajmy kilka przykładów gier wykorzystujących tę technologię.

Co to jest generowanie proceduralne?

Większość gier ma ręcznie tworzone światy, jak serie Grand Theft Auto i Call of Duty. Oznacza to, że każda załadowana gra będzie wyglądać tak samo, niezależnie od tego, ile razy w nią grasz.

Chociaż ma to kluczowe znaczenie w przypadku gier naśladujących rzeczywistość lub tytułów e-sportowych, które koncentrują się na umiejętnościach gracza, oznacza to również, że możesz grać w grę tylko tyle razy, aż się znudzisz. Co więcej, duża, ręcznie utworzona mapa oznacza duży plik gry. Na przykład San Andreas z GTA V – rekonstrukcja południowej Kalifornii – ma 95 GB.

Aby więc zaoszczędzić miejsce i stworzyć unikalną mapę dla każdej gry, programiści zastosowali generację proceduralną. Zamiast budować mapę kawałek po kawałku, gry generowane proceduralnie wykorzystują algorytm do tworzenia swoich światów.

Oznacza to, że nawet jeśli będziesz grać w tę grę wielokrotnie, tytuł zapewni Ci unikalne środowiska przy każdej rozgrywce. Co więcej, generowanie proceduralne nie ogranicza się do tworzenia fizycznego świata gry. Deweloperzy również z niego korzystają, aby ich gry miały unikalne dialogi, fabułę, a nawet decyzje NPC.

Jak działa generowanie proceduralne?

Generowanie proceduralne rozpoczyna się od algorytmu i materiału siewnego. To jest podstawa tego, co próbujesz stworzyć, a gra użyje tego jako szablonu do swojego stworzenia. jako Blog zespołu X ujmując to, ziarno to „DNA konkretnej kopii wszystkiego, co próbujesz proceduralnie wyprodukować”.

Na przykład możesz użyć ludzkiego ciała jako nasienia swojego proceduralnego pokolenia. Następnie możesz wprowadzić zmienne do swojego algorytmu, dzięki czemu produkt końcowy zawsze będzie wyglądał jak osoba, ale przy każdym uruchomieniu będzie miał unikalne cechy.

Dzięki generowaniu proceduralnemu ziarno zapewnia uzyskanie pożądanego wyniku przy każdym uruchomieniu algorytmu, podczas gdy zmienne dają unikalne wyniki. Jeśli połączysz swoją zmienną z generatorem liczb losowych lub RNG (co to jest RNG?), możesz potencjalnie stworzyć absurdalnie dużą lub nawet nieskończoną liczbę odmian swojej gry.

Które gry korzystają z generowania proceduralnego?

Wiele tytułów wykorzystuje generowanie proceduralne dla swoich tytułów. W rzeczywistości ta metoda tworzenia światów gier istnieje od 1978 roku, kiedy została wprowadzona w Beneath Apple Manor i Rogue w 1980 roku.

Oto kilka nowoczesnych tytułów, które korzystają z tej metody podczas tworzenia sesji gry.

Niebo niczyje

Źródło obrazu: PlayStation/Youtube

Tytuł ten jest jedną z najlepszych współczesnych gier o eksploracji kosmosu dzięki wykorzystaniu generacji proceduralnej. Jej twórcy wykorzystali tę technikę do stworzenia ponad 18 000 000 000 000 000 000 (tak, to 18 zer) planet, które możesz eksplorować w świecie gry.

Dzięki tej technice każda planeta ma swój własny, unikalny ekosystem – obejmujący rośliny, zwierzęta, klimat, a nawet gatunki obce, z którymi możesz handlować lub walczyć. Pomimo tego ogromnego świata gry, gra zajmuje tylko 15 GB.

Cywilizacja VI

Źródło obrazu: Cywilizacja Sid Meiera/Youtube

Chociaż seria Civilization ma kilka map opartych na regionach świata i jedną mapę całego świata, główny tryb gry wykorzystuje generację proceduralną do tworzenia unikalnych map. Zatem za każdym razem, gdy rozpoczynasz losową grę, masz gwarancję wyjątkowego świata.

Ta funkcja sprawia, że ​​w Cywilizację można grać bardzo często. Nawet jeśli grasz w te gry przez kilka lat, każda sesja będzie wyzwaniem. Właśnie dlatego Civilization VI, najnowsza odsłona serii, jest jedną z najlepszych gier offline, w które można grać na iPadzie.

Rdza

Źródło obrazu: Facepunch/Youtube

Rust to jedna z najlepszych gier eksploracyjnych i rzemieślniczych ze względu na ogromne i unikalne mapy. Te generowane proceduralnie mapy zapewniają, że każda mapa jest niepowtarzalna, a elementy naturalne i stworzone przez człowieka są losowo umieszczane w każdej iteracji.

Graj w unikalnych światach gier stworzonych za pomocą generacji proceduralnej

Chociaż generowanie proceduralne istnieje już od kilkudziesięciu lat, nadal jest świetną techniką generowania unikalnych światów gier w najnowszych tytułach. Jeśli więc szukasz gry, w którą możesz grać w nieskończoność, poszukaj takiej, która zawiera mapę generowaną proceduralnie.

x