Udostępnij teraz w social media:

Android nie tylko otrzymuje dużą coroczną aktualizację oprogramowania układowego, ale także mniejsze miesięczne aktualizacje. Jedną z nich są aktualizacje zabezpieczeń Google Play, ale różnią się one od comiesięcznych poprawek zabezpieczeń – oto co robią.

Co to jest aktualizacja systemu Google Play?

Aktualizacje systemu Google Play zostały wprowadzone w systemie Android 10 (pierwotnie znanym jako Project Mainline). Wszystkie urządzenia z systemem Android 10 lub nowszym muszą zawierać aktualizacje systemu Google Play. Podczas gdy producenci telefonów i tabletów są odpowiedzialni za dostarczanie poprawek bezpieczeństwa, Google wysyła aktualizacje systemu Google Play.

W przypadku Androida 10 firma Google wzięła 12 podstawowych komponentów i wydzieliła je jako „moduły”. Google może teraz samodzielnie adresować te moduły, bez wysyłania pełnej aktualizacji oprogramowania układowego lub angażowania producenta telefonu.

Sprawdź -   Monitor plików Moo0 wyświetla zmiany plików w czasie rzeczywistym i rejestruje je [Windows]

Aktualizacje systemu Google Play dotyczą głównie kwestii bezpieczeństwa, ale nie są one tym samym, co comiesięczne poprawki bezpieczeństwa. Obaj są odpowiedzialni za różne rzeczy. Wszystkie urządzenia z systemem Android 10 lub nowszym mogą otrzymać aktualizację zabezpieczeń Google Play, niezależnie od tego, czy mają najnowsze poprawki zabezpieczeń.

Dobrym przykładem, w którym aktualizacje systemu Google Play mogły pomóc, był błąd bezpieczeństwa Stagefright w 2015 roku. Stagefright był atakiem na komponent odtwarzacza multimedialnego w Androidzie. Struktura multimediów jest jednym z 12 składników, które można aktualizować za pomocą aktualizacji systemu Google Play. Wiele urządzeń nigdy nie zostało poprawionych w celu ochrony przed Stagefright, ponieważ wymagało to aktualizacji oprogramowania układowego.

Sprawdź -   Jak wyeksportować dane Google Fit

To najważniejsza rzecz w aktualizacjach systemu Google Play: nie wymagają one aktualizacji oprogramowania ani producentów telefonów. Nie oznacza to, że Google może całkowicie ominąć producenta telefonu i od razu udostępnić najnowsze funkcje. Jednak oznacza to, że nie będziesz musiał martwić się o kilka bardziej krytycznych problemów z bezpieczeństwem.

Sprawdź, którą wersję systemu Google Play posiadasz

Aby sprawdzić wersję Aktualizacji zabezpieczeń Google Play lub pobrać nową aktualizację, przesuń palcem w dół od góry ekranu (raz lub dwa razy, w zależności od producenta urządzenia). Następnie dotknij ikony koła zębatego, aby otworzyć menu Ustawienia.

Stuknij ikonę koła zębatego, aby otworzyć menu Ustawienia.

Kliknij „Bezpieczeństwo”.

Kran

U góry ekranu zobaczysz sekcję „Stan bezpieczeństwa”. Jeśli system Google Play jest aktualny, jego ikona będzie zielona. Zobaczysz także datę ostatniej aktualizacji. Jeśli ikona jest czerwona, może być konieczne ponowne uruchomienie w celu zainstalowania aktualizacji.

Sprawdź -   Co się stało z Filmami i TV Google Play?

Aby ręcznie sprawdzić dostępność aktualizacji, kliknij „Aktualizacja systemu Google Play”.

Kran

Kliknij „Sprawdź aktualizacje”.

Kran

Pamiętaj, że „Aktualizacja zabezpieczeń” i „Aktualizacja systemu Google Play” niekoniecznie muszą mieć tę samą datę.