IIoT kontra IoT: różnice i podobieństwa [2022]

Technologie internetowe i sieciowe łączą się, aby przenieść IT do domów i branż jako urządzenia IoT. Wśród opinii publicznej jest dużo szumu na temat IIoT kontra IoT i dlatego wymaga dyskusji wyjaśniającej.

Jeśli chcesz poznać różnice i podobieństwa między Przemysłowym Internetem Rzeczy (IIoT) a Internetem Rzeczy (IoT), dobrze trafiłeś. Połączone urządzenia lub IoT to gorący temat dla studentów technologii, przedsiębiorców i konsumentów. Znajdź najbardziej pouczającą i techniczną dyskusję w prostym języku.

Co to jest przemysłowy Internet rzeczy lub IIoT?

Przemysłowy Internet Rzeczy (IIoT), znany również jako Internet Przemysłowy, łączy krytyczne zasoby biznesowe, zaawansowaną analitykę predykcyjną przez sztuczną inteligencję, zautomatyzowane roboty przemysłowe i analizy nakazowe w jednym miejscu.

IIoT to zaawansowana technologicznie sieć, która zasila i gromadzi dane ze wszystkich urządzeń przemysłowych w fabryce do różnych celów biznesowych, takich jak prognozowanie produkcji, monitorowanie produkcji, wysyłka produktów i ogólna analiza danych.

Ponadto IIoT wykorzystuje najnowocześniejszą technologię komunikacyjną do gromadzenia danych, analizowania ich i wysyłania praktycznych spostrzeżeń do interesariuszy biznesowych, aby mogli podejmować strategiczne decyzje dotyczące marketingu produktów, sprzedaży i inwestycji.

Co więcej, IIoT napędza nadzwyczajny wzrost produktywności, wydajności i wydajności dzisiejszych branż produkcyjnych. Niektóre z rzeczywistych zastosowań IIoT to:

  • Odkryj dodatkowe moce produkcyjne, zbierając dane w czasie rzeczywistym z zakładów produkcyjnych.
  • Cykl projektowania produktów w oparciu o sztuczną inteligencję wykorzystuje dane w czasie rzeczywistym z operacji biznesowych i usług, aby szybko wprowadzić nowy produkt na rynek.
  • Czujniki i nowoczesne aplikacje oparte na sztucznej inteligencji wykrywają korozję rurociągów rafineryjnych na wczesnym etapie i informują zespół konserwacyjny przed wystąpieniem jakiegokolwiek wypadku.

Systemy IIoT osiągają powyższe cele, wykorzystując kilka najnowocześniejszych technologii, takich jak szybki bezprzewodowy internet, zaawansowane przemysłowe urządzenia sensoryczne, przetwarzanie brzegowe i mgła, transport telemetryczny MQ (MQTT) i protokół ograniczonej aplikacji (CoAp).

Czym jest Internet Rzeczy lub IoT?

Internet rzeczy lub IoT to niewidzialna sieć między wieloma obiektami w różnych kierunkach. Wiele inteligentnych gadżetów domowych łączy się z tą siecią, aby udostępniać przydatne dane. Łączą się również z infrastrukturą chmurową lub internetową w poszukiwaniu nowych danych, które mogą przetwarzać i wykorzystywać.

Infrastruktura chmury pobiera również dane z podłączonych urządzeń w celu analizy ich wydajności, protokołów bezpieczeństwa, zużycia energii, naruszeń sieci i współpracy między urządzeniami.

Rezultatem jest w pełni zautomatyzowany inteligentny dom, w którym:

  • Inteligentne żarówki zapalą się automatycznie, gdy inteligentna kamera bezpieczeństwa Cię wykryje.
  • Inteligentny termostat dostosuje temperaturę w pomieszczeniu w zależności od Twojej obecności.
  • Inteligentny dzwonek wyśle ​​Ci obraz wideo osoby stojącej przed Twoimi drzwiami.
  • Możesz też poprosić swojego inteligentnego głośnika domowego, aby zezwolił inteligentnemu zamkowi na otwarcie drzwi, jeśli uważasz, że dana osoba nie jest obca.

Domowy system IoT wykorzystuje trzy podstawowe komponenty. Na przykład inteligentne urządzenia (inteligentne telewizory, inteligentne kamery bezpieczeństwa, inteligentne głośniki itp.), aplikacje IoT (aplikacje mobilne lub komputerowe, które wykorzystują sztuczną inteligencję i ML do podejmowania świadomych decyzji) oraz graficzne interfejsy użytkownika (aplikacje GUI na urządzenia mobilne lub komputery PC do rejestracji i monitorować inteligentne urządzenia).

Podobieństwa między IIoT i IoT

IIoT i IoT mają wspólną koncepcję sieci inteligentnych urządzeń i przetwarzania w chmurze, aby stworzyć system zawsze online, który gromadzi dane tam i z powrotem, aby podejmować świadome decyzje.

Dzięki temu nie musisz już nadzorować urządzeń gospodarstwa domowego, a przemysł nie musi zatrudniać tysięcy pracowników do wytwarzania produktów, które mogą zrobić maszyny.

Zamiast tego możesz zainwestować swój czas w pracę, rodzinę lub podnoszenie kwalifikacji. Jeśli chodzi o branże, mogą redystrybuować swoją siłę roboczą w różnych sekcjach umiejętności, aby uzyskać wartość dodaną w biznesie.

Oto kilka namacalnych podobieństw, o których musisz wiedzieć, porównując IoT z IIoT:

  • Zarówno IoT, jak i IIoT wymagają infrastruktury przetwarzania w chmurze.
  • Niedrogie, szybkie bezprzewodowe połączenie internetowe jest niezbędnym zasobem dla IIoT i IoT.
  • Niezależnie od tego, czy stosujesz IoT w fabrykach, czy w domach, potrzebujesz platform i narzędzi Internetu rzeczy (IoT) do tworzenia oprogramowania lub aplikacji.
  • IIoT i IoT wykorzystują kilka popularnych urządzeń I/O, takich jak kamery HD, mikrofony kształtujące wiązkę, GPS, technologia geofencing, czujniki temperatury i czujniki kropli wody.
  • Zarówno IoT, jak i IIoT wymagają AI i ML do inteligentnego podejmowania decyzji.

Chociaż istnieje kilka podobieństw, istnieją przytłaczające różnice między IoT a IIoT. W poniższej sekcji poznasz kontrasty między Internetem Rzeczy a Internetem Rzeczy.

Różnice między IIoT a IoT

Istnieją pewne fundamentalne różnice między IIoT a IoT. To są:

1. Skupienie segmentu

Przemysłowy Internet Rzeczy skupia się na branżach takich jak ropa i gaz, elektrownie i produkcja. Wręcz przeciwnie, Internet Rzeczy skupia się na domach lub biurach konsumentów.

2. Skala zastosowania

IIoT jest przeznaczony do zastosowań na dużą skalę, a jego wyniki mogą zaspokoić miliony ludzi. Jednak IoT jest przeznaczony do automatyzacji domu na małą skalę, aby zapewnić komfort kilku osobom w domu.

3. Wykorzystanie czujnika

IIoT wykorzystuje tysiące przyrządów, takich jak czujniki ciśnienia, czujniki MEMS (Micro Electro-Mechanical System), czujniki prędkości, czujniki RFID, czujniki momentu obrotowego itp.

Z drugiej strony IoT wykorzystuje podstawowe czujniki do wykrywania temperatury, ruchu i wody.

4. Programowanie i praca w sieci

IIoT potrzebuje systemów sieciowych na dużą skalę, aby kierownik produkcji mógł nadzorować fabryki z centrali firmy. Ponadto aplikacje IIoT są wyposażone w funkcje programowania w czasie rzeczywistym i zdalnego. Branże również potrzebują wewnętrznego programisty IIoT do rozwiązywania problemów.

Wręcz przeciwnie, większość inteligentnych urządzeń domowych wymaga łatwego programowania za pomocą aplikacji mobilnej i nie wymaga skomplikowanego kodowania.

5. Protokoły bezpieczeństwa

Infrastruktura IIoT wymaga solidnych systemów bezpieczeństwa cybernetycznego, takich jak szyfrowanie SSL, szyfrowanie danych przesyłanych, szyfrowanie danych w spoczynku, wizualne monitorowanie serwerów, systemy zamkniętej pętli i logowanie biometryczne.

Z drugiej strony IoT wymaga mniej przytłaczających zabezpieczeń sieci, aby zapobiec przedostawaniu się danych konsumentów do jakiejkolwiek domeny publicznej. W chwili obecnej prywatność danych jest najważniejszym problemem bezpieczeństwa Internetu rzeczy (IoT).

6. Wytrzymałe użytkowanie

Urządzenia, instrumenty i czujniki IIoT muszą być odporne na wysoką temperaturę, prędkość i tłuste środowiska. Dlatego producenci zapewniają, że te urządzenia mogą wytrzymać intensywne użytkowanie. Również infrastruktura chmurowa i sieciowa wymaga regularnej konserwacji.

Wręcz przeciwnie, inteligentne urządzenia domowe nie są przeznaczone do intensywnego użytkowania i mają krótszy cykl życia niż urządzenia przemysłowe.

Ostatnie słowa 👩‍💻

Liczba podłączonych urządzeń w domach, biurach i fabrykach ostatecznie wzrośnie w nadchodzących latach. W ten sposób uzyskaj jasne wyobrażenie o tym, jak konsumenckie urządzenia IoT różnią się od urządzeń przemysłowych.

Powyższa dyskusja na temat IIoT kontra IoT daje jasny obraz tego, jak w różny sposób można wdrożyć technologię Internetu rzeczy w firmach i lokalach konsumenckich. Możesz skorzystać z tych zasobów edukacyjnych IoT, jeśli jesteś nowy w sferze IoT.