FIX the DPC WATCHDOG VIOLATION Error (2021 Working Solutions)

DPC WATCHDOG VIOLATION to błąd BSOD, który możesz napotkać podczas próby grania lub pracy nad ważnym projektem na komputerze. Może to być spowodowane różnymi problemami na poziomie oprogramowania lub sprzętu.

Oprócz klasycznego komunikatu Blue Screen of Death, system Windows zapisuje kod błędu DPC_WATCHDOG_VIOLATION na ekranie, jeśli chcesz wyszukać rozwiązanie online. Prawdopodobnie właśnie tak trafiłeś na tę stronę.

NARUSZENIE STRAŻNIKA DPC

Microsoft wyjaśnia dlaczego otrzymujesz ten kod błędu i jak możesz go naprawić. Jednak jeśli nie jesteś programistą, te instrukcje niewiele ci powiedzą. Jesteśmy tutaj, aby to dla Ciebie wyjaśnić.

Jak naprawić błąd DPC WATCHDOG VIOLATION

Jeśli błąd się powtarza, oznacza to, że na komputerze występuje trwały problem, który należy jak najszybciej rozwiązać.

Istnieje kilka rozwiązań, które możesz spróbować pozbyć się tej irytacji. Nie jest to obowiązkowe, aby przejść przez wszystkie z nich. Po prostu zacznij od pierwszego i zejdź w dół.

Kod błędu DPC_WATCHDOG_VIOLATION BSOD

Jednak przed rozpoczęciem należy utworzyć punkt przywracania systemu jako środek zabezpieczający przed awarią. Lub jeszcze lepiej, skonfiguruj pełną kopię zapasową swojego sprzętu.

1. Zaktualizuj sterowniki

Jeśli co najmniej jedno z Twoich urządzeń nie działa poprawnie z powodu przestarzałych lub niekompatybilnych sterowników, wystarczy wywołać kod błędu DPC_WATCHDOG_VIOLATION BSOD.

Oto jak automatycznie ponownie zainstalować sterowniki:

Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Start systemu Windows 10 i wybierz Menedżer urządzeńWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do Menedżera urządzeń z menu Start po kliknięciu prawym przyciskiem myszy
Wybierz urządzenie, kliknij je prawym przyciskiem myszy i wybierz opcję Wyłącz urządzenieWindows pokazuje, jak wyłączyć urządzenie w Menedżerze urządzeń
Zrestartuj swój komputer. System Windows powinien automatycznie ponownie zainstalować poprawną wersję sterownika

Jeśli nadal otrzymujesz kod zatrzymania DPC WATCHDOG VIOLATION, możliwe, że system Windows nie powiódł się podczas próby zainstalowania prawidłowego sterownika.

Możesz sprawdzić najnowsze wersje sterowników na oficjalnej stronie internetowej, w zależności od producentów Twoich urządzeń. Po pobraniu można je łatwo zainstalować na komputerze za pomocą Menedżera urządzeń i opcji Przeglądaj mój komputer w poszukiwaniu sterownika.

Ale zajmuje to dość dużo czasu. Ponadto ryzykujesz zainstalowanie niezgodnego sterownika, jeśli nie wiesz, co robisz, co może spowodować jeszcze więcej problemów w systemie operacyjnym.

Najbezpieczniejszym planem działania jest użycie oprogramowania aktualizującego sterowniki. Takie aplikacje skanują komputer, identyfikują przestarzałe sterowniki, wyszukują nowsze i zgodne wersje sterowników w Internecie, a następnie pobierają i instalują sterowniki. Najlepsze jest to, że wszystko odbywa się prawie automatycznie.

2. Ustaw sterownik kontrolera SATA AHCI

Sterownik urządzenia, który zwykle wyzwala błąd DPC WATCHDOG VIOLATION, to kontroler SATA AHCI. Jest w tym prosta sztuczka:

Przejdź do Menedżera urządzeń, rozwiń menu Kontrolery pamięci masowej, kliknij prawym przyciskiem myszy Kontroler SATA AHCI i wybierz WłaściwościMenedżer urządzeń pokazuje, jak uzyskać dostęp do właściwości kontrolera SATA AHCI
Wybierz kartę Sterownik i kliknij Szczegóły sterownikaWindows 10 pokazuje, jak wyświetlić szczegóły sterownika
Jeśli masz wiele plików sterownika, wybierz iaSorE.sysWindows 10 pokazuje, jak ustawić plik sterownika iaSorE.sys dla sterownika kontrolera SATA AHCI

Jeśli jednak plik sterownika iaSorE.sys został już wybrany, przejdź do następnego rozwiązania.

3. Upewnij się, że zainstalowany sprzęt jest zgodny z systemem Windows

Jeśli zacząłeś otrzymywać kod błędu DPC_WATCHDOG_VIOLATION po zbudowaniu nowego komputera od podstaw, powinieneś sprawdzić problemy ze zgodnością sprzętu.

Na przykład, jeśli chodzi o wykonane na zamówienie jednostki komputerowe, sprawdź, czy Twoja płyta główna i procesor są ze sobą kompatybilne. Następnie upewnij się, że te dwa komponenty są zgodne z pozostałymi częściami, w tym z pamięcią RAM i kartami graficznymi.

Z drugiej strony, jeśli właśnie zaktualizowałeś system do Windows 10, być może Twój istniejący sprzęt nie jest zgodny z najnowszym systemem operacyjnym firmy Microsoft. Zapoznaj się z oficjalne specyfikacje systemu Windows 10 uczyć się więcej. Aby zatrzymać błędy BSOD, może być konieczna aktualizacja sprzętu.

4. Odłącz sprzęt peryferyjny

Nawet jeśli określony element sprzętu jest zgodny z komputerem i systemem Windows oraz ma zainstalowany nowszy sterownik, nadal może być uszkodzony. W takim przypadku należy zwrócić go do producenta, jeśli nadal masz jego gwarancję.

Ale zidentyfikowanie winnego sprzętu może być trudne. Łatwiej jest odłączyć wszystko od komputera, ponownie uruchomić komputer i potwierdzić, że nie pojawia się już błąd DPC_WATCHDOG_VIOLATION.

Następnie podłączaj komponenty pojedynczo, aby zobaczyć, który z nich wywołuje czerwone flagi. Zaleca się również uruchomienie systemu Windows w trybie awaryjnym, a następnie ponowne zainstalowanie każdego sterownika (zobacz pierwsze rozwiązanie na tej liście, aby uzyskać więcej informacji).

5. Sprawdź zgodność oprogramowania

Oprócz sprzętu błąd DPC WATCHDOG VIOLATION może być wyzwolony przez problem na poziomie oprogramowania. Być może niedawno zainstalowałeś aplikacje, które nie są zgodne z Twoim systemem operacyjnym lub podejrzane programy, które uruchamiają alerty o złośliwym oprogramowaniu.

Powinieneś być w stanie to potwierdzić, jeśli jesteś jedyną osobą, która ma dostęp do swojego komputera i pamiętaj, czy zacząłeś otrzymywać kod zatrzymania po zainstalowaniu nowej aplikacji na komputerze.

Może to być narzędzie antywirusowe, usługa VPN, przeglądarka internetowa, narzędzie do podkręcania, optymalizator pamięci RAM, wzmacniacz gier, pakiet optymalizacji komputera lub cokolwiek innego.

Oto jak odinstalować ostatnie programy:

Kliknij prawym przyciskiem myszy menu Start systemu Windows 10 i wybierz Aplikacje i funkcjeWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do aplikacji i funkcji z menu Start po kliknięciu prawym przyciskiem myszy
Ustaw Sortuj według na Data instalacji, aby wyświetlić programy według daty (od najnowszych)Windows 10 pokazuje, jak sortować aplikacje według daty instalacji
Wybierz pierwsze narzędzie z listy. Jeśli chcesz mieć absolutną pewność, że jest to podejrzany program, poszukaj szczegółowych informacji o programie i jego procesach w Google. Kliknij Odinstaluj, gdy będziesz gotowy i postępuj zgodnie z instrukcjami usuwaniaWindows 10 pokazuje, jak odinstalować program
Uruchom ponownie komputer i sprawdź, czy nadal pojawia się błąd DPC WATCHDOG VIOLATION

Jeśli jednak winna aplikacja wprowadziła już zmiany w rejestrze systemowym i wymieszała swoje pliki DLL z bibliotekami systemu Windows, odinstalowanie jej tak naprawdę niczego nie rozwiąże.

Lepiej jest przywrócić system Windows do poprzedniego punktu kontrolnego przed zainstalowaniem tego programu.

6. Użyj odzyskiwania systemu

Jeśli poprzednie rozwiązanie nie zadziałało, ale podejrzewasz, że DPC_WATCHDOG_VIOLATION został spowodowany przez program, spróbuj użyć trybu odzyskiwania systemu.

Naciśnij Ctrl + R, wpisz panel sterowania i naciśnij EnterWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do Panelu sterowania za pomocą narzędzia Uruchom
Kliknij OdzyskiwanieWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do odzyskiwania z Panelu sterowania
Kliknij opcję Otwórz przywracanie systemuWindows 10 pokazuje, jak otworzyć Przywracanie systemu
Wybierz punkt kontrolny z listy i postępuj zgodnie z instrukcjami kreatora. Jeśli nie masz pewności, wybierz datę i godzinę przed zainstalowaniem winnego programu. Możesz porównać to z datą instalacji wyświetlaną w obszarze Aplikacje i funkcje.Windows 10 pokazuje kilka punktów przywracania systemu

7. Sprawdź komputer pod kątem złośliwego oprogramowania

Niektórzy agenci złośliwego oprogramowania są wystarczająco potężni, aby przejąć system i zatrzymać procesy i usługi. Mogą nawet uniemożliwić dostęp do Menedżera zadań, Edytora zasad grupy i innych krytycznych części systemu Windows.

Dlatego należy uruchomić skanowanie w poszukiwaniu złośliwego oprogramowania, aby to sprawdzić. Jeśli nie masz zainstalowanego rozwiązania ochrony przed złośliwym oprogramowaniem innej firmy, oznacza to, że za obronę komputera odpowiada program Windows Defender. Oto jak go używać:

Kliknij przycisk Start systemu Windows 10, wpisz Zabezpieczenia systemu Windows i uruchom tę aplikacjęWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do aplikacji Zabezpieczenia Windows
Przejdź do Ochrona przed wirusami i zagrożeniamiWindows 10 pokazuje, jak wybrać ochronę przed wirusami i zagrożeniami
Kliknij Opcje skanowaniaWindows 10 pokazuje, jak uzyskać dostęp do opcji skanowania w programie Windows Defender
Wybierz Szybkie skanowanie i kliknij Skanuj terazWindows 10 pokazuje, jak uruchomić szybkie skanowanie za pomocą programu Windows Defender
Jeśli wyniki skanowania nie wskazują niczego podejrzanego, wykonaj skanowanie dodatkowe, korzystając z opcji skanowania w usłudze Windows Defender OfflineWindows 10 pokazuje, jak wykonać skanowanie offline programu Windows Defender

Narzędzia antywirusowe innych firm mogą mieć różne opcje, więc pamiętaj o odpowiednim dostosowaniu powyższych kroków. Możesz nawet mieć aplikację obsługującą skanowanie luk w zabezpieczeniach, które zdecydowanie powinieneś wykonać na swoim komputerze.

8. Zweryfikuj błędy systemowe

Zapisaliśmy to rozwiązanie tak daleko, ponieważ jest bardziej delikatne i wymaga użycia wiersza polecenia. Nie martw się, ponieważ nie potrzebujesz żadnych specjalnych umiejętności, aby korzystać z CMD, o ile postępujesz zgodnie z poniższymi instrukcjami.

Aby jednak zachować bezpieczeństwo, dobrym pomysłem jest utworzenie punktu przywracania systemu lub kopii zapasowej danych, jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś.

Zacznij od uruchomienia CHKDSK (sprawdź dysk):

Zakończ wszystkie aktywne procesy
Naciśnij Ctrl + R, wpisz cmd, a następnie naciśnij Ctrl + Shift + Enter, aby uruchomić wiersz polecenia z uprawnieniami administratoraWindows 10 pokazuje, jak uruchomić wiersz polecenia jako administrator
Wpisz chkdsk c: / f. Jeśli masz system Windows zainstalowany na innym dysku, użyj zamiast tego tej litery
Wiersz polecenia poprosi o potwierdzenie zaplanowania skanowania przy następnym uruchomieniu systemu. Wpisz y i naciśnij klawisz Enter, aby potwierdzić
Uruchom ponownie komputer i czekaj

CHKDSK powinien naprawić wszelkie błędy dysku, które wyzwalają komunikaty BSOD, w tym naruszenie DPC WATCHDOG. Jeśli jednak nadal nie możesz się z tego otrząsnąć, przejdź do następnego narzędzia wiersza polecenia.

Oto jak uruchomić SFC (Kontroler plików systemowych):

Uruchom ponownie wiersz polecenia jako administrator
Wpisz sfc / scannow i naciśnij Enter. Rozpocznie skanowanie całego systemu Windows i naprawi uszkodzone pliki systemoweWindows pokazuje, jak uruchomić polecenie sfc scannow w CMD
Uruchom ponownie komputer po zakończeniu skanowania

W przeciwieństwie do CHKDSK, który sprawdza błędy dysku twardego, SFC identyfikuje i naprawia uszkodzone pliki systemowe. Możesz więc na nim polegać, aby rozwiązać złe pliki systemowe, które powodują błędy BSOD. Jeśli jednak to nadal nie zadziałało, przejdź do DISM.

Oto jak używać DISM (obsługa i zarządzanie obrazem wdrażania):

Uruchom wiersz polecenia z uprawnieniami do podniesienia uprawnień
Napisz DISM / online / cleanup-image / scanhealth i naciśnij EnterWindows 10 pokazuje, jak uruchomić DISM / online / cleanup-image / scanhealth w CMD
Jeśli wyniki skanowania wskazują na jakiekolwiek problemy, napisz DISM / online / cleanup-image / restorehealth, aby je rozwiązać
Uruchom ponownie komputer, uruchom CMD jako admin, napisz sfc / scannow i naciśnij EnterWindows pokazuje, jak uruchomić polecenie sfc scannow w CMD
Uruchom ponownie komputer

DISM jest nieco bardziej inwazyjny niż CHKDSK i SFC, ponieważ szuka uszkodzonych plików w magazynie komponentów obrazu systemu Windows. Powinien jednak pomóc w rozwiązaniu problemu z błędem DPC WATCHDOG VIOLATION, jeśli jest to spowodowane wadliwym plikiem systemu Windows.

9. Skonsultuj się z przeglądarką zdarzeń

Podgląd zdarzeń to wbudowane narzędzie systemu Windows, które gromadzi dane diagnostyczne dotyczące systemu operacyjnego i powiadamia o wszelkich zdarzeniach, w tym o komunikatach o błędach.

Jeśli nadal nie możesz pozbyć się błędu DPC WATCHDOG VIOLATION po wypróbowaniu powyższych rozwiązań, ale nie jesteś jeszcze gotowy do przywrócenia ustawień fabrycznych systemu Windows, zapoznaj się z przeglądarką zdarzeń, aby uzyskać więcej informacji na temat komunikatu BSOD.

Oto jak używać Podglądu zdarzeń:

Uruchom ponownie komputer zaraz po wyświetleniu błędu DPC WATCHDOG VIOLATION
Natychmiast kliknij menu Start, wpisz przeglądarka zdarzeń i naciśnij EnterWindows 10 pokazuje, jak otworzyć aplikację Event Viewer
Rozwiń sekcję Dzienniki systemu Windows po lewej stronie i wybierz SystemWindows pokazuje, jak sprawdzić błąd systemowy w Podglądzie zdarzeń
Wybierz pierwszy błąd z listy i przeczytaj jego opis w zakładce Ogólne

Możesz użyć tych informacji, aby znaleźć więcej szczegółów na temat dokładnej przyczyny kodu zatrzymania DPC_WATCHDOG_VIOLATION w Internecie.

Jeśli jednak stanie się to dla Ciebie za dużo, rozważ skontaktowanie się ze specjalistą technicznym i udostępnienie szczegółów z Podglądu wydarzeń.

DPC_WATCHDOG_VIOLATION: Pożegnalne słowa

Podsumowując, możesz spróbować naprawić błąd DPC WATCHDOG VIOLATION, aktualizując sterowniki, zmieniając sterownik kontrolera SATA AHCI na iaSorE.sys i upewniając się, że zainstalowany sprzęt jest zgodny z systemem Windows.

Możesz także odłączyć wszelkie urządzenia zewnętrzne, aby wyodrębnić wadliwy komponent, sprawdzić zgodność oprogramowania z systemem operacyjnym i użyć narzędzia System Recovery, aby przywrócić system Windows do poprzedniego punktu kontrolnego.

Jeśli to też nie zadziała, sprawdź komputer pod kątem infekcji złośliwym oprogramowaniem, a także system pod kątem błędów. Wreszcie, możesz użyć Podglądu zdarzeń, aby znaleźć dokładną przyczynę problemu.

Czy te rozwiązania zadziałały dla Ciebie? Co jeszcze próbowałeś naprawić kod zatrzymania DPC_WATCHDOG_VIOLATION? Daj nam znać w sekcji komentarzy poniżej.