Dlaczego zdjęcia wyglądają inaczej, gdy je drukuję?

Jeśli kiedykolwiek próbowałeś wydrukować zdjęcia ze swojego komputera, istnieje duża szansa, że ​​byłeś zaskoczony – jeśli nie, rozczarowany – sposobem, w jaki zostały wydrukowane. Przyjrzyjmy się, gdzie możesz popełnić błąd i dlaczego zdjęcia często wyglądają inaczej, gdy je drukujesz.

Jakie zdjęcia drukujesz?

Pierwszym miejscem, w którym możesz się pomylić, są zdjęcia, które próbujesz wydrukować. Aby uzyskać dobre wyniki, musisz używać oryginalnych plików o wysokiej rozdzielczości. Zdjęcia, które pochodzą prosto ze smartfona, są w porządku, ale wersje przesłane na Facebooka lub Instagrama już nie – serwisy społecznościowe agresywnie kompresują i zmniejszają rozmiar obrazów.

W moim teście, w którym przesłałem plik o wysokiej rozdzielczości, 2,7 MB, 5166 × 3444 pikseli na Facebooku, a następnie zapisałem go z mojej osi czasu, otrzymałem plik o rozmiarze 74 kb, 960 × 640 pikseli. Ten plik zawiera tylko 2,7% oryginalnych danych obrazu. Ledwo wygląda dobrze na moim ekranie, więc nie ma mowy, żeby wyglądał dobrze na wydruku. Lub przynajmniej wydrukowane w dowolnym rozmiarze większym niż 3 ”na 2”.

Jeśli chcesz wydrukować zdjęcie, na którym ktoś oznaczył Cię w mediach społecznościowych, najlepiej jest skontaktować się z nim i poprosić o przesłanie oryginału w wysokiej rozdzielczości. Jeśli zrobiłeś zdjęcie, weź oryginał z telefonu lub aparatu i wydrukuj go – nie wersję przesłaną na Facebooka. To jedyny sposób na uzyskanie dobrego wydruku.

Jak jasny jest Twój ekran?

Jednym z naprawdę częstych problemów z drukowanymi obrazami jest to, że w porównaniu do zdjęć na ekranie wyglądają one naprawdę szaro i ciemno. Dzieje się tak, ponieważ ekrany i drukowane obrazy to zasadniczo różne rzeczy: ekran wyświetla obrazy, emitując bezpośrednio światło, podczas gdy wydruk odbija światło otoczenia.

Ponieważ sam ekran jest źródłem światła, obrazy prawie zawsze wyglądają na znacznie jaśniejsze i mają żywsze kolory na ekranie niż na wydrukach. Większość ludzi ma zbyt dużą jasność i nasycenie. Musisz pamiętać, że ekran wyświetla tylko podstawowe dane obrazu: jeśli ekran jest jasny, obraz wydaje się jasny, ale nie musi to oznaczać, że obraz w oryginalnym pliku jest jasny.

Konwersja tego, co widzisz na ekranie, na odbitkę jest jednym z największych wyzwań związanych z drukowaniem zdjęć w wysokiej jakości. Potrzeba czasu i uczenia się na błędach, aby być w tym dobrym. Nadal jestem w tym okropny. Oto kilka rzeczy, które możesz zrobić:

Skalibruj monitor, aby uzyskać dokładniejsze kolory.
Zmniejsz jasność ekranu.
Użyj histogramu podczas edycji, aby mieć lepsze wyobrażenie o cieniach i światłach.

Jak wygląda konfiguracja drukarki?

Nawet jeśli masz wszystko idealnie skonfigurowane na swoim komputerze, jeśli Twoja drukarka nie spełnia swoich zadań, nadal nie uzyskasz doskonałych wydruków. Większość standardowych drukarek atramentowych lub laserowych po prostu nie jest przeznaczona do drukowania zdjęć o wysokiej jakości. Są w porządku, jeśli chcesz wydrukować niektóre slajdy Powerpoint, ale nie, jeśli chcesz czegoś, co możesz faktycznie umieścić na ścianie.

Pierwszym krokiem jest uzyskanie drukarki, która faktycznie spełnia swoje zadanie. Nasza siostrzana witryna ReviewGeek ma świetny zestaw drukarek fotograficznych na każdą kieszeń. Następnie potrzebujesz papieru fotograficznego wysokiej jakości – to robi różnicę. Ostatnim krokiem jest upewnienie się, że drukarka jest poprawnie skonfigurowana z odpowiednimi sterownikami i profilami kolorów.

Jeśli to wszystko brzmi trochę za dużo, możesz profesjonalnie wydrukować swoje zdjęcia, którym przyjrzymy się dalej.

Kto drukuje?

„Profesjonalne” drukowanie to całkiem spora kategoria i obejmuje gamę od strasznych do niesamowitych. Na dole masz złe sklepy, które po prostu wydrukują każdy plik, który im podasz za kilka dolarów. Z wyższej półki masz mistrzów rzemieślników, którzy wydrukują, oprawią i zamontują pięciostopową panoramę za kilkaset dolarów. Jak powiedziałem, zakres jest szeroki.

Jeśli masz zdjęcia wydrukowane przez kogoś z dolnej granicy zakresu lub przy użyciu maszyny drogeryjnej, to normalne jest, że odbitki trochę się cofną. Wystarczy spojrzeć na wydruki, ocenić, co jest z nimi nie tak, a następnie wprowadzić zmiany w oryginalnych plikach i wydrukować je ponownie. Jeśli zdjęcia są zbyt ciemne, zwiększ jasność. Jeśli wyglądają na żółte, popraw balans bieli. Rób to, aż uzyskasz zdjęcia, które wyglądają tak, jak chcesz. Może to zająć kilka razy, ale ponieważ jest tani, nie rozbijesz banku.

Z drugiej strony, jeśli wybierasz się z drukarnią wysokiej klasy, po prostu z nią porozmawiaj; oni są ekspertami. Poproś ich o przejrzenie pliku i wykonanie mniejszego wydruku testowego. Zwykle chętnie pomogą.

Najlepszym środkiem pośrednim jest udanie się do sklepu fotograficznego, który również drukuje zdjęcia. Personel jest kompetentny i chętny do pomocy lub porady.

Jak uzyskać lepsze wydruki

To tylko niektóre z typowych przyczyn awarii procesu drukowania i nie daje oczekiwanych rezultatów. Aby uniknąć wszystkich pułapek:

Używaj oryginalnych plików wysokiej jakości.
Upewnij się, że monitor nie jest zbyt jasny ani zbyt nasycony.
Jeśli mówisz poważnie, skalibruj monitor.
Edytuj obrazy za pomocą histogramu.
Kup dobrą drukarkę lub skorzystaj z usług profesjonalisty.
Wykonaj wydruki testowe, a następnie napraw wszelkie problemy.