Czym się różnią i który jest najbardziej odpowiedni dla Twojego komputera lub laptopa?

  • Pamięć eMMC to niedroga, wbudowana wersja pamięci MMC, którą można znaleźć w smartfonach i tanich laptopach, oferująca lepszą wydajność i niższą cenę.
  • Dyski SSD są szybsze i mają większą pojemność w porównaniu do dysków eMMC, co czyni je lepszym wyborem do trwałego przechowywania danych.
  • Chociaż dyski eMMC są tańsze, inwestycja w dysk SSD od razu może zaoszczędzić kłopotów związanych z częstymi niedoborami pamięci i umożliwić łatwą rozbudowę w przyszłości.

Cyfrowe przechowywanie danych przeszło wiele faz, a ostatnim krokiem było przejście z dysków twardych na dyski SSD. Jednakże, podobnie jak w przypadku wielu nowoczesnych technologii, na rynku dostępnych jest zdecydowanie za dużo rodzajów dysków SSD, co może powodować zamieszanie w wyborze najlepszej opcji.

Wiemy, że dla większości ludzi dyski SSD są lepsze niż dyski twarde. Jednakże urządzenia pamięci masowej eMMC nadal istnieją i często są używane razem z dyskami SSD. Co więc wybrać, jeśli szukasz cyfrowej pamięci masowej do swojego komputera PC lub laptopa?

Co to jest pamięć eMMC?

Pamięć MMC (MultiMediaCard) jest prekursorem innego popularnego typu pamięci o nazwie Secure Digital (SD). Najbardziej znanym przykładem pamięci SD są karty pamięci używane w aparatach, smartfonach i niemal każdym innym urządzeniu.

eMMC to wbudowana wersja pamięci MMC, którą można znaleźć w smartfonach i tanich laptopach. Litera „e” w eMMC oznacza w tym przypadku wbudowany, co oznacza, że ​​te chipy są często przylutowane bezpośrednio do płyty głównej, zamiast być dostępne w sposób, jaki zapewnia karta SD lub microSD.

To powiedziawszy, fakt, że jest wbudowany, ogólnie oznacza lepszą wydajność i niższą cenę. Pod maską pamięć eMMC opiera się na pamięci flash NAND, którą można znaleźć w dyskach flash USB, kartach pamięci, a nawet dyskach SSD.

Jednak to niski koszt pamięci eMMC sprawia, że ​​są one wybierane przez producentów produkujących urządzenia z niższej półki cenowej.

Co to jest pamięć SSD?

Omówiliśmy dyski SSD bardzo szczegółowo, ale oto szybkie przypomnienie. Technologia dysków SSD istnieje od lat pięćdziesiątych XX wieku, ale na rynku konsumenckim pojawiła się dopiero w latach dziewięćdziesiątych.

Podobnie jak pamięć eMMC, dyski SSD również wykorzystują pamięć flash NAND do odczytu, zapisu i przechowywania danych. Zawierają również kontroler, który zarządza danymi i współpracuje z komputerem za każdym razem, gdy przychodzi żądanie odczytu lub zapisu.

Źródło obrazu: Jowi Morales

Dyski SSD są dostępne w różnych kształtach i rozmiarach, a także w oparciu o podstawowe technologie. Dyski SSD QLC i TLC to dwie najpopularniejsze technologie SSD na rynku, a głównym czynnikiem różnicującym są różnice w szybkości. Oprócz samej szybkości przesyłania danych, znajomość różnic między dyskami SSD NVMe, SATA i M.2 może również pomóc zaoszczędzić wiele problemów.

Zobaczysz, że dyski SSD są używane w prawie każdym współczesnym komputerze. Nadal pojawiają się pytania dotyczące trwałości dysków SSD w porównaniu z dyskami twardymi, ale ogólnie rzecz biorąc, w przypadku regularnego użytkowania są one lepsze pod każdym względem.

Czym różnią się eMMC i SSD?

Chociaż oba urządzenia pamięci masowej korzystają z pamięci flash NAND, porównanie eMMC i SSD jest znacznie bardziej szczegółowe.

Który jest szybszy?

Dyski SSD są średnio szybsze niż dyski eMMC. Różnica w prędkości wynika z liczby bramek NAND znajdujących się w każdym dysku. Aby obniżyć koszty, większość dysków eMMC ma tylko jedną bramkę NAND, podczas gdy dyski SSD mogą mieć ich aż 20.

Pamięć eMMC zapewnia średnią prędkość przesyłania danych do 400 MB/s. Chociaż nie jest to w żadnym wypadku powolne, a dyski SSD SATA zapewniają mniej więcej tę samą szybkość przesyłania danych, mniejsza liczba bramek NAND robi tutaj różnicę. Im więcej dostępnych bramek NAND, tym większą szybkość przesyłania danych może osiągnąć dysk.

Najszybsze dyski SSD PCIe 3.0 charakteryzują się większą szybkością transferu niż dyski eMMC, zapewniając prędkość przesyłania danych do 3500 MB/s. Ponadto dyski SSD PCIe 4.0 są ponownie dwukrotnie szybsze. Prędkości zapisu danych są również znacznie większe niż w przypadku dysków eMMC.

Czym różni się pojemność pamięci?

Pojemność pamięci to kolejny sukces dysków SSD. Większość dysków eMMC ma pojemność od 32 GB do 256 GB, choć maksymalna obecnie dostępna pojemność to 512 GB. Powszechnie stosowane są dyski eMMC o pojemności 64 GB i 128 GB. Nie oznacza to, że pamięci eMMC nie można produkować o większej pojemności; po prostu mniejsza liczba bramek NAND będzie dławić dysk, powodując niską prędkość przesyłania danych. Dlatego pamięć eMMC działa najlepiej przy mniejszych pojemnościach.

Jeśli chodzi o dyski SSD, można znaleźć różne pojemności, od 128 GB do nawet wielu terabajtów. Jak można się domyślić, ma to o wiele większy sens w przypadku komputerów lub niemal każdego urządzenia wymagającego dużej pojemności, ponieważ typowe rozmiary eMMC pozostawiają niewiele miejsca na dodatki, gdy na dysku zostanie załadowany system operacyjny i niezbędne programy.

Różnice w cenie i dostępności rynkowej

Chociaż oba typy pamięci są dostępne w trybie online i offline, główną różnicą jest cena. W zależności od pojemności, technologii i kształtu dysk SSD może kosztować od 15 do ponad 200 dolarów.

Jeśli chodzi o pamięć eMMC, moduł eMMC o pojemności 64 GB firmy Kingston będzie kosztować jedynie około 11 dolarów, a jego odpowiednik o pojemności 32 GB będzie kosztował prawie połowę ceny wynoszącej 6 dolarów. Ceny będą się nieznacznie różnić w zależności od producenta, ale są mniej więcej takie same u różnych producentów, jeśli porównujesz tę samą pojemność. Musisz także wziąć pod uwagę, że większość ludzi nie kupi konkretnego eMMC, ponieważ jest on osadzony na płycie głównej i trudny do wymiany, ale ma to wpływ na cenę kupowanego urządzenia.

Przypadków użycia

Jak zapewne się domyślasz, dyski SSD znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebujesz trwalszego rozwiązania do przechowywania danych, np. w komputerze lub konsoli. Z drugiej strony pamięć eMMC jest powszechnie spotykana w tanich komputerach lub tymczasowych urządzeniach pamięci masowej, takich jak dyski flash USB.

Jeśli chcesz zaoszczędzić pieniądze na pamięci masowej i myślisz o zakupie modułu eMMC o największej pojemności, jaki możesz znaleźć, pamiętaj, że podłączenie go do komputera może być trudne — w końcu jest to pamięć „wbudowana”.

Źródło obrazu: Jeff Geerling/Flickr

Z kolei inwestycja w dobry dysk SSD o odpowiedniej pojemności będzie kosztować więcej na początku, ale nie będziesz mieć problemów z częstymi brakami miejsca na dysku. Ponadto będziesz mógł w dowolnej chwili dokupić kolejny dysk SSD o większej pojemności i bez większych problemów zwiększyć ilość miejsca na dysku.

Zakup odpowiedniego rodzaju pamięci masowej jest ważny

Wybór odpowiedniego rodzaju magazynu jest bardzo ważny i może zaoszczędzić kłopotów w przyszłości. Być może w krótkim okresie zaoszczędzisz pieniądze, kupując tańszą eMMC o mniejszej pojemności, ale wkrótce będziesz szukać opcji rozszerzenia pamięci — jest to problem, z którym nie będziesz się borykał, korzystając z dysku SSD.