GarageBand na iPhone’a i iPada to podstawa

GarageBand rozpoczął działalność na komputerach Mac w 2004 roku i szybko zyskał popularność jako prosta, ale bogata w funkcje aplikacja do tworzenia muzyki. Prawie dwie dekady później GarageBand na iPhone’a i iPada nadal robi wrażenie. Jest całkowicie darmowy, przyjazny dla użytkownika i zapewnia wiele godzin zabawy.

Co to jest GarageBand?

GarageBand to cyfrowa stacja robocza audio (DAW). Większość oprogramowania DAW jest kosztowna, złożona i wymagająca z punktu widzenia sprzętu. GarageBand jest darmowy, przystępny i działa na każdym nowoczesnym iPhonie lub iPadzie. Znajdziesz to w Apple App Store. Jest dostępny dla Prochowiecteż, ale najbardziej podoba nam się dotykowa wersja na iPhone’a i iPada.

Możesz użyć GarageBand do szybkiego tworzenia muzyki, bez wcześniejszej znajomości teorii muzyki lub umiejętności praktycznych. Apple upraszcza proces grania na instrumentach do tego stopnia, że ​​można palcami przeprowadzić całą sekcję strun. Cała biblioteka pętli jest również gotowa do użycia, jeśli potrzebujesz inspiracji.

W przeciwieństwie do innych programów DAW, GarageBand skupia się przede wszystkim na przyjazności dla użytkownika. W rezultacie brakuje wielu zaawansowanych funkcji, które można znaleźć w oprogramowaniu takim jak Ableton lub Logic Pro. Pomimo tych ograniczeń GarageBand był używany przez producentów takich jak Steve Lacy (Kendrick Lamar, The Internet) i Grimes.

Justice wyprodukował cały album Cross przy użyciu GarageBand (łącznie z poniższą piosenką), podczas gdy przebojowy hit Rihanny „Umbrella” wykorzystuje jedną z bezpłatnych pętli Apple do gry na perkusji. Nawet jeśli nie używasz GarageBand do tworzenia i miksowania albumów, nadal jest to jeden z najłatwiejszych sposobów na wyprowadzenie muzyki z głowy do formatu cyfrowego.

Ponieważ wersje GarageBand na komputery Mac, iPhone i iPad są wymienne, możesz zapisywać projekty w chmurze i wznawiać je z dowolnego urządzenia. Projekty GarageBand są również natywnie zgodne z Logic Pro X, drogim profesjonalnym oprogramowaniem DAW firmy Apple.

Ale nie musisz być producentem ani autorem piosenek, aby czerpać przyjemność z GarageBand. Nie tylko jest to przydatne, ale także daje dużo frajdy. Może to być doskonałe narzędzie do nauczania teorii muzyki lub punkt wyjścia dla każdego, kto kiedykolwiek chciał tworzyć muzykę, ale nie ma budżetu i umiejętności praktycznych.

Graj na wirtualnych instrumentach

GarageBand obejmuje szeroką gamę instrumentów wirtualnych, w tym fortepiany i instrumenty klawiszowe, gitary i bas, zestawy perkusyjne i automaty perkusyjne, a także asortyment instrumentów światowych.

Możliwe jest interakcje z tymi instrumentami na niezliczone sposoby. Najłatwiejszym z nich są „inteligentne” instrumenty Apple, takie jak Smart Keyboard i Smart Guitar. Umożliwiają one granie akordów i ich odmian, po prostu dotykając i przeciągając palcami po ekranie.

Inteligentna gitara GarageBand

Możesz wybrać żądane akordy, a następnie nagrać wszystko, co wymyślisz na osi czasu. Zawiera również bardziej podstawowe elementy sterujące, takie jak zwykła stara klawiatura i możliwość wyświetlania tylko określonych skal muzycznych. Jeśli znasz już klawiatury, możesz podłączyć klawiaturę MIDI i grać w ten sposób na różnych instrumentach GarageBand.

Najważniejszym z nich jest Alchemy Synth, wirtualny polifoniczny syntezator Apple. Możesz także grać z wieloma innymi klasycznymi „analogowymi” syntezatorami, marzycielskimi padami, dominującymi leadami i całą kategorią dziwnych i cudownych „FX”.

Jednym z najbardziej efektownych „instrumentów” jest sekcja smyczkowa, która umożliwia dyrygowanie własną mini orkiestrą. Możesz wybrać instrumenty, które chcesz dołączyć (skrzypce, altówki, wiolonczele i basy) i tworzyć orkiestrowe falowanie, naśladując ruch smyczka. To świetna zabawa, nawet jeśli nie komponujesz arcydzieła.

Chociaż wielu z nas nie ma umiejętności korzystania z tych instrumentów w prawdziwym świecie, GarageBand ułatwia eksperymentowanie i używanie ich w interesujący sposób.

Twórz utwory, korzystając z bezpłatnych sampli

Apple Loops wzmacnia już imponujące możliwości, jakie dają wirtualne instrumenty. Te wolne od tantiem sampli mogą być używane w twoich projektach, aby dodawać bity, linie basowe i teksturę do twojej muzyki.

Stuknij przycisk „Apple Loops” (wygląda jak pętla) w widoku „Oś czasu”, aby przeglądać katalog. Musisz zawęzić zakres według instrumentu, gatunku lub deskryptora, ponieważ jest ich tak wiele. Możesz pobrać jeszcze więcej pakietów dźwiękowych bezpośrednio z Apple, bez konieczności zakupu.

Wyzwalaj próbki w siatce za pomocą pętli GarageBand Live

Niektóre z tych pętli zostały zorganizowane przez Apple w pełnowymiarowe płyty rezonansowe, z których można korzystać, dotykając opcji „Live Loops” na ekranie wyboru instrumentu. Zapewnia to dużą siatkę pętli, które można dowolnie rozpoczynać i zatrzymywać. Możesz nawet tworzyć własne płyty rezonansowe Live Loops, używając samodzielnie nagranych lub zaimportowanych pętli.

To skutecznie zmienia GarageBand w groovebox. Możesz nagrywać własne pętle lub importować inne za pomocą aplikacji Pliki. Możesz nawet importować muzykę bez DRM z aplikacji Muzyka. (Nie, nie działa z Apple Music.)

Nagrywaj i przetwarzaj własne dźwięki

Gitarzyści mogą używać GarageBand jako wirtualnego wzmacniacza i procesora efektów. Wszystko, czego potrzebujesz, to gitara, kabel i jakiś interfejs audio kompatybilny z iPhonem lub iPadem. Plik iRig 2 jest jednym z przykładów, ale zadziała każdy cyfrowy interfejs audio współpracujący z iOS / iPadOS. (Unikaj wejść analogowych, jeśli chcesz wyraźnego dźwięku.)

Gdy gitara jest podłączona do iPhone’a lub iPada, możesz wybierać spośród wielu wirtualnych wzmacniaczy i nagrywać bezpośrednio na osi czasu GarageBand. Wzmacniacze i pedały efektów są zaprojektowane specjalnie dla gitar elektrycznych i basowych, ale prawie każdy wzmacniany instrument może działać.

Wirtualny wzmacniacz gitarowy GarageBand

Zapewnia to dostęp do sprzętu i procesorów efektów wartych praktycznie tysiące dolarów, a jedyną ceną jest niewielka ilość opóźnień. Być może nie brzmią tak, jak prawdziwe, ale za darmo trudno narzekać, zwłaszcza gdy w App Store jest tak wiele aplikacji premium przeznaczonych do tego samego zadania.

Możesz także nagrywać bezpośrednio na swoje urządzenie za pomocą mikrofonu (w tym mikrofonu iPhone’a), a następnie przetwarzać to nagranie za pomocą kilku filtrów.

Używaj GarageBand z innymi aplikacjami

GarageBand nie tylko zawiera instrumenty wirtualne działów muzycznych, ale może być również używany do nagrywania i przetwarzania dźwięku za pomocą aplikacji innych firm. W tym celu możesz użyć rozszerzeń jednostki audio, dźwięku z aplikacji lub starego dobrego kopiowania i wklejania.

Ogłosił Apple Jednostki audio dla iOS i iPadOS w 2015 r. Audio Units (odpowiedź Apple na VST) są szeroko stosowane w produkcji muzycznej od połowy lat 90-tych. Te niezależne instrumenty wirtualne lub procesory efektów działają w programach DAW, takich jak GarageBand, lub jako oddzielne aplikacje. Jednostka audio działająca w GarageBand eliminuje opóźnienia i umożliwia sterowanie wszystkim z jednego interfejsu.

Korzystanie z Moog Classic Audio Unit w GarageBand

Jednostki audio pojawiły się jako zamiennik dla Inter-App Audio, który jest nadal obsługiwany przez iOS, ale zostanie wycofany w pewnym momencie w przyszłości. Aplikacje są kierowane przez wirtualny interfejs audio do GarageBand, ale istnieją jako oddzielne procesy. Oznacza to, że musisz przełączać się między aplikacjami, których chcesz używać (np. Syntezatory i automaty perkusyjne), a GarageBand.

Wreszcie, niektóre aplikacje do tworzenia muzyki obsługują podstawowe kopiowanie i wklejanie. Możesz zmiksować rytm perkusji lub nagrać linię basu w swoim ulubionym syntezatorze, skopiować go do schowka, a następnie stuknąć dwukrotnie w oś czasu GarageBand i wybrać „Wklej”.

Perkusista w Twojej kieszeni

Jeśli jesteś gitarzystą, basistą lub po prostu chcesz grać do rytmu, GarageBand może być idealnym narzędziem do ćwiczeń. Oprócz wirtualnych bębnów i automatów perkusyjnych Apple dodał wirtualnego perkusistę, którego możesz dostosować do swoich upodobań.

Wirtualny perkusista GarageBand

Każdy „perkusista” ma unikalną nazwę, styl i brzmienie. Możesz manipulować rytmem, przeciągając palcem po padzie XY, aby wybierać między prostymi lub złożonymi a głośnymi lub miękkimi uderzeniami. Dostosuj, które próbki lub bębny mają być wyzwalane, przełączając określone bębny lub próbki. Dostępne są również opcje kontrolowania częstotliwości wypełnień perkusji i swing w celu „humanizacji” dźwięku.

Nagrywaj uderzenia perkusji bezpośrednio na osi czasu i używaj ich w projektach lub po prostu pozwól perkusiście biegać podczas jamowania i ćwiczeń. To dużo przyjemniejsze niż zwykłe używanie metronomu do odmierzania czasu.

Jamuj ze znajomymi

Aby uzyskać prawdziwą odmianę zagłuszania, dlaczego nie zsynchronizować wielu iPhone’ów i iPadów na bezprzewodową sesję jamową? W ustawieniach GarageBand znajdziesz opcję „Jam Session”, która umożliwia prowadzenie wirtualnego jamu lub dołączanie do niego. Maksymalnie trzech innych członków zespołu może grać razem z ustawieniami utworu, takimi jak tempo, tonacja i ogólny skład utworu, zsynchronizowanych z liderem zespołu.

Dzięki zsynchronizowanym urządzeniom możesz jednocześnie nagrywać wiele partii w utworze. Te nagrania zostaną bezprzewodowo przesłane do urządzenia lidera zespołu po zatrzymaniu nagrywania. Jeśli czujesz się szczególnie utalentowany i masz dostępny sprzęt, możesz zsynchronizować ze sobą wiele iPhone’ów lub iPadów i samodzielnie kontrolować cały „zespół”.

Przyzwyczajenie się do GarageBand

Jeśli w przeszłości korzystałeś z innych programów DAW, GarageBand powinien być dość łatwy do odebrania. Nawet dla nowicjuszy i nie-muzyków aplikacja powinna być wystarczająco zrozumiała, aby rozpocząć tworzenie muzyki.

Być może najbardziej zagmatwanym aspektem GarageBand jest sposób, w jaki oś czasu jest podzielona na sekcje, a nie przegląd całego utworu. Możesz dodawać, usuwać i zmieniać długości sekcji w ustawieniach „Sekcje utworu”, dotykając przycisku plus „+” w prawym górnym rogu widoku osi czasu.

GarageBand Controls do dostosowywania sekcji utworów

Najlepszym sposobem na rozpoczęcie jest pobranie aplikacji i zabawa nią. Utwórz nowy utwór i nagraj kilka akordów i rytm perkusji. Eksperymentuj z pętlami Apple, aby dodać teksturę i kolor do swojej piosenki. Nagrywaj szorstkie teksty, używając mikrofonu swojego iPhone’a. (Zawsze możesz nagrać ponownie później).

Gdy jesteś już na bieżąco z GarageBand, możesz chcieć wypróbować więcej aplikacji i sprzętu do tworzenia muzyki na iPhonie lub iPadzie.

x