Czym są aktualizacje systemu Google Play na Androida i czy są ważne?

Android nie tylko otrzymuje dużą coroczną aktualizację oprogramowania układowego, ale także mniejsze miesięczne aktualizacje. Jedną z nich są aktualizacje zabezpieczeń Google Play, ale różnią się one od comiesięcznych poprawek zabezpieczeń – oto co robią.

Co to jest aktualizacja systemu Google Play?

Aktualizacje systemu Google Play zostały wprowadzone w systemie Android 10 (pierwotnie znanym jako Project Mainline). Wszystkie urządzenia z systemem Android 10 lub nowszym muszą zawierać aktualizacje systemu Google Play. Podczas gdy producenci telefonów i tabletów są odpowiedzialni za dostarczanie poprawek bezpieczeństwa, Google wysyła aktualizacje systemu Google Play.

W przypadku Androida 10 firma Google wzięła 12 podstawowych komponentów i wydzieliła je jako „moduły”. Google może teraz samodzielnie adresować te moduły, bez wysyłania pełnej aktualizacji oprogramowania układowego lub angażowania producenta telefonu.

Aktualizacje systemu Google Play dotyczą głównie kwestii bezpieczeństwa, ale nie są one tym samym, co comiesięczne poprawki bezpieczeństwa. Obaj są odpowiedzialni za różne rzeczy. Wszystkie urządzenia z systemem Android 10 lub nowszym mogą otrzymać aktualizację zabezpieczeń Google Play, niezależnie od tego, czy mają najnowsze poprawki zabezpieczeń.

Dobrym przykładem, w którym aktualizacje systemu Google Play mogły pomóc, był błąd bezpieczeństwa Stagefright w 2015 roku. Stagefright był atakiem na komponent odtwarzacza multimedialnego w Androidzie. Struktura multimediów jest jednym z 12 składników, które można aktualizować za pomocą aktualizacji systemu Google Play. Wiele urządzeń nigdy nie zostało poprawionych w celu ochrony przed Stagefright, ponieważ wymagało to aktualizacji oprogramowania układowego.

To najważniejsza rzecz w aktualizacjach systemu Google Play: nie wymagają one aktualizacji oprogramowania ani producentów telefonów. Nie oznacza to, że Google może całkowicie ominąć producenta telefonu i od razu udostępnić najnowsze funkcje. Jednak oznacza to, że nie będziesz musiał martwić się o kilka bardziej krytycznych problemów z bezpieczeństwem.

Sprawdź, którą wersję systemu Google Play posiadasz

Aby sprawdzić wersję Aktualizacji zabezpieczeń Google Play lub pobrać nową aktualizację, przesuń palcem w dół od góry ekranu (raz lub dwa razy, w zależności od producenta urządzenia). Następnie dotknij ikony koła zębatego, aby otworzyć menu Ustawienia.

Stuknij ikonę koła zębatego, aby otworzyć menu Ustawienia.

Kliknij „Bezpieczeństwo”.

Kran

U góry ekranu zobaczysz sekcję „Stan bezpieczeństwa”. Jeśli system Google Play jest aktualny, jego ikona będzie zielona. Zobaczysz także datę ostatniej aktualizacji. Jeśli ikona jest czerwona, może być konieczne ponowne uruchomienie w celu zainstalowania aktualizacji.

Aby ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji, kliknij „Aktualizacja systemu Google Play”.

Kran

Kliknij „Sprawdź aktualizacje”.

Kran

Pamiętaj, że „Aktualizacja zabezpieczeń” i „Aktualizacja systemu Google Play” niekoniecznie muszą mieć tę samą datę.

x