GenAI firmy Adobe zamienia podpowiedzi tekstowe w muzykę: oto pierwszy rzut oka

Szybkie linki

  • Funkcja Project Music GenAI Control firmy Adobe umożliwia użytkownikom tworzenie muzyki na podstawie podpowiedzi tekstowych lub melodii referencyjnych oraz precyzyjną edycję wyników.
  • GenAI jest rozwijany we współpracy z najlepszymi uniwersytetami i koncentruje się na głębokiej kontroli tworzenia muzyki, eliminując potrzebę stosowania zewnętrznego oprogramowania do edycji.
  • Wydaje się, że wykorzystanie danych przez GenAI jest zgodne z zasadami etyki firmy Adobe, jednak obawy nadal budzą takie kwestie, jak naruszenie praw autorskich w przypadku muzyki generowanej przez sztuczną inteligencję.

W obliczu szumu muzycznego związanego ze sztuczną inteligencją firma Adobe opracowuje własny generator muzyki oparty na sztucznej inteligencji o nazwie GenAI. To narzędzie umożliwi użytkownikom tworzenie muzyki na podstawie podpowiedzi tekstowych i dostosowywanie wyników. Palące pytanie brzmi: skąd GenAI czerpie swoje dane audio?

Adobe przedstawia technologię Project Music GenAI Control

Ogłoszono Adobe potężna sztuczna inteligencja, Project Music GenAI Control, która obiecuje bardziej efektywny i zabawny sposób włączania muzyki do tworzenia treści. GenAI umożliwi użytkownikom generowanie muzyki za pomocą prostego komunikatu tekstowego lub melodii referencyjnej, a następnie dalsze ulepszanie i dostrajanie ich dzieł za pomocą różnych funkcji edycyjnych.

Prototyp Project Music GenAI Control jest opracowywany we współpracy z badaczami z Uniwersytetu Kalifornijskiego i Uniwersytetu Carnegie Mellon. Nadal nie mamy pewności co do oficjalnej premiery i tego, czy będzie to osobna aplikacja, czy też zintegrowana z oprogramowaniem Adobe, takim jak Premiere Pro.

Podobnie jak w przypadku generatywnego modelu AI Firefly firmy Adobe, piszesz zachętę tekstową, na przykład „smooth jazz”, lub przesyłasz melodię referencyjną i czekasz, aż sztuczna inteligencja wyprodukuje dźwięk. Po wygenerowaniu dźwięku AI możesz używać parametrów do modyfikowania tempa, struktury i intensywności, a także wydłużania klipów i tworzenia płynnych pętli.

Jak mówi w komunikacie prasowym Nicholas Bryan, starszy pracownik naukowy w Adobe Research:

Jedną z ekscytujących cech tych nowych narzędzi jest to, że nie służą one jedynie do generowania dźwięku — przenoszą je na poziom Photoshopa, dając twórcom tę samą głęboką kontrolę nad kształtowaniem, poprawianiem i edycją dźwięku. To rodzaj kontroli muzyki na poziomie pikseli.

Te zintegrowane elementy sterujące nie tylko przyćmiewają inne narzędzia muzyczne AI, takie jak MusicLM, ale także eliminują potrzebę stosowania zewnętrznego oprogramowania do edycji dźwięku. GenAI może zmienić zasady gry dla YouTuberów, podcasterów i różnych twórców treści poszukujących prostych pętli i podstawowych regulacji dźwięku.

Skąd GenAI czerpie materiały źródłowe?

W poście na blogu firma Adobe wspomina o swoim zaangażowaniu w przestrzeganie swoich zasad Zasady etyki AI, zapewniając odpowiedzialny rozwój technologii sztucznej inteligencji. Możemy założyć, że oznacza to, że GenAI jest szkolone w oparciu o dane, które są uczciwą grą, na przykład znajdujące się w domenie publicznej lub odpowiednio licencjonowane prace. Według doniesień Adobe pracuje także nad technologią znaku wodnego, dzięki której będziemy mogli określić, czy dźwięk jest generowany przez GenAI.

Jednak funkcja melodii referencyjnej jest pomijana w rozmowie, więc nie jest jasne, które utwory użytkownicy mogą przesyłać do narzędzia. Firma Adobe musiałaby postępować ostrożnie, ponieważ wrzucenie muzyki chronionej prawami autorskimi mogłoby wpędzić ją w gorący kontakt z wytwórniami muzycznymi i artystami.

Wciąż nie wiadomo, czy muzyka generowana przez sztuczną inteligencję narusza własność intelektualną artystów. Jednak platformy takie jak TikTok i Spotify usunęły już niektóre utwory deepfake, które wykorzystują próbki wokalne artystów bez ich zgody. Doskonałym przykładem jest piosenka AI Heart on My Sleeve z fałszywymi wokalami The Weeknd i Drake, as poinformował „Guardian”..

Nie każdy artysta przejmuje się problemami, jakie stwarza muzyka AI. Grimes na przykład przyjmuje tę koncepcję pod warunkiem, że otrzyma należną jej część z tantiem za każdą udaną piosenkę wygenerowaną przez sztuczną inteligencję z jej głosem.

W świecie stale rozwijających się narzędzi generatywnej sztucznej inteligencji GenAI może potencjalnie stać się rozwiązaniem dla twórców, którzy szukają łatwego sposobu na tworzenie muzyki, a jednocześnie przyprawić muzyków o ból głowy, jeśli zakończy się to naruszeniem ich dzieł chronionych prawem autorskim.