Dlaczego nigdy nie należy wyłączać automatycznych aktualizacji w Chrome

Google Chrome aktualizuje się automatycznie. Nie ma łatwego sposobu na wyłączenie automatycznych aktualizacji, ale można to zrobić na kilka sposobów – na przykład zatrzymując usługę Google Update, która obsługuje aktualizacje automatyczne. Oto dlaczego nie powinieneś tego robić.

Aktualizacje Chrome nie były błędne

Google ma dobre wyniki w zakresie aktualizacji zabezpieczeń dla Chrome. Google Chrome został pierwotnie wydany w 2008 roku. Teraz, ponad dekadę później, trudno wskazać choćby jeden przykład katastrofalnego błędu aktualizacji, który spowodował problemy. (W międzyczasie system operacyjny Windows 10 miał kilka znaczących błędów aktualizacji w ciągu ostatnich kilku lat.)

Aktualizacje Chrome pojawiają się i znikają automatycznie. Google zwykle aktualizuje Chrome z ważnymi nowymi wersjami co sześć tygodni, a mniejsze aktualizacje, które naprawiają luki w zabezpieczeniach i inne problemy, pojawiają się częściej. Chrome nieustannie aktualizuje się automatycznie i zapewnia bezpieczeństwo. Większość ludzi prawie nigdy nie zauważy tych aktualizacji.

Te aktualizacje przeglądarki również nie są niewygodne. W przeciwieństwie do Windows Update w systemie Windows 10 Chrome nie przeszkadza, zmuszając Cię do ponownego uruchomienia. Chrome automatycznie aktualizuje się w tle. Jeśli zostawisz Chrome otwartą na chwilę, Chrome może poprosić Cię o ponowne uruchomienie przeglądarki, gdy będzie taka możliwość, ale nie uruchomi się automatycznie i nie przerwie.

Google Chrome kiedyś miał błąd uszkodzenia danych na kilku komputerach Mac, na których ludzie robili wszystko, aby wyłączyć ochronę integralności systemu, która jest ważną funkcją bezpieczeństwa. To najgorsza rzecz, jaka się kiedykolwiek wydarzyła i nic podobnego nigdy nie wydarzyło się w systemie Windows.

Prawdziwym problemem są luki w zabezpieczeniach przeglądarki

Menu ustawień przeglądarki Google Chrome

Czy Chrome jest idealny? Oczywiście nie! Podobnie jak wszystkie przeglądarki internetowe, Chrome jest pełen błędów, o które musisz się martwić. Ale to nie są problemy związane z aktualizacjami. To dziury w zabezpieczeniach.

Nowoczesne przeglądarki są złożone i regularnie znajdują się w nich luki w zabezpieczeniach. Google i inni programiści przeglądarek regularnie publikują aktualizacje, aby łatać dziury znalezione przez badaczy lub blokować nowe exploity dnia zerowego znalezione w środowisku naturalnym.

Bez tych regularnych poprawek bezpieczeństwa skończysz z przeglądarką Google Chrome, która jest podatna na atak. Złośliwa witryna internetowa, którą otwierasz w Chrome, może potencjalnie naruszyć Twoją przeglądarkę i zainstalować złośliwe oprogramowanie na Twoim komputerze – wystarczy, że ją otworzysz.

Poprawki bezpieczeństwa chronią Cię przed tym, a Chrome regularnie je instaluje. Wyłączenie aktualizacji automatycznych uniemożliwia Chrome instalowanie tych poprawek zabezpieczeń, co stwarza poważne zagrożenie.

Nie ma możliwości wyświetlenia monitu o dostępności aktualizacji Chrome i ręcznej ich instalacji. To automatyczne aktualizacje albo nic.

Jeśli nie chcesz automatycznych aktualizacji Chrome

Przeglądarka Firefox

OK, załóżmy, że i tak naprawdę nie chcesz automatycznych aktualizacji Chrome. Z jakiegoś powodu chcesz ręcznie zatwierdzać aktualizacje, otrzymywać mniej dużych aktualizacji lub po prostu usunąć Google Updater ze swojego komputera.

Jeśli to dotyczy Ciebie, zalecamy przejście na inną przeglądarkę. Oto kilka dobrych alternatyw, które są bardziej elastyczne niż Chrome:

Aby ręcznie zatwierdzać aktualizacje przeglądarki, możesz przełączyć się na Mozilla Firefox. Firefox domyślnie instaluje aktualizacje automatycznie, ale możesz wybrać, aby Firefox wyświetlał monit o dostępności aktualizacji, abyś mógł ręcznie wyrazić zgodę na nie. W przeglądarce Firefox przejdź do menu> Opcje> Ogólne. W sekcji „Zezwól przeglądarce Firefox na” zaznacz opcję „Sprawdzaj dostępność aktualizacji, ale pozwól sobie na ich instalację”.
Aby uzyskać rzadsze nowe funkcje i aktualizacje interfejsu, możesz zamiast tego wybrać Mozilla Firefox ESR. Wydanie z rozszerzonym wsparciem otrzymuje główne aktualizacje co 42 tygodnie zamiast co 6 tygodni, ale Mozilla utrzymuje je na bieżąco dzięki aktualizacjom zabezpieczeń.
Jeśli szukasz przeglądarki podobnej do Chrome bez korzystania z Aktualizatora Google, wypróbuj nową Microsoft Edge. Opiera się na tym samym kodzie Chromium o otwartym kodzie źródłowym, który stanowi podstawę Chrome, a nawet jest dostępny dla komputerów Mac i Linux. Edge automatycznie aktualizuje się tak, jak Chrome, ale korzysta z aktualizacji Microsoftu, a nie Google. Inne przeglądarki są oparte na Chrome, w tym Brave Browser. O ile nam wiadomo, wszystkie używają automatycznych aktualizacji w stylu Chrome, aby zapewnić ludziom bezpieczeństwo.

Niezależnie od wybranej przeglądarki pamiętaj o aktualizowaniu jej o najnowsze poprawki zabezpieczeń. Używanie przestarzałej przeglądarki pełnej luk w zabezpieczeniach jest niebezpieczne.